اطلاعات دارویی کاپسیتابین

Capecitabine

کاپسیتابین Capecitabine


کپسیتابین یک داروی سرطانی است که با رشد سلولهای سرطانی تداخل ایجاد می‌کند و رشد آنها را کند می‌کند. کپسیتابین برای درمان سرطان های سینه، روده بزرگ و رکتوم که به قسمتهای دیگر بدن سرایت کردند، استفاده می شود.

مکانیسم اثر

کپسیتابین یک پیش دارو است که به طور انتخابی با فعال شدن تومور توسط تیمیدین فسفوریلاز، آنزیمی که در بسیاری تومورها نسبت به پلاسما یا بافت نرمال غلظت بالاتری دارد، به، فلوئوروراسیل(سایتوتوکسیک) تبدیل می‌شود. فلوئوروراسیل بعدا در داخل سلولهای توموری و سالم به دو متابولیت فعال , (5-fluoro-2'-deoxyuridine 5'-monophosphate (FdUMP و (5-fluorouridine triphosphate (FUTP متابولیزه می‌شود. این متابولیتها با دو مکانیسم متفاوت سبب آسیب به سلول می‌شوند.
اول، FdUMP و کوفاکتور فولات، N5-10-methylenetetrahydrofolate، برای تشکیل پیوند کووالان پیچیده سه‌تایی به تیمیدیلات سینتاز (TS) باند می‌شوند. این اتصال مانع تشکیل تیمیدیلات از 2'-deaxyuridylateمی شود. تیمیدیلات پیش‌ماده ضروری تیمیدین تری‌فسفات است که برای سنتز DNA لازم می‌باشد.
بنابراین، کمبود این ترکیب می‌تواند مانع از تقسیم سلول شود. دوم، آنزیمهای رونویسی هسته ممکن است حین سنتز RNA ، FUTP را اشتباها به جای یوریدین تری‌فسفات (UTP) ترکیب کنند. این خطای متابولیکی می‌تواند با فرایند RNA و سنتز پروتئین، حین تولید RNA کپی تداخل ایجاد کند.

فارماکودینامیک

داروی کپسیتابین یک فلوئوروپیرامیدین کاربامیت با فعالیت ضدسرطانی برای درمان سرطان سینه متاستاتیک و سرطان روده بزرگ است. کپسیتابین یک پیش داروی سیستمیک است که به صورت خوراکی تجویز می‌شود و تا وقتی که توسط آنزیمهایی که در بسیاری از تومورها با افزایش غلطت ابراز می‌شوند، به فلوئوروراسیل تبدیل شوند، فعالیت فارماکولوژیکی کمی دارند.
سپس فلوئوروراسیل هم سلولهای توموری و هم سلولهای سالم را به (5-fluoro-2′-deoxyuridine 5′- monophosphate (FdUMP و (5-fluorouridine triphosphate (FUTP متابولیز می‌کند.

فارماکوکینتیک

داروی کپسیتابین به آسانی از طریق دستگاه گوارش جذب می‌شود (~70%) اتصال به پروتئین(عمدتا آلبومین): کمتر از 60% می باشد. توسط تیمیدین فسفوریلاز به فلوئوروراسیل متابولیز می شود. کپسیتابین و متابولیت هایش عمدتا از طریق ادرار دفع می‌شوند. 5/95% دوز کپسیتابین تجویز شده در ادرار یافت می‌شود.
دفع مدفوعی حداقل است (6/2%). متابولیت عمده دفع شده در ادرار FBAL است که 57% دوز تجویزی می‌باشد.
حدود 3% دوز تجویز شده کپسیتابین بدون تغییر از طریق ادرار دفع می‌شود. نیمه عمر برای کپسیتابین و متابولیت هایش 45-60 دقیقه می باشد.

موارد مصرف کاپسیتابین

سرطان کولورکتال , سرطان پستان

مقدار مصرف کاپسیتابین

دوز توصیه شده برای کپسیتابین 1.250 mg/m2 ،خوراکی دو بار در روز (صبح و بعدازظهر; برابر با mg/m2 2.500 دوز کل روزانه) برای 2 هفته و 1 هفته استراحت برای یک دوره 3 هفته‌ای می‌باشد. قرصهای کپسیتابین باید با آب 30 دقیقه بعد از وعده غذایی بلعیده شوند. میزان مصرف دارو در دوره های بعدی،متناسب با سمیت دارو تنظیم می شود.

