اطلاعات دارویی کولومایسین

Colomycin

کولومایسین Colomycin

گروه دارو: پلی پپتیدها

کولومایسین(کولیستیمتات سدیم یا کولیستین ) حاوی جزء فعال کولیستیمتات است . هر 1 میلیون واحد کولومایسین معادل 80 میلی گرم کولیستیمتات است . کولیستیمتات یک آنتی بیوتیک است که توسط گونه های خاصی از باکتری Paenibacilluspolymyxa تولید می شود.
این دارو به دسته ای از آنتی بیوتیک ها که پلی میکسین نام دارند تعلق دارد. کولومایسین به روش ترریقی و برای درمان انواع خاصی از عفونت های جدی که آنتی بیوتیک مناسب دیگری وجود ندارد تجویز می شود.
بیشتر بخوانید : عفونت های باکتریایی

مکانیسم اثر

کولیستیمتات یک عامل فعال سطحی است که به غشای سلولی باکتری نفوذ و آن را تخریب می کند. مشخص شده است که این دارو اثر باکتریوسیدال بر علیه اکثر گونه های هوازی گرم منفی دارد.

فارماکودینامیک

پلی میکسین ها برای باکتری های گرم منفی هوازی که غشای خارجی آب گریز دارند انتخابی هستند. اثر باکتریوسیدال پلی میکسین ها وابسته به غلظت است. گونه های حساس رایج به این دارو عبارتند از : Acinetobacter baumannii , Haemophilus influenza , Klebsiella spp , Pseudomonas aeruginosa

فارماکوکینتیک

جذب :
کولیستیمتات از طریق گوارشی جذب نمی شود به همین دلیل به روش تزریقی تجویز می شود. پس از تزریق ، کولستیمتات که فرم پیش دارو و غیر فعال دارو است به فرم فعال خود کولیستین تبدیل می شود. حداکثر غلظت پلاسمایی کولیستین در بیماران به شدت بدحال ، 7 ساعت پس از تجویز است.

توزیع :
حجم توزیع کولیستین در افراد سالم کم و مطابق با مایع خارج سلولی است. حجم توزیع در بیماران به شدت بدحال نسبتا بالاست. اتصال پروتئینی متوسط است و در غلظت های بالاتر کاهش می یابد. در غیاب التهاب مننژ ، نفوذ دارو به مایع مغزی-نخاعی ناچیز است ولی در حضور التهاب مننژ افزایش می یابد.

حذف :
تخمین زده می شود در افراد سالم تقریبا 30 درصد کولیستیمتات به کولیستین تبدیل می شود. در بیمارانی با عملکرد کلیوی خیلی ضعیف ، (کلیرانس کراتینین کمتر از30 میلی لیتر در دقیقه) مقدار تبدیل می تواند به 60 تا 70 درصد افزایش یابد.
کولیستیمتات عمدتا توسط فیلتراسیون گلومرولی کلیه حذف می شود. در افراد سالم طی 24 ساعت 60 تا 70 درصد کولیستیمتات به صورت دست نخورده در ادرار دفع می شود.
نیمه عمر کولیستین در افراد سالم و بیماران دچار سیستیک فیبروزیس به ترتیب 3 و 4 ساعت و با کلیرانس کلی 3 لیتر بر ساعت است. گزارش شده در بیماران به شدت بدحال نیمه عمر تا حدود 9 تا 18 ساعت می رسد.

مقدار مصرف کولومایسین

دوز معمول در بزرگسالان و اطفال برای عفونت های گرم منفی :
2.5 تا 5 میلی گرم بر کیلوگرم در روز به صورت عضلانی یا وریدی در 2 تا 4 دوز منقسم بسته به شدت عفونت ؛ حداکثر دوز 5 میلی گرم بر کیلوگرم در روز

تداخلات دارویی

ادفوویر , کانامایسین
مواد حاجب وریدی

هشدارها

- حداکثر دوز روزانه محاسبه شده بر اساس فعالیت کولیستین در افراد با عملکرد کلیوی نرمال نباید بیش از 5 میلی گرم بر کیلوگرم در روز باشد. هر ویال کولیستیمتات معادل با 150 میلی گرم فعالیت کولیستین است.
- امکان بروز سمیت کلیوی وجود دارد و احتمالا یک اثر وابسته به دوز از کولیستیمتات است. این وضعیت پس از قطع داروی کولومایسین برگشت پذیر است.
- ایست تنفسی پس از تجویز عضلانی دارو گزارش شده است. نارسایی در عملکرد کلیوی ، احتمال آپنه و بلاک نوروماسکولار را در پی تجویز کولومایسین افزایش می دهد. بنابراین پیروی دقیق از پروتوکل های دوزینگ دارو اهمیت فراوانی دارد.
- کولیستیمتات رهش پیش سیناپسی استیل کولین را در محل اتصال عصب عضله کاهش می دهد بنابراین در بیماران مبتلا به میاستنی گراویس باید با نهایت احتیاط و فقط در صورت لزوم مصرف شود.

نکات قابل توصیه

- ممکن است در پی مصرف کولومایسین اختلال گذرای عصبی رخ دهدکه شامل پاراستزی و بی حسی ناحیه دهانی ، مورمورشدن اندام های انتهایی ، خارش عمومی بدن ، سرگیجه و گیجی ، بریده بریده حرف زدن می باشد.بنابراین بیمار در زمان درمان نباید رانندگی کند یا از ماشین آلات نیازمند هوشیاری استفاده نماید.
- گاهی پس از شروع درمان با آنتی بیوتیک ها یا حتی دو یا چند ماه پس از قطع دارو ، بیمار ممکن است شروع به دفع مدفوع آبکی و خونی کند ( همراه یا بدون کرامپ معدی و تب ) که در صورت رخداد باید سریعا پزشک را مطلع کرد.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

دارو های مشابه

پلی میکسین


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.