اطلاعات دارویی اسپیرامایسین

Spiramycin

اسپیرامایسین Spiramycin

گروه دارو: ضد انگل ها

اسپیرامایسین یک آنتی بیوتیک ماکرولیدی با فعالیت در برابر ارگانیسم های گرم مثبت و برخی از انواع گرم منفی می باشد.
این دارو بر روی سایرارگانیسم ها مانند مایکوپلاسما ، کلامیدیا ، توکسوپلاسما نیز موثر است. اسپیرامایسین به عنوان عامل جایگزین در درمان توکسوپلاسموز دوران بارداری به کار می رود که البته در این مورد به عنوان خط دوم درمان می باشد.
در درمان سایر عفونتهای باکتریایی نیز، این دارو به عنوان داروی اصلی مطرح نیست.
به دلیل عدم غلظت کافی اسپیرامایسین در مایع مغزی- نخاعی، در درمان مننژیت و یا در پیشگیری از آنسفالیت های توکسوپلاسمایی کاربرد ندارد.

مکانیسم اثر

مکانیسم اثر اسپیرامایسین مشخص نیست اگرچه تصور می شود با مهار ساخت پروتئین،از رشد باکتری ممانعت می کند.
این دارو در درجه اول باکتریو استاتیک است ولی ممکن است در غلظت های بالا اثرات باکتریوسیدی نیز بر روی گونه های حساس داشته باشد.

فارماکودینامیک

اسپیرامایسین با اتصال برگشت پذیر به زیر واحد 50 s ریبوزوم باکتری و مهار ساخت پروتئین در بسیاری ازباکتریهای گرم مثبت وگرم منفی سبب نابودی آنها میشود.

فارماکوکینتیک

جذب اسپیرامایسین ناقص است، میزان جذب آن آهسته تر از اریترومایسین است و به میزان بالایی در اسید معده یونیزه می شود.
مصرف همزمان این دارو با غذا باعث می شود فراهمی زیستی آن به طور تقریبی تا 50 درصد کاهش یابد. توزیع اسپیرامایسین به صورت وسیع در بافتهای مختلف صورت می گیرد، از جفت عبور می کند و داخل شیر مادر نیز ترشح می گردد. این دارو از سد خونی-مغزی عبور نمی کند.
میزان اتصال به پروتئین این دارو پایین و حدود 10 تا 15 درصد می باشد.
اسپیرامایسین در کبد متابولیزه می شود و دارای متابولیتهای فعال می باشد.
حذف دارو به میزان بالایی صفراوی و از طریق مدفوع می باشد و درصد بسیار پایینی از دارو نیز دفع کلیوی دارد.
نیمه عمر دارو در تزریق داخل وریدی در افراد جوان حدود 4.5 تا 6 ساعت و در افراد مسن تقریبا 10 تا 13 ساعت است و نیمه عمر آن درمصرف خوراکی 8 ساعت است.

موارد مصرف اسپیرامایسین

درمان توکسوپلاسموز

مقدار مصرف اسپیرامایسین

1-آنتی باکتریال برای عفونت های شدید
خوراکی: 1 تا 2 گرم (3,000,000 to 6,000,000 IU) دو بار در روز یا 500 میلی گرم تا 1 گرم (1,500,000 to 3,000,000 IU)سه بار در روزکه این میزان ممکن است به 2 تا 2.5 گرم برای دوبار در روز افزایش یابد.
در کودکان با وزن بالای 20 کیلوگرم : 25 میلی گرم (75,000 IU) به ازای هر کیلوگرم وزن، 2 بار در روز یا 16.7 میلی گرم (50,000 IU)به ازای هرکیلوگرم وزن ، 3 بار در روز
2- توکسوپلاسموز در زنان باردار
سه ماهه اول: خوراکی،3 گرم در روز به صورت منقسم در سه یا چهار دوز
سه ماهه دوم و سوم: خوراکی، داروی اصلی پریمتامین همراه با سولفادیازین و فولینیک اسید می باشد و اسپیرامایسین به صورت جایگزین 3 گرم در روز در سه یا چهار دوز منقسم به مدت سه هفته

هشدارها

قبل از استفاده از اسپیرامایسین باید مشخص شود که آیا بیمار به این دارو یا سایر ماکرولید ها ( اریترومایسین، آزیترومایسین، کلاریترومایسین ) حساسیت نشان داده است یا خیر.

نکات قابل توصیه

1- مانند سایر آنتی بیوتیک ها باید دوره درمان را به صورت منظم و تا انتها کامل کرد تا اثربخشی مورد انتظار ایجاد و از بروز مقاومت میکروبی جلوگیری شود.
2- به بیمار آموزش دهید که هرگونه علایم واکنش بیماری شبه سرم مانند راش پوستی ، کهیر ، درد مفاصل ، تب و بزرگ شدن گره های لنفاوی را گزارش کند.
3- داروی اسپیرامایسین با معده خالی مصرف شود.
4- در صورت فراموش کردن دارو، به محض یاداوری آن را میل کنید و در صورتی که به دوز بعدی به طور تقریبی نزدیک شد، دوز بعدی را دو برابر نکنید.

مصرف در بارداری

ایمن است و گزارشی مبنی بر تراتوژنسیته دارو نیست


پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • Homan | 1399/03/04

   سلام دکتر رابطه داشتم و الت تناسلیم دچار عفونت شد احساس میکنم زیر التم درونش چیزی مثل زخم هست وازماش کشت نمونه ترشح دادم دکتر گفت بادارو برطرف میشه یکم عفونته.ازیترومایسین۵۰۰وسفیکسیم۴۰۰دادن وقتی میخورم داروها سوزش زیاد میشود ایا اثر داروست لازم هست فنازومکس مصرف کنم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

    از فنازوپریدین استفاده کنید تا وقتی که اثر انتی بیوتیم شروع بشه و عفونت درمان بشود


  • اسپیرامایسین در ایران با چه نامی است | 1398/05/13

   hggjgn

   پاسخ خانم دکتر اله دادی:

   نام تجاری اسپیرامایسین در ایران، رووامایسین (Rovamycine) و تولید شرکت سانوفی می باشد.