هشدارها

1- کپستابین می‌تواند سبب بروز اسهال، در مواردی وخیم(درجه 2 یا بالاتر) شود در اینصورت مصرف دارو باید سریعا قطع شود.
2- بیمارانی که کپسیتابین را به طور مداوم ، و کومارین خوراکی (درمان با ضدانعقادها) را همزمان دریافت می‌کنند، باید بر پاسخ ضدانعقاد خود (INR یا Prothrombin time) نظارت داشته باشند.
3- با داروی کپسیتابین، سمیت قلبی شامل انفارکتوس میوکارد/ ایسکمی، آنژین صدری، اختلالات ضربان قلب،ایست قلبی، نارسایی قلبی، مرگ ناگهانی، تغییرات الکتروکاردیوگرافی و کاردیومیوپاتی مشاهده شده است. این عوارض جانبی ممکن است بطور معمول در بیمارانی که سابقه بیماریهای عروق کرونر را داشتند،رخ دهد.
4- به ندرت، سمیتهای جدی غیر قابل پیش بینی(برای مثال، ورم دهان، اسهال، توتروپنی و سمیت عصبی)توسط 5- فلوئوروراسیل اتفاق می افتد که به کمبود فعالیت دی‌هیدروژناز دی‌هیدروپیرامیدین (DPD) نسبت داده ‌می‌شود.
5- بیماران با نارسایی کلیوی خفیف و متوسط در شروع درمان، باید برای بروز عوارض جانبی به دقت تحت نظارت قرار بگیرند.
6- داروی کپستابین در زنان باردار ممکن است سبب آسیب جنین شود.
7- سمیت پوستی شامل سندروم دست و پا (قرمزی وبی حسی کف دست و کف پا یا قرمزی نواحی انتهایی ناشی از شیمی‌درمانی)ممکن است رخ دهد.

نکات قابل توصیه

1- بیماران و پرستاران آنها باید از اثرات سو ء قابل انتظار کپستابین به خصوص، تهوع، استفراغ، اسهال و سندروم دست و پا اطلاع داشته باشند و باید آگاهسازی شوند که تنظیم دوز حین درمان برای هر بیمار ضروری است.
2- بیمارانی که تب بالاتر از 38 درجه سانتیگراد یا شواهد دیگر مبنی بر وجود عفونت داشتند، باید با پزشک خود تماس بگیرند.

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )


برچسب ها

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • اکبر ایمانی | 1400/05/20

   با سلام پشرم 18 سالشه که سرطان کبد با متاستاز به استخوان داره که به دلیل درد زیاد در پشت و کمر دکتر بهش شربت اپیوم تجویز کرده و الان یک ماه هست که پرتودرمانی برای استخوانش تموم شده و الانم به ما قرص نگباتین 500 کپستابین داده الان ما موندیم مصرف اپیوم و کپستابین با هم مشکلی ایجاد نمی کنه در ضمن پسرم دچار یرقان هم هست ممنون میشم از پاسخ کامل شما

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام به امید شفای عاجل ، خیر ببن اپیوم و کپسیتابین تداخلی وجود ندارد در خصوص یرقان نیز به پزشک معالج اطلاع دهید شاید نیاز به تنظیم دوز باشد


  • فرزاد | 1400/05/13

   سلام، مادرم سرطان روده دارن، دیروز عصر دو عدد قرص کپسیتابین استفاده کردن و امروز از صبح تا شب حالت تهوع دارن و حتی اب هم نمی تونن بخورن، قرص حالت تهوع که خوردن یه دقیقه نکشید که اون هم بالا آوردن.

