اطلاعات دارویی نورتریپتیلین

Nortriptyline

نورتریپتیلین Nortriptyline


نورتریپتیلین یک داروی ضد افسردگی سه حلقه ای می باشد. نورتریپتیلین در درمان علائم افسردگی بکار می رود.ن ورتریپتیلین یک داروی ضد افسردگی با اثرات سداتیو می باشد.

مکانیسم اثر نورتریپتیلین

نورتریپتیلین از طریق مهار برداشت مجدد نوراپی نفرین و سروتونین توسط پایانه سلول عصبی پیش سیناپسی، غلظت سیناپسی آنها را در سیستم عصبی مرکزی افزایش می دهد.بنظر میرسد که با تداوم مصرف نورتریپتیلین تغییراتی در سطح گیرنده ها ایجاد می شود که تا حدودی اثرات ضد افسردگی این دارو را توجیه می کند..

فارماکودینامیک

نورتریپتیلین یک داروی ضد افسردگی سه حلقه ای مشابه پروتریپتیلین از نوع دی بنزوسیکلوهپتن می باشد ، همچنین متابولیت فعال آمی تریپتیلین می باشد.

فارماکوکینتیک

نورتریپتیلین از دستگاه گوارش بخوبی جذب می شود..بدنبال مصرف خوراکی حداکثر غلظت پلاسمایی پس از 7-8.5 ساعت بدست می آید.پیوند نورتریپتیلین به پروتئینهای پلاسما و بافت زیاد می باشد. نورتریپتیلین دارای متابولیسم عبور اول کبدی است.
تقریبا یک سوم مقدار مصرف خوراکی در یک نوبت طی 24 ساعت از طریق ادرار دفع می گردد.مقادیر کمی بواسطه صفرا از طریق مدفوع دفع می گردد.نیمه عمر نورتریپتیلین 16 تا 90 ساعت می باشد.

موارد مصرف نورتریپتیلین

افسردگی

مقدار مصرف نورتریپتیلین

مقدار مصرف معمول برای افسردگی : بزرگسالان:

25 mg خوراکی 3 یا 4 بار در روز
حداکثر مقدار مجاز: 150 mg خوراکی در روز

هشدارها

1- در حین درمان با نورتریپتیلین بیماران دارای اختلالات افسردگی شدید(MDD)، هم بزرگسالان وهم کودکان، ممکن است وخیم تر شدن وضعیت افسردگی و یا افزایش تمایل به خودکشی یا تغییرات رفتاری غیرطبیعی را تجربه کنند.
2- ایمنی مصرف نورتریپتیلین در بیماران دارای افسردگی دوقطبی به اثبات نرسیده است.
3- اتساع مردمک که بدنبال مصرف بسیاری از داروهای ضد افسردگی از جمله نورتریپتیلین هیدروکلراید ممکن است حمله زاویه بسته در بیمار با زاویه باریک که تحت ایریدکتومی قرار نگرفته است را آغاز کند.

نکات قابل توصیه

1-بیمار و خانواده بیمار باید نسبت به تغییر در رفتار بیمار از جمله پرخاشگری،حملات هراسی، اضطراب، بیخوابی، تحریک پذیری، زود رنجی، وخیم تر شدن وضعیت افسردگی در اوایل مصرف، هنگام تغییر مقدار (کم یا زیاد) هوشیار باشند.
2-مصرف نورتریپتیلین ممکن است سبب اتساع مردمک شود که در افراد مستعد می تواند منجر به گلوکوم با زاویه بسته گردد.

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )


برچسب ها
توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .
نظرات
  • رضا:
   1399/03/12

   سلام بنده درحال مصرف نورتريپتيلين در شب با دز25 و سرترالين با دز 50 بعد از ناهار هستم امروز اشتباهي بعد ناهار يه جاي سرترالين نورتريپتيلين خوردم چيکار بايد کنم ممنون

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   اشکالی ندارد.
   نورتریپتیلین شب را مصرف نکنید(چون ظهر استفاده کرده اید).بقیه دارو را به همان دستور قبل مصرف نمایید.


  • پیمان :
   1399/03/10

   برای آی بی اس اسهال مصرف کدام داروهای اعصاب تجویز می شود؟ مصرف سه دوره آمی تریپتلین تاثیری در بیماری من نداشته

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   با فوق تخصص گوارش مشورت کنید . داروهای دیگری هم برای این مورد وجود داره 


پرسش از دکتر داروساز