اس سیتالوپرام escitalopram


اس سیتالوپرام در گروه داروهای ضدافسردگی و از داروهای مهارکننده انتخابی باز جذب سروتونین ( SSRI) می باشد. سیتالوپرام در درمان اختلالات ژنرالیزه اضطرابی در بزرگسالان و افسردگی ماژور در بزرگسالان و نوجوانان با سن حداقل 12 سال بکار می رود .
[افسردگی و راه های مقابله با آن]

مکانیسم اثر

مکانیسم عمل ضد افسردگی اس سیتالوپرام ،انانتیومر S سیتالوپرام راسمیک،فرض براین است که مرتبط با تقویت فعالیت سروتوژنیک در سیستم عصبی مرکزی است که منجر به مهار بازجذب عصبی سروتونین می گردد.

فارماکودینامیک

اس سیتالوپرام در گروه داروهای ضدافسردگی و از داروهای مهارکننده انتخابی باز جذب سروتونین ( SSRI) می باشد.

فارماکوکینتیک

فراهمی زیستی مطلق سیتالوپرام حدود 80% نسبت به یک دوز داخل وریدی می باشد. اس سیتالوپرام حدود 56% به پروتئینهای پلاسما متصل می شود.متابولیسم اصلی اس سیتالوپرام کبدی است.
بدنبال مصرف خوراکی اس سیتالوپرام مقداری از دارو از طریق ادرار دفع می گردد که بصورت اس سیتالوپرام و اس دمتیل سیتالوپرام به ترتیب 8% و 10% می باشد. نیمه عمر اس سیتالوپرام 27-32 ساعت می باشد.

مقدار مصرف اس سیتالوپرام

مقدار مصرف معمول برای اختلالات ژنرالیزه اضطرابی: بزرگسالان:
مقدار اولیه: 10 mg خوراکی یکبار در روز، در صورت نیاز پس از حداقل یک هفته به 20 mg خوراکی یکبار در روز افزایش داده شود.
مقدار نگهدارنده:10 تا 20 mg خوراکی یکبار در روز.
حداکثر مقدار مجاز:20 mg خوراکی یکبار در روز
مقدار مصرف معمول برای افسردگی: بزرگسالان:
مقدار اولیه:10 mg خوراکی یکبار در روز. در صورت نیاز پس از حداقل یک هفته به 20 mg خوراکی یکبار در روز افزایش داده شود.
مقدار نگهدارنده:10 تا 20 mg خوراکی یکبار در روز.
حداکثر مقدار مجاز:20 mg خوراکی یکبار در روز.
مقدار مصرف معمول برای افسردگی: کودکان:12 تا 17 سال:
مقدار اولیه: 10 mg خوراکی یکبار در روز، در صورت نیاز پس از حداقل سه هفته به 20 mg خوراکی یکبار در روز افزایش داده شود.
حداکثر مقدار مجاز: 20 mg خوراکی یکبار در روز.

هشدارها

1- در مصرف اس سیتالوپرام بیماران دارای اختلالات افسردگی شدید(MDD) و دیگر اختلالات روانی، هم بزرگسالان جوان ،هم نوجوانان وهم کودکان، ممکن است وخیم تر شدن وضعیت افسردگی و یا افزایش تمایل به خودکشی یا تغییرات رفتاری غیرطبیعی را تجربه کنند.
2- باید توجه کرد که در بیماران دارای افسردگی دوقطبی مصرف اس سیتالوپرام مورد تایید قرار نگرفته است.
3- در صورت امکان قطع تدریجی داروی اس سیتالوپرام نسبت به قطع ناگهانی آن توصیه می گردد.

