اطلاعات دارویی بنزنیدازول

Benznidazole

بنزنیدازول Benznidazole

گروه دارو: ضد انگل ها

بنزنیدازول یک آنتی بیوتیک است که برای درمان بیماری Chagas در کودکان 2 تا 12 سال استفاده می شود.
بیماری Chagas (تریپانوزومیازیس آمریکایی نیز نامیده می شود) عفونت ناشی از انگل مشترک در مناطق آمریکای جنوبی، آمریکای مرکزی و مکزیک است.
بنزنیدازول توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به صورت "تسریع شده" تأیید شد. در مطالعات بالینی، برخی از افراد به بنزنیدازول پاسخ دادند، اما مطالعات بیشتری لازم است.

مکانیسم اثر

سنتز DNA، RNA و پروتئین ها را در انگل T. cruzi مهار می کند.

فارماکوکینتیک

جذب : سریع
متابولیسم : کاهش نیترو و به دنبال آن گلوکورونیداسیون
زمان رسیدن به پیک اثر
میانه: 2 ساعت
نیمه عمر : 13 ساعت
دفع
ادرار (68 ~) و مدفوع (21 ~)

موارد مصرف بنزنیدازول

بیماری Chagas: درمان بیماری Chagas (تریپانوزومیازیس آمریکایی) ناشی از Trypanosoma cruzi در بیماران کودک 2 تا 12 سال

مقدار مصرف بنزنیدازول

دوز معمول بزرگسالان برای تریپانوزومیازیس
توصیه های CDC ایالات متحده: 5 تا 7 میلی گرم بر کیلوگرم در روز به صورت خوراکی در 2 دوز منقسم به مدت 60 روز
دوز معمول کودکان در مورد تریپانوزومیازیس: 2 تا 12 سال: 5 تا 8 میلی گرم بر کیلوگرم در روز به صورت خوراکی در 2 دوز منقسم
همانطور که برای قرص ها محاسبه شده است:
کمتر از 15 کیلوگرم: 50 میلی گرم خوراکی دو بار در روز
15 تا کمتر از 20 کیلوگرم: 62.5 میلی گرم خوراکی دو بار در روز
20 تا کمتر از 30 کیلوگرم: 75 میلی گرم خوراکی دو بار در روز
30 تا کمتر از 40 کیلوگرم: 100 میلی گرم خوراکی دو بار در روز
40 تا کمتر از 60 کیلوگرم: 150 میلی گرم خوراکی دو بار در روز
60 کیلوگرم یا بیشتر: 200 میلی گرم خوراکی دو بار در روز
مدت زمان درمان: 60 روز

موارد منع مصرف

حساسیت بیش از حد به بنزنیدازول، سایر مشتقات نیتروایمیدازول یا هر جز دیگر از فرمولاسیون؛ دی سولفیرام در 2 هفته قبل از درمان با بنزنیدازول

عوارض جانبی بنزنیدازول

> 10٪:
پوستی: راش پوستی، ضایعه پوستی
غدد درون ریز و متابولیک: کاهش وزن
دستگاه گوارش: درد شکم، کاهش اشتها
1٪ تا 10٪:
سیستم عصبی مرکزی: سردرد، نوروپاتی محیطی
دستگاه گوارش: حالت تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، اسهال
کبدی: افزایش ترانس آمینازهای سرم
عصبی-عضلانی و اسکلتی: آرترالژی، لرزش
<1٪، postmarketing و / یا گزارشات موردی: پوستولوز exanthematous عمومی حاد، ageusia، آگرانولوسیتوز، فراموشی، آرتریت، ادم، درد اپی گاستریک، اریتم مولتی فرم، پلاک های اریتماتوز، بثورات اریتماتوز، لایه برداری از پوست، درماتیت لایه بردار، ورم پلک، خستگی، تب، گرانولوسیتوپنی، سردرد، هپاتیت، هیپوستزی، افزایش آلکالین فسفاتاز سرم، افزایش بیلی روبین سرم، بی خوابی، عدم تمرکز، لنفادنوپاتی، بثورات ماکولوپاپولار، درد اسکلتی عضلانی، میالژی، پارستزی، بثورات خارش دار، تشنج، تاول پوستی، تورم اندام ها، ترومبوسیتوپنی، نکرولیز اپیدرم سمی، هپاتیت سمی، ضعف، خشکی دهان

