اطلاعات دارویی اسپینوساد

spinosad

اسپینوساد spinosad


ناتروبا (اسپینوساد) دارویی ضد انگل است. سوسپانسیون موضعی ناتروبا برای درمان شپش در بزرگسالان و کودکانی که حداقل 6 ماه سن دارند استفاده می شود .

مطلب مرتبط : شپش و راههای درمان آن

مکانیسم اثر

اسپینوساد باعث تحریک عصبی در حشرات می شود. پس از دوره های بیش از حد تحریک ، شپش ها فلج می شوند و می میرند.

فارماکودینامیک

فارماكوديناميك سوسپانسيون موضعي ناتروبا مورد مطالعه قرار نگرفته است.

فارماکوکینتیک

برای تعیین مشخصات فارماکوکینتیک اسپینوزاد 1.8% ، یک کلینیکال ترایال یک سویه طی یک دوره 7 روزه در افراد کودکان مبتلا به شپش سر ، انجام شد. چهارده (14) نفر از 4 تا 15 سال با شپش سر در این آزمایش ثبت شدند. همه افراد درمان موضعی (پوست سر) اسپینوساید 1.8% را به مدت 10 دقیقه انجام دادند ، سپس سر شسته شد و افراد تحت نمونه برداری از پلاسما قرار گرفتند.
نتایج نشان داد که اسپینوزاد در تمام نمونه ها در حد کمی (3ng / ml) بود. غلظت پلاسمایی الکل بنزیل در این افراد مشخص نشده است.
برای تعیین مشخصات فارماکوکینتیک اسپینوزاد 0.9% و ماده بنزیل الکل در کودکان با آلودگی به شپش سر ، یک کلینیکال ترایال دو سویه طی یک دوره 23 روزه انجام شد. بیست و شش (26) نفر بین 6 ماه تا 4 سال در هر پروتکل به مطالعه وارد شدند. همه افراد یک درمان موضعی (پوست سر) اسپینوزاد 0.9% به مدت 10 دقیقه انجام دادند ، سپس سر شسته شد و افراد در طی 12 ساعت تحت نمونه برداری از پلاسما قرار گرفتند. غلظت اسپینوزاد پلاسما در تمام نمونه ها در حد کمی (3 نانوگرم در میلی لیتر) بود.

الکل بنزیل (بیش از 1 میکروگرم در میلی لیتر) در مجموع در 8 نمونه پلاسما در 6 مورد از 26 نفر (25٪) قابل اندازه گیری بود : چهار نفر از 12 نفر در گروه سنی 6 ماه تا <2 سال و دو نفر از 14 نفر در گروه سنی 2 تا 4 سال. بیشترین غلظت مشاهده شده 37/2 میکروگرم در میلی لیتر بود. غلظت بنزیل الکل در 12 ساعت پس از درمان برای همه افراد در زیر حد کمی (1 میکروگرم در میلی لیتر) بود.

موارد مصرف اسپینوساد

سوسپانسیون موضعی ناتروبا برای درمان موضعی آلودگی به شپش سر در بیماران شش (6) ماهه و بالاترتجویز میشود

مقدار مصرف اسپینوساد

بطری را خوب تکان دهید. از سوسپانسیون موضعی ناتروبا به میزان کافی برای پوشاندن پوست خشک استفاده کنید و سپس آن را روی موهای خشک قرار دهید. بسته به طول مو ، تا 120 میلی لیتر (یک بطری) استفاده کنید تا پوست و مو به اندازه کافی پوشانده شود.
بگذارید 10 دقیقه بماند و سپس سوسپانسیون موضعی ناتروبا را کاملاً با آب گرم بشویید. اگر شپش زنده 7 روز پس از اولین درمان دیده شود ، باید درمان دوم انجام شود. از تماس با چشم خودداری نمایید.

موارد منع مصرف

ندارد.

عوارض جانبی اسپینوساد

عوارض کمتر رایج

خارش ، سوزش ، پوسته پوسته شدن یا قرمزی پوست سر ، قرمزی چشم یا پوست

عوارض نادر

پوست خشک ، خشکی پوست سر ، ریزش مو ، نازک شدن مو

تداخلات دارویی

ندارد.

هشدارها

مسمومیت با الکل بنزیل
سوسپانسیون موضعی ناتروبا حاوی بنزیل الکل است و استفاده از آن در نوزادان و نوزادان زیر 6 ماه توصیه نمی شود. مواجهه سیستمیک با بنزیل الکل با واکنشهای جانبی جدی و مرگ در نوزادان و نوزادان کم وزن همراه است.

نکات قابل توصیه

اسپینوساد فقط برای استفاده موضعی میباشد. سوسپانسیون موضعی ناتروبا برای استفاده خوراکی ، چشم یا داخل واژن نیست

مصرف در بارداری

رده بارداری در ایالات متحده: گروه B

مطالعات تولید مثل حیوانات نتوانسته است خطری را برای جنین نشان دهد و هیچ مطالعه کافی و کنترل شده ای روی زنان باردار وجود ندارد.

مصرف در شیردهی

هیچ اطلاعاتی در مورد استفاده بالینی اسپینوساد در دوران شیردهی در دسترس نیست. از آنجا که بعد از استفاده موضعی به طور سیستمی جذب نمی شود ، بنابراین نباید در شیر مادر وجود داشته باشد. با این حال ، سوسپانسیون موضعی حاوی بنزیل الکل است که ممکن است به طور سیستمی از طریق پوست جذب شود.
دوزهای بالای بنزیل الکل به طور بالقوه برای نوزادان سمی است ، اما بعید است که این دوزها به شیر مادر برسد. تولید کننده اظهار داشت مادرانی که نگران الکل بنزیل هستند می توانند شیر مادر را به مدت 8 ساعت پمپاژ و دور اندازند ، اما این احتمالاً غیرضروری است.
فقط کرم یا محصولات ژل بر پایه آب باید روی پستان استفاده شود زیرا پماد ها ممکن است نوزاد را از طریق لیسیدن در معرض مقدار زیادی پارافین های معدنی قرار دهند

دارو های مشابه

ایورمکتین , پرمترین , لیندان

ایورمکتین موضعی
دایمتیکون موضعی


اخبار روز دارویی و سلامت را دنبال کنید
**به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . 
متقاضیان میتوانند با ارائه ی کارت ملی و با مراجعه به داروخانه مرکزی امام یا استفاده از خدمات غیر حضوری ، اقدام به تهیه واکسن نمایند .**

**پاسخگویی به سوالات دارویی ، روزهای دوشنبه و چهارشنبه در پیج اینستاگرام موسسه انجام می شود .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.