اطلاعات دارویی کلیدینیوم سی

Clidinium - C

کلیدینیوم سی Clidinium - C


هر قرص کلیدینیوم سی حاوی 5 میلی گرم کلردیازپوکساید هیدروکلراید و 2.5 میلی گرم کلیدینیوم بروماید است.
کلردیازپوکساید / کلیدینیوم ، ترکیبی ازیک بنزودیازپین و آنتی کولینرژیک می باشد.  کلیدینیوم سی با کاهش اضطراب و کاهش ترشحات گوارشی اثر بخشی خود را ایجاد می کند.

مکانیسم اثر

کلیدینیوم : آنتی کولینرژیک سنتزی است که اثر ضد اسپاسم و ضد ترشحی بر دستگاه گوارش دارد .
کلردیازپوکساید : بنزودیازپین با اثر ضداضطرابی و خواب آوری است که با استفاده از گیرنده گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) در بسیاری از بخش های سیستم عصبی مرکزی ، از جمله سیستم لیمبیک متصل می شود. اثرات فارماکولوژیکی آن از طریق گیرنده های گابا A می باشد. بنزودیازپین ها به گیرنده های گاباB وابسته نیستند .

فارماکودینامیک

کلردیازپوکساید هیدروکلراید به طور گسترده در بسیاری از مدل های حیوانی مورد مطالعه قرار گرفته است و این مطالعات نشان می دهد در سیستم لیمبیک مغز، که در پاسخ های احساسی موثر است، اثر می گذارد . اثرات آرامبخشی کلردیازپوکساید هیدروکلراید "با از بین بردن ترس و عصبانیت" ایجاد می شود .
LD50 خوراکی تک دوز کلردیازپوکساید هیدروکلراید، 720 ± 51 میلی گرم بر کیلوگرم است که در موشدر طی 5 روز پس از تجویز مشاهده می شود.
کلیدینیوم بروماید ، آنتی کولینرژیکی با اثرشبیه به آتروپین سولفات در برابر اسپاسم ناشی از استیل کولین در نوار های جدا شده از روده می باشد. دوزهای خوراکی 2.5 میلی گرم بر کیلوگرم از آن در سگ باعث خشکی بینی و اتساع کم مردمک چشم می شود.
LD50 خوراکی از دوزهای بالینی کلیدینیوم بروماید 860±57 میلی گرم بر کیلوگرم است که در موش در طی 5 روز پس از تجویز مشاهده می شود.

فارماکوکینتیک

کلردیازپوکساید : در سراسر بدن توزیع می شود و حدود 96٪ آن به پروتئین متصل می شود. از مایع مغزی نخاعی و جفت عبور می کند و در شیر توزیع می شود. کلردیازپوکساید از طریق متابولیسم اکسیداتیو در کبد، تولید چند متابولیت فعال می کند و متابولیت های آن نیمه عمر در حدود 5-100 ساعت دارند. متابولیت اصلی فعال آن، دزوکسی متیل دیازپام، نیمه عمر چند روزه دارد. تکرار دوز ممکن است منجر به تجمع دارو، به ویژه در بیماران کبدی شود. حذف متابولیت های فعال از طریق ادرار انجام می گیرد.
کلیدینیوم : این دارو از سد خونی- مغزی، جفت و چشم به علت حلالیت در چربی کم، عبور نمی کند. مشخص نیست که دارو به شیر منتقل می شود، اما مصرف آن ممکن است باعث کاهش تولید شیر به علت اثرات آنتی کولینرژیک شود.
کلیدینیوم در کبد به 3 – هیدروکسی الکل متابولیزه می شود. نیمه عمر حذف آن دو فازی است؛
نیمه عمر اولیه 4/2 ساعت و نیمه عمر پایانی 20 ساعت است. تقریبا یک سوم از دوز در طی 24 ساعت اول از طریق کلیوی دفع می شود. 20 تا 40 درصد دوز از طریق مدفوع دفع می شود.

