9 راه برتر برای جلوگیری از تداخلات دارویی مرگبار

9 راه برتر برای جلوگیری از تداخلات دارویی مرگبار

9 راه برتر برای جلوگیری از تداخلات دارویی مرگبار

هیچ گاه نباید به دلیل نگرانی از تداخلات دارویی از مصرف داروهای خود صرف نظر کنید. تداخلات دارویی می تواند برای هر فردی که به طور منظم برخی از داروها را مصرف می کند، تهدید کننده باشد، اما می توانید نحوه مدیریت و پیشگیری از تداخلات را یاد بگیرید.

داروهای با شاخص درمانی محدود (وجود تفاوت کم بین دوز سمی و درمانی دارو) و برخی بیماری های خاص مانند صرع یا افسردگی بیشتر مستعد تداخلات دارویی هستند. علاوه بر این، در فردی که همزمان چندین دارو مصرف می کند، ممکن است تداخلات مختلفی رخ دهد، این مورد اغلب در بیماران مسن تر اتفاق می افتد.

اگرچه که اغلب تداخلات معمولا تهدید کننده زندگی نیستند، ولی گاهی مصرف برخی داروها همزمان با هم می تواند منجر به عواقب جدی و حتی کشنده شود. داروسازان و پزشکان برای بررسی و پیش بینی تداخلات دارویی به خوبی آموزش می بینند. همچنین می توانید با استفاده از ابزارهای آنلاین میزان خطر تداخلات دارویی را قبل از صحبت با پزشک یا داروساز ارزیابی کنید.

آموزش و ارتباطات در این مورد امری کلیدی است. شما باید با مشورت با مراقبین سلامت، انجام تحقیقات قابل اطمینان درباره داروها، و توانمند سازی خود، خطر تداخلات را کاهش داده و درمان را به حداکثر برسانید.

در اینجا 9 راهنمایی برای رسیدن به این هدف وجود دارد:

1- ارتباط مکرر

هر بار که دارو را شروع یا متوقف کنید، از جمله هر داروی بدون نسخه (OTC)، مکمل گیاهی یا ویتامین، به داروساز یا مراقبین سلامت خود اطلاع دهید.

 داروهای تجویزی تنها داروهایی نیستند که دارای تداخل هستند. تداخلات مربوط به داروهای بدون نسخه نیز می تواند عواقب جدی داشته باشد. به عنوان مثال، داروهای گیاهی St. John’s Wort  که به طور معمول در میان داراوهای بدون نسخه به عنوان مکمل در درمان افسردگی به کار می روند؛ اگر همراه با داروهای ضد افسردگی SSRIs  مانند فلوکستین (Prozac) یا سرترالین (Zoloft) مصرف شوند، موجب افزایش بروز خطر یک بیماری نادر، اما جدی و کشنده به نام سندرم سروتونینی می شود. علائم این سندروم گیجی، توهم، تشنج، تغییرات شدید فشار خون و حتی مرگ می باشد.

 هر بار که پزشک نسخه جدیدی برای شما تجویز می کند، راهنمای دارو را بخوانید زیرا  سازمان غذا و دارو آمریکا(FDA) مرتبا دستورالعمل های دارویی را به روزرسانی می کند که ممکن است در راهنمای دارو تغییراتی ایجاد شود. تداخلات دارویی را مرور کنید و در صورت هر گونه  که نگران هستید یا از اصطلاحات پزشکی کاملا  درک نکنید، سؤال کنید.

 • اگر متوجه شدید در معرض خطر ابتلا به یک تداخل دارویی هستید، با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است این تداخل جزئی باشد و هیچ اقدام لازم نباشد. از طرف دیگر، ممکن است لازم باشد داروها را قطع یا داروهای جایگزین تجویز شود. هرگز دارو را بدون مشورت با پزشک خود قطع نکنید.برای کسب اطلاعات پزشکی مربوط به خودتان تحقیق کنید.
 • از یک ابزار متداول آنلاین مانند Drugs.com Interaction Checker برای درگیر شدن در سلامت خود استفاده کنید و در مورد داروهای خود یاد بگیرید. اگر شما نیاز به کمک به درک اطلاعات دارید، از داروساز خود کمک بگیرید. همیشه تداخلات دارویی حتی داروهای OTC، مکمل های گیاهی و یا ویتامین ها را بررسی کنید.
 • سایت های توضیح دهنده تداخلات دارویی مکانیسم تداخل هر یک از داروها، سطح اهمیت تداخل (عمده، متوسط ​​یا جزئی)، و در موارد خاص، می تواند اقدامات توصیه شده برای مدیریت تداخل را فراهم کند. بررسی اثر متقابل ناشی از هر گونه تداخل بین داروها، مواد غذایی، نوشیدنی ها و حتی بیماری های دیگرنیز نشان داده می شود.
 • در این وب سایت کلیه تداخلات ممکن دارویی در سطح مصرف کننده و حرفه ای ارائه شده است. همچنین میتوانید در وبسایت موسسه خدامات دارویی رضوی نیز به اطلاعات کاملی در مورد داروها و تداخلات دارویی آنها دست پیدا کنید .

