کاربوپلاتین Carboplatin


کربوپلاتین یک داروی ضد سرطان می باشد که با رشد سلول های سرطانی تداخل ایجاد کرده و رشد و گسترش آن ها را در بدن کند می کند. داروی کاربوپلاتین در ترکیب با دیگر داروها در درمان سرطان تخمدان استفاده می شود.

مکانیسم اثر

داروی کربوپلاتین احتمالا مانع جداشدن دو رشته DNA از یکدیگر و تداخل در عملکرد آنها می شود.کاربوپلاتین در چرخه سلولی بطور غیر اختصاصی عمل می کند.

فارماکودینامیک

داروی کاربوپلاتین یک آنتی نئوپلاستیک می باشد که در گروه عوامل آلکیله کننده قرار داردو در درمان انواع مختلفی از سرطان ( تخمدان ، ریه، سروگردن ، بیضه ) استفاده می شود.

فارماکوکینتیک

کاربوپلاتین به پروتئینهای پلاسما متصل نمی شود.اصلی ترین راه دفع دارو از طریق کلیه است.نیمه عمر اولیه پلاسمایی (آلفا) 1.1 تا 2 ساعت و نیمه عمر پلاسمایی پس از توزیع مجدد (بتا) 2.6 تا 5.9 ساعت است.

مقدار مصرف کاربوپلاتین

مقدار مصرف معمول برای سرطان تخمدان (بزرگسالان):

بعنوان تنها عامل درمانی در درمان سرطان تخمدان راجعه:
360 mg/m2 تزریق وریدی در روز اول هر 4 هفته یکبار.
هرچند بطور کلی شرط تکرار داروی کاربوپلاتین بتنهایی ، شمارش نوتروفیل حداقل 2000 و پلاکت حداقل 100000 می باشد.
-در ترکیب با سیکلوفسفامید برای درمان سرطان تخمدان پیشرفته (ترکیب موثر برای بیمارانی که تحت درمان قبلی قرار نگرفته اند):
کاربوپلاتین 300 mg/m2 تزریق وریدی در روز اول هر 4 هفته برای 6 دوره.

مقدار مصرف معمول برای سرطان گردن رحم (بزرگسالان):

در ترکیب با دیگر عوامل شیمی درمانی بعنوان قسمتی از رژیم BIC : وریدی 200 mg/m2 در روز اول،این دوره هر 21 روز تکرار می شود.

هشدارها

1-تزریق داروی کربوپلاتین باید تحت نظر پزشک متخصص انکولوژی انجام گیرد. تجهیزات لازم برای درمان واکنش های آنافیلاکسی احتمالی باید در دسترس باشد.
2- تضعیف مغز استخوان وابسته به مقدار مصرف می باشد و ممکن است شدید باشدکه نتیجه آن عفونت و یا خونریزی می باشد.کم خونی ممکن است کومولاتیو باشد و نیاز به درمان حمایتی ترنسفیوژن داشته باشد.تهوع عارضه جانبی دیگر داروی کربوپلاتین می باشد.
3-احتمال بروز واکنش های آنافیلاکتیک در تزریق کاربوپلاتین وجود دارد که ممکن است در دقایق اولیه تزریق کاربوپلاتین رخ دهد. وجود اپی نفرین، کورتیکواستروئیدها و آنتی هیستامین ها برای کاهش علائم ضروری است.

نکات قابل توصیه

1-آلومینیوم با کاربوپلاتین واکنش نشان داده و موجب رسوب ترکیب و کاهش قدرت اثر آن می شود لذا سرسوزن ها یا ست تزریق وریدی حاوی آلومینیوم که در تماس با دارو می باشند در آماده سازی و تجویز کاربوپلاتین نباید مورد استفاده قرار بگیرند.
2-کارایی و امنیت مصرف کاربوپلاتین در کودکان (زیر 18 سال) هنوز به اثبات نرسیده است.
3-انفوزیون کاربوپلاتین معمولا 15 دقیقه یا بیشتر زمان لازم دارد.به درمان هیدراسیون قبل و بعد تزریق یا دیورز اجباری نیاز ندارد.

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • جمشید سریعتی | 1400/11/29

   سلام همسرم کانسر سینه داره، دکتر پس از سه جلسه شیمی درمانی با اندوکسان الان کربوپلاتین ۱۵۰تحویز نموده آلمانی یا اتریشی اون رو کجا میتونم پیدا کنم ،۱۳آبان تهران و هلال احمر شهرستان گفتند ایرانی یا یونانی اون رو دارند

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام متاسفانه در داروخانه مرکزی امام فقط ایرانی موجود است


  • سلام من کانسر سینه دارم،اولین بار فردا میخوام شیمی | 1400/05/10

   سلام من کانسر سینه دارم،اولین بار فردا میخوام شیمی شروع کنم،داروهام که خارجیش گیر نمیاد ، الان هرسپتین ،کاربوپلاتین ،تاکسوتر و هیدروکورتیزون دارم تو نسخم ولی نمیدونم کدومش مهمتررر هست که من خارجیش و

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام ازبین داروهای شما در حال حاضر فقط کربوپلاتین خارجی موجود می باشد. از همین مارک های موجود استفاده کنید انشالله موثر خواهند بود


  • شهرزاد | 1400/04/12

   سلام میبخشین یه سئوال دیگه هم داشتم کربوپلاتین باعث کاهش گلبول قرمز و هموگلوبینم میشه؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   تاثیر این دارو عمدتا بر کاهش پلاکت و گلبول های سفید می باشد


  • بهناز | 1400/03/12

   باسلام ازچندماه پیش به علت کانسرسینه چندنوع داروازجمله کاربوپلاتین مصرف میکنم.درتجویزآخر دکتر زومتا هم اضافه کرده ولی تاکیدکرد اگرمشکل دندانی دارم تاترمیم آن استفاده نکنم. منهم با اینکه 1 دندان پوسیده دارم بدلیل کرونا میترسم به دندانپزشک مراجعه کنم .آیا صلاح میدانید زومتا را مصرف کنم؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله با توجه به عوارض داروی زولدرونیک اسید بر روی استخوان فک حتما باید ابتدا به دندانپزشکی با رعایت پروتکل های بهداشتی مراجعه کنید و سپس داروی زولدرونیک اسید را که برای شما لازم است مصرف کنید


  • مریم | 1400/02/30

   باسلام بدلیل کانسرکربوپلاتین مصرف میکنم ازقبل آلندرونیت 70 هفته ای یک عدد مصرف میکردم آیا این دو دارو تداخل دارند؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   تداخلات داروئی بین این دو دارو ذکر نشده است..


  • نادر | 1400/02/26

   باسلام درتوضیحات داروی کاربوپلاتین این دارو با تراستوزوماب ودوستاکسل تداخل دارد. ولی پزشک من هرسه این داروها راباهم تجویز کرده. خواهشمندم دراین مورد راهنمایی بفرمایید.

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام 3 داروی فوق تداخل جدی نداشته و با تجویز پزشک قابل مصرف میباشد