نکات قابل توصیه

1- اس سیتالوپرام برای کودکان با سنین کمتر از 12 سال مورد تایید نمی باشد.
2- اس سیتالوپرام را می توان صبح یا عصر بدون درنظرگرفتن وعده غذایی مصرف نمود.
3-اس سیتالوپرام ممکن است موجب اختلال در تصمیم گیری، قضاوت و مهارتهای حرکتی گردد، لذا از انجام کارهایی نظیر رانندگی و کار با ماشین آلات خطرناک تا مشخص شدن کامل تاثیر دارو بر روی خود خودداری نمایید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • صدیقه حسینی | 1403/03/02

   سلام من بیخوابی داشتم به روانپزشک مراجعه کردم قرص اس سیتالوپرام داده میخورم کل بدنم بیحس میشه طوری که دیگه نمیتونم از جام پاشم تو را خدا راهنمایی کنید قطع کنم یا برم پیشش

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام حتما در خصوص عوارض پیش آمده به پزشک معالجتان اطلاع دهید


  • سارا | 1403/02/27

   سلام.دکتر برای پدرم اس سیتاور ۱۰ تجویز کردن که دوهفته اول نصف و بعدش به مدت سه ماه یدونه کامل بخورن. ولی روی قرص خط برای نصف کردن نیست. راهنمایی میفرمایید که آیا بدون خط مشکلی برای نصف کردن ندارد؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام‌به طورکلی زمانی که قرص به شکل خط دار است مجاز به نصف کردن آن هستید . ولی با توجه به دوره کوتاه مصرف نصف این قرص، نصف کردن آن‌مشکلی ندارد


  • Maryam | 1403/01/02

   با سلام من به خاطر افسردگی و اضطراب قرص‌های اس سیتاور ۱۰ (اس سیتالوپرام) و بوسپیرون ۵ (دو بار در روز) مصرف می‌کنم و به تازگی درمان رو شروع کردم. _می‌خواستم بدونم این دو قرص با هم تداخل ندارند؟ _چه زمانی در روز مصرفشون کنم؟ _بی‌خوابی و سردرد ناشی از این دو قرص چطور برطرف میشه؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام اگر این داروها توسط روانپزشک برای شما تجویز شده اند می توانید استفاده کنید. در غیر این صورت حتما به روانپزشک مراجعه کنید. لطفا در صورت استفاده از این داروها تعداد روزی که این داروها را مصرف کرده اید قید کنید و تمام عوارض جانبی پیش آمده را نیز قید کنید


  • رویا محمدی | 1402/10/30

   سلام من به مدت ۱۰ سال اس سیتالوپرام ۱۰ مصرف می کردم وحالا دوهفتس که دارو را به صورت تدریجی قطع کردم اما به شدت عصبانی و پر خاشگر شدم و تغییرات خلقی پیدا کردم ودر روز سر هرچیزی گریه می کنم و نمی تونم خودم رو کنترول کنم لطفا راهنماییم کنید چطور این روزها سخت رو سپری کنم ایا احتیاج هست به پزشکم مراجعه کنم

   پاسخ دکتر شیعه زاده:

   با درود فراوان
   بله. حتما در خصوص وضعیت فعلی و نیاز به جایگزینی داروی خود با داروی دیگر با متخصص روانپزشک مشورت نمایید
   با احترام


  • کیهانه کیان مهر | 1402/10/02

   سلام من فلوکستین 40 مصرف میکنم تاثیری ندارند برای من بهتره سیتالوپرام استفاده کنم یا ای سیتالوپرام......با سپاس

   پاسخ دکتر شیعه زاده:

   با درود فراوان
   در این خصوص حتما با متخصص روانپزشک مشورت کنید. گاهی با بررسی شرایط ممکن است پزشک دوز دارو را تغییر داده و یا کلا دارویی از خانواده دارویی دیگر را انتخاب کنند.
   با احترام


