اطلاعات دارویی سیانوکوبالامین

cyanocobalamin

سیانوکوبالامین cyanocobalamin

گروه دارو: ویتامین ها

سیانوکوبالامین، ناسکوبال ، (اسپری بینی ویتامین ب 12 ) برایدرمان کمبود ویتامین B12در افراد مبتلا به کم خونی مخرب و سایر موارد استفاده می شود.
ناسکوبال معمولاً پس از درمان با فرم تزریقی ویتامین ب 12 تجویز می شود.

مکانیسم اثر

ویتامین B12 می تواند به کوآنزیم B12 در بافت تبدیل شود و به همین ترتیب برای تبدیل متیل مونات به سوکسینات و سنتز متیونین از هموسیستئین ضروری است ، واکنشی که به فولات نیز احتیاج دارد. در غیاب کوآنزیم B12 ، تتراهیدروفولات نمی تواند از فرم ذخیره غیر فعال آن ، 5-متیل تتراهیدروفولات بازسازی شود ، و کمبود فولات عملکردی رخ می دهد.
ویتامین B12 همچنین ممکن است در حفظ گروههای سولفیدریل (SH) به شکل کاهش یافته مورد نیاز بسیاری از سیستم های آنزیمی فعال شده SH نقش داشته باشد. از طریق این واکنش ها ، ویتامین B12 با متابولیسم چربی و کربوهیدرات و سنتز پروتئین در ارتباط است.

فارماکودینامیک

تجویز تزریقی (عضلانی) ویتامین B12 کم خونی مگالوبلاستیک و علائم گوارشی کمبود ویتامین B12 را کاملاً برعکس می کند. درجه بهبود علائم عصبی به مدت زمان و شدت ضایعات بستگی دارد ، اگرچه پیشرفت ضایعات بلافاصله متوقف می شود.
در بیماران مبتلا به  کم خونی پرسینیوز ، یک بار تزریق هفتگی داخل بینی با 500 میلی گرم ژل B12 ، در طی یک ماه (003/0> p) در مقایسه با  یک ماه بعد از مصرف دوز 100 میلی گرم عضلانی منجر به افزایش پیوسته سطح ویتامین ب 12 قبل ازتجویز دارو میشود.

فارماکوکینتیک

جذب
ویتامین B12 در حین انتقال از طریق معده به فاکتور داخلی متصل است. جداسازی در ایلئوم انتهایی در حضور کلسیم اتفاق می افتد و ویتامین B12 برای جذب وارد سلولهای مخاطی می شود. سپس توسط پروتئین های متصل به ترانس کوبالامین منتقل می شود. مقدار کمی (تقریباً 1٪ از کل مقدار بلعیده شده) توسط انتشار ساده جذب می شود ،اما این مکانیسم فقط با دوزهای بسیار زیاد مناسب است.
یک مطالعه سه سویه در 25 فرد سالم روزه دار برای مقایسه قابلیت فراهمی زیستی اسپری بینی B12 به ژل بینی B12 و ارزیابی فراهمی زیستی نسبی فرمولاسیون های بینی در مقایسه با تزریق عضلانی انجام شد. اوج غلظت پس از تجویز اسپری داخل بینی در 1.25 +/- 1.9 ساعت حاصل شد. میانگین اوج غلظت پلاسما Cmax)B12) ، پس از تصحیح پایه ، از طریق تجویز اسپری داخل بینی ، 549 pg / mL 748+ بود. فراهمی زیستی اسپری بینی ب 12 ،ده درصد کمتر از ژل بینی B12 بود.

توزیع
در خون ، B12 به ترانس کوبالامین II ، (یک پروتئین حامل B- گلوبولین خاص) متصل است و در درجه اول در کبد و مغز استخوان توزیع و ذخیره می شود.

حذف
روزانه حدود 3 تا 8 میکروگرم B12 از طریق صفرا در دستگاه گوارش ترشح می شود و تحت برخی از بازیافت های آنتروباتیک قرار می گیرد. در افراد عادی با فاکتور داخلی کافی ، به جز 1 میکروگرم ، همه جذب می شوند.
هنگامی که B12 در دوزهایی تجویز می شود که ظرفیت اتصال پروتئین های پلاسما و کبد را اشباع می کند ، B12 غیرمتصل به سرعت در ادرار از بین می رود. احتباس B12 در بدن وابسته به دوز است. حدود 80-90٪ از دوز عضلانی تا 50 میکروگرم در بدن حفظ می شود. این دوز برای دوز 100 میکروگرم به 55٪ کاهش می یابد و با دوز 1000 میکروگرم به 15٪ کاهش می یابد.

