مکمل های لازم برای دوران یائسگی

مکمل های لازم  برای دوران یائسگی

مکمل های لازم برای دوران یائسگی

در این پست 11 نوع مکمل برای دوران یائسگی را معرفی خواهیم کرد . اما قبل از آن توضیح کوتاهی خواهیم داشت درباره ی دوران یائسگی و اینکه یائسگی چیست ؟
دوران یائسگی دورانی است که در آن تخمک گذاری در خانم ها به اتمام میرسد و عادت ماهیانه متوقف می شود . سن متوسط یائسگی در زنان معمولا متفاوت است اما در ایران این سن حدود 50 سالگی برآورد می شود . این دوران برای خانم ها با تغغرات زیادی همراه است . خشکی پوست ، پدیدار شدن چین و چروک در پوست ، نازک شدن و ریزش موها ، خشکی واژن ، گرگرفتگی ، شل شدن و افتادگی سینه ها از جمله تغییراتی است که در سنین یائسگی زنان با آن مواجه هستند . همچنین خطر ابتلا به پوکی استخوان نیز به دلیل کاهش تراکم استخوانی در این دوران افزایش می یابد . البته تمامی این تغییرات با توجه به شرایط بدنی هر فرد میتواند متفاوت باشد . 
تغذیه می تواند نقش بسیار مهمی در کاهش عوارض یائسگی داشته باشد . 
امیدواریم با رعایت اصول تغذیه ای مناسب وکمک گرفتن از مکمل ها بتوانید دوران یائسگی را راحت تر پشت سر بگذارید .

کوهوش سیاه: به گرگرفتگی کمک می کند؟

از مکمل های دوران یائسگی میتوان کوهوش سیاه را که یکی از بهترین مکمل های بررسی شده برای یائسگی است نام برد .  این گیاه از ریشه کوهوش سیاه آمریکای شمالی ساخته شده است. چندین مطالعه کاربرد این گیاه را درمقایسه با دارونما (درمان غیر واقعی) – بخصوص در درمان گرگرفتگی-  بیان کرده اند. اما برخی مطالعات دیگر، اثری را بیان نکرده اند.

هشدار: اگر مشکلات کبدی دارید از مصرف آن اجتناب کنید.

تخم کتان: کاهش عرق های شبانه

تخم کتان و روغن تخم کتان به برخی از زنان با علائم خفیف یائسگی کمک می کند. تخم کتان، منبع خوبی از لیگنان هاست که هورمون های زنانه را تنظیم می کند. اگرچه همه مطالعات این مزایا را در رفع گرگرفتگی نشان نداده اند.

کلسیم: پیشگیری از پوکی استخوان

پوکی استخوان بعد از دوران یائسگی به دلیل کاهش سطوح هورمون ها، یک مشکل جدی است. دریافت کلسیم کافی در این دوران بسیار مهم است. زنان زیر 51 سال روزانه به 1000 میلی گرم کلسیم نیاز دارند. زنان 51 سال و بالاتر روزانه به 1200 میلی گرم کلسیم نیاز دارند.

نکته: بهتر است که کلسیم خود را از غذا دریافت کنید. اگر برای کمبود کلسیم به مکمل نیاز دارید، دوزهای کمتر همراه با غذا در روز مصرف کنید( بیش تر از 500 میلی گرم در هر بار نباشد). در این حالت مکمل را بهتر جذب خواهید کرد.

 این مطلب را نیز مطالعه کنیدرژیم های غذایی حاوی کلسیم


شبدر قرمز: متداول اما اثبات نشده

از دیگر مکمل های لازم برای دوران یائسگی میتوان شبدر قرمز را نام برد . بسیاری از زنان از شبدر قرمز استفاده می کنند تا استروژن های طبیعی گیاه، علائم یائسگی آن ها را بهبود بخشد. هرچند، تاکنون نتایج تحقیق متفاوت بوده است. علیرغم  نگرانی اولیه، مطالعات اخیر افزایش سرطان رحم در صورت مصرف 3 ماهه ی این گیاه را اثبات نکرده است.. اما اگر نگران هستید، بهتر است که با پزشک خود مشورت کنید.


ویتامین دی 
: مقداری آفتاب بگیرید

ویتامین دی به اندازه کلسیم برای سلامت استخوان به ویژه در دوران یائسگی ، مهم است. بدون ویتامین D، بدن شما نمی تواند کلسیم را جذب کند. بیشتر بزرگسالان روزانه به IU 600 ویتامین D نیاز دارند. افراد 71 سال و بالاتر به روزانه IU 800 ویتامین دی نیاز دارند. ویتامین D در بسیاری از غذاها و مکمل ها یافت می شود، اما منابع دیگری همانند نورخورشید نیز وجود دارد.