  • ماریا | 1401/11/27

   با سلام من حدود ۸ ماه است که قرص اس سیتالوپرام ۱۰ برای افسردگی و اضطراب شدیدی که دارم مصرف میکنم ولی متاسفانه نتیجه ی اثر بخشی نگرفتم آیا به نظر شما دوز آن رو افزایش بدم یا قرص رو تغییر بدم ؟ دوم اینکه قرص سرترالین در موارد افسردگی قویتر از اس سیتالوپرام هست یا نه؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام برای تغییر دارو و یا تغییر دوز حتما باید به متخصص معالجتان مراجعه کنید


  • Omid | 1400/10/12

   سلام. با مصرف اس سیتالوپرام دچار رفلاکس اسید شدم که فاموتیدین تجویز شده. خواستم بدونم با هم تداخل دارند؟ چون بعضی سایتها نوشتن که مصرف همزمان، اثر بدی روی قلب میذاره. ممنون.

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام تداخل این دو با هم نادر است در صورت بروز گیجی ، احساس سبکی در سر، غش کردن، کوتاه شدن نفس ها و یا تغییر در ضربان قلب مصرف فاموتیدین را قطع کنید


  • لیلی | 1400/09/02

   سلام دکترمن چندسال پیش پزشک بمن ستالوپرام داد یک دوره خوردم الان اس ستالوپرام 10 میخام شروع کنم معمولا اوایل حالم بدمیشه میشه با یک چهارم شروع کنم تا چندروز؟؟؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام برای شروع مجدد این دارو باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید


  • ss | 1400/07/30

   من ۴ سال اس سیتالوپرام ۱۰ میل ، شبی یک عدد مصرف کردم با نظر دکتر طی ۴ماه دارو رو قطع کردم،الان حدود ۴۰ روز هست که دیگه دارو نمی خورم ، ضمنا دکترم گفته پوکساید وپراپرانول هم می تونم استفاده کنم الان حدود ۱۰ روز هست که یک عددپوکساید و یک عدد پروپرانول هم میخورم میخواستم بدونم،عوارض قطع دارو مثل آشفتگی و اضطراب و کلافگی تا چند وقت ادامه پیدا میکنه؟؟؟؟ و سوال اینکه اس سیتالوپرام میتونه باعث دیابت بشه؟؟؟

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام علائمی که ذکر کردید احتمالا به خاطر عدم مصرف داروی اس سیتالوپرام که یک داروی ضد اضطراب است در شما بروز کرده در صورتی که این عوارض شما را آزار میدهد به پزشک متخصص برای مصرف مجدد دارو یا در صورت نیاز تجویز داروی دیگری مراجعه کنید. خیر دیابت از عوارض این دارو نمی‌تواند باشد.


  • Omid | 1400/07/24

   سلام. خواستم بدونم بین اس سیتالوپرام و سیتالوپرام از نظر اثر بخشی و عوارض تفاوتی وجود داره؟ چون همیشه میگن این دو دارو کاملا یکسان هستند، در صورتی که از نظر قیمت کاملا متفاوت می باشند.

   پاسخ آقای دکتر عظیمی نیا:

   سلام. وقت بخیر
   داروی اس سیتالوپرام فرم تخصصی تر از سیتالوپرام هست و قدرت بالاتری دارد و برای استفاده راحت تر بیماران ساخته شده است. البته از نظر مقدار عوارض تفاوتی ندارند.


  • فرزانه | 1400/07/17

   سلام وقت بخیر من حدودا 100 روزی میشه اس سیتالوپرام مصرف میکنم. عارضه خاصی نداشته جز اینکه به شدت اشتهام رو زیاد کرده و به سرعت احساس گرسنگی میکنم و نیاز به غذا خوردن دارم دو تا سوال از خدمتتون داشتم اول اینکه آیا خطر زخم معده یا هر نوع آسیبی در دستگاه گوارش وجود داره؟ و دوم اینکه برای حل معضل گرسنگی زیاد چه کنم؟(نگران افزایش وزن هستم)

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   سلام ریسک آسیب جدی به معده با این دارو بسیار ناچیز است. همچنین این دارو معمولا باعث افزایش اشتها نمی‌شود می‌توانید دارو را شبها استفاده کنید(اگر دچار مشکل بی‌خوابی نمی‌شوید) و اگر مشکل برطرف نشد یا منجر به افزایش شدید وزن شد با مشورت پزشک منخصص می‌توان دارو را با انواع مشابه جایگزین کرد.