 1. همه موارد تجویزی را در یک داروخانه نگه دارید
 • با نگه داشتن تمام نسخه های خود در یک داروخانه، یک بررسی منظم برای داروها و اثر متقابل آن ها می تواند به صورت الکترونیکی انجام شود که تمام داروهای شما را شامل خواهد شد . با داروساز و دکتر خود صحبت کنید و داروهای جدید تجویزی و مواردی که قطع شده است را به تمام ارائه دهندگان خدمات درمانی که مراجعه میکنید اطلاع دهید. این ارتباطات برای جلوگیری از تداخلات داروئی اهمیت دارد.
 • هنگامی که مکمل های گیاهی یا دارویی را یه صورت OTC خریداری می کنید، از داروساز خود بخواهید که تداخلات آن ها را بررسی کند. اگر داروساز شما نداند که شما در حال مصرف چه داروی OTC هستید، نمی تواند تداخلات دارویی آن را با داروهای تجویزی موجود در نسخه کنترل نماید.

 1. هر گونه تداخلات بین دارو با مواد غذایی و آشامیدنی را جدی بگیرید
 • داروساز یا پزشک ممکن است در مورد غذاهای خاص یا نوشیدنی که مصرف می کنید بسته به اینکه چه داروهایی مصرف می کنید از شما سولاتی بپرسند. مواد غذایی معمولی که در تداخلات دارویی دخیل هستند عبارتند از غذاهای غنی از ویتامین K، که می توانند با برخی از رقیق کننده های خون مانند وارفارین تداخل ایجاد کنند و اثر آن ها را کاهش داده و احتمالا منجر به ایجاد لخته خون شوند. بعضی از آبمیوه های مرکبات مثل آب گریپ فروت موجب تغییر سطح خونی برخی مواد دارویی نیز می شوند. کلسیم می تواند با اتصال به برخی داروها موجب جلوگیری از جذب آن ها شود.
 • به عنوان مثال، اگر شما وارفارین مصرف می کنید، میزان بالای ویتامین K در بدن ممکن است احتمال ایجاد لخته را افزایش داده و کارآیی وارفارین را کاهش دهد، که منجر به سکته مغزی می شود. غذاهای غنی از ویتامین K عبارتند از جگر گاو، کلم بروکلی، گل کلم، کلم، گوجه فرنگی، کاهو، سبزیجات زرد رنگ، جعفری، دانه های سویا، اسفناج، چغندر،شلغم، شاهی و چندین غذای دیگر. اگرچه که نیازی به اجتناب از محصولات حاوی ویتامین K وجود ندارد، اما شما باید مراقب میزان مصرف این محصولات باشید.
 • مصرف گریپ فروت یا آب میوه گریپ فروت همچنین می تواند باعث ایجاد تداخلات دارویی شود که ممکن است سطح دارو را در خون افزایش داده و احتمالا سبب سمیت دارو می شود. برای مثال، سطح خونی برخی از داروهای کاهش دهنده کلسترول که به عنوان استاتین ها شناخته می شوند و شامل آتورواستاتین، لووستاتین یا سیمواستاتین است ؛ می تواند با نوشیدن آب گریپ فروت تحت تاثیر قرار گیرد و منجر به آسیب شدید عضلانی تحت عنوان رابدومیولیز شود. همه داروهای موجود در یک دسته دارویی مانند استاتین ها ممکن است منجر به تداخل شوند، بنابراین پزشک باید دارو دیگری را تجویز کند. آب نارنگی، آب پرتقال، آب انار و حتی سیر نیز می تواند منجر به تداخلات دارویی شود.
 • در این رابطه بخوانید : تداخلات دارویی با گریپ فروت

