اطلاعات دارویی هیدرالازین

Hydralazine

هیدرالازین Hydralazine


هیدرالازین یک گشادکننده عروق است که با شل کردن عروق خونی به اتساع آنها کمک می کند.که منجر به کاهش فشار خون و بهبود جریان خون در شریان ها و وریدها میشود. هیدرالازین در درمان زیادی متوسط تا شدید فشار خون استفاده می شود.
بیشتر بخوانید : فشارخون بالا

مکانیسم اثر هیدرالازین

هنوز مکانیسم دقیق هیدرالازین مشخص نشده است.اثر عمده هیدرالازین بر روی سیستم قلبی عروقی می باشد. هیدرالازین با اثر مستقیم سبب شل شدن عضلات صاف عروق می شود. هیدرالازین با تغییر متابولیسم کلسیم داخل سلولی ، با حرکت کلسیم به عضلات صاف عروق که مسئول آغاز یا حفظ حالت انقباضی هستند تداخل ایجاد می کند.

فارماکودینامیک

هیدرالازین یک گشادکننده عروق می باشد. اثر عمده هیدرالازین بر روی شریانچه هاست ولی اثر کمی بر وریدها نیز دارد. هیدرالازین سبب کاهش مقاوت محیطی و کاهش بار قلب می گردد.همچنین بعنوان آنتی اکسیدانت عمل می کند.

فارماکوکینتیک

هیدرالازین بسرعت و بمقدار زیادی(90%) از طریق دستگاه گوارش جذب می شود.و بصورت گسترده ای تحت متابولیسم عبور اول قرار می گیرد.
پیوند هیدرالازین با پروتئین های پلاسما 87% و متابولیسم آن کبدی است. هیدرالازین بطور عمده بشکل متابولیت از طریق ادرار دفع می گردد.نیمه عمر هیدرالازین 3-7 ساعت است.

موارد مصرف هیدرالازین

فشار خون بالا , اورژانس زیادی فشار خون

مقدار مصرف هیدرالازین

مقدار مصرف معمول برای زیادی فشار خون:بزرگسالان:

مقدار اولیه:10 mg خوراکی 4 بار در روز برای 2 تا 4 روز اول
سپس در عرض یک هفته تا 25 mg خوراکی 4 بار در روز افزایش یابد
هفته 2 و هفته های بعدی:50 mg خوراکی 4 بار در روز
مقدار نگهدارنده:مقدار مصرف روی کمترین مقدار موثر تنظیم گردد.

مقدار مصرف معمول برای بحران زیادی فشار خون : بزرگسالان:

20 تا 40 mg عضلانی یا بولوس داخل وریدی سریع ،در صورت نیاز تکرار شود.

مقدار مصرف معمول برای زیادی فشار خون :کودکان:

خوراکی:مقدار اولیه:0.75 mg/kg/day در 4 مقدار منقسم-ممکن است بتدریج در عرض 3 تا 4 هفته تار حداکثر مقدار 7.5 mg/kg/day یا 200 mg/day افزایش یابد.

مقدار مصرف معمول برای بحران زیادی فشار خون : کودکان:

تزریقی:1.7 تا 3.5 mg/kg/day عضلانی یا وریدی در 4 تا 6 مقدار منقسم.

هشدارها

1-در تعداد کمی از بیماران هیدرالازین ممکن است یک تصویر بالینی شبیه سازی لوپوس اریتماتوز سیستمیک شامل گلومرولونفریت ایجاد کند.
2-تحریک میوکارد ایجاد شده توسط هیدرالازین می تواند منجر به حملات آنژینی و تغییرات ECG ناشی از ایسکمی میوکارد شود.
3- در بیماران مصرف کننده هیدرالازین مهارکننده های مونوآمینواکسیداز با احتیاط فراوان مصرف شود.

نکات قابل توصیه

1-شمارش کامل سلولهای خونی وتعیین تیتر آنتی بادی آنتی نوکلئار قبل از شروع درمان و بصوت دوره ای در طول درمان با هیدرالازین ضروری است حتی اگر بیمار بدون علامت باشد.علائم بصورت درد مفاصل ،تب، درد قفسه سینه ممکن است ظاهر گردد و با بیقراری و علائم و نشانه های ناخواسته ادامه یابد.
2-دیسکرازی خون متشکل از کاهش هموگلوبین، تعداد گلبولهای قرمز، لکوپنی،آگرانولوسیتوز، پورپورا، گزارش شده است.در صورت بروز این ناهنجاریها درمان باید قطع گردد.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید و یا به دایرکت اینستاگرام موسسه و واتساپ شماره 09395286084 پیام ارسال بفرمایید .
نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز

دارو های مشابه