مسیر خوراکی
کلردیازپوکساید :کلردیازپوکساید خوراکی به سرعت در سراسر دستگاه گوارشبا فراهمی زیستی 100% جذب می شود. کاهش اضطراب معمولا در عرض 45 دقیقه پس از دوز خوراکی ظاهر می شود، اما این پاسخ به سطح پلاسمایی پایدار متابولیت های فعال بستگی دارد.
کلیدینیوم : کلیدینیوم از طریق روده جذب می شود. شروع اثر آن تقریبا یک ساعت و طول اثر آن 3 ساعت است.

مقدار مصرف کلیدینیوم سی

ازآنجا که واکنش های فردی به آرام بخش ها و آنتی کولینرژیک ها ، متنوع است ، دوز بهینه کلیدینیوم سیبر اساس تشخیص و پاسخ بیمار متفاوت است. بنابراین، دوز باید برای حداکثر اثر بخشی فردی تنظیم شود . دوز نگهدارنده معمول 1 یا 2 قرص، 3 یا 4 بار در روز قبل از غذا و در زمان خواب است .
مقدار مصرف سالمندان
مقدار مصرف  باید محدود به کمترین مقدار مؤثر باشد تا مانع ازپیشرفت آتاکسی ، فراموشی یا گیجی شود. دوز اولیه نباید بیش از 2 قرص در روز بیشتر شود تا در صورت نیاز و قابلت حمل بودن افزایش یابد .

الکل

هشدارها

1- مصرف کلیدینیوم سی با اپیوئیدها و داروهای مخدر، الکل یا سایر داروهای مهار کننده سیستم عصبی مرکزی می تواند باعث خواب آلودگی شدید، مشکلات تنفسی (کاهش تنفس)، کما و مرگ شود.
2- کلیدینیوم سی می تواند مورد سو استفاده قرار گیرد و وابستگی ایجاد کند.
3- در بیماران ناتوان و سالمند توصیه می شود که دوز به حداقل مقدار موثر محدود شود تا مانع از پیشرفت آتاکسی، گیجی یا خواب آلودگی شدید شود .
4- تزریق همزمان کلردیازپوکساید هیدروکلراید / کلیدینیوم بروماید و سایر داروهای روان گردان مخصوصا مهارکننده های MAO و فنوتیازین ها توصیه نمی شود.
5- در بیماران روانی واکنش های متناقص مانند هیجان ، تحریک و خشم حاد گزارش شده است .هم چنین تحقیقات نشان داده است که وقتی کلردیازپوکساید هیدروکلراید در درمان اضطراب استفاده میشود که شواهدی از افسردگی وجود دارد ؛ باید در نظر داشت که گرایش های خودکشی ممکن است وجود داشته باشد و اقدامات حفاظتی ضروری باشد.
6- اگر چه مطالعات بالینی ارتباط علت و معلول را ثابت نکرده اند ، پزشک باید آگاه باشد که اثرات متغیر بر انعقاد خون در بیمارانی که از داروهای ضد انعقادی خوراکی و کلردیازپوکساید هیدروکلراید استفاده میکنند گزارش شده اند.
7- در درمان بیماران مبتلا به اختلال عملکرد کلیه یا کبدی باید احتیاط شود.
8- ایمنی و اثر بخشی در کودکان به اثبات نرسیده است.

نکات قابل توصیه

1- مصرف کلیدینیوم سی را بدون مشورت پزشک قطع نکنید. قطع مصرف به طور ناگهانی می تواند عوارض جانبی جدی مانند تشنج، لرزش، گرفتگی معده و عضلات، استفراغ و تعریق ایجاد کند. پس از درمان طولانی، باید قطع مصرف با کاهش تدریجی دوز همراه باشد .
2- علائم سندرم محرومیت کلردیازپوکساید مشابه با باربیتورات ها و الکل ذکر شده اند (تشنج، لرزش، گرفتگی شکمی و عضلانی، استفراغ و تعریق). علائم مهم تر معمولا در بیمارانی که بیش از حد و طولانی مدت دارو را مصرف کرده اند رخ می دهد .
3- رانندگی ، کار با ماشین آلات سنگین یا فعالیت های خطرناک دیگری تا زمان مشخص شدن اثربخشی دارو روی بدنتان انجام ندهید .
4- به بیمار توصیه کنید که اگر در طول درمان حاملگی رخ داد و یا قصد بارداری دارد، باید با پزشک خود مشورت کند .

