اطلاعات دارویی موکسی فلوکساسین

Moxifloxacin


موکسی فلوکساسین Moxifloxacin


موکسی فلوکساسینآنتی بیوتیک از گروه فلوروکینولون ها می باشد. موکسی فلوکساسین در درمان عفونت های ناشی از باکتریها استفاده می شود.م وکسی فلوکساسین در درمان عفونت های باکتریایی پوست، سینوس ها ، ریه ها و معده استفاده می شود.
بیشتر بخوانید : [عفونت های باکتریایی ]

مکانیسم اثر موکسی فلوکساسین

موکسی فلوکساسین یک ترکیب باکتریسید است که از طریق مهار آنزیم توپوایزومراز II ( یا DNA ژیراز) و توپوایزومراز IV ، همانندسازی، ترجمه و ترمیم DNA را مهار می کند.

فارماکودینامیک

موکسی فلوکساسین آنتی بیوتیک وسیع الطیف از مشتقات فلوروکینولون ها می باشد. موکسی فلوکساسین بصورت برون تنی بر روی طیف وسیعی از باکتریهای گرم منفی و گرم مثبت اثر می گذارد.

فارماکوکینتیک

موکسی فلوکساسین پس از مصرف خوراکی ، بسرعت و بخوبی از دستگاه گوارش جذب می شود.فراهمی زیستی مطلق موکسی فلوکساسین تقریبا 90% می باشد.غذا تاثیر کمی بر روی جذب دارد.اتصال به پروتئین 50% (وابسته به دوز) می باشد.
متابولیسم دارو کبدی است.45 % مقدار مصرفی از طریق خوراکی یا وریدی بصورت تغییرنیافته (20% ازطریق ادرارو 25% از طریق مدفوع) دفع می شود.
نیمه عمر تک دوز خوراکی موکسی فلوکساسین11.5-15.6ساعت می باشد.

مقدار مصرف موکسی فلوکساسین

برای سینوزیت : بزرگسالان : سینوزیت حاد باکتریایی:

400 mg خوراکی یا وریدی هر 24 ساعت بمدت 10 روز.

برای عفونت پوست یا بافت های نرم : بزرگسالان:

400 mg خوراکی یا وریدی هر 24 ساعت بمدت 7 تا 21 روز در موارد پیچیده و 7 روز در موارد غیر پیچیده.

هشدارها

1-در حین مصرف موکسی فلوکساسین درصورت بروز درد،ورم یا التهاب تاندون یا ضعف یا عدم توانایی در استفاده از مفاصل ، اجتناب و دوری کردن از ورزش ، مصرف را قطع کرده و پزشک معالج خود را آگاه کنید. احتمال بروز ناهنجاریهای تاندون در افراد مسن معمولا بالای 60 سال ، بیماران مصرف کننده داروهای کورتیکواستروئید، بیماران دارای پیوند قلب ، کلیه و ریه بیشتر است.
2- فلوروکینولون ها از جمله موکسی فلوکساسین دارای فعالیت مسدود کننده نورو ماسکولار و در نتیجه بدتر شدن ضعف عضلانی در بیماران دارای میاستنی گراویس می باشد.

نکات قابل توصیه

1-دوره درمان با موکسی فلوکساسین را کامل نمایید. حتی اگر علائم عفونت ناپدید شد.
2-موکسی فلوکساسین را 3 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از مصرف داروهایی نظیر سوکرالفیت، آنتی اسید های حاوی منیزیم یا آلومینیم ، قرصهای جویدنی بافری دیدانوزین ، پودرهای مخصوص کودکان ویا دیگر محصولات حاوی آهن یا زینک ، مصرف نمایید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • یلدا | 1398/11/05

   سلام،لطفا بگید این دارو روی دوره پریودی هم تاثیر میزاره،چون من پریودم تنظیم ،این ماه برای اولین بار پریودم حدود یه هفته عقب افتاده

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   این دارو تاثیری روی سیکل قاعدگی ندارد.