موارد مصرف سیانوکوبالامین

ناسکوبال برای موارد زیر مشخص شده است:

درمان نگهدارنده ویتامین B12 در بیماران بزرگسال مبتلا به کم خونی پرسینیوز که به دنبال درمان عضلانی با ویتامین B12 در حال بهبود هستند و هیچ درگیری سیستم عصبی ندارند.
درمان بیماران بزرگسال مبتلا به کمبود ویتامین B12 ناشی از رژیم غذایی نامناسب ، به علت مصرف دارو یا کمبود ب 12 ناشی از فقدان جذب که مرتبط با آنمی پرسینیوز نباشد.
پیشگیری از کمبود ویتامین B12 در بیماران بزرگسال که نیاز ویتامین B12 مورد نیاز بیش از حد طبیعی است.

مقدار مصرف سیانوکوبالامین

دوز اولیه توصیه شده ناسکوبال، یک اسپری (500 میکروگرم) است که در یک سوراخ بینی یک بار در هفته تجویز می شود. ناسکوبال را حداقل یک ساعت قبل یا یک ساعت پس از مصرف غذاهای گرم یا مایعات مصرف کنید زیرا غذاهای گرم ممکن است باعث ترشحات بینی و در نتیجه از دست دادن دارو شوند.
استفاده از ناسکوبال را در بیماران مبتلا به گرفتگی بینی ، رینیت آلرژیک یا عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی تا زمانی که علائم فروکش نکنند موکول کنید.

موارد منع مصرف

ناسکوبال در بیماران با حساسیت زیاد به کبالت و / یا ویتامین B12 یا هر یک از مواد جانبی دیگر منع مصرف دارد . شوک آنافیلاکتیک و مرگ پس از تجویز تزریق ویتامین B12 در بیماران حساس گزارش شده است.

عوارض جانبی سیانوکوبالامین

در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی زیر هنگام مصرف سیانوکوبالامین ، بلافاصله با پزشک یا پرستار خود مشورت کنید:

درد شکم یا معده
خونریزی از لثه یا بینی
لب ها و ناخن های آبی
درد قفسه سینه
سرفه
سرفه که گاهی اوقات خلط کف آلود صورتی ایجاد می کند
کاهش ادرار
تنفس دشوار ، سریع ، پر سر و صدا ، گاهی اوقات با خس خس سینه
مشکل در بلعیدن
گشاد شدن رگهای گردن
سرگیجه
خستگی مفرط
چشم درد
ضربان قلب سریع
سردرد
کهیر ، خارش یا بثورات پوستی
تعریق زیاد
تنفس نامنظم
ضربان قلب نامنظم
پوست رنگپریده
پف یا تورم پلک ها یا اطراف چشم ها ، صورت ، لب ها یا زبان
صدای زنگ در گوش
تورم صورت ، انگشتان ، پاها یا پایین پاها
تنگی در قفسه سینه
خستگی یا ضعف غیرمعمول
افزایش وزن

تداخلات دارویی

کلرامفنیکل ممکن است هنگامی که برای درمان کم خونی استفاده می شود ، اثر ناسکوبال را کاهش دهد. اگر از ناسکوبال برای درمان کم خونی همزمان با کلرامفنیکل استفاده می شود ، میزان اثر بخشی را کنترل کنید و در صورت نیاز ، یک روش درمانی جایگزین را در نظر بگیرید.

هشدارها

آتروفی شدید بینایی در بیماران مبتلا به بیماری لبر
بیماران مبتلا به بیماری لبر اولیه (آتروفی عصب بینایی ارثی) که تحت درمان با ویتامین B12 قرار گرفتند ، دچار آتروفی نوری شدید و سریع شدند. محصولات سیانوكوبالامین ، از جمله ناسکوبال ، برای استفاده در بیماران مبتلا به آتروفی نوری لبر توصیه نمی شود. برای بیماران مبتلا به بیماری لبر که به ویتامین B12 نیاز دارند ، درمان جایگزینی (به عنوان مثال ، هیدروکسوکوبالامین) را به عنوان مکمل B12 در نظر بگیرید.