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام جزء عوارض این دارو می باشد در صورت عدم تحمل به پزشک اطلاع دهید


  • محمد | 1400/03/16

   با سلام پدر بنده کولون کنسر دارن و طحالشم برداشتن، کپسیتابین مصرف می‌کنه ، صبح ۲ عدد و شب ۲عدد حدود دو هفته مصرف کرد ، خارش شدید بدن داشت ، یک هفته استراحت کرد ، چند روزیست دوباره شروع کرده همراه با خارش شدید بدن ، دچار عارضه پوستی شده و پشت ، ساق پاهاش و دست و پاش ، سرخ شده نزدیک به زخم ، برای کنترل این عارضه چه کنیم؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام متاسفانه عارضه مذکور مربوط به داروی کاپسیتابین میباشد ولی با توجه به ضروری بودن آن در درمان باید جهت تعویض برند یا دارو با پزشک مشورت کرد


  • محمد | 1399/11/22

   با سپاس از پاسخی که می فرمایید. مدت سه ماه است که کپسیتابین مصرف می کنم. اخیرا مجبور به جراحی لسه شده ام. ایا کپسیتابین با مصرف انتی بیوتیک ها تداخلی نداره؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام لطفا نام آنتی بیوتیک تجویز شده را قید کنید


  • طیبه | 1399/06/10

   سلام قرص انکوکپ ایا برای جلوگیری از متاستاز هست یا بعد از متاستاز تجویز میکنن؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   کپسیتابین یک داروی سرطانی است که با رشد سلولهای سرطانی تداخل ایجاد می‌کند و رشد آنها را کند می‌کند. کپسیتابین برای درمان سرطان های سینه، روده بزرگ و رکتوم که به قسمتهای دیگر بدن سرایت کردند(متاستاز داده اند)، استفاده می شود.


  • محمد | 1399/06/08

   سلام ایا با مصر روزی چهار عدد از این نوع قرص تومور مغزی از ببن می رود یا فقط کمک می کند که به جاهای دیگر بدن موتاستاز نکند ایپ دارو من خانم تومور بدخیم مغزی دارد ایا راه درمانی وجود دارد ممنون می شم اگر راهنمای کنید

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . رشد سلولی رو مهار میکنه بنابراین جلوی متاستاز رو میگیره


  • کیومرث صدری | 1399/05/19

   کپسیتا پین استفاده میکنم وزنم ۹۰کیلو است تا ۲هفته روزی یکی ۵۰۰میخوردم کف پا دوست گزگز میشه آیا باید بیشتر مصرف کنم دکتر گفته یک‌هفته قطع کنم نظر شما را خواستم ممنون

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام با توجه به علایم سمیت پوست یبهتر است مدتی قطع شود


  • مريم | 1399/04/28

   ببخشيدمصرف اين قرص جلوگيري ميكنه ازرشدمو؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   خیلی کم ممکنه این اتفاق بیفته . درصدش کمه


  • ماهو | 1399/03/15

   سلام وقت بخیر پدر من کنسر کاردیا داره و دکتر براشون انکوکپ رو تجویز کردن روزی ۲ تا، ایشون از قبل تحت نظر متخصص مغز و اعصاب نیز هستند به دلیل یکبار سکته مغزی و یکبار خونریزی مغزی و سابقه تشنج، در مورد تداخل این دارو با داروهای مغز و اعصاب متاسفانه هر یک از پزشکان آنکولژیست و مغز و اعصاب موضوع را به دیگری ارجاع دادند و ما پاسخ قطعی و قابل اتکایی از این دو پزشک نگرفتیم. سوالم در مورد تداخل این دارو با داروهای زیر است. ممنون خواهم شد اگر راهنمایی بفرمایید.الانزاپین سیتالوپرام فنی توئین دپاکین کلونازپام آسپرین دنپزیل گلی بنگلامید متفورمین

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   کاپسیتابین چند مورد تداخلات عمده دارویی دارد ولی با داروهای مصرفی شما تداخلی ندارد..


  • الف خ | 1399/03/13

   سلام مادر کانسر سیگموئید داشت عمل کردن ۲۰ سانت از روده برداشتن. کپستابین صبح سه تا و شب دو تا میخوره. آیا میتونه تماس فیزیکی با بچه ها داشته باشه؟؟ مشکلی نداشته باشه؟ و یا با خانم باردار. ممنون میشم جواب بدید.دختر منو یک سالشه بغل کردن از وقتی استفاده میکنن حدود ۶ ماهه و من خیلی نگرانم.

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیر مشکلی ایجاد نمیکند.