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )

دارو های مشابه

هیوسین , هیوسیامین , مپنزولات


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • حسن | 1401/01/29

   باسلام بنده سوال پرسیده بودم که این قرص رو مصرفشو بعد از 30 روز قطع کردم سواله اصلی من اینه که آیا عوارض دارو براثر قطع ناگهانی به مرور زمان از بین میره؟ یانه؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام در کل توصیه به قطع ناگهانی این دارو به دلیل وجود کلردیازپوکساید نمی شود
   البته این عوارض به مرور از بین خواهند رفت


  • حسن | 1401/01/16

   سلام وعرض خسته نباشید شما ببخشید بنده کلدینیوم سی تعداد 60 عدد خوردم حدود 30 تاش مانده بود که مصرفشو به دلیل عوارض قطع کردم الان احساس بی حالی و گیجی میکنم این عوارض قطع دارو خودبه‌خود برطرف میشه؟ بعد از چه مدتی قطع میشه و آیا خطرناکه؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بهتر است کلیدینیوم سی تحت نظر پزشک به صورت تدریجی قطع شود


  • سعید عدالت | 1400/12/24

   با سلام لطفا راهنمایی بفرمایید من حدودا سه سال و نیمه زولپیدوم مصدف می کنم و الان هم با مشکل روده تحریک پذیر مواجه شدم و دکتر برام کلیندیوم سی تجویز کرده روزی سه بار و من هم هر شب تا زولپیدوم نخورم خوابم نمی بره آیا مشکلی پیش نمیاد هر دو شو بخورم با چه فاصله زمانی میشه هر دو شو مصرف کرد . قبلا از حسن توجه کمال تشکر رو دارم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام از آنجا که مصرف این دو با هم ممکن است باعث افزایش عوارضی مثل گیجی، خواب آلودگی، سرگیجه ، مشکل در تمرکز شود مخصوصا در سنین بالا بهتر است به روانپزشکتان در خصوص مصرف این دو با هم اطلاع دهید


  • امید | 1400/08/12

   من سه ماهه دارم کلیندیوم سی میخورم از بعد از ماه اول گلوم خیلی خشک میشه احساس میکنم چیزی گیر کرده گلوم پنتو پرازول و کلشی سین میز مصرف میکنم چیکار کنم گلوم خوب شده

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام این مشکل جزء عوارض این دارو می باشد می توانید آدامس یا آب نبات بدون قند استفاده کنید


  • عسل | 1400/08/08

   سلام من اس امپرازول ۲۰ میخورم برای رفلاکس پزشکم گفتن معده ات عصبی است اول نوروتریپتیلین ۱۰ دادن قبل خواب ولی چون سرگیجه میده پرسیدم گفتن مستونم کلیدینویم سی مصرف کنم گفتن صبح ها مشکلی نداره همراه با اس امپرازکل مصرف بشه؟ ایا از این قرص برای درمان ورم معده ام میتوان استفاده کرد؟

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   بهترین زمان مصرف کلیدینیوم سی شب ها نیم ساعت قبل شام میباشد.


  • هیوا | 1400/08/03

   سلام، دکتر برای من تشخیص رفلاکس پنهان دادن و تجویز کردن زعد از هر وعده غذایی یک کلیدینیوم سی بخورم، از نظر شما هم این دارو برای رفلاکس موثر هست؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله یکی از داروهای تجویز شده برای این مشکل کلیدینیوم سی می باشد


  • رضا | 1400/06/25

   سلام دکتر جان . من فردا وقت واکسن کرونا دارم .. و امروز کلدنیوم خوردم .. آیا با زدن واکسن مشکلی پیش نماد و تداخل دارویی نداره ؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   خیر مشکلی ندارد


  • سحر | 1400/06/10

   سلام وقت بخیر من تازگیا دچار استرس شدم جوری که توی خونه خودم نرمال هستم ولی اجتماع رفتنی یهویی حالت تهوع میگیرم چند بار دکتر رفتم قرص اُندامین و کلیندیوم سی دادن ولی همچنان بازم توی محیط استرس زا حالت تهوع میگیرم لطفا برای کاهش حالت تهوع راهنماییم کنید

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام این داروها برای شما موثر نیستند حتما به روانپزشک مراجعه کنید لازم نیست داروی گوارشی مصرف کنید


  • سمیه | 1400/03/03

   سلام خسته نباشید من چندماهی هست تقریبا هرروز روزی دو عدد قرص کلیدیوم سی میخورم قصددارم دیگه نخورم مشکلی پیش نخواهد آمد

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   دارو باید به تعدادی که توسط پزشک تجویز شده مصرف و سپس قطع شود.