  • فرهاد | 1400/07/09

   سلام آیا نصف کردن قرص اس سیتالوپرام مشکلی نداره؟ ( آخه از یک طرف قرص روکش داره از یک طرف خط وسط قرص داره )

   پاسخ آقای دکتر عظیمی نیا:

   سلام. وقت بخیر
   در صورتی قرص خط دار باشد نصف کردن آن مشکلی نداشته و کارایی کاهش پیدا نمی کند.


  • زهرا | 1399/08/17

   سلام. سه ماهه لگزوپرام مصرف ميكردم. اينبار هم دكترم تجويز كردن ولي من داروخانه قبلي نرفتم و داروخانه جديد به من لگزاتال دادن. چند روزه ميخورم خواب آلودگي دارم. بخاطر تغيير برند دارو هست؟ واقعا ذهنمو درگير كرده. عصبي شدم. لگزوپرام هيچ عوارضي نداشت. چيكار كنم؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بله ممکنه بخاطر تغییر برند باشه که مقداری تفاوت در پروفایل عوارض جانبی ایجاد کرده. همون لگزوپرام رو مصرف کنید


  • مریم | 1399/07/27

   آیا ممکنه این دارو برخلاف اسمش آدم رو بی احساس و بی انگیزه و بی رحم کند؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام تغییرات خلق و خو مانند احساس اضطراب ،پریشانی ،بی قراری و فراموشی و احساس لرزش ممکن است اوایل درمان با اس سیتالوپرام بروز کند که به مرور و در مدت چند روز برطرف می شوند امادر صورت ادامه دار شدن یا تشدید این علائم با پزشک خود صحبت کنید.


  • مجيد | 1399/07/25

   سلام. آيا دوز 15 يا 20 ميلي گرم اين دارو به تنهايي و بدون مصرف داروهاي ديگر اثر گذار بر سروتونين ممكنه باعث افزايش زياد سروتونين بشه و ايجاد سندروم سروتونين كنه؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام حداکثر مقدار مجازآن 20 mg خوراکی  در روز میباشد ولی وابسته به فرد و رژیم غذایی ممکن است سندروم سروتونين ایجاد شود


  • امين | 1399/07/16

   دانشجو هستم. عدم تمركز، سختي در شروع مطالعه و كارها ، خستگي ، عدم علاقه به درس و بي انگيزگي دارم. آيا اس سيتالوپرام زير نظر متخصص براي اين موارد مفيد است؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام شاید متخصص بعد از بررسی کامل مشکل شما این دارو را برای شما تجویز کند. البته شاید در کنار داروهای دیگر


  • حسین | 1399/07/08

   سلام.وقت بخیر ایا اقایی که اس سیتالوپرام 20 میلی مصرف میکنه برای بچه دار شدن میتونه اقدام کنه؟ ایا تاثیر منفی روی اسپرم و بچه نداره؟ و اگر قرار بر قطع باشه چند وقت قبل بچه دار شدن باید قطع کنه؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیر.در صورت بارداری ،اقدام به بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.قطع این دارو تدریجی و تحت نظر پزشک معالج باشد.