 1. در مورد مصرف کافئین، مصرف الکل و مصرف داروهای غیر مجاز، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • داروهایی که به طور عمومی در جامعه به کار می رود می تواند به شدت بر داروهای دیگر اثر بگذارد. برای مثال، بعضی از داروهای آسم مانند آلبوترول آگونیست بتا-2 (Proventil HFA، Ventolin HFA) می تواند اثر محرک داشته باشد و در مصرف همزمان با کافئین، می توانند با خواب تداخل ایجاد نماید و یا منجر به ایجاد ضربان قلب سریع شود که می تواند در افراد مبتلا به بیماری قلبی خطرناک باشد. اثر تحریک کنندگی ناشی از کافئین می تواند اثرات تحریکی ناشی از دکونژستانت ها یا ضد احتقان ها را افزایش دهند.
 • الکل ، به خصوص زمانی که با داروهای آرام بخش همزمان مصرف شود، می تواند باعث خواب آلودگی شود، که ممکن است فرد بیشتر در معرض خطر افتادن یا تصادف خودرو قرار گیرد. الکل هرگز نباید همزمان با داروهای ضد درد اپیوئیدی یا داروهای ضد اضطراب مانند بنزودیازپین ها مصرف شود. سرکوب سیستم تنفسی که تهدید کننده زندگی می باشد در این موارد می تواند رخ دهد.
 • گزارشات مربوط به تداخلات انحصاری بین الکل و کوکائین وجود دارد که نشان می دهد این تداخلات هنوز ناشناخته است. مؤسسه ملی که روی سوء استفاده های دارویی تحقیق می کند (NIDA) مشخص کرده است که کبد انسان کوکائین و الکل را ترکیب می کند و یک ماده سوم، به نام کوکااتیلن تولید می کند که اثرات سرخوشی و افوریای ناشی از کوکائین را افزایش می دهد، اما ممکن است خطر مرگ ناگهانی را نیز افزایش دهد. طبق اظهارات NIDA، این تداخل دارویی بین کوکائین و الکل یکی از رایج ترین ترکیبات دو دارویی است که منجر به مرگ و میر ناشی از مصرف دارو می شود.
 • ترکیب داروهای غیر مجاز با هم دیگر می تواند به شدت خطرناک باشد. ترکیب هروئین و کوکائین با یک سرنگ، که اغلب به عنوان "توپ سرعت" نامیده می شود، ترکیبی است که توسط بعضی از مصرف کنندگان تزریقی مواد مخدر استفاده می شود، و اغلب با نتایج کشنده همراه است.

 1. داروهایی که برای دیگران تجویز شده است را مصرف نکنید
 • داروهایی که به طور خاص برای یک فرد تجویز میشوند، اغلب براساس سن، وزن و نوع خاصی از وضعیت پزشکی آن فرد تجویز شده است. علاوه بر این، هنگامی که داروهایی را مصرف می کنید که برای شما تجویز نشده است، هیچ یک از کارکنان و مراقبین سلامت مراکز بهداشتی و درمانی برای بررسی تداخلات احتمالی یا ایمنی دارویی شما مسئولیتی نمی پذیرد.
 • به عنوان مثال، مصرف آنتی بیوتیک شخصی برای گلودرد ممکن است نه تنها باعث بروز یک اختلال دارویی در فرد دیگر شود، بلکه حتی ممکن است موجب تشدید عفونت نیز بشود. ممکن است آنتی بیوتیک برای درمان بکتری های موجود در بدن شما مناسب نباشد و در صورتیکه یک دوره کامل درمانی آنتی بیوتیک را مصرف نکنید می تواند منجر به مقاومت آنتی بیوتیکی و درمان ناموفق شود. به علاوه، اگر گلو درد شما، به جای باکتری، ویروسی باشد، ممکن است به هیچ یک از انواع آنتی بیوتیک نیاز نداشته باشید.

