اطلاعات دارویی دریترومایسین

dirithromycin

دریترومایسین dirithromycin

گروه دارو: ماکرولیدها

دیریترومایسین یک آنتی بیوتیک گلیکوپپتیدی ماکرولید است که در درمان خیلی از انواع عفونت های باکتریال مثل برونشیت، پنومونی، تونسیلیت و حتی عفونت های پوستی بکار می رود.

این دارو در درمان عفونت های خفیف تا متوسط گونه های حساس میکروارگانیسم ها کاربرد دارد: تشدید حاد برونشیت مزمن باکتریایی، عفونت ثانویه ی باکتریایی برونشیت حاد، پنومونی اکتسابی از جامعه، فارنژیت/تونسیلیت، و عفونت های پوستی غیر پیچیده.

اشکال دارویی و قدرت ها:
قرص دیررهش: 250 میلی گرم

مکانیسم اثر

دیریترومایسین با تداخل در سنتز پروتئین، از رشد باکتری ها جلوگیری می کند. دیریترومایسین به زیرواحد 70S ریبوزوم باکتریایی متصل می شود و بنابراین از انتقال پپتید ها جلوگیری می کند. دیریترومایسین ده برابر بیشتر از اریترومایسین به زیرواحد 50S تمایل دارد. علاوه بر این، دیریترومایسین، همزمان به دو دامنه ی 23S RNA زیرواحد 50S ریبوزومی متصل می شود حال آنکه ماکرولید های قدیمی تر فقط به یکی از آنها متصل می شوند. دیریترومایسین همچنین می تواند ساخت زیرواحد های 50S و 30S ریبوزومی را مهار کند.

فارماکودینامیک

دیریترومایسین یک پیش دارو است که از طریق غیر آنزیمی در طی جذب روده ای به ترکیب فعال اریترومایسیلامین از نظر میکروبیولوژی تبدیل می شود. اریترومایسیلامین، فعالیت خود را از طریق اتصال به زیرواحد های ریبوزومی 50S میکروارگانیسم های حساس و در نتیجه مهار سنتز پروتئین انجام می دهد. دیریترومایسین/اریترومایسیلامین در محیط آزمایشگاهی و در عفونت های بالینی علیه گونه های مختلف میکروارگانیسم های زیر، فعال بوده اند: استافیلوکوکوس اورئوس (فقط گونه های حساس به متی سیلین)، استرپتوکوکوس پنومونیه، استرپتوکوکوس پیوژن، هموفیلوس آنفلوانزا، لژیونلا پنوموفیلا، موراکسلا کاتارالیس و مایکوپلاسما پنومونیه.

فارماکوکینتیک

جذب:
دیریترومایسین خوراکی با یک فراهمی زیستی مطلق حدود 10%، به سرعت جذب می شود. چربی غذا اثر کمی روی فراهمی زیستی دارو دارد یا بی اثر است.


توزیع:
اتصال به پروتئین: 15 تا 30 درصد برای اریترومایسیلامین، ترکیب فعال

متابولیسم:
دیریترومایسین با هیدرولیز غیر آنزیمی به ترکیب فعالش، اریترومایسیلامین، تبدیل می شود. 60-90 درصد دوز تا 35 دقیقه بعد از استفاده به اریترومایسیلامین هیدرولیز می شود و این تبدیل تا 1.5 ساعت بعد از آن تکمیل می شود. اریترومایسیلامین متحمل بیوترانسفورماسیون کبدی نمی شود یا کمتر تحت تاثیر قرار می گیرد. هیچ متابولیت دیگری از دیریترومایسین در سرم یافت نشده است.

حذف:
میانگین نیمه عمر اریترومایسیلامین حدود 8 ساعت(2-36 ساعت) و نیمه عمر حذف ادراری حدود 44 ساعت(16-65 ساعت) در بیماران دارای عملکرد کلیوی نرمال تخمین زده شده است.

مقدار مصرف دریترومایسین

اطلاعاتی در دسترس نیست.

تداخلات دارویی

بک آمپی سیلین

هشدارها

دارو را در صورت ابتلا به میاستنی گراویس مصرف نکنید. مشکلات خیلی بد و بعضا کشنده ی تنفسی در مصرف این دارو در بیماران مبتلا به میاستنی گراویس مشاهده شده است.

نکات قابل توصیه

اطلاعاتی در دسترس نیست.

مصرف در بارداری

اطلاعاتی در دسترس نیست.

مصرف در شیردهی

اطلاعاتی در دسترس نیست.

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.