واکنشهای آنافیلاکتیک
پس از تجویز ویتامین B12 به روش تزریقی شوک آنافیلاکتیک و مرگ گزارش شده است. اگر قرار است بیماران بدون تزریق ویتامین ب 12 از فرم اسپری بینی استفاده نمایند، لازم است بیماران مشكوك به حساسیت بیش از حد سیانوكوبالامین ، یک دوز آزمایشی زیر پوستی از فرم تزریقی ب 12 را در نظر بگیرند.

پوشاندن کمبود فولات با استفاده از ویتامین B12
دوزهای ویتامین B12 بیش از 10 میکروگرم در روز ممکن است در بیماران مبتلا به کم خونی مگالوبلاستیک دارای کمبود فولات پاسخ خون سازی ایجاد کند و بنابراین ممکن است کمبود فولات که قبلاً شناخته نشده بود را پنهان کند. ویتامین B12 جایگزین اسید فولیک نیست. قبل از شروع درمان با ویتامین B12 ، از جمله ناسکوبال یا اسید فولیک ، هر دو سطح ویتامین B12 و فولات را ارزیابی کنید .

هیپوکالمی و ترومبوسیتوز به دلیل درمان شدید کم خونی مگالوبلاستیک:
هیپوکالمی و مرگ ناگهانی ممکن است در کم خونی مگالوبلاستیک شدید رخ دهد که به شدت با ویتامین B12 درمان می شود. هیپوکالمی و ترومبوسیتوز می توانند با تبدیل کم خونی مگالوبلاستیک شدید به گلبول قرمز طبیعی با درمان ویتامین B12 ایجاد شوند. بنابراین ، سطح پتاسیم سرم و تعداد پلاکت باید در طول درمان به دقت کنترل شود .

رفع نقص پلی سیتمیا ورا
کمبود ویتامین B12 ممکن است علائم پلی سیتمی ورا را سرکوب کند. درمان با ویتامین B12 ممکن است این شرایط را از بین ببرد. بیمارانی که پاسخ بالینی یا خون شناسی مطابق با پلی سیتمی ورا دارند باید برای ارزیابی بیشتر ارجاع شوند.

نکات قابل توصیه

ناسکوبال باید با سایر روشهای درمانی در موارد زیر استفاده شود:
بیماران مبتلا به کمبود همزمان فولات و ویتامین B12: علاوه بر ناسکوبال ، اسید فولیک نیز تجویز کنید
بیماران مبتلا به کمبود همزمان آهن و ویتامین B12: علاوه بر ناسکوبال آهن را نیز تجویز کنید
بیمارانی که علل قابل اصلاح کمبود ویتامین B12 دارند: اقدامات لازم برای درمان بیماری زمینه ای مرتبط با کمبود ویتامین B12 را علاوه بر درمان با ناسکوبال در نظر بگیرید.

مصرف در بارداری

اطلاعات محدود موجود در مورد ناسکوبال در زنان باردار برای اطلاع از خطرات ناشی از رشد نامطلوب مرتبط با دارو کافی نیست. با این حال ، ویتامین B12 یک ویتامین ضروری است و نیازهای آن در دوران بارداری افزایش می یابد.

مطالعات تولید مثل روی حیوانات با ویتامین B12 انجام نشده است.

مصرف در شیردهی

ویتامین B12 در شیر زنان شیرده با غلظتهایی که سطح خون ویتامین B12 مادر را تقریبی دارند وجود دارد. به نظر نمی رسد ویتامین B12 بیش از حداقل خطر برای کودکان شیرده باشد.

دارو های مشابه

اشکال مختلف ویتامین ب 12


برچسب ها

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • مرضیه | 1400/04/04

   باسلام یکی از دوستانم به اشتباهی ویتامین B12 ازطریق سرم به بدنش تزریق شده والان بیحاله بنظرتون آیامشکلی پیش نمیاد؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   برخی انواع ب 12  تزریق داخل سرم دارد و از این لحاظ مشکلی نیست..
   در صورتی که تزریق داخل سرم نداشته بهتر است بیمار از نظر علایم بالینی تحت نظر بوده و نیاز به درمان خاصی ندارد