اطلاعات دارویی فلوران درنولید

flurandrenolide

فلوران درنولید flurandrenolide


نولیکس (برای پوست) یک داروی استروئیدی قوی است که برای درمان التهاب و خارش ناشی از بیماری های پوستی که به داروهای استروئیدی پاسخ می دهند ، استفاده می شود.

مکانیسم اثر

ضد التهاب ، ضد خارش و منقبض کننده عروق

فارماکودینامیک

کرم فلوران درنولید به دلیل اقدامات ضد التهابی ، ضد خارش و انقباض عروقی در درجه اول موثر است.

مکانیسم اثر ضد التهابی کورتیکواستروئیدهای موضعی کاملاً شناخته نشده است. کورتیکواستروئیدها با فعالیت ضد التهابی ممکن است غشای سلولی و لیزوزومی را تثبیت کنند. همچنین این پیشنهاد وجود دارد که تأثیر بر غشای لیزوزومها از آزاد شدن آنزیم های پروتئولیتیک جلوگیری می کند و بنابراین نقشی در کاهش التهاب دارد.

فارماکوکینتیک

فارماکوکینتیک - میزان جذب از راه پوست کورتیکواستروئیدهای موضعی توسط بسیاری از عوامل ، از جمله وسیله نقلیه ، یکپارچگی سد اپیدرمی و استفاده از پانسمان های انسداد ، تعیین می شود.

. کورتیکواستروئیدهای موضعی میتوانند توسط پوست سالم دست نخورده جذب شوند التهاب و / یا سایر فرآیندهای بیماری در پوست ، جذب از طریق پوست را افزایش می دهد.

کورتیکواستروئیدهای موضعی پس از جذب از طریق پوست ، از طریق مسیرهای فارماکوکینتیک مشابه کورتیکواستروئیدهای تجویز شده سیستمیک کنترل می شوند. کورتیکواستروئیدها در درجات مختلف به پروتئین های پلاسما متصل می شوند. در درجه اول در کبد متابولیزه می شوند و سپس از طریق کلیه دفع می شوند. برخی از کورتیکواستروئیدهای موضعی و متابولیت های آنها نیز به داخل صفرا دفع می شوند.

موارد مصرف فلوران درنولید

کرم فلوران درنولید برای تسکین التهاب و خارش درماتوزهای پاسخ دهنده به کورتیکواستروئید تجویز میشود.

مقدار مصرف فلوران درنولید

برای ضایعات مرطوب ، مقدار کمی از کرم باید به آرامی در مناطق آسیب دیده 2 یا 3 بار در روز مالیده شود.

موارد منع مصرف

کورتیکواستروئیدهای موضعی در بیمارانی که سابقه حساسیت بیش از حد به هر یک از اجزای سازنده دارند منع مصرف ندارد.

عوارض جانبی فلوران درنولید

واکنش های جانبی موضعی زیر به ندرت با کورتیکواستروئیدهای موضعی گزارش می شود ، اما ممکن است با استفاده از پانسمان های بسته ، بیشتر رخ دهد. این واکنشها به ترتیب تقریبی وقوع ذکر شده اند:

سوزش
خارش
تحریک
خشکی
فولیکولیت
هیپرتریکوز
فوران های پوستی
هیپوپیگمنتیشن
درماتیت پریورال
درماتیت تماسی آلرژیک

موارد زیر ممکن است بیشتر با پانسمان های انسداد رخ دهد:
زخم شدن پوست
عفونت ثانویه
آتروفی پوست
استریا
ملیاریا

گلیبورید ، انسولین degludec ، انسولین دتمیر ، انسولین گلولیسین ، انسولین لیسپرو ، انسولین لیزپرو پروتامین ، انسولین منظم ، انسولین روی ، لیکسیسناتید ، ناتیگلینید ، پراملینتید، ریپاگلیناید

هشدارها

عمومی - جذب سیستمیک کورتیکواستروئیدهای موضعی باعث سرکوب محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال (HPA) برگشت پذیر ، تظاهرات سندرم کوشینگ ، هیپرگلیسمی و گلوکوزوری در برخی از بیماران شده است.

شرایطی که جذب سیستمیک را افزایش می دهد شامل استفاده از استروئیدهای قوی تر ، استفاده در مناطق وسیع ، استفاده طولانی مدت و افزودن پانسمان های بسته است.

بنابراین ، بیمارانی که دوز زیادی از یک استروئید موضعی قوی را که در یک سطح وسیع یا تحت پانسمان های بسته دریافت می کنند ، باید به طور دوره ای برای اثبات سرکوب محور HPA با استفاده از تست های تحریک کورتیزول بدون ادرار و ACTH ارزیابی شوند. اگر سرکوب محور HPA مورد توجه قرار گیرد ، باید تلاش شود که دارو مصرف شود ، دفعات استفاده کاهش یابد یا یک استروئید کمترقوی جایگزین شود.

بهبود عملکرد محور HPA با قطع مصرف دارو سریع و کامل است. به ندرت ، علائم و نشانه های ترک استروئید ممکن است رخ دهد ، بنابراین کورتیکواستروئیدهای سیستمیک مکمل مورد نیاز است.

بیماران اطفال ممکن است مقادیر نسبتاً بالاتری از کورتیکواستروئیدهای موضعی را جذب کنند و بنابراین بیشتر در معرض سمیت سیستمیک قرار می گیرند
در صورت ایجاد تحریک ، کورتیکواستروئیدهای موضعی باید قطع شوند و درمان مناسب آغاز شود.
در صورت وجود عفونت های پوستی ، باید از یک ماده ضد قارچی یا ضد باکتری مناسب استفاده شود. در صورت عدم پاسخ سریع به موقع ، کرم باید تا زمان کنترل کافی عفونت قطع شود.

نکات قابل توصیه

(فلوراندرنولید USP ، 0.05٪) نباید با پانسمان های انسداد استفاده شود ، مگر اینکه توسط پزشک دستور داده شود. پوشک های تنگ یا شلوارهای پلاستیکی ممکن است پانسمان های انسداد را تشکیل دهند.

مصرف در بارداری

این دارو باید در دوران بارداری فقط در صورت استفاده از مزایای بالقوه خطر احتمالی برای جنین استفاده شود.
گروه حاملگی FDA آمریکا: C

مصرف در شیردهی

فلوراندرنولید در دوران شیردهی مورد مطالعه قرار نگرفته است. از آنجا که فقط استفاده گسترده از قوی ترین کورتیکواستروئیدها ممکن است اثرات سیستمیک در مادر ایجاد کند ، بعید است که استفاده کوتاه مدت کورتیکواستروئیدهای موضعی با عبور از شیر مادر خطری برای نوزاد شیرده داشته باشد.

با این حال ، استفاده از حداقل داروی قوی در کوچکترین قسمت از پوست ممکن کاملاً منطقی است. اطمینان از عدم تماس مستقیم پوست نوزاد با نواحی از پوست که تحت درمان قرار گرفته اند ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. فقط کورتیکواستروئیدهای با قدرت پایین باید در نوک پستان یا آرئول که نوزاد می تواند داروها را به طور مستقیم از پوست مصرف کند ، استفاده شود.

فقط محصولات کرم یا ژل قابل تجویز در آب باید روی پستان استفاده شود زیرا پماد ها ممکن است نوزاد را از طریق لیسیدن در معرض مقدار زیادی پارافین های معدنی قرار دهند. هر کورتیکواستروئید موضعی باید در صورت استفاده از ناحیه پستان یا پستانک کاملاً پاک شود.

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.