طب مکمل یا جایگزین چیست؟ | بررسی انواع روش های درمان

طب مکمل یا جایگزین چیست؟ | بررسی انواع روش های درمان

● طب مکمل شامل ماساژ، مدیتیشن، بایوفیدبک، تای چی، موسیقی‌درمانی، تصویرسازی هدایت شده و مکمل‌های غذایی است. طب مکمل در کنار طب پزشکی کاربرد دارد.

طب مکمل چیست؟

● طب مکمل اصطلاحی است که برای توصیف انواع درمان‌هایی که ممکن است همراه با طب پزشکی رایج دریافت کنید استفاده می‌شود.

تفاوت بین طب مکمل، درمان جایگزین و درمان یکپارچه چیست؟

● تفاوت بین این رویکردها بیشتر به نحوه استفاده از آنها مربوط می‌شود.

 

● طب مکمل، روش‌های اضافی هستند که در کنار روش‌های پزشکی سنتی (مانند داروها، ایمونوتراپی، شیمی‌درمانی، پرتودرمانی و جراحی) مورد استفاده قرار می‌گیرند. این روش‌ها "مکمل" این نوع درمان‌ها هستند.

 

● طب جایگزین به جای رویکردهای پزشکی سنتی استفاده می‌شود.

 

● طب یکپارچه سلامت و تندرستی کلی را در نظر می‌گیرد و درمان را به بیماری یا اندام‌های خاص درگیر محدود نمی‌کند. بر جنبه‌های ذهنی، عاطفی، عملکردی، معنوی و اجتماعی و تمرکز دارد.

طب مکمل

طب مکمل چه مزایایی برای سلامتی دارد؟

● هر نوع داروی مکمل ممکن است جنبه خاصی از سلامتی را هدف قرار دهد. مانند:

 • ○ تسکین درد
 • ○ کاهش اضطراب و استرس
 • ○ کاهش حالت تهوع
 • ○ بهبود خلق‌وخو
 • ○ افزایش آرامش
 • ○ بهبود زخم
 • ○ تشویق احساس خوشبختی، لذت، مثبت اندیشی و آرامش درونی
 • ○ برطرف کردن تنش عضلانی
 • ○ کاهش خستگی
 • ○ بهبود انعطاف پذیری و گردش خون

انواع درمان‌های مکمل کدامند؟

● انواع مختلفی از درمان‌های مکمل وجود دارد. در زیر شرح مختصری از آنها آماده‌شده. (این فهرست ممکن است شامل همه روش‌هایی که به‌عنوان درمان مکمل در نظر گرفته می‌شوند، نباشد.)

منیپیولیتینگ و شیوه‌های مبتنی بر بدن

ماساژ

طب مکمل

● ماساژ با فشار بر روی پایانه‌های عصبی بدن باعث تقویت آرامش می‌شود. انواع مختلفی از ماساژ وجود دارد، به‌عنوان مثال، شیاتسو، هلرورک و رفلکسولوژی.

 

● با این حال، گسترده‌ترین تنوع حرکات، بر پنج حرکت اصلی ماساژ سوئدی استوار است:

○ افلوراژ (ضربه‌های لغزنده آرام و موزون در جهت جریان خون به سمت قلب)

○ پتریساژ (ورز دادن، فشار دادن و چرخاندن گروه‌های عضلانی)

○ اصطکاک (فشار ثابت یا حرکات دایره‌ای محکم که اغلب در پشت بدن و حرکات چرخشی محکم در اطراف مفاصل استفاده می‌شود)

 

● ماساژ درمانی برای کاهش استرس و اضطراب، بهبود خلق‌وخو، کمک به آرامش و کنترل درد استفاده می‌شود. اگر جراحی کرده‌اید، ماساژ می‌تواند باعث بهبودی در محل برش شود و ممکن است از ایجاد اسکار جلوگیری کند یا آن را کاهش دهد. ثابت شده است که ماساژ پا تأثیر مثبتی بر درد، حالت تهوع و آرامش دارد.

 

رفلکسولوژی

طب مکمل

● این نوع درمان شامل اعمال فشار دستی به نواحی از پا، دست یا گوش است که گمان می‌رود با اندام‌ها یا سیستم‌های آسیب دیده بدن در ارتباط‌اند. رفلکسولوژی ممکن است به کاهش علائمی مانند درد، یبوست و حالت تهوع کمک کند.

 

کایروپراکتیک یا استئوپاتیک

طب مکمل

● این روش یک رویکرد عملی است که بر ستون فقرات و سایر مفاصل بدن و ارتباط آنها با سیستم عصبی تمرکز دارد. این رویکردها شامل حرکت دادن عضلات و مفاصل با استفاده از کشش، فشار ملایم و مقاومت است.

