اطلاعات دارویی ناتالیزومب

Natalizumab

ناتالیزومب Natalizumab


ناتالیزوماب یک آنتی بادی مونوکلونال است که روی سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد. آنتی بادی های مونوکلونال برای اثر بر سلول هدف ساخته می شوند که این خاصیت به حفاظت سلول های سالم کمک می کند. ناتالیزومب در درمان فرم عودکننده مولتیپل اسکلروزیس و درمان فرم متوسط تا شدید بیماری کرون فعال بکار می رود.

مکانیسم اثر ناتالیزومب

مکانیسم اثر ناتالیزوماب بطور کامل مشخص نشده است. ناتالیزومب با مهار تداخل لکوسیتهای دارای زیر واحد آلفا-4 با لیگاندهای خودش در ماتریکس خارج سلولی و سلولهای پارنشیمال ، اتصال و انتقال لکوسیت ها را محدود کرده و باعث کاهش التهاب می شود.

فارماکودینامیک

ناتالیزومب در چسبیدن و مهاجرت سلولها از عروق به بافتهای دچار التهاب نقش ایفا می کند.

فارماکوکینتیک

میانگین حداکثر غلظت پلاسمای ناتالیزومب تقریبا 101 mcg/mL ( بیماری کرون) و 110 mcg/mL ( مولتیپل اسکلروزیس) می باشد. بعد از هر دوز 4 هفته ای زمان رسیدن به غلظت ثابت تقریبا 16 تا 24 هفته می باشد.
حجم توزیع ناتالیزومب 5.2 تا 5.7 لیتر است. میانگین نیمه عمر ناتالیزوماب تقریبا 10 تا 11 روز و کلیرانس ناتالیزومب 16 تا 22 mL/h. می باشد.

موارد مصرف ناتالیزومب

مولتیپل اسکلروزیس , بیماری کرون

مقدار مصرف ناتالیزومب

بزرگسالان: 300 میلی گرم انفوزیون وریدی در عرض یکساعت هر 4 هفته .

هشدارها

1- مصرف ناتالیزوماب خطر ابتلا به عفونت ها از جمله عفونت های فرصت طلب و عفونت های هرپسی جدی را افزایش می دهد. در صورت بروز این عفونت ها درمان با ناتالیزومب قطع شود.
2- سمیت کبدی شامل افزایش ترانس آمیناز و بیلی روبین در مصرف داروی ناتالیزومب گزارش شده است. در صورت بروز زردی یا علائم سمیت کبدی مصرف ناتالیزومب قطع شود.

نکات قابل توصیه

1-ناتالیزوماب فقط جهت انفوزیون وریدی می باشد.
2-بیمار طی انفوزیون و تا یکساعت پس از اتمام انفوزیون ناتالیزومب تحت مراقبت قرار بگیرد.در صورت مشاهده علائم واکنش ازدیاد حساسیت انفوزیون قطع شود.
3-در صورت تغییر رنگ مایع داخل ویال یا وجود ذرات خارجی از تزریق آن خودداری کنید.
4- قبل از انفوزیون محتویات یک ویال با 100 سی سی سدیم کلراید 0.9% تزریقی رقیق سازی شود.
5-به بیماران توصیه شود در صورت بروز علائم عفونت و یا سمیت کبدی پزشک معالج خود را مطلع کنند.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

دارو های مشابه ناتالیزومب

تری فلونوماید


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
دارو های مشابه