اطلاعات دارویی نورتریپتیلین

Nortriptyline

نورتریپتیلین Nortriptyline

English

نورتریپتیلین یک داروی ضد افسردگی سه حلقه ای می باشد. نورتریپتیلین در درمان علائم افسردگی بکار می رود.ن ورتریپتیلین یک داروی ضد افسردگی با اثرات سداتیو می باشد.

مکانیسم اثر نورتریپتیلین

نورتریپتیلین از طریق مهار برداشت مجدد نوراپی نفرین و سروتونین توسط پایانه سلول عصبی پیش سیناپسی، غلظت سیناپسی آنها را در سیستم عصبی مرکزی افزایش می دهد.بنظر میرسد که با تداوم مصرف نورتریپتیلین تغییراتی در سطح گیرنده ها ایجاد می شود که تا حدودی اثرات ضد افسردگی این دارو را توجیه می کند..

فارماکودینامیک

نورتریپتیلین یک داروی ضد افسردگی سه حلقه ای مشابه پروتریپتیلین از نوع دی بنزوسیکلوهپتن می باشد ، همچنین متابولیت فعال آمی تریپتیلین می باشد.

فارماکوکینتیک

نورتریپتیلین از دستگاه گوارش بخوبی جذب می شود..بدنبال مصرف خوراکی حداکثر غلظت پلاسمایی پس از 7-8.5 ساعت بدست می آید.پیوند نورتریپتیلین به پروتئینهای پلاسما و بافت زیاد می باشد. نورتریپتیلین دارای متابولیسم عبور اول کبدی است.
تقریبا یک سوم مقدار مصرف خوراکی در یک نوبت طی 24 ساعت از طریق ادرار دفع می گردد.مقادیر کمی بواسطه صفرا از طریق مدفوع دفع می گردد.نیمه عمر نورتریپتیلین 16 تا 90 ساعت می باشد.

موارد مصرف نورتریپتیلین

افسردگی

مقدار مصرف نورتریپتیلین

مقدار مصرف معمول برای افسردگی : بزرگسالان:

25 mg خوراکی 3 یا 4 بار در روز
حداکثر مقدار مجاز: 150 mg خوراکی در روز

هشدارها

1- در حین درمان با نورتریپتیلین بیماران دارای اختلالات افسردگی شدید(MDD)، هم بزرگسالان وهم کودکان، ممکن است وخیم تر شدن وضعیت افسردگی و یا افزایش تمایل به خودکشی یا تغییرات رفتاری غیرطبیعی را تجربه کنند.
2- ایمنی مصرف نورتریپتیلین در بیماران دارای افسردگی دوقطبی به اثبات نرسیده است.
3- اتساع مردمک که بدنبال مصرف بسیاری از داروهای ضد افسردگی از جمله نورتریپتیلین هیدروکلراید ممکن است حمله زاویه بسته در بیمار با زاویه باریک که تحت ایریدکتومی قرار نگرفته است را آغاز کند.

نکات قابل توصیه

1-بیمار و خانواده بیمار باید نسبت به تغییر در رفتار بیمار از جمله پرخاشگری،حملات هراسی، اضطراب، بیخوابی، تحریک پذیری، زود رنجی، وخیم تر شدن وضعیت افسردگی در اوایل مصرف، هنگام تغییر مقدار (کم یا زیاد) هوشیار باشند.
2-مصرف نورتریپتیلین ممکن است سبب اتساع مردمک شود که در افراد مستعد می تواند منجر به گلوکوم با زاویه بسته گردد.

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )

برچسب ها
توجه : اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه نیست .
نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز