اطلاعات دارویی نالیدیکسیک اسید

Nalidixic acid

نالیدیکسیک اسید Nalidixic acid


نالیدیکسیک اسید در درمان عفونت های غیرپیچیده مجاری ادراری تحتانی ناشی از باکتریهای گرم منفی بجز گونه های پسودوموناس استفاده می شود.نالیدیکسیک اسیدیک ترکیب ضد باکتری می باشد که با توقف ساخت پروتئین های ضروری موردنیاز باکتری برای زنده ماندن باکتریهای حساس در دستگاه ادراری را از بین می برد . (عفونت های باکتریایی)

مکانیسم اثر

نالیدیکسیک اسید و متابولیت فعالش هیدروکسی نالیدیکسیک اسید ، یک پیوند مستحکم ولی برگشت پذیر با DNA ایجاد کرده و در سنتز RNA مداخله کرده و متعاقبا سنتز پروتئین را مختل می کند.

فارماکودینامیک

نالیدیکسیک اسید آنتی بیوتیک از مشتقات کینولون ها می باشد. نالیدیکسیک اسید بر روی باکتریهای گرم منفی از جمله گونه های انتروباکتر، اشرشیا کلی ، مورگانللا مورگانی ، پروتئوس میرابیلیس ، پروتئوس ولگاریس و پروویدنسیا رتجری اثر می گذارد. گونه های پسودوموناس عموما به نالیدیکسیک اسید مقاوم می باشند.

فارماکوکینتیک

نالیدیکسیک اسید پس از مصرف خوراکی ، بسرعت و بخوبی از دستگاه گوارش جذب می شود و قسمتی در کبد متابولیزه می شود و بسرعت از طریق کلیه ها دفع می گردد.نالیدیکسیک اسید دست نخورده و متابولیت فعالش هیدروکسی نالیدیکسیک اسید از طریق ادرار دفع می گردند.

مقدار مصرف نالیدیکسیک اسید

بزرگسالان :
مقدار یک گرم هر 6 ساعت بمدت 7 روز مصرف شود که این مقدار در درمان عفونت های مزمن به 500 mg هر 6 ساعت کاهش می یابد.به دلیل احتمال بروز سریع مقاومت میکروبی چنانچه تا 48 ساعت پس از شروع درمان با نالیدیکسیک اسید کشت ادرار منفی نشد ، توصیه می شود از داروی ضد میکروب دیگری استفاده شود.
کودکان :
در کودکان با سن بیشتر از 3 ماه 50-60 mg/kg/day در مقادیر منقسم ( 4 دوز مساوی ) مصرف شود این مقدار در درمان طولانی مدت به 30 mg/kg/day کاهش می یابد.

هشدارها

1-با مصرف نالیدیکسیک اسید ممکن است عوارض سیستم اعصاب مرکزی نظیرتشنج، افزایش فشار داخل جمجمه ای ، سایکوز سمی بروز کند.
2-واکنشهای ازدیادحساسیت ( آنافیلاکتیک) جدی و کشنده پس از مصرف اولین دوز فلوروکینولون ها از جمله نالیدیکسیک اسید مشاهده شده است.

نکات قابل توصیه

1-در طول درمان با نالیدیکسیک اسید در صورتیکه مدت درمان از دو هفته بیشتر شود ، انجام آزمایش های شمارش سلول های خون و آزمون های عملکرد کبد و کلیه باید انجام پذیرد.
2-بیماران مصرف کننده کینولون ها از جمله نالیدیکسیک اسید ، ممکن است دچار حساسیت به نور یا سمیت نور شوند. در طول مصرف دارو بیمار باید از قرارگرفتن بیش از حد در معرض آفتاب و یا نور مصنوعی خودداری کند.در صورت بروز واکنش های حساسیت به نور ، مصرف دارو باید قطع گردد.
3- نالیدیکسیک اسید در بیماران مبتلا به کمبود گلوکز-6-فسفات دهیدروژناز با احتیاط تجویز شود.
4-نالیدیکسیک اسید را می توان همراه غذا یا با معده خالی مصرف کرد ، اما همراه آن مایعات فراوان میل شود و همزمان آنتاسید ها استفاده نشود.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

اشکال دارو نالیدیکسیک اسید

نالیدیکسیک اسید البرز دارو - سوسپانسیون و قرص نالیدکس تهران دارو

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • مینو | 1400/11/18

   باسلام خدمت خانم دکتر پسر من دوسالشه عفونت ادرار ومدفوع داره دکتر این دارو رو داده بعد از هشت روز مصرف باز هم همون مشکل داره ولی من نتونستم سر وقت دارو رو به بچه بدم چون هشت ساعت یک باره واون سرساعت دارو خوابه وکارهای دیگه ای هم هست که بااون دارو مصرف میکنه وبچه ازخوردن اونا امتناع میکنه حالا به نظر شما دارو روادامه بدم یانه؟ ممنون

