اطلاعات دارویی واکسن هیومن پاپیلوما ویروس(گارداسیل )

Human papillomma virus vaccine

واکسن هیومن پاپیلوما ویروس(گارداسیل ) Human papillomma virus vaccine

گروه دارو: واکسن ها

گارداسیل برای جلوگیری از بروز زگیل های تناسلی و سرطان های سرویکس ،والو و واژن ناشی از تیپ های 6،11،16 و 18 ویروس پاپیلومای انسانی در زنان جوان و دختران در سنین 9 تا 26 سال استفاده می شود.
گارداسیل همچنین برای جلوگیری از بروز زگیل های تناسلی ناشی از تیپ های 6 و 11 ویروس پاپیلومای انسانی در مردان جوان و پسران در سنین 9 تا 26 سال استفاده می شود. ویروس پاپیلومای انسانی می تواند سبب زگیل تناسلی ، سرطان سرویکس و انواع سرطان های والو و واژن شود.

مکانیسم اثر واکسن هیومن پاپیلوما ویروس(گارداسیل )

مصرف واکسن هیومن پاپیلوما ویروس سبب تولید پادتن علیه ویروس پاپیلومای انسانی می شود.مکانیسم کامل محافظت تاکنون مشخص نشده است.

فارماکودینامیک

ویروس پاپیلومای انسانی فقط روی انسان موثر می باشد.تحقیقات بر روی حیوان ها با آنالوگ حیوانی ویروس پاپیلوما این فرضیه را مطرح می کند که اثربخشی واکسن L1 VLP ممکن است بدلیل تولید پادتن علیه ویروس پاپیلومای انسانی باشد.

فارماکوکینتیک

تاکنون اطلاعاتی در دست نیست .

مقدار مصرف واکسن هیومن پاپیلوما ویروس(گارداسیل )

واکسن هیومن پاپیلوما ویروس ، باید بصورت تزریق عضلانی با دوز 0.5 ml در سه نوبت (نوبت دوم و سوم بترتیب 2 و 6 ماه بعد از توبت اول ) تجویز گردد.

موارد منع مصرف واکسن هیومن پاپیلوما ویروس(گارداسیل )

ازدیادحساسیت به این دارو و ترکیبات آن

عوارض جانبی واکسن هیومن پاپیلوما ویروس(گارداسیل )

تهوع , سردرد2 , دردشکمی , گیجی , استفراغ , اسهال , تب1 , درد عضلانی , عفونت قسمت بالایی دستگاه تنفسی , التهاب بینی و گلو

هشدارها

1-مصرف واکسن هیومن پاپیلوما ویروس می تواند باعث سنکوپ (غش بدلیل م رسانی موقتی خون به مغز) شود که در برخی موارد افتادن و در نتیجه صدماتی را در پی دارد.تحت نظر گرفتن بیمار تا 15 دقیقه بعد از تجویز واکسن هیومن پاپیلوما ویروس توصیه می شود.
2-تجهیزات پزشکی مناسب و نظارت دقیق برای مقابله با بروز واکنش های آنافیلاکتیک بعد از تجویز واکسن هیومن پاپیلوما ویروس باید مهیا باشد.

نکات قابل توصیه

1-مصرف واکسن هیومن پاپیلوما ویروس برای درمان سرطان های واژن، والو و سرویکس در نظر گرفته نشده است.
2-افراد واکسینه شده باید آزمون استاندارد غربالگری سرطان سرویکس و مقعد را ادامه دهند.
3-مصونیت واکسن ویروس پاپیلوم انسانی در افرادی که فعالیت جنسی خود را شروع کرده اند اثبات نشده است.
4-استفاده واکسن هیومن پاپیلوما ویروس در زنان باردار توصیه نمی شود.

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .
نظرات
  • Mehrnoosh:
   1399/02/09

   با سلام خسته نباشین می خواستم بدونم واکسن گاردیسل موجود دارین؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   جهت مشاوره دارویی بصورت تلفنی و اطلاع از موجودی داروها ، می توانید با شماره ی 31908 -051  داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید 


پرسش از دکتر داروساز

دارو های مشابه