 

● این روش‌ها می‌توانند به کاهش درد عضلانی و بهبود تحرک و عملکرد کلی بدن کمک کنند. همچنین می‌توانند به کاهش شدت علائم مختلف از جمله میگرن، درد قاعدگی و سندرم تونل کارپ کمک کنند.

 

کاپینگ

طب مکمل

● نوعی ماساژ درمانی محسوب می‌شود که با استفاده از کاپ‌هایی پوست بدن را بادکش می‌کند. این روش به‌منظور کاهش التهاب، جریان خون را در مناطق مورد نظر افزایش می‌دهد.

تکنیک‌های ذهن و بدن

مراقبه

● مدیتیشن روشی برای آرام کردن ذهن و از بین بردن تنش عضلانی و رسیدن به آرامش درونی است. اشکال متعددی از مراقبه وجود دارد که به صورت فردی یا گروهی آموزش داده می‌شوند.

 

طب مکمل

آرامش و تنفس عمیق

● تمدد اعصاب و تکنیک‌های تنفس به رهایی از تنش عضلانی، تسکین تنگی نفس، کاهش اضطراب و کنترل بیشتر حواس کمک می‌کند.

 

یوگا

● یوگا نوعی ورزش ملایم است که شامل حالات بدن و تکنیک‌های تنفسی است. هزاران سال است که در هند انجام می‌شود و اکنون در سراسر جهان محبوب شده است. در غرب، یوگا بیشتر به‌خاطر فواید جسمی‌اش ارزش دارد تا معنوی، مانند توانایی آن در افزایش انعطاف و شادابی بدن و از بین بردن استرس و خستگی.

 

موزیک درمانی

طب مکمل

● موسیقی‌درمانی نوعی هنر است که برای کمک به افراد برای دستیابی به هارمونی و تعادل طراحی شده است. موسیقی‌درمانی می‌تواند شامل گوش دادن و یا نواختن باشد.

 

● بعضی از متخصصان از طریق موسیقی، مسائل عاطفی، روحی و رفتاری فرد را بررسی می‌کنند. این روش می‌تواند به رهاسازی احساسات و تقویت آرامش کمک کند. گوش دادن به موسیقی همچنین می‌تواند آرامش بخش یا نشاط‌آور باشد.

 

درمان به کمک حیوانات

طب مکمل

● یک درمانگر با سگ‌ها یا حیوانات دیگر همکاری می‌کند تا به شما کمک کند تا بهتر با مشکلات سلامتی خود از جمله اختلالات سلامت روان، سرطان و بیماری قلبی کنار بیایید. درمان با کمک حیوانات می‌تواند درد و اضطراب، افسردگی و خستگی مرتبط با بسیاری از مشکلات سلامتی را کاهش دهد.

 

بیوفیدبک

 یک تکنیک آموزشی است که از طریق آن یاد می‌گیرید افکار، احساسات یا رفتار خود را کنترل کنید. درمانگر عملکردهای بدنتان (به‌عنوان مثال امواج مغزی، ضربان قلب و انقباضات عضلانی) را در طول درمان اندازه گیری می‌کند و با یادگیری استراتژی‌های مقابله‌ای جدید، تغییراتی را در این اندازه‌گیری‌ها مشاهده خواهید کرد.

 

تصویرسازی یا تجسم هدایت‌شده

 با این درمان، یک پزشک به شما کمک می‌کند تا تصاویر ذهنی مثبت و نتایج دلخواه را برای موقعیت‌های خاص ایجاد کنید. برای مثال، زمانی که در حالت آرامش هستید، ممکن است بر احساس قوی‌تر یا بهتر شدن تمرکز کنید، یا ممکن است تخریب سلول‌های تومور را تصور کنید. در تکنیک دیگری، ممکن است جنبه‌های مختلف درمان را تجسم کنید، از کمتر ترسناک تا دردناک‌ترین مراحل، سپس حفظ آرامش در هر مرحله.

 

هیپنوتیزم درمانی

● هیپنوتیزم درمانی شبیه به تصویرسازی هدایت‌شده است، اما یک پزشک یا هیپنوتراپیست دارای مجوز باعث ایجاد آرامش عمیق می‌شود.

 

دعا درمانی

● این رویکرد از دعا کردن برای شفای ذهنی و عاطفی استفاده می‌کند. دعا می‌تواند به‌عنوان ابزاری برای بررسی ناراحتی‌ها و استرس‌های گذشته، حال یا آینده قلب و روح شما استفاده شود.