نکته: شاید شنیده اید که بدن شما هنگام در معرض قرار گرفتن آفتاب، ویتامین دی تولید می کند. صحیح است، اما حتی مقدار کمی از نور خورشید می تواند به پوستتان آسیب برساند. اگر در رژیم شما به اندازه کافی ویتامین D وجود ندارد، بهتر است که برای دریافت آن به مصرف غذاها دقت کنید و از مکمل ها استفاده کنید.


11 مکمل برای دوران یائسگییام وحشی : جایگزین هورمون ها

قرص ها و کرم های ساخته شده از قسمت های خاصی از سیب زمینی جنگلی ، جایگزین متداول هورمون درمانی برای دوران یائسگی است. برخی از ترکیبات طبیعی در این سیب زمینی ها مثل استروژن و پروژسترون هستند، اما ممکن است در افراد مشخص نشود. تاکنون، مطالعات بالینی این موضوع را که سیب زمینی جنگلی (یام وحشی) علائم یائسگی را تسکین می دهد، اثبات نکرده است.

 

جنسینگ: تقویت کننده خلق و خو

مطالعات معدودی، شواهدی را نشان داده اند که انواع مختلف جنسینگ ممکن است به بهبود کیفیت زندگی در دوران یائسگی کمک کند . ثابت شده است که جنسینگ برای بهبود خلق و خو و خواب راحت مفید است. اما تاکنون در مطالعات بیان نشده که جنسیگ آمریکایی یا کره ای، به بهبود علائم فیزیکی یائسگی مثل گرگرفتگی کمک می کند.

خارمریم: کنترل تغییرات خلقی

خارمریم یک درمان شناخته شده در افسردگی خفیف است. این گیاه همچنین دارای فواید ویژه ای برای زنان در دوران یائسگی می باشد. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد خار مریم- بطور خاص وقتی که با کوهوش سیاه ترکیب می شود- می تواند باعث بهبود خلق و خو و آرام شدن تغییرات خلقی مربوط به یائسگی شود.

DHEA(دی هیدرو اپی آندرستندیون): هورمون جوانی

در بدن ما بعد از 30 سالگی سطوح طبیعی هورمون DHEA  افت می کند. مطالعات کمی نشان داده اند که مکمل های DHEA علائم یائسگی مانند گرگرفتگی و کاهش میل جنسی را کاهش می دهند. شواهد ترکیبی است. بقیه مطالعات، فایده ای را بیان نکرده اند. نگرانی هایی وجود دارد که مصرف طولانی مدت یا دوز بالای DHEA ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد.

11 مکمل برای دوران یائسگی

دونگ کوئی: ملکه گیاهان

از دیگر مکمل هایی که برای دوران یائسگی لازم است میتوان دونگ کوئی را ذکر کرد که از آن به عنوان ملکه گیاهان نام برده می شود . هزاران سال است که در طب چینی از دونگ کوئی به عنوان درمانی برای سلامت زنان استفاده می کنند. اما تحقیقات اخیر شواهدی برای اثبات این موضوع بیان نکرده اند. در مطالعه ای که برای تعیین اثر دونگ کوئی بر گرگرفتگی در دوران یائسگی انجام شد، هیچ اثری از فایده این گیاه یافت نشد. از آنجا که مصرف دونگ کوئی برای یک دوره طولانی ممکن است برخی خطرات مثل سرطان زایی در پی داشته باشد، قبل از استفاده آن با پزشک مشورت کنید.

سویا: غذای شگفت انگیز

زنان یائسه در ایلات متحده بیش از هشت برابر زنان کشورهای آسیایی دچار گرگرفتگی می شوند. آیا سویا در رژیم آسیایی می تواند دلیلی برای این تفاوت باشد؟ احتمالا. مطالعات نشان داده اند که سویا در بهبود گرگرفتگی نسبتا موثر است. غذاهای سویایی(مثل آجیل سویا و توفو(خمیر سویا)) و مکمل های فیتواستروژن- ترکیباتی مانند استروژن که دربعضی از گیاهان وجود دارد- اغلب اوقات برای گرگرفتگی های خفیف استفاده می شوند. اگرچه این تحقیق قطعی نمی باشد.

نکات استفاده از مکمل ها

در مورد مکمل هایی که مصرف می کنید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. به خاطر داشته باشید که:

  • - همه مکمل ها عوارض جانبی دارند.
  • - مکمل ها و گیاهان ممکن است با برخی داروهایی که مصرف می کنید، تداخل داشته باشند. این مکمل ها و گیاهان می توانند اثر دارو را تقویت یا خنثی کنندو یا این تداخل دارویی می تواند باعث مشکلات دیگری شود.
  • - برخی گیاهان باعث واکنش های آلرژیک می شوند.
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.