نیمودیپین Nimodipine


نیمودیپین در گروه داروهای مسدد کانال کلسیمی قرار دارد. نیمودیپین سبب گشادشدن عروق خونی و متعاقبا بهبود جریان خون می شود. نیمودیپین برای برطرف کردن اسپاسم عروقی در بیماران مبتلا به خونریزی تحت عنکبوتیه ای ناشی از آنوریسم های پاره شده استفاده می شود

مکانیسم اثر

نیمودیپین آنتاگونیست دی هیدروپیریدین کلسیم(آنتاگونیست یون کلسیم یا مسدد کانال آهسته) می باشد.داروهای مسدد کانال کلسیمی از جمله نیمودیپین از ورود یون های کلسیم به داخل سلول از طریق کانالهای آهسته غشاهای سلولی فعال جلوگیری می کنند.
این داروها سلولهای عضله قلب و سلولهای موجود در سیستم هدایت الکتریکی قلب و سلولهای عضلات صاف قلب و تئوس عروق سیستمیک و کرونر را تحت تاثیر قرار می دهنددر نتیجه تشکیل و انتشار تکانه های الکتریکی قلب را کند می نماید.

فارماکودینامیک

نیمودیپین در گروه داروهای مسدد کانال های کلسیمی می باشد.

فارماکوکینتیک

نیمودیپین پس از مصرف خوراکی بسرعت جذب می شود و در عرض یکساعت به حداکثر غلظت سرمی خود می رسد.بدلیل اثر عبور کبدی بسیار زیاد فراهمی زیستی آن حدود 13% است.
نیمه عمر حذفی نهایی آن تقریبا 8 تا 9 ساعت می باشد.پیوند نیمودیپین به پروتئین های پلاسما بیشتر از 95% می باشد. نیمودیپین اغلب بصورت متابولیت ( تنها 1% بصورت تغییر نیافته ) از طریق ادرار دفع می گردد

مقدار مصرف نیمودیپین

مقدار معمول مصرف برای خونریزی تحت عنکبوتیه ای:بزرگسالان:

60 mg خوراکی هر 4 ساعت.درمان باید در عرض 96 ساعت پس از واقعه آغاز گردد و بمدت 21 روز ادامه یابد.

هشدارها

1- نیمودیپین نباید بصورت تزریق داخل وریدی ویا دیگر راههای تزریقی تجویز گردد. در صورت تزریق محتوای کپسول نیمودیپین احتمال بروز برادی کاردی، کاهش فشار خون، کلاپس عروق قلبی، ایست قلبی ، حوادث تهدید کننده زندگی و حتی مرگ وجود دارد.
2- اندازه گیری فشارخون، ثبت نوار قلبی، اندازه گیری ضربان قلب در طول مصرف نیمودیپین ضروری می باشد.
3- متابولیسم نیمودیپین در بیماران دارای نارسایی عملکرد کبدی کاهش می یابد لذا در این بیماران کاهش مقدار مصرف و کنترل دقیق فشار خون و ضربان قلب ضروری است.
4- کارایی و امنیت مصرف نیمودیپین در کودکان زیر 18 سال هنوز به اثبات نرسیده است

نکات قابل توصیه

1-پزشک و دندانپزشک خود را قبل از هر گونه درمان دارویی یا عمل جراحی از مصرف نیمودیپین آگاه کنید.
2- نیمودیپین می تواند باعث سرگیجه و احساس سبکی در سر شود که با مصرف الکل و برخی داروها این اثر تشدید می گردد.حین درمان با نیمودیپین از انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری کامل دارند از جمله رانندگی خودداری کنید.
3-اندازه گیری فشار خون و ضربان قلب حین درمان با نیمودیپین ضروری است.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • محمدامین | 1400/06/16

   ببخشید ما داروی نیمودیپین احتیاج داریم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   با شماره 31908 -051  داخلی های 228 و 229 تماس بگیرید.