  • مینا | 1399/06/29

   باسلام. دو هفته هست که دکتر برای من اس سیتالو پرام شبی نصف و یه عدد پرفنازین تجویز کردن.. من توی تداخلات دارویی دیدم مثل اینکه این دو تداخل دارن؟ چیکار کنم؟ ممکنه واسه کم کردن اثریکی اون یکی تجویز شده باشه؟؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . خیر تداخلی نداره که نخواد با هم مصرف بشه


  • محمد | 1399/05/30

   با سلام و خسته نباشید دکتر بنده طبق دستور پزشک روزی یک عدد اس سیتالوپرام ۲۰ و دو عدد دولوکستین ۶۰ و شبها یک عدد دوکسپین ۱۰ مصرف می کنم،آیا مصرف همه این داروها باهم روی همدیگر تاثیر نمی گذارند یعنی اثرات هم رو زیاد یا کم نمی کنند و در دراز مدت باعث ایجاد سندروم سرتونین نمی شوند؟ لطفا در این خصوص را هنمایی بفرمایید با تشکر

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام مصرف این 3 دارو ریسک بروز سندروم سروتونینی را افزایش میدهد ولی در صورت تنظیم دوز توسط پزشک قابل استفاده میباشد


  • محمد | 1399/05/30

   با سلام و خسته نباشید دکتر بنده طبق دستور پزشک روزی یک عدد اس سیتالوپرام ۲۰ و دو عدد دولوکستین ۶۰ و شبها یک عدد دوکسپین ۱۰ مصرف می کنم،آیا مصرف همه این داروها باهم روی همدیگر تاثیر نمی گذارند یعنی اثرات هم رو زیاد یا کم نمی کنند و در دراز مدت باعث ایجاد سندروم سرتونین نمی شوند؟ لطفا در این خصوص را هنمایی بفرمایید با تشکر

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام مصرف این 3 دارو ریسک بروز سندروم سروتونینی را افزایش میدهد ولی در صورت تنظیم دوز توسط پزشک قابل استفاده میباشد


  • کوروش | 1399/04/07

   سلام.خسته نباشید. دکتر بنده حدود 2.5 هست اس سیتالوپرام روزانه20 میلی مصرف میکنم و حدود یک سال هم هست که داروی کلومیپرامین روزانه 20 میلی به درمان اضافه شده است. با توجه به اینکه افت فشار و سرگیجه و سیاهی چشم در هنگام تغییر وضعییت از نشسته به ایستاده یا خوابیده به نشسته و...، از عوارض این داروها هست و من هم داشته ام. الآن حدود 1 ماه هست که این عارضه شدید شده تا حدی که با چپ و راست کردن سرم هم این اتفاق میوفته و از خفیف به شدید تغییر کرده. خواستم اگه ممکن هست راهنمایی بفرمایید که چرا اینجوری شده و باید چه کار کنم!؟ چراکه در حال حاضر برای چندماه دسترسی به روانپزشک خودم ندارم. ممنون

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . تنها راه کاهش دوز دارو و قطع کردن آن در صورت لزم و تغییر اون به داروی دیگه هستش . به متخصص مراجعه کنید 


  • میکائیل | 1399/03/21

   سلام.ممنون از پاسخ گویی شما پزشکان گرامی؛ انشاءالله همواره سالم و شاد و پایدار باشید. سوالی داشتم: حداکثر دوز موثر مصرف روزانه اس سیتالوپرام چقدر است برای بزرگسالان؟؟ آیا اثر و سودمندی 20 میلی با 30 میلی خیلیی متفاوت است و در عمل محسوس است(برای بیماری وسواس فکری-عملی)؟؟ با تشکر از اینکه وقت میذارید.

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام ممکن است پزشک شما براساس جوابدهی شما بسته به طول مدت مصرف اس سیتالوپرام دوزآن را برای شما افزایش دهد


  • مصطفی حائری | 1399/03/15

   با سلام و تشکر فراوان از شما دکتر محترم، تفاوت اس سیتالوپرام با سیتالوپرام در چیست؟ من یه مدت سیتالوپرام مصرف میکردم و اکنون اس سیتالوپرام. دکتری جراحی به من گفت این دارو در بلند مدت شما رو بی تفاوت میکنه و به جای او‌تری فلوئوپرازین مصرف کن. نظر شما چیست؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام 
   هر دو در یک دسته داروئی قرار دارند ولی اس سیتالوپرام مکانیسم اختصاصی تر نسبت به سیتالوپرام و طول اثر بیشتر و عوارض کمتر دارد..
   این داروها در مصرف دراز مدت باعث کنترل علایم افسردگی و اضطراب و به عبارتی بالا بردن مود می شوند..
   در صورتیکه مبتلا به علایم فوق هستید این دارو برای شما گزینه مناسب تری می باشد..


  • رضوان | 1399/03/14

   سلام.من حدود دو ماه است سیتالوپرام مصرف می‌کنم .همش احساس میکنم یه چیزی توی گلوم و یا متورم .ممکنه اثر این دارو باشه؟ گاهی هم احساس تنگی نفس دارم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله جزء عوارض این دارو است که در صورت طولانی شدن این عارضه باید به پزشک خود اطلاع دهید


  • خسروی | 1399/02/31

   با سلام حدود 15 سال است که شبی یک قرص سیتالوپرام 20مصرف می کنم قبلا افسردگی داشتم الان حالم بهتر است اما هر زمان قرص را قطع می کنم هم دچار ناراحتی گوارشی می شوم هم کمی عصبانی . لطفا راهنمایی بفرمایید اولا ایا تداوم مصرف ان ضرری ندارد . دوم اینکه به چه شکل مصرف ان را قطع کنم .

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   باسلام مصرف این دارو باید تحت شرایطی باشد که از همه مهم تر ویزیت مرتب توسط پزشک متخصص است، در صورت صلاحدید خود پزشک به صورت تدریجی این دارو را قطع خواهند کرد.


  • سینا | 1399/02/02

   سلام آیا تنگی نفس از عوارض این دارو هست یا خیر؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   در صورتی که علائم حساسیت دارویی از جمله ضایعات قرمز و خارش دار پوستی ،تنگی نفس،ورم صورت یا لبها مصرف دارو را قطع نموده و به پزشک یا مرکز درمانی مراجعه کنید.


  • احمد | 1398/11/27

   سلام من یک هفته یک چهارم ده میلی مصرف کردم وبعد یک هفته یک چهارم بعدظهر اضافه کردم الان حالت تهو و حالت های سرماخوردگی دارم و سردردای خفیف و گرگرفتگی بازم به پزشک مراجعه کنم یا ادامه بدم این مشکل حل میشه البته هفته اول که یک چهارم رو مصرف میکردم خیلی خوب بودم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   ترجیحا یک هفته ی دیگه ادامه بدهید 
   یا اینکه دز دارو رو کاهش بدید به یک چهارم


  • یاسمن | 1398/10/17

   سلام من قرص اس سیاتور پرام مصرف میکردم ۴ ماه هست یهو قطع کردم اصلا حالم خوب نیست

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   این دارو نباید به طور ناگهانی قطع شود، بهتر است برای قطع تدریجی دارو به یک متخضض اعصاب و و روان مراجعه نمایید.


  • شراره | 1398/07/12

   سلام من برای استرس هم به روانپزشک مراجعه کردم و سیتالوپرام تجویز کردن من می خمصرف این دارو قطع کنم ،سرگیجه و حالت تهوع دارم،چطور باید قطع کنم ،من ده روز که این دارو مصرف میکنم

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   توصیه می شود داروهای اعصاب را خودسرانه قطع  یا مصرف آن را تغییر ندهید و حتما با مشورت  متخصص اعصاب اقدام نمایید.


  • م.م | 1398/06/04

   سلام.آیا اس سیتالوپرام برای درمان زودانزالی موثره؟اگه جواب مثبته چند میلی گرم و چند بار در روز؟ممنون

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام با توجه به عوارض ناهنجاریهای انزال و ناتوانی جنسی داروی اس سیتالپرام ممکن است باعث دیر انزالی شود ولی برای مشکل مذکور داروهای دیگری تجویز میشود.