اطلاعات دارویی هیدروفلومتیازید

hydroflumethiazide

هیدروفلومتیازید hydroflumethiazide


هیدروفلومتیازید یک داروی ادرار آور با ساختار تیازیدی است که به صورت خوراکی مصرف می شود این دارو برای درمان فشلر خون بالا و ورم استفاده می شود.

مکانیسم اثر

هیدروفلومتیازید با جلوگیری از بازجذب آب در نفرون ها باعث افزایش ادرار می شود در واقع مکانیسم اصلی این داروی تیازیدی مهار رسپتور سدیم-کلراید (SLC12A3) در توبول دیستال است که مسئول بازجذب 5 درصد سدیم است.در حالت معمول این رسپتور باعث بازجذب سدیم و کلر و به دنبال آن از لومن کلیه به اپیتلیال سلولی می شود.
هیدروفلومتیازید با جلوگیر از عملکرد این رسپتور باعث ایجاد یک گرادیانت اسمزی در دو سوی لوله ادراری و در نهایت ترشح آب به داخل لوله و افزایش حجم ادرار به صورت موثر می شود.

فارماکودینامیک

فشار خون بالا باعث افزایش فشار بر روی عروق خونی میشود و در طولانی مدت این فشار باعث اخنلال در عروق اصلی قلب ، مغز و کلیه شده و از عملکرد طبیعی این ارگان ها جلوگیری می کند و جتی می تواند باعث سکته قلبی و سکته مغزی شود.
داروی تیازیدی هیدروفلومتیازید با امهار رسپتور سدیمی باعث کاهش آب بدن شده و فشار خون را کاهش می دهد .هم چنین این دارو باعث کاهش پتاسیم سرمی و افزایش اسید اوریک خون می شود داروهای تیازیدی هم چنین باعث گشادشدن عروق عضلات صاف با فعال کردن کانال های کلسیمی وابسته به پتاسیم می شوند.

فارماکوکینتیک

جذب: این دارو به صورت ناقص اما بسیار سریع جذب می شود
اتصال به پروتئین:74 درصد
متابولیسم: به صورت دست نخورده دفع می شود
نیمه عمر:تقریبا 2 ساعت 

موارد مصرف هیدروفلومتیازید

فشار خون , ادم

مقدار مصرف هیدروفلومتیازید

مقدار مصرف در فشار خون:50 میلی گرم یک بار یا دوبار در روز 
دز نگهدارنده: 25-200 mg/day 
مقدار مصرف در ورم :50 میلی گرم دوبار در روز
دز نگهدارنده : 50-100 mg/day  

هشدارها

این دارو در بیماران با مشکلات کلیوی باید با احتیاط مصرف شود. مصرف داروهای تیازیدی به صورت کلی در بیمارنی که مشکلات کلیوی دارد ممکن است باعث آزوتمیا ( اختلال در دفع نیتروژن ) شود .هم چنین مصرف دارو های تیازیدی در بیمارانی که مشکلات کبدی و هپاتیتی دارند باید با احتیاط باشد به هم خوردن تعادل مایعات و الکترولیت های بدن می تواند زمینه کما را در بیماران هپاتیتی مهیا کند .
در بیمارانی که سابقیه حساسیت و لوپوس اریتروماتوز دارند مصرف دارو مانیتور شود
این نکته را نیز باید در نظر داشت که داروهای تیازیدی میتوانند اثر افزاینده بر قند خون گذاشته و باعث افزایش قند خون در بیماران دیابتی شوند.

مصرف در بارداری

گروه D

اشکال دارو هیدروفلومتیازید

سالورانSALURON

اخبار روز دارویی و سلامت را دنبال کنید
**به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . 
متقاضیان میتوانند با ارائه ی کارت ملی و با مراجعه به داروخانه مرکزی امام یا استفاده از خدمات غیر حضوری ، اقدام به تهیه واکسن نمایند .**

**پاسخگویی به سوالات دارویی ، روزهای دوشنبه و چهارشنبه در پیج اینستاگرام موسسه انجام می شود .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.