اطلاعات دارویی کلوتریمازول

Clotrimazole

کلوتریمازول Clotrimazole


کلوتریمازول برای درمان عفونت های قارچی واژن ، دهان و پوست مانند بیماری پای ورزشکاران ، خارش کشاله ران و عفونت قارچی حلقوی (رینگ ورم) به کار می رود . این دارو همچنین برای پیشگیری از برفک دهانی در بیماران خاص مورد مصرف قرار می گیرد .

مکانیسم اثر کلوتریمازول

کرم کلوتریمازولیک عامل ضد قارچ می باشد این دارو به وسیله ی اتصال به غشای سلولی قارچ و تضعیف آن موجب از بین رفتن قارچ های حساس می شود . به این ترتیب با از بین رفتن غشای سلولی ، محتویات سلولی خارج می شود و موجب مرگ قارچ می شود .

فارماکودینامیک

کلوتریمازول یک مشتق ایمیدازولی است که روی طیف گسترده ای از قارچ ها فعالیت آنتی مایکوتیک (ضد قارچی) دارد . کلوتریمازول بیوسنتز استرول ارگستول که یکی از ترکیبات مهم غشای سلولی قارچ است را مهار می کند و این عمل موجب افزایش نفوذ پذیری غشا و اختلال در سیستم آنزیمی متصل به غشا می شود که در نهایت مرگ قارچ را به دنبال خواهد داشت .

فارماکوکینتیک

جذب پوستی کلوتریمازول از پوست سالم به میزان ناچیزی است ( 3 تا 10 درصد دارو در مصرف داخل واژینال جذب می شود ) زمان اوج غلظت پلاسمایی حدود 24 ساعت پس از مصرف در کرم های واژینال می باشد .

مقدار مصرف کلوتریمازول

عفونت های قارچی پوستی :
با میزان مناسبی از کرم کلوتریمازول موضعی ناحیه آسیب دیده و قسمتی از اطراف آن را کاملاٌ بپوشانید . این کرم را 2 بار در روز و به مدت 2 تا 4 هفته استعمال نمایید که مدت درمان بستگی به نوع و شدت عفونت دارد.
کاندیدای واژینال :
- رژیم الف : 100 میلی گرم ( یک شیاف 100 میلی گرمی ) داخل واژینال یکبار در روز به مدت 7 روز متوالی به تنهایی یا همراه با استعمال کرم موضعی کلوتریمازول 1% برای نواحی قارچی 2 بار در روز به مدت 7 روز متوالی .
- رژیم ب : 200 میلی گرم ( یک شیاف واژینال 200 میلی گرمی ) داخل واژینال یکبار در روز به مدت 3 روز متوالی به تنهایی یا همراه با استعمال کرم موضعی کلوتریمازول 1 درصد 2 بار در روز به مدت 7 روز متوالی .

هشدارها

- از تماس داروی کلوتریمازول با چشم خودداری کنید .
- برخی از فرم های دارو حاوی بنزیل الکل می باشد . مقادیر بالای بنزیل الکل با سندروم گاسپینگ ( حالتی مرگبار در نوزادان که به صورت اسیدوز ، اختلال تنفسی ، نارسایی در گردش خون ، خونریزی داخلی ، تشنج بروز می کند و در نهایت موجب مرگ نوزاد می شود ) در ارتباط است .
- در بیمارانی که توسط پزشک تشخیص عفونت قارچی برایشان گذاشته نشده است نباید مصرف شود .
- همراه با تامپون ها ، دوش واژینال ها ، ترکیبات اسپرم کش یا سایر محصولات واژینال استفاده نشود .
- تماس کلوتریمازول با کاندوم و دیاگرام ها ممکن است با آسیب رساندن به آن ها موجب از بین رفتن اثر ضد بارداری یا بیماری هایی که از طریق جنسی منتقل شود ، گردد.
- در زمان مصرف داروی کلوتریمازول مقاربت واژینال صورت نگیرد .
- احتمال افزایش خفیف در سوزش ، خارش یا تحریک واژینال وجود دارد .
- در صورت عدم بهبود علایم پس از سه روز از شروع مصرف باید به پزشک اطلاع داده شود و اگر علایم بیشتر از 7 روز طول کشید یا در صورت بروز دانه های پوستی ، درد شکمی ، تب ، لرز ، تهوع ، استفراغ یا ترشحات بد بوی واژینال حتما به پزشک اطلاع دهید .

نکات قابل توصیه

- کرم کلوتریمازول تنها برای مصرف موضعی روی پوست می باشد .
- ناحیه ی قارچی را با آب و صابون پاک کنید و سپس کاملا خشک نمایید و سپس از دارو استفاده نمایید .
- یک لایه ی نازک از داروی کلوتریمازول را روی ناحیه ی قارچی به آرامی بمالید ، روی ناحیه را نپوشانید مگر اینکه پزشک دستور داده باشد .
- پس از مصرف کرم یا پماد کلوتریمازول بلافاصله دستان خود را بشویید مگر اینکه دستان شما هم ضایعات قارچی داشته باشد .
- طول دوره درمان را حتی در صورت مشاهده بهبود علایم کامل کنید .

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .
نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز