ایزوسورباید دی نیترات isosorbide dinitrate


ایزوسورباید در گروه دارویی نیترات ها قرار دارد. ایزوسورباید عروق خونی را متسع کرده سبب بهبود جریان خون و آسانتر شدن پمپ خون برای قلب می شود. ایزوسورباید در پیشگیری و درمان آنژین صدری حاد و درمان آنژین صدری مزمن می شود.
در موارد حمله آنژین (هنگامی که حمله از قبل آغاز شده است) برای درمان فقط فرم دارویی زیر زبانی کاربرد دارد. قرصهای معمولی و آهسته رهش ایزوسورباید دی نیترات برای پیشگیری از حمله آنژین کاربرد دارد ولی حمله آنژین را درمان نمی کند.

مکانیسم اثر

عمل اصلی ایزوسورباید دی نیترات شل کردن عضلات صاف عروق و متعاقبا اتساع آرتریول ها و وریدهای محیطی بخصوص وریدها می باشد.

فارماکودینامیک

ایزوسورباید دی نیترات یک نیترات آلی متوسط تا طولانی اثر می باشد که برای پیشگیری و درمان آنژین صدری به کار می رود.

فارماکوکینتیک

جذب ایزوسورباید دی نیترات پس از مصرف خوراکی تقریبا کامل می باشد ولی دارای فراهمی زیستی بسیار متغیر(10% تا 90%) می باشد.
ایزوسورباید دی نیترات بطور گسترده ای تحت متابولیسم عبور اول کبدی قرار می گیرد.حداکثر غلظت سرمی حدود یکساعت پس از مصرف بدست می آید.میانگین فراهمی زیستی ایزوسورباید دی نیترات حدود 25% می باشد.
نیمه عمر ایزوسورباید دی نیترات یک ساعت می باشد. ایزوسورباید دی نیترات پس از اینکه تقریبا بصورت کامل متابولیزه شد از طریق ادرار دفع می گردد.

مقدار مصرف ایزوسورباید دی نیترات

مقدار مصرف معمول برای پیشگیری از آنژین صدری :بزرگسالان:
زیر زبانی:
2.5 تا 5 mg زیر زبانی 15 دقیقه پیش از فعالیت
سریع الاثر:
مقدار اولیه:5 تا 20 mg خوراکی دو یا سه بار در روز
مقدار نگهدارنده: 10 تا 40 mg خوراکی دو یا سه بار در روز
آهسته رهش:
40 تا 160 mg در روز خوراکی

هشدارها

1-مصرف ایزوسورباید دی نیترات در بیماران مبتلا به انفارکتوس میوکارد یا نارسایی احتقانی قلب با احتیاط فراوان صورت گیرد.در صورت مصرف در این بیماران ، نظارت دقیق بالینی و همودینامیک جهت جلوگیری ازافت فشار خون و تاکی کاردی انجام شود.
2-مصرف همزمان ایزوسورباید دی نیترات با سیلدنافیل باعث تقویت اثرات گشادکنندگی عروق شده و می تواند منجر به افت شدید فشار خون گردد.
3- مصرف ایزوسورباید دی نیترات در بیماران مبتلا به کم خونی شدید،خونریزی مغزی، ضربه به سر اخیر،گلوکوم،عیب شدید کار کلیه،پرکاری تیروئید با احتیاط فراوان صورت پذیرد.
4-در صورت بروز تاری دید، خشکی دهان درمان با ایزوسورباید دی نیترات باید قطع گردد.

نکات قابل توصیه

1-داروی ایزوسورباید دی نیترات کاملا طبق دستور پزشک مصرف نمایید .اثربخشی ضد آنژین ایزوسورباید دی نیترات بشدت وابسته به رژیم مصرف می باشد.
2-سردرد عارضه معمول ایزوسورباید دی نیترات می باشد. بیمار باید از تغییر در مقدار و برنامه مصرف خودداری کند.مصرف آسپیرین و استامینوفن می تواند برای برطرف کردن سردرد مفید باشد.
3- درمان با ایزوسورباید دی نیترات می تواند با بروز احساس سبکی سر در هنگام ایستادن بخصوص از حالت خوابیده یا نشسته شود.این اثر ممکن است در بیماران مصرف کننده الکل بیشتر اتفاق بیفتد لذا از مصرف الکل خودداری نمایید.
4-داروی ایزوسورباید دی نیترات را می توانید بدون در نظرگرفتن وعده غذایی مصرف کنید.سرعت جذب ایزوسورباید دی نیترات با معده خالی بیشتر است.
وبسایت داروخانه امام - بانک اطلاعات دارویی

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.