اطلاعات دارویی کلوبازام

Clobazam

کلوبازام Clobazam


کلوبازام متعلق به گروهی از داروها بنام بنزودیازپین ها است که با کند کردن حرکت مواد شیمیایی در مغز که ممکن است عدم تعادل داشته باشد ، منجر به کاهش تنش های عصبی (اضطراب) می شود. داروی کلوبازام در ترکیب با دیگر داروها در درمان تشنج ناشی از سندروم لنوکس-گاستوت ، نوعی از صرع دوران کودکی که موجب مشکلات رشدی و رفتاری می شود، بکار می رود.

مکانیسم اثر کلوبازام

تصور می شود بنزودیازپین ها از طریق اتصال به گیرنده گابا نوع A سبب افزایش یا تسهیل عمل گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) می شوند.

فارماکودینامیک

کلوبازام یک بنزودیازپین می باشد که در درمان کمکی صرع در بیمارانی که به خوبی به سایر داروها ی ضدتشنج پاسخ نمی دهند استفاده می شود.

فارماکوکینتیک

کلوبازام بسرعت و بطور وسیعی جذب می شود.فراهمی زیستی کلوبازام تقریبا 100% می باشد.زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی 0.5 تا 4 ساعت می باشد.کلوبازام بطور گسترده ای در کبد توسط N-دمتیلاسیون ،عمدتا بوسیله CYP3A4 متابولیزه می شود.نیمه عمر کلوبازام 36 تا 42 ساعت می باشد.تقریبا 82% از طریق ادرار و 11% از طریق مدفوع دفع می گردد.

مقدار مصرف کلوبازام

مقدار معمول برای سندروم لنوکس-گاستوت : بزرگسالان:

کلوبازام باید در مقادیر منقسم ، دو بار در روز( مقدار 5 mg میتواند بصورت تک دوزروزانه استفاده شود.). تغییر مقدار مصرف نباید زودتر از هر 7 روز انجام شود.
مقادیر نهایی اولیه برای وزن های مختلف:
-وزن 30 kg و کمتر: 5 mg خوراکی ، روزانه
- وزن 30 kg و بیشتر :10 mg خوراکی ، روزانه،
مقدار مصرف از روز 7-14:
-وزن 30 kg و کمتر: 10 mg خوراکی ، روزانه،
-وزن 30 kg و بیشتر :20 mg خوراکی ، روزانه،
مقدار مصرف از روز 14:
-وزن 30 kg و کمتر:20 mg خوراکی ، روزانه،
-وزن 30 kg و بیشتر :40 mg خوراکی ، روزانه.

هشدارها

1-بیماران مصرف کننده کلوبازام ، بخصوص در صورت مصرف همزمان با دیگر تضعیف کننده های سیستم عصبی مرکزی را از نظر گیجی و حالت خواب آلودگی تحت نظارت قرار دهید .
2-بیماران دارای سابقه سوء مصرف مواد را بدلیل احتمال بروز توهم و وابستگی روانی و جسمی بدقت تحت نظارت قرار دهید.
3-بیماران مصرف کننده کلوبازام را جهت اورژانس یا وخیم تر شدن افسردگی ، افکار و یا رفتارخودکشی و یا هرگونه تغییر در حالت یا رفتار غیرمعمول تحت نظارت قرار دهید.
4-امنیت مصرف و کارآیی کلوبازام در افراد زیر 2 سال تاکنون به اثبات نرسیده است.

نکات قابل توصیه

1-بیماران مصرف کننده کلوبازام از انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری کامل دارند مانند رانندگی و کار با ماشین آلات خودداری کنند.
2-از قطع مصرف ناگهانی کلوبازام بپرهیزید. احتمال بروز سندروم محرومیت در قطع مصرف ناگهانی وجود دارد.
3-کلوبازام نباید بیش از مقدار توصیه شده و بمدت طولانی مصرف شود.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

دارو های مشابه کلوبازام

آلپرازولام , میدازولام


پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • مهین | 1398/06/29

   ببخشید تداخل دارویی یعنی اصلا بااین داروهای ذکرشده مصرف نشه دریک روز یانه بعدچندساعتی میشه مصرف کرد

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام تداخل دارویی یعنی هنگامی که مصرف یک دارو اثرات بالینی سایر داروها را تحت تاثیر خود قرار می دهد و باعث افزایش یا کاهش اثربخشی و یا عوارض ناخواسته می شود.(میتواند مفید یا مضر باشد)این تداخلات گاها با رعایت فاصله زمانی رفع میشود.