ایفوسفامید Ifosfamide


ایفوسفامید یک داروی سرطانی است که با رشد و انتشار سلولهای سرطانی در بدن تداخل ایجاد می‌کند. ایفوسفامید در ترکیب با دیگر داروهای ضد سرطان در درمان سرطان پروستات استفاده می شود.

مکانیسم اثر

ایفوسفامید یک پیش دارو می باشد. ایفوسفامید ایزومر سیکلوفسفامید بوده و اثرات آلکیله کننده آن احتمالا مشابه سیکلوفسفامید است. عمل سمیت سلولی ایفوسفامید عمدتا از طریق ایجاد اتصال بین دو رشته مولکولی DNA ناشی از آلکیله شدن بوسیله ایزوفسفرامید موستارد در موقعیت گوآنین N-7 می باشد.که همین اتصالها منجر به مرگ سلول می شود.

فارماکودینامیک

ایفوسفامید به منظور اعمال اثرات سیتوتوکسیک عمدتا در کبد توسط سیستم اکسیداز میکروزومال چند‌کارکردی، به متابولیتهای آلکیل‌کننده فعال تبدیل می شود.

فارماکوکینتیک

متابولیسم ایفوسفامید عمدتا در کبد انجام می گیرد. ایفوسفامید در انسان بطور وسیعی متابولیزه می گردد.
پس از مصرف 5 g/m2 ایفوسفامید 70 تا 86% از طریق ادار دفع می گردد که 61% آن به صورت دست نخورده می باشد.
در مقادیر 1.6-2.4 g/m2 تنها 12 تا 18% مقدار مصرف شده به صورت دست نخورده طی 72 ساعت از طریق ادرار دفع می گردد .
نیمه عمر ایفوسفامید 7-15 ساعت می باشد.

مقدار مصرف ایفوسفامید

مقدار مصرف معمول برای سرطان بیضه:
برای خط سوم شیمی درمانی سرطان سلولهای زایای بیضه:
1.2 g/m2 ، رقیق شده تا 50 mg/mL تزریق وریدی طی 30 دقیقه ، یکبار در روز بهمراه مسنا ( تزریق وریدی، خوراکی، انفوزیون مداوم وریدی) بلافاصله قبل و 4 و 8 ساعت بعد از هر نوبت مصرف و هیدراسیون تهاجمی (معمولا تزریق وریدی) 2 تا 4 L/day
. ایفوسفامید معمولا بمدت 5 روز تجویز می شود که هر 3 تا 4 هفته یکبار قابل تکرار است.

هشدارها

1- ایفوسفامید باعث مهار فعالیت مغز استخوان می شود که می تواند شدید باشد و منجر به عفونت های کشنده شود.شمارش کامل سلولهای خونی پیش از شروع درمان و حین درمان در فواصل زمانی بین دو دوره درمان ضروری است.
2- ایفوسفامید باعث سمیت عصبی می شود که می تواند شدید باشد و منجر به انسفالوپاتی و نهایتا مرگ بیمار شود.در حین درمان بیمار را از نظر سمیت عصبی تحت نظارت دقیق قرار داده و در صورت بروز انسفالوپاتی مصرف دارو را قطع کنید.
3- ایفوسفامید باعث سمیت کلیوی می شود که می تواند شدید باشد و منجر به نارسایی کلیوی گرددالتهاب مثانه خونریزی دهنده که ممکن است شدید باشد با مصرف مسنا بعنوان پیشگیری کننده کاهش می یابد.

نکات قابل توصیه

1- ایفوسفامید در بیماران دارای نارسایی کلیه یا کبد با احتیاط فراوان استفاده شود. .
2-به جز در موارد ضروری شروع یا تکرار مصرف ایفوسفامید در بیماران با شمارش گلبولهای سفید خون کمتر از 1500 تا 2000/mm3 و یا دارای شمارش پلاکت کمتر از 50,000/mm3 صورت نپذیرد. .
3-در صورت بروز اختلالات عصبی نظیر اغتشاش شعور، بی خوابی، بی حالی ، تحریک پذیری ، اضطراب ، گیجی ، توهم یا کوما ، مصرف ایفوسفامید باید قطع گردد و فورا پزشک معالج خود را مطلع کنید.

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.