 

● این روش می‌تواند به شما کمک کند تا خودتان را بهتر درک کنید و احساساتتان را کشف و رها کنید. دعای شما شخصی است - درمانگر صرفاً به‌عنوان یک تسهیل کننده عمل می‌کند.

 

انرژی درمانی

تایچی

طب مکمل

● تای چی یک هنر رزمی غیر جنگی است که از تکنیک‌های تنفسی و دنباله‌ای از حرکات آرام برای بهبود جریان چی یا «انرژی زندگی» برای آرام کردن ذهن و ارتقای خود استفاده می‌کند. اغلب به‌عنوان "مراقبه در حرکت" توصیف می‌شود. این روش بیشتر به‌عنوان نوعی مراقبت پیشگیرانه انجام می‌شود تا پاسخ به یک بیماری.

 

چی گونگ

● چی گونگ یک سیستم باستانی حرکت، تکنیک‌های تنفس و مراقبه است. این راهکار برای توسعه و بهبود گردش qi یا "انرژی زندگی" در اطراف بدن طراحی شده است.

 

طب سوزنی

طب مکمل

طب سوزنی یک سیستم باستانی چینی است. هدف آن پیشگیری و درمان بیماری‌ها و شرایط خاص با فرو کردن سوزن‌های بسیار ظریف و محکم به نقاط مختلف بدن است. اعتقاد بر این است که طب سوزنی ترشح اندورفین - مسکن‌های طبیعی - را تحریک می‌کند و همچنین می‌تواند احساس خوب بودن را افزایش دهد.

 

آهنربا درمانی

 این درمان شامل قرار دادن آهنربا بر روی بدن برای کاهش درد یا بهبود آن است.

درمان‌های گفتاری

ژورنال نویسی

● نوشتن در دفتر گزارشات روزانه روشی مؤثر برای کنترل برخی از احساساتی است. اگر با یک بیماری جدی روبه‌رو هستید، بیان احساسات خود به دیگران ممکن است دشوار باشد. اما با نوشتن روزانه، می‌توانید احساسات دشوار را به‌صورت ایمن و خصوصی بیان کنید. ژورنال نویسی منظم همچنین می‌تواند به منظم شدن ذهن کمک کند تا انتخاب‌های بهتری در زندگی داشته باشید.

 

هنردرمانی

طب مکمل

● طراحی، نقاشی و مجسمه‌سازی، به خصوص زمانی که در یک محیط گروهی انجام شود، می‌تواند به شما کمک کند احساساتی را بیان کنید که به‌راحتی نمی‌توان آنها را در قالب کلمات بیان کرد.

 

گروه‌های پشتیبانی

● در گروه‌های حمایتی، این فرصت را دارید که نگرانی‌ها، ترس‌ها و امیدهای خود را با کسانی که چالش‌های زندگی مشابهی را تجربه می‌کنند، در میان بگذارید. گروه‌های پشتیبانی می‌توانند به خانواده و دوستان شما نیز کمک کنند.

سایر رویکردهای مکمل

مکمل‌های غذایی و داروهای گیاهی

مکمل‌های غذایی شامل ویتامین‌ها، مواد معدنی، گیاهان و آنزیم‌ها است. به‌عنوان مثال می‌توان به گلوکزامین، کندرویتین، خار مریم، جینکو، نخل اره‌ای، جینسنگ، روغن ماهی، اکیناسه، ویتامین D، کلسیم، سیر و چای سبز اشاره کرد.

 

طب مکمل

رایحه‌درمانی

● در رایحه‌درمانی روغن‌های معطر در یک اتاق جهت استشمام تبخیر و یا از طریق پوست جذب می‌شوند. تصور می‌شود که رایحه‌های آزاد شده توسط روغن روی هیپوتالاموس، بخشی از مغز که بر هورمون‌ها تأثیر می‌گذارد، اثرگذار است. در تئوری، بو ممکن است بر خلق‌وخو، متابولیسم، سطح استرس و میل جنسی شما تأثیر بگذارد. برخی از اسانس‌های رایج عبارتند از: بابونه، اسطوخودوس، نعناع فلفلی، رزماری، اکالیپتوس، چوب صندل و درخت چای. انتخاب و پاسخ به رایحه بسیار شخصی است.

اگر علاقه‌مند به شروع طب مکمل باشم چه باید بکنم؟

● در این رابطه چند نکته وجود دارد:

 • ○ قبل از شروع هر گونه درمان تکمیلی با پزشک صحبت کنید.
 • ○ هرگز بدون مشورت با متخصص، مصرف داروهای تجویز شده را متوقف نکنید.
 • ○ در صورت تداوم یا بدتر شدن علائمتان، به پزشک خود مراجعه کنید.
 
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

مطالب مرتبط

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.