  • نهال۳۷ساله | 1400/01/18

   من ۴شب لیبروسی خوردم دکتر برای سندروم روده تحریک پذیر نوشت با خوردن دیدم بدتر نفخ داشتم من هم خواستم قطع کنم یک شب نخوردم سردرد و استفراغ اومد سراغم و بعد هم اسهال بعد از ۲شب نخوردن دوباره شروع کردم میخوام این دارو رو قطع کنم لطفا کمکم کنید بگید چطور قطع کنم ک اذیت نشم الان ۳شب میخورم هنوز اسهال دارم لطفا کمکم کنید و نگید به پزشکتون مراجعه کنید با تشکر لطفا زود جواب بدید

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام به پزشک خود اطلاع دهید به نظر می رسد باید مصرف این دارو را قطع کنید


  • نهال۳۷ساله | 1400/01/18

   با سلام من چندروزه قرص لیبروسی مصرف میکنم شبی یکی برای سندروم روده تحریک پذیر وقتی میخورم حس میکنم بدتر میشم بعداز ۳تا خوردن قطع کردم سردرد و استفراغ و اسهال اومد سراغم دوباره از ترس خودم شروع کردم ب خوردن فقط ۲شب نخوردم الان ۳شبه ک میخورم هنوز اسهالم خوب نشده لطفا کمکم کنید میخوام قطعش کنم چیکار کنم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام به پزشک خود اطلاع دهید به نظر می رسد باید مصرف این دارو را قطع کنید


  • اميررضا | 1399/11/08

   سلام ٢٤ سالم هست دو هفته براي اعصاب مثانه كليدينيوم سي روزي يك عدد مصرف ميكنم سه روزه كه ظهر ها زمان استراحت ضربان قلبم بالا ميره و زمانش حدود ٣٠ تا ٥٠ دقيقه و حس اضطراب و استرس ميده دو ماه هم پرازوسين مصرف ميكردم قطع كنم دارو رو ؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام این جزء عوارضی از این دارو است که باید به پزشک خودد اطلاع دهید


  • علی | 1399/10/16

   سلام خسته نباشید رفع مشکل اسید معده چی خوبه

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   اگر فقط علامت سوزش معده دارید میتوانید از فاموتیدین 40 میلی گرم وزی دو بار قبل از غذا استفاده نمایید.


  • علیرضا | 1399/08/02

   با سلام. من درد قفسه سینه داشتم. دکتر گفت ریفلاکس معده دارم. قرص بیسموت و فاموتیدین و امپرازول ۲۰ بهم دادن که بهتر شدم اما هنوز کامل خوب نشدم و بیشتر شبها درد دارم. دفعه بعد که رفتم قرص کلیدینیوم سی دادن ک ههنوز تغییری نداشتم.الان دو روزه مصرف میکنم. خودمم فکر میکنم بخاطر فشار عصبی کرونا اینجور شدم. راه حلی دیگری پیشنهاد میدید جسارتا؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام جهت بهبود علائم گوارشی میایست دوره درمان را تکمیل بفرمایید


  • مسلم | 1399/06/14

   با سلام به دلیل مبتلا بودن به معده عصبی دو هفته روزی دو عدد قرص کلیدینیوم سی خوردم بعد از قطع این دارو بعد از گذشت دو هفته هنوز صبحها حالت تهوع،در طول روز سر گیجه،استرس و اظطراب ، بی اشتهایی دارم ایا دوباره مصرف قرص را شروع کنم یا با گذشت زمان درست میشود البته تحمل شرایط سخت است،تا چند وقت این شرایط طول میکشد با تشکر از راهنمایی شما

