اطلاعات دارویی کلوتریمازول

Clotrimazole

کلوتریمازول Clotrimazole


کلوتریمازول برای درمان عفونت های قارچی واژن ، دهان و پوست مانند بیماری پای ورزشکاران ، خارش کشاله ران و عفونت قارچی حلقوی (رینگ ورم) به کار می رود . این دارو همچنین برای پیشگیری از برفک دهانی در بیماران خاص مورد مصرف قرار می گیرد .

مکانیسم اثر

کرم کلوتریمازولیک عامل ضد قارچ می باشد این دارو به وسیله ی اتصال به غشای سلولی قارچ و تضعیف آن موجب از بین رفتن قارچ های حساس می شود . به این ترتیب با از بین رفتن غشای سلولی ، محتویات سلولی خارج می شود و موجب مرگ قارچ می شود .

فارماکودینامیک

کلوتریمازول یک مشتق ایمیدازولی است که روی طیف گسترده ای از قارچ ها فعالیت آنتی مایکوتیک (ضد قارچی) دارد . کلوتریمازول بیوسنتز استرول ارگستول که یکی از ترکیبات مهم غشای سلولی قارچ است را مهار می کند و این عمل موجب افزایش نفوذ پذیری غشا و اختلال در سیستم آنزیمی متصل به غشا می شود که در نهایت مرگ قارچ را به دنبال خواهد داشت .

فارماکوکینتیک

جذب پوستی کلوتریمازول از پوست سالم به میزان ناچیزی است ( 3 تا 10 درصد دارو در مصرف داخل واژینال جذب می شود ) زمان اوج غلظت پلاسمایی حدود 24 ساعت پس از مصرف در کرم های واژینال می باشد .

مقدار مصرف کلوتریمازول

عفونت های قارچی پوستی :
با میزان مناسبی از کرم کلوتریمازول موضعی ناحیه آسیب دیده و قسمتی از اطراف آن را کاملاٌ بپوشانید . این کرم را 2 بار در روز و به مدت 2 تا 4 هفته استعمال نمایید که مدت درمان بستگی به نوع و شدت عفونت دارد.
کاندیدای واژینال :
- رژیم الف : 100 میلی گرم ( یک شیاف 100 میلی گرمی ) داخل واژینال یکبار در روز به مدت 7 روز متوالی به تنهایی یا همراه با استعمال کرم موضعی کلوتریمازول 1% برای نواحی قارچی 2 بار در روز به مدت 7 روز متوالی .
- رژیم ب : 200 میلی گرم ( یک شیاف واژینال 200 میلی گرمی ) داخل واژینال یکبار در روز به مدت 3 روز متوالی به تنهایی یا همراه با استعمال کرم موضعی کلوتریمازول 1 درصد 2 بار در روز به مدت 7 روز متوالی .

هشدارها

- از تماس داروی کلوتریمازول با چشم خودداری کنید .
- برخی از فرم های دارو حاوی بنزیل الکل می باشد . مقادیر بالای بنزیل الکل با سندروم گاسپینگ ( حالتی مرگبار در نوزادان که به صورت اسیدوز ، اختلال تنفسی ، نارسایی در گردش خون ، خونریزی داخلی ، تشنج بروز می کند و در نهایت موجب مرگ نوزاد می شود ) در ارتباط است .
- در بیمارانی که توسط پزشک تشخیص عفونت قارچی برایشان گذاشته نشده است نباید مصرف شود .
- همراه با تامپون ها ، دوش واژینال ها ، ترکیبات اسپرم کش یا سایر محصولات واژینال استفاده نشود .
- تماس کلوتریمازول با کاندوم و دیاگرام ها ممکن است با آسیب رساندن به آن ها موجب از بین رفتن اثر ضد بارداری یا بیماری هایی که از طریق جنسی منتقل شود ، گردد.
- در زمان مصرف داروی کلوتریمازول مقاربت واژینال صورت نگیرد .
- احتمال افزایش خفیف در سوزش ، خارش یا تحریک واژینال وجود دارد .
- در صورت عدم بهبود علایم پس از سه روز از شروع مصرف باید به پزشک اطلاع داده شود و اگر علایم بیشتر از 7 روز طول کشید یا در صورت بروز دانه های پوستی ، درد شکمی ، تب ، لرز ، تهوع ، استفراغ یا ترشحات بد بوی واژینال حتما به پزشک اطلاع دهید .

نکات قابل توصیه

- کرم کلوتریمازول تنها برای مصرف موضعی روی پوست می باشد .
- ناحیه ی قارچی را با آب و صابون پاک کنید و سپس کاملا خشک نمایید و سپس از دارو استفاده نمایید .
- یک لایه ی نازک از داروی کلوتریمازول را روی ناحیه ی قارچی به آرامی بمالید ، روی ناحیه را نپوشانید مگر اینکه پزشک دستور داده باشد .
- پس از مصرف کرم یا پماد کلوتریمازول بلافاصله دستان خود را بشویید مگر اینکه دستان شما هم ضایعات قارچی داشته باشد .
- طول دوره درمان را حتی در صورت مشاهده بهبود علایم کامل کنید .

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • زینب .. | 1401/02/01

   سلام خسته نباشید ببخشید من زود زود قارچ واژن می گیرم رفتم دکتر من گفتن که درمان قتعی نداره باید کنترول شود بارعایت یک سری چیزها ولی به من پماد موزعی کلوتریمازول یک دصد دادن گفتن اگر قرمزی در دهانه داشتین برای همیشه استفاده کنم مثلا درماه یک بار خاستم بپرسم که زور نداره لتفن راهنمای برماید.. ممنون..