تداخلات دارویی

دی سولفیرام: بنزنیدازول ممکن است اثر سو و سمی دی سولفیرام را افزایش دهد. به طور خاص، خطر سمیت CNS مانند سایکوز ممکن است افزایش یابد. از ترکیب این ها خودداری کنید.

هشدارها

1-به گفته برخی از متخصصان، این دارو در بیماران با اختلال عملکرد شدید کلیه و کبد منع مصرف دارد.
2-ایمنی و اثر بخشی در بیماران زیر 2 سال یا بالاتر از 12 سال ثابت نشده است.
3- در طول درمان و حداقل 72 ساعت پس از آخرین دوز، از مصرف نوشیدنی های الکلی یا محصولات حاوی پروپیلن گلیکول خودداری کنید.
4-سرطان زایی در موشها و موشهای صحرایی با عوامل نیتروایمیدازول که از نظر ساختاری مشابه بنزنیدازول است در مطالعات حیوانی، مشاهده شده است. مشخص نیست که آیا بنزنیدازول با سرطان زایی در انسان ارتباط دارد یا خیر. مسمومیت ژنتیکی (افزایش دو برابری انحراف کروموزومی) بنزنیدازول در یک مطالعه بر روی بیماران اطفال (11 ماه تا 11 سال) مبتلا به بیماری Chagas نشان داده شده است.
5-پارستزی و یا نوروپاتی محیطی گزارش شده است و رفع آن ممکن است چندین ماه طول بکشد. به طور کلی، این علائم در اواخر دوره درمان رخ می دهد. سردرد و سرگیجه نیز گزارش شده است. در صورت بروز علائم عصبی، درمان را قطع کنید.
6-سرکوب مغز استخوان (به عنوان مثال، نوتروپنی، ترومبوسیتوپنی، آنمی، لکوپنی) که پس از قطع درمان برطرف شد، گزارش شده است. در بیماران با تظاهرات خونریزی سرکوب مغز استخوان، بنزنیدازول را با احتیاط و تحت نظارت دقیق پزشکی استفاده کنید. قبل از شروع، در حین درمان و بعد از قطع درمان، CBC و همچنین تعداد لکوسیت های کلی را کنترل کنید.
7-اختلالات جدی پوستی و زیرپوستی (به عنوان مثال، پوستولوز exanthematous حاد عمومی، نكرولیز اپیدرمی سمی، اریتم مولتی فرم، واكنش دارویی با ائوزینوفیلی و علائم سیستمیك) گزارش شده است. واکنشهای پوستی گسترده (به عنوان مثال، بثورات جلدی [ماکولوپاپولار، ماکولهای خارش دار، اگزما، جوشهای پوستی، اریتماتوز]، درماتیت آلرژیک، درماتیت لایه بردار) نیز گزارش شده است، بیشتر موارد بعد از 10 روز از درمان رخ می دهد و بیشترین بثورات با قطع درمان برطرف می شوند. درماتیت خفیف تا متوسط ممکن است با پردنیزولون کنترل شود. در اولین اثبات واکنش پوستی جدی یا واکنشهای پوستی همراه با علائم / نشانه های سیستمیک (به عنوان مثال، لنفادنوپاتی، تب، پورپورا) درمان را قطع کنید.