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام با توجه به عدم رفع مشکل بهتر است با مشورت مجدد پزشک دوره درمان جدید را شروع بفرمایید


  • توکلی | 1399/03/15

   سلام، دکتر برای شقاق برام دیلتیازم، مبورین و کلیدینیوم سی داد و گفت که برای شل کردن هست، من احساس میکنم بخاطر مصرف کلیدینیوم مدفوعم سفت میشه، ایا میشه مصرفش رو از روزی سه بار به دوبار تغییر بدم یا حذفش کنم؟ چون این سفتی مدفوع زخمم رو اذیت میکنه، و بخاطر تعطیلی به دکترم دسترسی ندارم لطفا جواب بدین.

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   کلیدینیوم سی عوارض آنتی کولینرژیک داشته که باعث یبوست می شود. می توان برای اجتناب از یبوست مصرف این دارو را کاهش داد


  • احمد رضا رضایی | 1399/03/08

   سلام من حدود یک ماه کلیدینوم وپراگابین به دلیل بی قراری دستم استفاده میکنم و قبلا پرامیپکسول یک سال استفاده کردم دکتر مغز اعصاب تجویز کرده، لطفا راهنماییم کنید چکار کنم ادامه بدم بهتره، یا قطع کنم

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   ادامه یا قطع درمان را می توان با انجام ام آر آی تعیین کرد..
   کلیدینیوم سی اثر درمانی زیادی در بی قراری دست ندارد و پرگابالین که اشاره کردید داروی موثر تری در این مورد می باشد..


  • مریم | 1399/02/28

   سلام،من یک ماهه که کلونودیک رو به خاطر اضطراب مصرف کردم خواستم بدونم که باز باسد ادامه بدم یا نه،ممنونم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   این دارو برای اضطراب اصلا ب صورت طولانی مدت مصرف نمیشه 
   اضطراب داروهای مخصوص ب خودش رو داره ک توسط روانپزشک تجویز میشه و نه سر خود 


  • زهرا بیکدلو | 1399/02/26

   سلام، من قرص کلیدنیوم سی رو به خاطر بی خوابی دکتربرام داده ۲۰ تا شو روزی دو بار خوردم الان هم دارم شبی یه دونه مصرف میکنم چی کار کنم وابسته نشم؟آیا با قطع کردنش خوابم خوب میشه خواهشا جواب بدین چی کار کنم؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   برای بی خوابی قرص اشتباهیو انتخاب کردین
   کاش برای مشکلات اینچنین ب دکتر متخصص روانپزشک مراجعه کنید


  • محمد | 1399/02/24

   سلام آقای دکتر من حدود دوماه امپرازول مصرف می کردم وتقریبا خوب شده بودم ورفلاکسم بهترشده بود ولی دکتر برام دوباره ازونیوم 20 دوبار در روزقبل غذا وسوکرالفیت500وکلیدینوم سی روزی یکی قبل نهار نسخه کرد که الان چند روزه بدتر شدم واسهال هم شدم خواستم بپرسم ادامه دم مصرف دارو هارو یانه ممنون

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   این عارضه که فرمودید مربوط به بیسموت هستش . بهتره مجدد با فوق تخصص گوارش مشورت کنید 


  • ساسان محمودی | 1399/02/18

   سلام.چرا من پس از مصرف کلیدینیوم سی دچار سردرد میشم. در عوض باهاش معدم خیلی خوب میشه. ادامه بدم بنظرتون.مشکل رفلکس دارم.

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام با توجه به اثرات آرامبخشی دارو در صورت ادامه عارضه سردرد میبایست به پزشک مراجعه بفرمایید


  • محمد | 1399/02/14

   سلام من بخاطر سندروم روده تحریک پذیر الان به مدت سه ماه کلیدینیوم سی روزی سه عدد مصرف کردن هروقت میخوام کم کنم یا قطع کنم دچار سردرد شدید و اسهال و دلپیچه و شل شدن عضلات بی اشتهایی و بی خوابی میشم خواهش میکنم کمکم کنید چون فعلا نمیتونم پیش دکتر برم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   کم کم کاهش بدید دز دارو رو 
   این علایم با قطع ناگهانی طبیعی است 