  • راحله | 1399/03/11

   سلام پدر من سرطان متاستاتيك گوارشي دارن الان ٢ماهه كه از اين قرصاي انكوكپ استفاده ميكنن و همه بدنشون به شدت ورم كرده البته اول از دست ها و پا ها شروع شد و الان حتي به ناحيه تناسلي شونم رسيده !اصلا غذا نميخورن همش بي حال و خسته هستن !اينا از عوارض داروشونه يا بايد داروشون قطع شه ؟؟؟؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   فقط با پزشک انکولوژیشون در این مورد صحبت کنید 


  • مهناز صالحی | 1399/03/09

   سلام من حدود سه ماه داروی کپسیتابین۴ تا روزی و ناولبین ۳۰چهارتا میخورم .کمر درد و پهلویم ودل درد دارم از عوارض داروست؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام بله دردهای شکمی از عوارض داروی کپسیتابین میباشد.


  • حیاتی | 1399/02/28

   سلام..پدر من سرطان رکتال داره و متاستازکبد یک هفته س از این قرص ها استفاده میکنه مداام اسهاله ایا از عوارض این داروئه و باید تحمل کنه ؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   از عوارض دارو هست 


  • حیاتی | 1399/02/28

   سلام..پدر من سرطان رکتال داره و متاستازکبد یک هفته س از این قرص ها استفاده میکنه مداام اسهاله ایا از عوارض این داروئه و باید تحمل کنه ؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   بله از عوارض دارو هست 


  • افشین | 1399/02/24

   سلام مادرم کانسر برست متاستاتیک به ریه وکبد داره.یه هفته ای هست که کاپسیتابین شروع کرده لباش خشک ومتورم و قرمز شده.میشه راهنمایی کنین.

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بله متاسفانه این تورم و درماتیت از عوارض دارو هستش 


  • عرفان | 1399/02/16

   سلام مادر من مستاتیک سینه دارن داروی کاپسیتابین مصرف میکنن روزی ۵ عدد تب و لرز داره و رنگشم پریده از عوارض این دارو ؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   از عوارض شایع دارو نیست.
   حتما با پزشک ایشان مشورت نمایید.


  • موسوی | 1399/02/12

   سلام مامان من سرطان روده دارند. متاسفانه قبل شروع پرتودرمانی صدتا قرص رو خوردن و خیلی اذیت شدند. راهی برای کم کردن اثرات این دارو نیست . معده شون خیلی اذیت می‌کنه با تشکر

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   دیگه این داروهای کموتراپی مشکلشون عوارض زیادشون هست و خب راه حلی ندارند
   میتونن همزمان از قرص های ضد اسید معده زیر نظر دکترشون استفاده بکنند


  • نوال شجاعتدار | 1399/02/01

   با سلام و احترام برادرم سرطان کلورکتال دارن و پزشکشون قرص کپسیتابین براشون تجویز کرده امروز ک شروع کردن دست و پاهاشون ورم کرده از عوارض قرص هست یا نه؟؟؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   بله،سندرم دست و پا : تورم دردناک یا قرمزی در دست یا پا و حتی زخم که باعث شود فعالیت های روزمره مختل شود، از عوارض این دارو میباشد.


  • بابک مسعودی | 1399/02/01

   پدرم 2 روزه که این دارو رو مصرف میکنه در قسمت کلیه هاش درد احساس میکنه که کم و زیاد میشه این میتونه از عوارض دارو باشه؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   پدر شما باید از نظر سلامت کلیه ها بررسی شود زیرا بیماران با نارسایی کلیوی خفیف و متوسط در شروع درمان، باید برای بروز عوارض جانبی به دقت تحت نظارت قرار بگیرند.


  • سعید | 1399/01/30

   سلام خسته نباشید ببخشید مادر من سرطان کبد داره شکمش بزرگ شده بود و درد میکرد دکتر بهش دارو کاپستابین داده الان دو روزه مصرف میکنه خیلی میخابه کلاا عصاب همه رو خراب کرده خدا سر هیچ کافر هم نیاره همچین دردیو الان هر موقع از این قرص استفاده کنه میخابه یا اوایل اینجور هس؟؟؟؟؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بله خستگی یکی از عوارض این دارو هسستش و به همین خاطر دوست دارن که بخوابن . بهتره باهاشون همکااری کنید تا این عارضه به مرور زمان کمتر بشه