نکات قابل توصیه

1-در صورت حساسیت به بنزنیدازول، یا داشتن موارد زیر نباید از این دارو استفاده کرد:
-شما به آنتی بیوتیک های مشابه مانند مترونیدازول، سکنیدازول یا تینیدازول حساسیت دارید.
-در طی 2 هفته گذشته دی سولفیرام (Antabuse) مصرف کرده اید.
2-ممکن است لازم باشد قبل از شروع این روش درمانی تست منفی بارداری داشته باشید. بنزنیدازول ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند. برای جلوگیری از بارداری از روش های کنترل بارداری موثر استفاده کنید و در صورت بارداری به پزشک خود اطلاع دهید.
3-بنزنیدازول ممکن است بر قدرت باروری (توانایی فرزند آوری) در مردان تأثیر بگذارد. مشخص نیست که آیا این اثر دائمی خواهد بود یا خیر.
4-هنگام استفاده از بنزنیدازول نباید به کودک خود شیر دهید.
5-بنزنیدازول نباید به کودک زیر 2 سال داده شود.
6-ممکن است بنزنیدازول را همراه یا بدون غذا مصرف کنید.
7-برای دریافت دوز صحیح ممکن است لازم باشد یک قرص شکسته شود. برای کودک خردسالی که نمی تواند یک قرص را کامل ببلعد، ممکن است قرص را در آب حل کرده تا مایعی برای نوشیدن کودک ایجاد شود.
8-دستورالعمل های مصرف همراه با دارو را بخوانید و آنها را به دقت دنبال کنید. اگر این دستورالعمل ها را متوجه نمیشوید از پزشک یا داروساز خود سوال کنید.
9-دوزهای بنزنیدازول بر اساس وزن در کودکان است. در صورت افزایش یا کاهش وزن کودک، نیاز او به دوز ممکن است تغییر کند.
10-از این دارو برای مدت زمان کامل تجویز شده استفاده کنید، حتی اگر علائم شما به سرعت بهبود یابد. حذف دوزها می تواند خطر ابتلا به عفونت مقاوم در برابر دارو را افزایش دهد.
11-در دمای اتاق و دور از رطوبت و گرما نگهداری شود. در صورت عدم استفاده از دارو، آن را کاملاً در ظرف دربسته نگه داری کنید.
12-تا سن 50 سال با عفونت مزمن تریپانوزوما کروزی بدون کاردیومیوپاتی پیشرفته Chagas: درمان اکیداً توصیه می شود.
13-افراد با سن بیشتر از 50 سال مبتلا به عفونت مزمن تریپانوزوما کروزی: تصمیم برای درمان با داروهای ضد انگلی باید فردی باشد و مزایا / خطرات آن برای هر بیمار سنجیده شود. عواملی مانند سن بیمار، وضعیت بالینی، preference و سلامت کلی باید در نظر گرفته شود.
14-برای اطلاعات بیشتر باید از رهنمودهای فعلی مشاوره شود.
15-درمان ضد انگلی برای همه موارد بیماری حاد / مجدداً فعال شده Chagas و برای عفونت مزمن تریپانوزوما کروزی در کودکان تا سن 18 سال توصیه می شود. عفونت های مادرزادی بیماری حاد در نظر گرفته می شود.
16- ممکن است بدون توجه به غذا تجویز شود.
17-قرص های 100 میلی گرمی را می توان به دوزهای کمتر از 100 میلی گرم به 1/2 (50 میلی گرم) یا 1/4 (25 میلی گرم) تقسیم کرد.

مصرف در بارداری

تاکنون به اثبات نرسیده است.

اطلاعات مربوط به استفاده از بنزنیدازول برای درمان بیماری حاد Chagas در زنان باردار محدود است. درمان بیماری مزمن در دوران بارداری توصیه نمی شود.

مصرف در شیردهی

به دلیل احتمال بروز واکنشهای جانبی جدی و انتقال بیماری Chagas، به بیماران توصیه کنید که شیردهی در طول درمان توصیه نمی شود.

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.