 1. تمام دستورالعمل های مصرفی دوز دارو موجود در بسته دارویی تجویزی را به دقت رعایت کنید.
 • داروی تجویز شده شما دستورالعمل خاصی برای مصرف دارد. به عنوان مثال، شما ممکن است برای مصرف دارو نیاز به زمان بندی داشته باشید. برخی از تداخلات دارویی شامل اتصال یک دارو به داروی دیگر در معده است. آنتی اسیدها معمولا از این نوع تداخلات دارند. داروساز شما با قرار دادن برچسب های لازم بر روی دارو ها هشدار های لازم در مورد این تداخلات را می دهد. برای جلوگیری از این تداخلات ممکن است نیاز به ایجاد فاصله بین مصرف داروهای خود داشته باشید به عنوان مثال، یک دارو 2 ساعت قبل یا 4 ساعت بعد از سایر داروها باید مصرف شود.
 • آنتی اسیدها همچنین می توانند pH را در معده افزایش دهند و ممکن است منجر به انحلال زودهنگام پوشش های روده ای - مثلا آسپیرین یا ایبوپروفن با پوشش داخل روده ای - که به طور معمول در روده باید حل شود. این امر می تواند منجر به خونریزی شدید معده و یا جذب پایین دارو شود. داروساز دستورالعمل های خاص دارویی را به شما ارائه می دهد.
 • دوز دارو خود را تغییر ندهید، مگر اینکه پزشک شما آن را تایید کند. اگر بر اساس برچسب هشدار دهنده دارو باید از دارو یا دسته خاصی از داروها اجتناب کنید، از این دستورالعمل پیروی کنید. بسیاری از بیماران که از رقیق کننده های خون مانند وارفارین استفاده می کنند، باید از داروهای بدون نسخه و تجویزی که ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهند، اجتناب کنند؛ برای مثال، NSAIDs (ایبوپروفن، ناپروکسن) یا آسپرین.

 1. اطلاعات لازم درباره شرایط پزشکی خود را به مراقبین بهداشت و درمان بگویید
 • در افرادی که فشار خون بالا دارند، مصرف ضد احتقان های OTC خوراکی مانند پزوادوافدرین (سودافد) یا فنیل افرین ممکن است فشار خون را افزایش دهند، حتی اگر فشار خون آنها با دارو کنترل شود. افرادی که فشار خون کنترل نشده یا شدید دارند باید از این داروها اجتناب کنند.
 • یکی دیگر از نمونه های متداول در تداخل دارو - بیماری، مصرف داروی آنتی هیستامین دیفن هیدرامین در بیماران مبتلا به نوع خاصی از گلوکوم به نام گلوکوم با زاویه بسته است. به عنوان مثال، دیفن هیدرامین به دلیل اثرات آنتی کولینرژیک خود می تواند مردمک چشم را تحریک کرده و موجب تشدید گلوکوم در افراد مبتلا به گلوکوم با زاویه بسته شود. آنتی هیستامین ها باید در افراد مبتلا به گلوکوم با زاویه بسته تحت نظارت پزشک تجویز شوند.
 1. داروها را از داروخانه های خطرناک آنلاین خریداری نکنید
 • اگرچه ممکن است خرید اینترنتی داروهای تجویزی به دلیل صرفه اقتصادی راهی وسوسه انگیز باشد، اما خرید داروها –نسخه ای یا OTC - از کشورهای خارجی یا از وب سایت های غیر قابل اعتماد در اینترنت می تواند هزینه ای گزاف برای سلامت شما به بار آورد. طبق اداره غذا و داروی آمریكا "ایمنی و اثربخشی داروهای وارداتی توسط FDA بررسی نشده است و هویت و قدرت آنها قابل ارزیابی نمی باشد." ممکن است دارویی اشتباه، با اثر و کارایی متفاوت و حتی قدیمی و تاریخ گذشته دریافت کنید. وقتی که شما از محتوای دارویی خود مطمئن نباشید نمی توانید با اطمینان تداخلات دارویی آن را برای یافتن مشکلات جدی مدیریت کنید.
مترجم : دکتر نرجس اله دادی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
 • جلال | 1398/06/10

  آیا مصرف قرص سنالاکس ملین با قرصهای در ارتباط با داروهای قلبی frusmid,40,Atrovastatin20 , carvidilol 6,25 , losartan 25, pentomid 40, asprin80 و finprost , با ملین سنا لاکس تداخل دارویی دارد ؟ لطفاً راهنمایی نمایید . چه مدت زمان باید بین دارو وقت گذاشت

  پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

  سنالاکس با داروهای فوق تداخل مهمی ندارد. 
  البته توصیه می شود هرگز دارو ها را همزمان با هم مصرف نکنید و حداقل بین مصرف دو دارو نیم ساعت فاصله باشد.