اطلاعات دارویی هیدروکسوکوبالامین

Hydroxocobalamin

هیدروکسوکوبالامین Hydroxocobalamin

گروه دارو: آنتی دوت

هیدروکسوکوبالامین، یا شناخته شده بعنوان ویتامین B12a، نوع قابل تزریقی از ویتامین B12 است در درمان کمبود این ویتامین، مسمومیت با سیانید، آتروفی نوری Leber و آمبلیوپی سمی به کار می رود.
این دارو در درمان آنمی مخرب و جلوگیری و درمان کمبود ویتامین B12 ناشی از اعتیاد به الکل، سوء جذب، آلودگی کرم نواری، سلیاک، پرکاری تیروئید، بیماری کبدی-صفراوی، اسهال مداوم، برداشتن ileal، سرطان پانکراس، بیماری کلیوی، استرس طولانی مدت، رژیم های گیاهخواری، رژیم های ماکروبیوتیک و سایر رژیم های محدودکننده غذایی و به ویژه در درمان مسمومیت قطعی یا مشکوک به سیانید، کاربرد دارد.

اشکال دارویی و قدرت ها:
پودر لیوفیلیزه جهت آماده سازی: 5 گرم در هر ویال
محلول تزریقی: 1000 میکروگرم در هر میلی لیتر » 30 میلی لیتر

مکانیسم اثر

ویتامین B12 در 4 فرم اصلی وجود دارد که در مجموع به عنوان کوبالامین شناخته می شوند، دئوکسی آدنوزیل کوبالامین، متیل کوبالامین، هیدروکسوکوبالامین و سیانوکوبالامین. دوتا از این ها، متیل کوبالامین و 5-دئوکسی آدنوزیل کوبالامین در درجه ی اول توسط بدن استفاده می شوند. متیونین سنتاز که در تبدیل آمینواسید هوموسیستئین به متیونین دخیل است، به متیل کوبالامین بعنوان یک کوفاکتور نیاز دارد.
همچنین متیونین برای متیلاسیون DNA ضروری است. 5-دئوکسی آدنوزیل کوبالامین کوفاکتوری است که به کار آنزیمی که L-متیل مالونیل-کوآ را به سوکسینیل-کوآ تبدیل می کند، یاری می رساند. این تبدیل یک مرحله ی مهم در استخراج انرژی از پروتئین ها و چربی هاست.
بعلاوه، سوکسینیل کوآ در تولید هموگلوبین، ماده ای که اکسیژن را در گلبول های قرمز حمل می کند، ضروری است.

ویتامین B12 با گروه هیدروکسیل متصل به کبالت که می تواند با سیانید جابجا شود، اتصال برقرار می کند، سیانوکوبالامین ایجاد شده و از طریق ادرار دفع می شود.

فارماکودینامیک

هیدروکسوکوبالامین یک فرم از ویتامین B12 ساختنی و قابل تزریق است. هیدروکسوکوبالامین در واقع یک پیشساز از دو کوفاکتور یا ویتامین(ویتامین B12 و متیل کوبالامین) دخیل در سیستم های بیولوژیک مختلف در انسان است. ویتامین B12 برای تبدیل متیل مالونیت به سوکسینات ضروری است. کاهش این آنزیم می تواند با تولید لیپوپروتئین در بافت غلاف میلین تداخل ایجاد کند و ضایعات عصبی ایجاد کند.

فارماکوکینتیک

اتصال به پروتئین: تشکیل کمپلکس های کوبالامین (III)
نیمه عمر: 26-31 ساعت
دفع: ادراری

مقدار مصرف هیدروکسوکوبالامین

مسمومیت با سیانید:
70 mg/kg (معمولا 5 گرم) انفوزیون وریدی طی 15 دقیقه، بسته به شدت مسمومیت و پاسخ بالینی، 5 گرم وریدی دیگر ممکن است اضافه شود.
دوز تجمعی بیشتر از 10 گرم نباشد.

کمبود ویتامین B12:
شروع: 30 میکروگرم عضلانی روزانه برای 5-10 روز
نگهدارنده: 100-200 میکروگرم عضلانی ماهانه، در صورت شدت بیماری یا ابتلا به پرکاری تیروئید یا بیماری عصبی یا عفونت فعال، ممکن است دوز بالاتری تجویز شود.

هشدارها

در بیماران با واکنش های آنافیلاکتیک شناخته شده به هیدروکسوکوبالامین یا سیانوکوبالامین، در صورت امکان، از درمان های جایگزین استفاده کنید.

پس از درمان با این دارو، نارسایی کلیوی حاد با نکروز توبولی حاد، اختلالات کلیوی و کریستال های کلسیم اگزالات در ادرار گزارش شده است، عملکرد کلیه را تا 7 روز پس از درمان کنترل کنید.
ممکن است بدنبال درمان، افزایش قابل توجهی در فشار خون ملاحظه شود، بیماران را از لحاظ فشارخون در طی درمان بررسی کنید.

نکات قابل توصیه

آماده سازی وریدی: پودر لیوفیلیزه را با 200 میلی لیتر سدیم کلراید 0.9% آماده سازی کنید تا غلظت 25 mg/mL بدست آید.

عوارض جانبی:
ازدیاد فشارخون،  سردرد، کروماتوری، اریتم، تهوع، کاهش لنفوسیت ها، واکنش های محل تزریق، اگزانتما، خارش، اسهال، احساس تعریق کل بدن، آنافیلاکسی، گرگرفتگی، ادم محیطی، ناراحتی در قفسه سینه، اختلال حافظه، گیجی، بی قراری، کهیر، خارش و سوزش، خونریزی، استفراغ، ناراحتی شکمی، خشکی گلو، سختی گلو، ورم آنژیونورتیک

مصرف در بارداری

اطلاعات موجود از موارد گزارش شده در مقالات منتشر شده پیرامون مصرف دارو در خانم های باردار جهت تعیین خطرات ناشی از دارو در نقایص تولد، سقط جنین یا عوارض مادر و جنین کافی نیست.

مسمومیت سیانید درمان نشده در بارداری، خطراتی برای مادر و جنین به همراه دارد.

سیانور به راحتی از جفت عبور می کند، مسمومیت با سیانید یک اورژانس پزشکی در بارداری است که در صورت عدم درمان میتواند برای مادر و جنین کشنده باشد. از درمان های ضروری به دلیل بارداری نباید جلوگیری کرد.

مصرف در شیردهی

شیردهی در طول درمان توصیه نمی شود، هیچ اطلاعاتی برای تعیین زمان شروع مجدد شیردهی پس از درمان موجود نیست، هیدروکسوکوبالامین و ویتامین B12 (تشکیل شده از ترکیب هیدروکسوکوبالامین و سیانید) در شیر انسان ترشح می شود. هیچ اطلاعاتی مبنی بر تاثیر هیدروکسوکوبالامین بر نوزاد شیرخوار یا تولید شیر موجود نیست.


به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . متقاضیان میتوانند با ارائه ی کارت ملی و با مراجعه به داروخانه مرکزی امام یا استفاده از خدمات غیر حضوری ، اقدام به تهیه واکسن نمایند .

**پاسخگویی به سوالات دارویی ، روزهای دوشنبه و چهارشنبه در پیج اینستاگرام موسسه انجام می شود .


پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.