اطلاعات دارویی ارلوتینیب

Erlotinib


ارلوتینیب Erlotinib


ارلوتینیب یک داروی سرطانی است که با رشد سلولهای سرطانی تداخل ایجاد کرده و مانع گسترش آنها در بدن می شود. ارلوتینیب در درمان سرطان سلولهای غیر کوچک ریه و سرطان متاستاتیک پانکراس بکار می رود.داروی ارلوتینیب معمولا در سرطان های مقاوم به دیگر داروهای سرطانی بکار می رود.

مکانیسم اثر ارلوتینیب

ارلوتینیب فسفریلاسیون داخل سلولی تیروزین کیناز مرتبط با گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی را مهار می کند.

فارماکودینامیک

مکانیسم عمل ضد تومور بالینی ارلوتینیب هنوز بطور کامل مشخص نشده است. ارلوتینیب فسفریلاسیون داخل سلولی تیروزین کیناز مرتبط با گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی را مهار می کند.اختصاصی بودن مهاراین گیرنده نسبت به دیگر گیرنده های تیروزین کیناز هنوز بطور کامل مشخص نشده است. گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی در سطح سلولهای نرمال و سرطانی بیان می شود.

فارماکوکینتیک

ارلوتینیب بعد از مصرف خوراکی از راه دستگاه گوارش، تقریبا 60% آن جذب می شود که با مصرف غذا این مقدار تقریبا به 100% می رسد.
زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی 4 ساعت و زمان رسیدن به غلظت ثابت 7 تا 8 روز می باشد.
ارلوتینیب حدود 93% به آلبومین و گلیکوپروتئین آلفا 1 - اسید متصل می شود.
بطور عمده توسط سیتوکروم P3A4 و بمقدار کمتر توسط سیتوکروم P1A2 ایزوفرم خارج کبدی سیتوکروم P1A1 متابولیزه می شود.
ارلوتینیب توسط متابولیسم کبدی و ترشح صفرا حذف می شود. تقریبا 83% از طریق مدفوع و 8% از طریق ادرار دفع می شود . نیمه عمر ارلوتینیب حدود 36 ساعت است.

مقدار مصرف ارلوتینیب

-- سرطان سلولهای غیر کوچک ریه :بزرگسالان:
150 میلیگرم بصورت خوراکی یک بار در روز. درمان تا پیشرفت بیماری یا بروز عوارض ناخواسته ادامه یابد.
--سرطان پانکراس:بزرگسالان:
100میلیگرم بصورت خوراکی یک بار در روز، همراه با جم سیتابین . درمان تا پیشرفت بیماری یا بروز عوارض ناخواسته ادامه یابد.

موارد منع مصرف ارلوتینیب

هنوز بخوبی مشخص نیست.

هشدارها

1-بیماران تحت درمان با ارلوتینیب از لحاظ عوارض پوستی، گوارشی،چشمی و ریوی و حال عمومی تحت نظارت قراربگیرند.آزمایشهای ارزیابی عملکرد کبد بصورت دوره ای پیشنهاد می شود.
2- بررسی دوره ای عملکرد کلیه و الکترولیت های سرم در بیماران تحت درمان با ارلوتینیب که دهیدراسیون دارند انجام شود.بیماران با شروع حاد ویا پیشرفت علائم ریوی شامل سرفه ، تنگی نفس و تب تحت نظارت قرار بگیرند.
3-زمان پروترومبین (PT)و INR در بیماران مصرف کننده وارفارین و ضد انعقادهای مشتق کومارین مورد بررسی قراربگیرد.

نکات قابل توصیه

1-برای بیماران تحت درمان با ارلوتینیب اسم ، عمل و عوارض جانبی رژیم درمانی ، طول مدت درمان و مراقبت های لازم توضیح داده شود.
2- ارلوتینیب را یک بار در روز ، حداقل 1 ساعت قبل و یا 2 ساعت بعد از مصرف غذا میل نمایید.
3-در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر پزشک معالج خود را مطلع نمایید:
التهاب و قرمزی چشم،اشکال در تنفس ، راش ، اسهال مداوم یا شدید، تهوع، کاهش میل به غذا و استفراغ. 3- در صورت مصرف ارلوتینیب ، در حین درمان و تا 2 هفته پس از قطع درمان از بارداری جلوگیری شود.
4- از کشیدن سیگار حین درمان با ارلوتینیب خودداری شود.
5- در حین مصرف داروی ارلوتینیب در معرض نور خورشید قرار نگیرید یا از ضد آفتاب ها استفاده کنید.

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )

دارو های مشابه ارلوتینیب

ستوکسی ماب , اسیمرتینیب , وندتانیب


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • مهسا | 1398/06/09

   باسلام.وقت بخیر.مادر من به دلیل کنسر ریه به مدت ده روز از این دارو استفاده میکند.تغییر در دید ایشان ایجاد شده.به گفته خودشان حالت رنگین کمانی و مواج میبینند که همیشگی نیست.به نظر شما از عوارض همین داروست؟چه توصیه ای دارید؟ممنون

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   علائم ذکر شده از عوارض شایع دارو نمی باشد . توصیه می شود با پزشک مشورت نمایید.


  • حمید قنواتی محمدی | 1398/06/03

   با عرض سلام اینجانب مدت یکسال است به بیماری سرطان ریه مبتلا هستم و طبق تجویز پزشک از قرص تارسوا استفاده میکنم.میخواستم از شما سوال کنم فرقی بین تازسوای خارجی و ایرانی از نظر تاثیر و مرغوبیت وجود دارد؟؟

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   ترکیب تمام دارو ها شامل یک ماده موثره و تعدادی مواد جانبی هستند که داروهای شرکت های مختلف ماده موثره یکسان و مواد جانبی متفاوت دارد که با توجه به شرایط فیزیولوژیک هر فرد تاثیر متفاوتی می تواند ایجاد کند .