  • مهدی | 1399/02/12

   عرض سلام و خسته نباشید من تقریبا ۵ ساله که سوءهاضمه دارم و اندوسکوپی هم انجام دادم و مشکل باکتریایی نداشتم فقط ورم و ریفلاکس داشتم. و از آن بعد دارم ازونیوم ۴۰ مصرف میکنم.البته با نظر پزشک یک روز در میان مصرف میکنم ، در کنار اون قرص کلیدینیوم سی هم شبی یک عدد مصرف میکنم و الان حدود ۴ ماهه که هر شب کلیدینیوم سی مصرف میکنم . آیا مصرف کلیدینیوم سی رو باید پلکانی کاهش بدهم یا میتوانم یکباره قطع کنم . لطفا راهنمایی بفرمائید. متشکرم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   بهتره پلکانی کاهشش بدید 
   تا دچار عوارض بی خوابیش نشید 


  • نسرین خطیب | 1399/01/14

   سلام من چهل روز لنزوپرازول و کیلیندیوم سی روزی یکی مصرف کردم اللن چهار روزه کلیندیوم سی رو قطع کردم ولی سردرد و خواب الودگی دارم و اشتهام هم دوباره کم داره میشه تو این شرایط کرونا دکتر نمیتونم برم میشه راهنماییم کنید دوباره مصرف کنم یا بعد چند روز عوارض قطع دارو هست و خوب میشه؟ممنون میشم کمکم کنید من استرس هم دارم که دوباره درد معدم برگرده با تشکر

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام پس از درمان طولانی کلیدینیوم سی باید قطع مصرف آن  با کاهش تدریجی دوز همراه باشد و  علائم سندرم محرومیت آن شامل  (تشنج، لرزش، گرفتگی شکمی و عضلانی، استفراغ و تعریق)میباشد. 


  • سعید | 1398/12/21

   سلام خسته نباشید من قرص کلدنیوم سی همراه بیسموت دارم مصرف میکنم کلا ۲۰ عدد در ۲ هفته مصرف کردم و کلدینیوم رو قطع کردم الان دوباره معدم بهم ریخته مدت زمان مصرف تا چند ماه میتونه باشه یعنی حدودا چند ماه میشه مصرف کرد

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   کلیدینیوم سی بیشتر در مواردی استفاده می شود که مشکلات معده در اثر مشکلات عصبی ایجاد شده باشد. مصرف تا یک ماه مشکلی ندارد اما اگر این مشکل ادامه دارد و در صورت قطع دارو علائم مجدد بروز میکند نیاز به مراجعه به متخصص است. 


  • مسعود عشقی | 1398/11/04

   سلام خسته نباشید من تازه شروع به مصرف قرص کلیدینیوم یه همراه بیسموت و سوپرمینت کردم . به دلیل سندرم روده تحریک پذیر. آیا واقعا این قرص‌ها درمان میکنند؟ و سوال دوم اینکه اشتباهات قرص کلیدینیوم را موقع مصرف جویدم آیا مشکل خاصی پیش میاد ؟ ممنون

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   داروهای خوبی بهتون دادند در کنار مصرف اینها باید رعایت های غذایی خاصی هم بکنید 
   مشکلی پیش نمیاد 


  • محمدرضا نظری | 1398/07/12

   قرص کلدنیوم سی به مدت یک ونیم سال روزی چهار تا مصرف کرده ام برای سندرم روده تحریک پذیر بعد یک دفعه قطع کردم الان دچار عوارض آن شدم بی روحیگی سردرگمی و...الان باید چه جوری به حالت اولیه برگردم تورو خدا راهنمایی کنید

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   از ترکیبات کلیدینیوم سی ، کلردیازپوکساید است که داروی آرام بخش می باشد. 
   این دسته داروها بهتر است به تدریج قطع شوند و قطع یکباره باعث بازگشت عوارض حتی با شدت بیشتر می شود.
   دارو را مجدد مصرف کنید و هر ماه یک عدد از تعداد آن کسر کنید.( ماه دوم 3عدد، ماه سوم 2 عدد ، ماه چهارم 1 عدد و سپس قطع دارو)