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام دوره مصرف را کامل کنید و در صورت عدم نتیجه گیری به فوق خصص عفونی اطفال مراجعه کنید


  • س.س | 1400/09/08

   سلام خانم دکتر من عفونت ادراری داشتم و دو ماه نالیدیکسیک اسید رو مصرف کردم و مقدار خونریزی پریودم خیلی کاهش پیدا کرد تواین دوران . بنظر شما عوارض نالیدیکسیک اسید بوده؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام خیر بین مصرف این دارو و مشکل پیش آمده ارتباط منطقی وجود ندارد


  • عاطفه | 1400/07/30

   سلام خسته نباشید دختری دارم ۷ساله الان نزدیک به ۴ ساله که اکثرا عفونت ادرار داره سوزش وحالت سوزن سوزن شدن داره موقع ادرار.چسبندگی هم داره الان چندماهه که دردهای پهلویی درسمت چپ داره توآزمایشش همون عفونت ادراری مشخص شد باسونومشخص شدجمع شدن غدد لنفی تواون نقطه است دارویی که دادن فقط مترونیدازول یا آموکسی کلاو بود اصلا فایده ای هم نداشته به نظر شما چه کاری باید انجام بدیم تادخترم خوب بشه باتشکر

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام حتما به فوق تخصص کلیه کودکان مراجعه کنید


  • مژده | 1400/01/14

   سلام من ۲۴ هفته باردار هستم و ۲۵ سالمه. از صبح دلدرد شدید و اسهال داشتم. دکتر زنان این دارو ب من دادن. امکان هست داروخونه اشتباه این دارو داده باشه؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   این دارو برای درمان عفونت های ادراری بوده و بهتر است در بارداری مصرف نشود..


  • ترانه بارانی | 1399/10/02

   سلام خسته نباشید من قرص نالیدیکسیک اسید500مصرف میکنم دکتر واسه یه ماه واسم نوشتن ایا باعث پایین امدن پلاکت خون میشود؟؟؟؟!

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
    اختلالات خونی ( شامل ائوزینوفیلی، کاهش پلاکت های خون، کاهش گلبول های سفید خون و تغییر در غلظت پروترومبین ) از عوارض این دارو میباشد اما در نظر داشته باشید که عوارض جانبی در درصد بسیار پایینی از افراد رخ میدهد و به خاطر این مساله نمیتوان دارو را مصرف نکرد.


  • شفایق | 1399/09/01

   سلام وقتتون بخیر من مشکل سوزش ادرار داشتم به پزشک مراجعه کردم بعد از آزمایش خون و ادرار این قرص رو برام با استامینوفن تجویز کردن الان بعد ۱۰روز هنوز کماکان همون مشکل رو دارم و برطرف نشده بنظر شما باید دوباره برم پیششون؟ و ۳عدد از قرص هم باقی مانده.

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بله حتما مرجعه کنید . این احتمال هست که نسبت به این آنتی بوتیک مقاومت داشته باشید . بهترین راه تجویز آنتی بیوتیک بعد از انجام کشت ادرار و نتایج آنتی بیوگرام است.


  • مونا | 1399/06/17

   سلام بچه من پس از مصرف دارو سر درد گرفته بچم چهار سال داره

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   سردرد از عوارض دارو میباشد که به مرور رفع میشود.


  • محدثه | 1399/05/27

   سلام خسته نباشید من چند وقته حالم خیلی بد میشه هی میرم دستشویی باز دستشویی ندارم باز میگردم همین حالت. عفونت هم دارم. جدیدا سوزش ودرد هم حس میکنم قرص فنازومکس و نالیدیکسیک اسید 500 هم میخورم و متخصص زنان هم رفتم خوب نمیشم. آیا مشکل چیز دیگس یا ن 21 سالمه و متاهل هستم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   میبایست جنابعالی تحت نظر یک متخصص زنان آزمایش و کشت ادرار بدهید تا مشخص شود چه آنتی بیوتیکی مناسب شما میباشد.


  • اشرف | 1399/04/14

   پسر من هشت سالشه توسه سالگی تشنج باتب داشته حالادکتر براش این شربت نوشته ایا بهش بدم

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   مشکلی نداره