کلوبازام Clobazam


کلوبازام متعلق به گروهی از داروها بنام بنزودیازپین ها است که با کند کردن حرکت مواد شیمیایی در مغز که ممکن است عدم تعادل داشته باشد ، منجر به کاهش تنش های عصبی (اضطراب) می شود. داروی کلوبازام در ترکیب با دیگر داروها در درمان تشنج ناشی از سندروم لنوکس-گاستوت ، نوعی از صرع دوران کودکی که موجب مشکلات رشدی و رفتاری می شود، بکار می رود.

مکانیسم اثر

تصور می شود بنزودیازپین ها از طریق اتصال به گیرنده گابا نوع A سبب افزایش یا تسهیل عمل گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) می شوند.

فارماکودینامیک

کلوبازام یک بنزودیازپین می باشد که در درمان کمکی صرع در بیمارانی که به خوبی به سایر داروها ی ضدتشنج پاسخ نمی دهند استفاده می شود.

فارماکوکینتیک

کلوبازام بسرعت و بطور وسیعی جذب می شود.فراهمی زیستی کلوبازام تقریبا 100% می باشد.زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی 0.5 تا 4 ساعت می باشد.کلوبازام بطور گسترده ای در کبد توسط N-دمتیلاسیون ،عمدتا بوسیله CYP3A4 متابولیزه می شود.نیمه عمر کلوبازام 36 تا 42 ساعت می باشد.تقریبا 82% از طریق ادرار و 11% از طریق مدفوع دفع می گردد.

مقدار مصرف کلوبازام

مقدار معمول برای سندروم لنوکس-گاستوت : بزرگسالان:

کلوبازام باید در مقادیر منقسم ، دو بار در روز( مقدار 5 mg میتواند بصورت تک دوزروزانه استفاده شود.). تغییر مقدار مصرف نباید زودتر از هر 7 روز انجام شود.
مقادیر نهایی اولیه برای وزن های مختلف:
-وزن 30 kg و کمتر: 5 mg خوراکی ، روزانه
- وزن 30 kg و بیشتر :10 mg خوراکی ، روزانه،
مقدار مصرف از روز 7-14:
-وزن 30 kg و کمتر: 10 mg خوراکی ، روزانه،
-وزن 30 kg و بیشتر :20 mg خوراکی ، روزانه،
مقدار مصرف از روز 14:
-وزن 30 kg و کمتر:20 mg خوراکی ، روزانه،
-وزن 30 kg و بیشتر :40 mg خوراکی ، روزانه.

هشدارها

1-بیماران مصرف کننده کلوبازام ، بخصوص در صورت مصرف همزمان با دیگر تضعیف کننده های سیستم عصبی مرکزی را از نظر گیجی و حالت خواب آلودگی تحت نظارت قرار دهید .
2-بیماران دارای سابقه سوء مصرف مواد را بدلیل احتمال بروز توهم و وابستگی روانی و جسمی بدقت تحت نظارت قرار دهید.
3-بیماران مصرف کننده کلوبازام را جهت اورژانس یا وخیم تر شدن افسردگی ، افکار و یا رفتارخودکشی و یا هرگونه تغییر در حالت یا رفتار غیرمعمول تحت نظارت قرار دهید.
4-امنیت مصرف و کارآیی کلوبازام در افراد زیر 2 سال تاکنون به اثبات نرسیده است.

نکات قابل توصیه

1-بیماران مصرف کننده کلوبازام از انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری کامل دارند مانند رانندگی و کار با ماشین آلات خودداری کنند.
2-از قطع مصرف ناگهانی کلوبازام بپرهیزید. احتمال بروز سندروم محرومیت در قطع مصرف ناگهانی وجود دارد.
3-کلوبازام نباید بیش از مقدار توصیه شده و بمدت طولانی مصرف شود.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • م خ | 1403/01/28

   تداخل دارویی با دگزامتازون وازیترومایسین داره کلوزام

   پاسخ دکتر طهورا رضائی:

   با سلام. خیر تداخلی وجود ندارد.


  • داریوش | 1402/12/25

   سلام پسرم ۱۷ سال سن داره که صرع داره که دکترشون گفتن تگرتول قطع بشه و کلوبازام روزی ۴ تا مصرف بکنه که بعد از این دچار شب ادراری شده لطفاً راهنمایی بفرمایید متشکرم

   پاسخ دکتر طهورا رضائی:

   سلام.داروی تگرتول در کنترل شب ادراری موثر است و احتمالا بخاطر قطع دارو این مشکل ایجاد شده است. لطفا با پزشک متخصص خود مشورت کنید .


  • مریم متین فر | 1402/11/27

   عالی

   پاسخ دکتر شیعه زاده:


  • نسیم | 1400/04/08

   سلام خسته نباشید من ۲۷ سالمه چهار سال پیش دچار حمله پانتیک شده بودم که با کمک دکترم خوب شدم افسردگی بهد زایمانم داشتم الان بازم دچار استرس شدید شدم دکترم بهم کلوزام ۱۰و لگزاتال ۱۰ وکلونازپام که از قبل مصرف میکردم داد و تریمونتیل داده که شبا یک عدد بخورم چهار روزه که شروع کردم به مصرف این داروها لرزش بدن و دست دارم با سرگیجه تریمونتیل اصلا نتوستم بخورم فقط یک شب خوردم که کارم به بیمارستان کشید مشکلی نداره یا علایم عادیه ممنون میشم راهنمایم کنید۰

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   با پزشک خود تماس بگیرید .احتمالا نیاز به تغییر دوز داروهای مصرفی باشد.


  • مهین | 1398/06/29

   ببخشید تداخل دارویی یعنی اصلا بااین داروهای ذکرشده مصرف نشه دریک روز یانه بعدچندساعتی میشه مصرف کرد

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام تداخل دارویی یعنی هنگامی که مصرف یک دارو اثرات بالینی سایر داروها را تحت تاثیر خود قرار می دهد و باعث افزایش یا کاهش اثربخشی و یا عوارض ناخواسته می شود.(میتواند مفید یا مضر باشد)این تداخلات گاها با رعایت فاصله زمانی رفع میشود.