اطلاعات دارویی بنتیروماید

Bentiromide

بنتیروماید Bentiromide


بنتیرومید یک دیپپتید است که در تست بنتیرومید استفاده می شود، این یک تست غربالگری برای ارزیابی عملکرد برون ریز پانکراس و نظارت بر کفایت درمان پانکراس مکمل است. این دارو به طور خوراکی تجویز می شود. موارد سردرد و اختلالات دستگاه گوارش با استفاده از بنتیرومید گزارش شده است. بنتیرومید در حال حاضر در ایالات متحده یا کانادا موجود نیست.

مکانیسم اثر

بنتیرومید پپتیدی است که توسط کیموتریپسین در پانکراس تجزیه می شود. با تعیین میزان دفع بنتیرومید بدون تغییر در ادرار پس از مصرف خوراکی، امکان پذیر است تا کارامدی فعالیت پانکراس را تعیین کرد.

فارماکودینامیک

بنتیرومید یک پپتید است که به عنوان تست غربالگری برای نارسایی برون ریز پانکراس و نظارت بر کافی بودن درمان مکمل پانکراس استفاده می شود. مقدار پارا امینو بنزوئیک اسید و متابولیت های آن که در ادرار دفع می شود، یک اندازه گیری کمی فعالیت ترشحی کیموتریپسین در پانکراس است.

فارماکوکینتیک

متابولیسم
در درجه اول کبدی است. فعالیت آنزیمی که قادر به هیدرولیز بنتیرمید است نیز در روده کوچک طبیعی دیده شده است.

موارد مصرف بنتیروماید

از بنتیرومید برای کمک به فهمیدن اینکه آیا پانکراس به درستی عمل می کند یا خیر، استفاده می شود. پانکراس تقریباً به همان روشی که به تجزیه غذا کمک می کند، به تجزیه بنتیرومید نیز کمک می کند.

پس از تجزیه بنترومید ، بخشی از آن در ادرار ظاهر می شود. با اندازه گیری میزان دارو در ادرار، پزشک می تواند میزان عملکرد پانکراس شما را تشخیص دهد.

نحوه انجام آزمایش: بنتیرومید از طریق خوراکی و به صورت تک دوز تجویز می شود. بعد از مصرف بنترومید ، تمام ادرار شما طی شش ساعت آینده جمع می شود. مقدار کل اندازه گیری می شود و یک نمونه کوچک ذخیره و بررسی می شود. پزشک شما ممکن است بعد از هفت روز آزمایش را تکرار کند.

بنتیرومید در اکتبر 1996 از بازار ایالات متحده خارج شد.

مقدار مصرف بنتیروماید

دوز بنتیرومید برای بیماران مختلف متفاوت خواهد بود. دستورات پزشک یا دستورالعمل های روی بروشور را دنبال کنید. اطلاعات زیر فقط دوزهای متوسط بنترومید را شامل می شود. اگر دوز مصرفی شما متفاوت است، آن را تغییر ندهید، مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد.

مقدار دارویی که مصرف می کنید به قدرت دارو بستگی دارد. همچنین تعداد دوزهایی که هر روز می گیرید، مدت زمان مجاز بین دوزها و مدت زمان مصرف دارو به مشکل پزشکی بستگی دارد که برای آن دارو استفاده می کنید.

عوارض جانبی بنتیروماید

همراه با اثرات مورد نیاز، یک دارو ممکن است برخی اثرات ناخواسته ایجاد کند. اگرچه همه این عوارض جانبی ممکن است رخ ندهد، اما در صورت بروز ممکن است نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشند.
در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی زیر بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید:
نادر
کوتاهی نفس یا مشکل در تنفس
برخی از عوارض جانبی ممکن است رخ دهد که معمولاً نیازی به توجه پزشکی ندارند. با سازگاری بدن با دارو، این عوارض جانبی ممکن است از بین بروند. همچنین، متخصص مراقبت های بهداشتی شما ممکن است بتواند در مورد راه های پیشگیری یا کاهش برخی از این عوارض جانبی به شما اطلاع دهند. در صورت ادامه یا آزار دهنده بودن عوارض جانبی زیر، یا در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد آنها، با متخصص بهداشت خود مشورت کنید:
بیشتر رایج
اسهال
سردرد
کمتر رایج یا نادر
نفخ
تهوع و استفراغ
ضعف

تداخلات دارویی

اگرچه بعضی از داروها به هیچ وجه نباید با هم استفاده شوند، اما در موارد دیگر حتی در صورت ایجاد تداخل ممکن است از دو داروی مختلف استفاده شود. در این موارد، پزشک ممکن است بخواهد دوز دارو را تغییر دهد، یا اقدامات احتیاطی دیگر لازم است. هنگامی که این تست تشخیصی را دریافت می کنید، به ویژه مهم است که متخصص مراقبت های بهداشتی شما در صورت استفاده از هر یک از داروهایی که در زیر ذکر شده است، مطلع شود. تداخلات زیر بر اساس اهمیت بالقوه آنها انتخاب شده اند و لزوماً همه گیر نیستند.

دریافت این تست تشخیصی با هر یک از داروهای زیر معمولاً توصیه نمی شود، اما ممکن است در بعضی موارد لازم باشد. اگر هر دو دارو با هم تجویز شوند ، پزشک ممکن است دوز دارو یا تعداد دفعات استفاده از یک یا هر دو دارو را تغییر دهد.

متوترکسات

نکات قابل توصیه

1-در تصمیم گیری برای استفاده از تست تشخیصی، خطرات این آزمایش باید در مقابل مزایای آن سنجیده شود. این تصمیمی است که شما و پزشک اتخاذ خواهید کرد. همچنین موارد دیگر ممکن است بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارد. برای این تست، موارد زیر باید در نظر گرفته شود:
آلرژی
اگر تا به حال واکنش غیرمعمول یا آلرژیک به بنتیرومید یا داروهای دیگر داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر انواع دیگری از آلرژی مانند الرژی به غذاها، رنگها، مواد نگهدارنده یا حیوانات را دارید، به متخصص بهداشت خود اطلاع دهید. برای فراورده های بدون نسخه، بروشور را با دقت بخوانید.
کودکان
مطالعات در مورد بنتیرومید فقط در کودکان بزرگتر و بیماران بزرگسال انجام شده است و هیچ اطلاعات خاصی در مورد مقایسه استفاده از بنتیرومید در کودکان تا سن 6 سال با استفاده در سایر گروه های سنی وجود ندارد.
سالمندان
بسیاری از داروها به طور خاص در افراد مسن مطالعه نشده است. بنابراین، ممکن است مشخص نباشد که آیا آنها دقیقاً به همان روشی که در بزرگسالان جوان عمل می کنند، عمل می کنند یا اینکه باعث ایجاد عوارض جانبی یا مشکلات مختلف در افراد مسن می شوند. هیچ اطلاعات خاصی در مورد مقایسه استفاده از بنتیرومید در افراد مسن با استفاده در سایر گروه های سنی وجود ندارد.
شیر دهی
مطالعات کافی در مورد تعیین خطر برای نوزاد در هنگام استفاده از این دارو در دوران شیردهی در زنان وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو هنگام شیردهی، مزایای بالقوه را در مقابل خطرات احتمالی بسنجید.
2-وجود سایر مشکلات پزشکی ممکن است در استفاده از این آزمایش تشخیصی تأثیر بگذارد. در صورت داشتن سایر مشکلات پزشکی، به ویژه موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید:
بیماری معده و روده
بیماری کلیوی
بیماری کبد (شدید) - این مشکلات پزشکی ممکن است نتایج آزمایش کاذب را ایجاد کند.


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.