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام بله در حالتی که قارچ مکررا بروز پیدا می‌کند می‌توانید از کرم کلوتریمازول واژینال در فواصل زیاد استفاده کنید. همچنین قرص واژینال لاکتوواژ هم می‌تواند در پیشگیری از عفونت کمک کننده باشد.


  • ع | 1400/10/01

   نیازی به شستشوی پماد که روی کمر زده شده هست یا خیر؟؟چه مدت روی کمر بمونه؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام خیر لازم نیست شسته شود


  • قائمی | 1400/09/04

   سلام من ۱۰ هفته باردار هستم یک قارچ پوستی قبل از بارداری داشتم که الان دوباره عود کرده آیا می توان در بارداری پماد کلوتریمازول موضعی رو استفاده کنم؟ شامپو کتوکنازول ۲ درصد را چه طور؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام مصرف این داروها به شکل موضعی در دوران بارداری منعی ندارد.


  • الهه رستگار | 1400/07/30

   سلام من برای ناخن دستم که بد کاشت قارچ زده از قطره کلوتریکمازول استفاده میکنم . و چون انگشتام تو معرضش قرار میگیره آیا میتونم با اون انگشت ها فعالیت کنم و به سطوح از جمله کتابو دفتر و موبایل دست بزنم یا دارو سمی هستش ?

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام خیر مشکلی ندارد و دارو سمی نیست اما می‌توانید بعد از استعمال آن از دستکش یک بار مصرف استفاده کنید.


  • نازنین.درویشی | 1400/06/13

   عذر میخام خواستم بدونم پمادهای واژینالی که به کرات استفاده میکنم بخاطر عود عفونتم اینا ضرر ندارند مثلا کورتون داشته باشن یا چیز مضر دیگه ای؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   با توجه به ماهیت برخی بیماری های واژینال که راجعه هستند گاها نیاز به تکرار مصرف فراورده های واژینال هست ولی به طور کلی با توجه به اثر موضعی ای که دارند عوارض جدی ندارند..


  • تبسم | 1400/05/26

   با سلام من بعد از مصرف کلوتریمازول واژینال صبح رگه های خونی همراه کرم دیدم ؛ ایا طبیعی هست یا مصرف باید قطع شه ممنون میشم راهنمایی کنید

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   ممکن است در اثر خارش ایجاد شده باشد.در غیر این صورت به پزشک خود تماس بگیرید.


  • تبسم | 1400/05/23

   با سلام آیا مشاهده رگه های خونی و خون کم بعد از استفاده از پماد واژینال کلوتریمازول طبیعی است ؟؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   خیر ایت اتفاق پس از مصرف کلوتریمازول طبیعی به نظر نمی رسد
   نیاز به برسی دقیق تر و معاینه واژینال دارید


  • نسترن | 1399/09/10

   سلام و خسته نباشيد، ميتونيم اين پكاد در دوران قاعدگى استفاده كنيم؟!

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   کرم واژینال ترجیحا در دوران پریود مصرف نشود و برای ادامه درمان بعد از اتمام خونریزی مجدد از پماد استفاده شود.


  • سعید هدایتی | 1399/06/27

   سلام داروی کوتریمازول ایا جزو دارو های بدون نشخه هست یا با نسخه؟ اگر با نسخه هست ایا کنترل شده است یا خیر؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   این دارو تنها زمانی موثر واقع می شود که نوع عفونت قارچی باشد و تشخیص آن تنها توسط پزشک معالج می باشد..


  • نازنین | 1399/06/05

   مادر من مد تهاس از قطره کلوتریمازول برای درمان قارچ ناخنش استفاده میکنه ولی اصلا بهبود پیدا نکرده.حالا باید چیکار کنند؟ دیابت هم دارند ولی کنترل شده است.

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام حتما باید به متخصص پوست مراجعه کنند شاید نیاز به نمونه برداری باشد


  • ندا نجفی نیا | 1399/06/01

   با سلام من پسر پنج ساله ای دارم که زیر انگشت کوچیک پاش قارچ ایجاد شده آیا میتونم از پماد کلوتریمازول استفاده کنم و چقدر زمان میبره تا جواب بگیرم

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بله میتونید

   حدودا یک هفته تا 10 روز زمان میبره


  • نويد رضوي | 1399/05/04

   با سلام،من چندماهي هست ك دچار قارچ كشاله ران شدم،اول يك قسمت كوچيكي از رانم بود ك با كريترومازول كمرنگ شد،بعد بخاطر سينوزيتاهام ٢٠ عدد آموكسي مصرف كردم كه توي اين دوره قارچ به تمام كشاله ران و پوست كيسه بيضه سرايت كرد! متخصص پوست كرم تركيبي كتوكونازول و هيدروكورتيزون تجويز كرد ك بعد از مصرفش به شدت موضع قرمز و التهابات بيشتر شد، الان كرم ميكونازول ميكنم دقيقا دوهفتس! موضع كمرنگ ميشه ولي دوباره به رنگ صورتي در مياد،سوالم اينه كه آيا ميتونم براي درمان سيستميك فلوكونازول مصرف كنم؟ لطفا دوز و تعدادش رو بگيد! واقعا خسته شدم،الان چندماه درگيرم

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   باید نوع قارچ با نمونه برداری مشخص بشه و درمان اختصاصی برای اون قارچ انجام بشه