انوکساپارین Enoxaparin

گروه دارو: ضد انعقاد ها

انوکساپارینیک داروی ضد انعقاد است که از تشکیل لخته خونی جلوگیری می کند. انوکساپارین از ترومبوز وریدهای عمقی (که میتوانند باعث آمبولی ریوی شوند) جلوگیری می کند. ترومبوز وریدهای عمقی می تواند پس از جراحیهای بزرگ و یا بیمارانی که بعلت بیماری ، مدت زیادی در بستر هستند رخ دهد.همچنین انوکساپارین برای پیشگیری از مشکلات عروق خونی در بیماران دارای آنژین صدری ناپایدار و حمله قلبی نیز بکار می رود.

مکانیسم اثر

انوکساپارین، هپارین با وزن مولکولی پایین است که خصوصیات آنتی ترومبوتیک دارد.

فارماکودینامیک

انوکساپارینیک ضدانعقاد شناخته شده است که دارای خصوصیات آنتی ترومبوتیک می باشد.انوکساپارین هم در شرایط برون تنی وهم درون تنی واکنشهایی را که منجر به لخته شدن خون می شوندو تشکیل لخته های فیبرینی را مهار می کند.

فارماکوکینتیک

فراهمی زیستی مطلق انوکساپارینپس از تجویز 1.5 mg/kg زیرجلدی ، بر پایه فعالیت فاکتور Xa ، درداوطلب سالم، تقریبا 100% می باشد.حجم ظاهری توزیع 4.3 لیتر است. انوکساپارینسدیم بطور عمده در کبد از طریق دسولفاسیون ویا دپلیمریزاسیون متابولیزه می شود.کلیرانس کلیوی اجزای فعال نمایان شده ، 10% مقدار مصرفی و دفع نهایی کلیوی اجزائ فعال وغیرفعال 40% مقدار مصرفی میباشد.

مقدار مصرف انوکساپارین

--برای پیشگیری از ترومبوز وریدهای عمقی:بزرگسالان:40 میلی گرم زیر جلدی ،یک بار در روز . دوره درمان معمول 6 تا 11 روز میباشد.در بیماران دارای چاقی بیمارگونه ( BMI برابر 40 kg/m2 ویا بیشتر)مقدار مصرف 30% اضافه شود.

هشدارها

1- با مصرف انوکساپاریناحتمال بروز هماتوم نخاعی و اپیدورال وجود دارد.این هماتوم می تواند موجب فلج دائم ویا طولانی مدت شود.عواملی که باعث افزایش احتمال وقوع این عارضه می شوند عبارتند از :استفاده از سوند اپیدورال داخلی -مصرف همزمان با داروهایی که اثر هموستاز دارند مانند ضدالتهاب های غیراستروئیدی ، مهارکننده های پلاکت و دیگر ضدانعقادها-پس از صدمات شدید یا جراحی اخیر بر روی چشم یا سیستم عصبی-دفرمه شدن نخاع.
2-بیماران را برای علائم مشکلات عصبی تحت نظر قرار دهید . در صورت بروز مشکلات عصبی درمان اورژانس ضروری است.
3-قبل از تجویز انوکساپارینبرای پیشگیری از ترومبوز سود و زیان بیمار در نظر گرفته شود.

نکات قابل توصیه

1- با مصرف انوکساپارینممکن است مدت زمان توقف خونریزی افزایش یابد.
2-حین مصرف انوکساپارین،هرگونه خونریزی غیرطبیعی،کبودی ،علائم کاهش پلاکت خون ( مانند بثورات جلدی تیره و قرمز زیر پوست)را به پزشک معالج اطلاع دهید.
3-پزشک و دندانپزشک خود را از مصرف انوکساپارینمطلع کنید.

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.