ملاتونین Melatonin


در پستانداران ملاتونین توسط غده پینه آل تولید می شود. ترشح ملاتونین در تاریکی افزایش و در مواجهه با نور کاهش میابد و ریتم شبانه روزی چندین عملکرد زیستی از جمله چرخه خواب-بیداری را تنظیم می کند.

مکانیسم اثر

گیرنده های ملاتونین به پروتئین G متصل اند و در بافت های مختلف بدن بیان می شوند.گیرنده های نوع 1 در نواحی زیادی از سیستم عصبی مرکزی بیان می شوند:هسته سوپراکیاسماتیک هیپوتالاموس(SNC)، هیپوکامپ، جسم سیاه، مخچه، مسیرهای دوپامینرژیک مرکزی، ناحیه tegmental بطنی و هسته accumbens، شبکیه، تخمدان، بیضه، غدد سینه، گردش کرونری، آئورت، کیسه صفرا، کبد، کلیه، پوست و سیستم ایمنی.گیرنده های نوع 2 عمدتا در سیستم عصبی مرکزی، ریه، بافت آئورت، کرونری و قلبی، myometrium، سلول های گرانولوزا، سلول های ایمنی، دئودنوم و آدیپوسیت ها بیان می شود.

 ملاتونین مشتقی از تریپتوفان است.به گیرنده ملاتونین نوع 1 متصل می شود که بر آدنیلات سیکلاز و مهار مسیرهای انتقال پیام cAMP عمل می کند.ملاتونین نه تنها آدنیلات سیکلاز را مهار می کند بلکه فسفولیپاز C را هم فعال می کند که موجب تقویت آزادسازی آراشیدونات می شود. مها رcAMP موجب کاهش فعالیت پروتئین کیناز A و مهار فسفریلاسیون CREB می شود.فعال شدن فسفولیپاز C کانال های یونی را متاثر می کند و ورود یون ها به سلول را تنظیم می کند.اتصال ملاتونین به گیرنده نوع 2 هم موجب کاهش cAMP می شود.

همچنین موجب مهار گوانیلیل سیکلاز و در نتیجه تشکیل گوانوزین مونوفسفات حلقوی (cGMP) می شود.اتصال به گیرنده نوع 2 احتمالا فسفولیپاز C  را متاثر می کند که فعالیت پروتئین کیناز C را افزایش می دهد.فعال شدن گیرنده موجب ورود یون به سلول می شود.

فارماکودینامیک

به طور اختصاصی ملاتونین با ایجاد خواب آلودگی و کاهش دمای بدن چرخه خواب-بیداری را تنظیم می کند.ملاتونین در تنظیم خلق، یادگیری و حافظه، فعالیت سیستم ایمنی، رویا پردازی و باروری هم نقش دارد.آنتی اکسیدان موثری هم هست.

مقدار مصرف ملاتونین

بی خوابی

3-5 میلی گرم خوراکی موقع خواب

مشکل در به خواب رفتن

5 میلی گرم خوراکی 3-4 ساعت قبل از خواب، 4 هفته

جت لگ

0.5-5 میلی گرم خوراکی موقع خواب

سفر به شرق:غروب قبل از پرواز  تا 4 روز

سفر به غرب:موقع خواب برای 4 روز در مقصد

هشدارها

افراد زیر 20 سال، افسردگی، فشارخون بالا، نارسایی عملکرد کبدی، اختلال تشنجی

نکات قابل توصیه

از انجام رانندگی یا سایر کارهای نیازمند هشیاری تا 4 ساعت بعد از مصرف ملاتونین خودداری کنید.

از مصرف همزمان با سایر داروها و مکمل ها بدون مشورت با پزشک یا داروساز خودداری کنید.

از مصرف همزمان با الکل خودداری کنید.

از مصرف قهوه، چایی، نوشابه، نوشیدنی انرژی زا یا سایر محصولات حاوی کافئین خودداری کنید زیرا با اثر ملاتونین مقابله می کنند.

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.