اطلاعات دارویی بنزتونیوم کلراید

Benzethonium chloride

بنزتونیوم کلراید Benzethonium chloride


نام های تجاری دارو :New Skin Bandage

بنزتونیوم کلرید موضعی (برای پوست) برای درمان بریدگی جزئی، خراش، زخم یا ترک پوست استفاده می شود. بنزتونیوم کلرید موضعی خشک می شود و یک مهر و موم محافظ ضد آب روی پوست ایجاد می کند.

مکانیسم اثر بنزتونیوم کلراید

در حالی که مکانیزم دقیق بنزتونیم کاملاً شناخته نشده است، پیشنهاد می شود که بنزتونیوم مانند سایر ترکیبات که از نظر ساختاری شبیه آمونیوم چهارتایی اند، عمل می کند و باعث برهم زدن غشای دو لایه چربی و سیتوپلاسمی میکروارگانیسم ها میشود. نیتروژن چهارتایی با بار مثبت با سر قطبی گروه های اسیدی فسفولیپیدهای غشای تعامل می کند و به دنبال آن دم آبگریز با هسته غشای آبگریز تعامل دارد. تصور می شود که بنزتونیوم تجمع هایی از میسل مخلوط با اجزای غشای آبگریز تشکیل می دهد که غشا را حل کرده و سلول ها را لیز می کند و منجر به نشت محتوای سیتوپلاسمی می شود.
بر اساس یافته های سنجش سلول های آزمایشگاهی، نحوه عملکرد آن بر روی سلول های سرطانی ممکن است شامل آپوپتوز سلول سرطانی از طریق بهم ریختن عملکرد میتوکندری یا شبکه آندوپلاسمی خشن (RER) باشد. پیشنهاد شده است که مولکولهای کاتیونی درون سلولی مانند بنزتونیوم تورم RER ایجاد کرده و به اندامک آسیب می رساند. در نهایت، یکپارچگی غشای سلول کاهش یافته و سطح + Ca2 سیتوزولی افزایش می یابد. عدم تنظیم میتوکندری و rER منجر به فعال شدن کاسپاز 2، کاسپاز 8، کاسپاز 9 و کاسپاز 3 می شود.

فارماکودینامیک

بنزتونیوم از خانواده ترکیباتی است که به عنوان شوینده های کاتیونی شناخته می شوند و با برهم زدن لایه های دو لایه لیپیدی عمل می کنند. این فعالیت ضد توموری در برابر سلولهای سرطانی در شرایط آزمایشگاهی را نشان داد. دوز موثر مورد نیاز برای کاهش 50 درصدی زنده ماندن سلول بعد از 48 ساعت (ED50) بنزتونیوم برای رده های سلولی FaDu (سرطان سنگفرشی hypopharyngeal) و C666-1 (سرطان نازوفارنکس) به ترتیب تقریباً 3.8 و 5.3 میکرومول بر لیتر بود.

تداخلات دارویی بنزتونیوم کلراید

دارویی که روی پوست استفاده می شود خیلی کم محتمل است که تحت تأثیر سایر داروهایی که استفاده می کنید، قرار بگیرد. اما خیلی داروها میتوانند روی هم اثر بگذارند. در مورد همه داروهایی که استفاده می کنید از جمله داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی به هر یک از ارائه دهندگان خدمات بهداشتی خود اطلاع دهید.

هشدارها

1- از استنشاق بخارات بنزتونیوم کلرید موضعی خودداری کنید. انجام این کار می تواند باعث آسیب جدی یا مرگ شود.
2-از مصرف این دارو در چشم، بینی، دهان، واژن یا رکتوم خودداری کنید.
3-از استفاده سایر داروهای پوستی در مناطقی که با بنزتونیوم کلرید موضعی درمان می کنید، خودداری کنید.
4-تمام دستورالعمل های روی برچسب و بسته دارویی خود را دنبال کنید. در مورد تمام شرایط پزشکی، آلرژی ها و همه داروهایی که استفاده می کنید به هر یک از ارائه دهندگان خدمات بهداشتی خود اطلاع دهید.

نکات قابل توصیه

1-برای درمان گزش حیوان از بنزتونیوم کلرید موضعی استفاده نکنید. در صورت گزیده شدن توسط یک حیوان، حتی حیوان خانگی، با پزشک تماس بگیرید یا تحت درمان فوری قرار بگیرید.
2-در صورت داشتن موارد زیر، از پزشک یا داروساز خود سوال کنید که ایا استفاده از این دارو برای شما بی خطر هست یا خیر:
زخم یا سوراخ شدگی عمیق
سوختگی جدی
دیابت
مشکلات گردش خون
3-از راه دهان مصرف نکنید. داروی موضعی فقط برای استفاده روی پوست است.
4-قبل از استفاده از بنزتونیوم کلرید موضعی در کودک زیر 2 سال، از پزشک سوال کنید.
5-قبل از استفاده از این دارو، پوست زخم را کاملاً تمیز کنید.
6-قبل از پوشاندن ناحیه با لباس، دارو را روی زخم قرار داده و بگذارید تا کاملا خشک شود.
7-این دارو را در مناطق وسیع پوستی، یا روی پوست آلوده استفاده نکنید. در محل برش جراحی یا بخیه استفاده نکنید.
8-ممکن است پوست درمان شده را با گاز استریل یا بانداژ کمی بپوشانید. پوست را با باند محکم نپوشانید.
9-اگر بعد از 7 تا 10 روز علائم شما بهبود نیافت یا قرمزی، تورم، گرما، درد یا درناژ درناحیه زخم داشتید، با پزشک خود تماس بگیرید.
10-برای حل و از بین بردن پوشش محافظ ایجاد شده توسط این دارو، داروی بیشتری استفاده کنید و سریع آن را پاک کنید.
11-در دمای اتاق و دور از رطوبت و گرما نگهداری شود.
12-در صورت عدم استفاده از بطری یا اسپری، درب محکم بسته شود.
13-این دارو قابل اشتعال است. در مجاورت حرارت زیاد یا شعله باز استفاده نکنید. تا زمانی که دارو کاملا روی پوست شما خشک نشده است، سیگار نکشید.


پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.