  • مجتبی | 1399/01/25

   سلام و خسته نباشید پدرم سرطان مری داره. الان ۶ ماهه داره فقط این دارو رو مصرف میکنه اوایل خیلی خوب بود به حدی خوب شد ک دیگه خودش براحتی غذا میخورد و لاغرتر هم نشده بود و داشت بر بیماری غلبه میکرد ولی از موقعیکه داروی اصلی در داروخانه تمام شد دکتر انکوکپ رو براش تجویز کرد بعد از اون بیماریش دوباره برگشته. الان بسیار لاغر شده و غذا هم بسختی میخوره . داروی اصلی زلودا رو کجا میتونم تهیه کنم. و اینکه چ داروهای دیگه ای همزمان میشه با زلودا مصرف کرد و سوم اینکه از روش های پرتودرمانی و ایمنوتراپی میتونیم استفاده کنیم و در ضمن پدرم ۸۰ سالشونه .خیلی ممنون میشم اگه دلسوزانه جواب بدید.

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   تغییر برند داروی اثر بسیار زیادی برتغییر شرایط بیماری پدر شما نخواهد داشت. بااحتمال زیاد بیماری ایشان دچار مرحله جدیدی شده است که حتما نیازمند ویزیت توسط متخصص انکولوؤی میباشد. استفاده یا عدم استفاده از پرتودرمانی را هم فقط پزشک متخصص که تحت نظر ایشان میباشند میتواند تعیین کند.


  • حمید | 1399/01/02

   با مصرف این دارو کم اشتها حالت تهوع دارم

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   متاسفانه این ها مربوط به عوارض جانبی دارو است . درصورتی که این عوارض بسیار شدید است با پزشک مربوطه مشورت شود تا دارو تجویز شود.


  • مسعود رحمتی | 1398/12/29

   سلام و عرض ادب من الان دو روزه این دارو رو مصرف کرده ام از دیروز دیشب یه معده درد شدید داشتم حتی پشتمم درد میکرد نتونستم بخوابم یعنی عوارض این داروس یا چیزدیگ است

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام بله تهوع , یبوست , دردشکمی , استفراغ , اسهال , قرمز شدن پوست , سوءهاضمه از عوارض این دارو میباشد.


  • زهرا | 1398/11/25

   سلام وقت بخیر. مامانم سرطان سینه متاستاتیک دارن و الان بهش قرص انکوکپ 500 دادن بعلاوه قرص نولبین 30. قرص انکوکپ رو روزی 4 عدد تجویز کردن و نولبین هفته ای یک عدد. بعد به دلیل لخته شدن خون در بازو، دکتر عروق بهش آمپول انوکساپارین 6000 داده و باید 30 تا روزی یکی بزنه. میخواستم بدونم اینها مصرفشون باهم تداخلی نداره؟ و اینکه دوز مصرفی قرص انکوکپ روزی 4تا خیلی زیاد نیست؟ عوارض رو که خوندم از قبیل ایست قلبی و مرگ ناگهانی خیلی نگران شدم. خیلی شایع هست این عوارض؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   لزوما تمام عوارض برای هر بیمار اتفاق نمیوفته . دز دارو معمولا همین مقدار هست 
   این دو دارو تداخلی ندارند باهم .ولی کپسیتابین با انوکساپاریم نداخل داره . حتما ب پزشکشون از تداخل موجود بگید


  • ابراهیم بهنام | 1398/10/29

   سلام این دارو لنفودنوپاتی هم میده؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   چیزی از این مشکل در عوارض دارو ذکر نشده


  • محمد | 1398/09/05

   سلام با مصرف کپسیتابین معده دردم بیشتر شد۰.آیا عوارض این دارو هستش یا بیماریش پیشرفت کرده.بیماریش سرطان مری هستش

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   از عوارض شایع این دارو مشکلات گوارشی شامل تهوع ، دل درد ، یبوست ، کاهش اشتها می باشد.


  • امیر نجاتی | 1398/07/04

   با سلام - مصرف همزمان انکو کپ با فورومازمید و متفورمین و قرص چربی اشکالی داره ؟؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام در مصرف همزمان 3 داروی نامبرده تداخل درجه متوسطی بصورت افزایش اثرات داروی متفورمین (به علت مصرف فورزماید )  وجود دارد.که با تنظیم دوز برطرف میشود و نیاز به قطع دارو نمیباشد.