ایمی پنم Imipenem


ایمی پنم تینامایسین نیمه سنتتیک می باشد که دارای اثر وسیع الطیف ضد باکتریهای گرم مثبت و گرم منفی هوازی و بی هوازی شامل بسیاری از گونه های مقاوم می باشد. ایمی پنم یک بتالاکتام می باشد.در بررسی های بالینی اثر بخشی بالای ایمی پنم در درمان عفونت های مختلفی در بدن به اثبات رسیده است. اثربخشی ایمی پنم با سیلاستاتین(مهارکننده دی پپتیداز کلیوی) افزایش پیدا می کند.

مکانیسم اثر

ایمی پنم عمل ضد میکروبی خود را با مهار سنتز دیواره سلولی انواع باکتریهای گرم مثبت و گرم منفی از طریق اتصال به پروتئین های متصل شونده به پروتئین (PBPs) انجام می دهد.مکانیسم اثر شبیه پنی سیلین هاست.

فارماکودینامیک

ایمی پنم یک آنتی بیوتیک بتالاکتام اززیرگروه کارباپنم ها می باشد. ایمی پنم دارای طیف اثر وسیعی در برابر باکتریهای گرم مثبت و گرم منفی هوازی و بی هوازی می باشد.
اهمیت ویژه ایمی پنم در اثر آن بر روی پسدوموناس اروژینوزا و گونه های انتروکوکوس می باشد. ایمی پنم سریعا توسط آنزیم دهیدروپپتیداز کلیوی تجزیه می شود در نتیجه برای جلوگیری از این غیرفعالسازی همیشه همراه سیلاستاتین تجویز می شود.

فارماکوکینتیک

ایمی پنم بطور موثر از دستگاه گوارش جذب نمی شود از این رو بصورت تزریقی مورد استفاده قرار می گیرد.20% به پروتئین های پلاسما متصل می شود. متابولیسم ایمی پنم کلیوی است و نیمه عمر آن یک ساعت می باشد.

مقدار مصرف ایمی پنم

-- برای وجود باکتری در خون(باکترمیا):
بزرگسالان:
500 mg وریدی هر 6 ساعت یا 1 g وریدی هر 6 تا 8 ساعت ( مبنی بر محتوای ایمی پنم ) ، وابسته به طبیعت و شدت عفونت.

کودکان: بدون عفونت سیستم عصبی مرکزی ( مبنی بر محتوای ایمی پنم ) :
- زیر7 روز: زیر 1.5 کیلوگرم: 20 تا 25 mg/kg وریدی هر 12 ساعت 
- زیر 7 روز : 1.5 کیلوگرم و بیشتر: 25 mg/kg وریدی هر 12 ساعت
-1 تا 4 هفته: زیر 1.200 کیلوگرم:25 mg/kg وریدی هر 12 ساعت
-1 تا 4 هفته : 1.200 و بیشتر: 25 mg/kg وریدی هر 8 ساعت
-4 هفته تا 3 ماه : 25 mg/kg وریدی هر 6 ساعت
3 ماه و بیشتر: 15 تا 25 mg/kg وریدی هر 6 ساعت.

هشدارها

1- واکنشهای ازدیاد حساسیت ( آنافیلاکتیک) جدی و کشنده پس از مصرف بتالاکتام ها از جمله ایمی پنم ممکن است رخ بدهد.
2- تشنج و دیگر عوارض سیستم عصبی مرکزی از جمله احساس گیجی و فعالیت میوکلونیک( تشنج ماهیچه ای، تیک عصبی) ممکن است در مصرف ایمی پنم رخ دهد.
3- کولیت پسدوممبرانس عارضه شایع در آنتی بیوتیک ها از جمله ایمی پنم می باشد. که ممکن است در مواردی کشنده هم باشد. در صورت وقوع این عارضه فورا پزشک خود را مطلع نمایید.

نکات قابل توصیه

1- ایمی پنم یک داروی ضد باکتری می باشد و برای درمان عفونت های باکتریال بکار می رود و نباید برای عفونت های ویروسی استفاده شود.
2-ایمی پنم باید کاملا طبق دستور پزشک متخصص مصرف شود.
3-در حین مصرف طولانی مدت ایمی پنم آزمایشهای دوره ای ارزیابی عملکرد کلیه و کبد و آزمایش شمارش سلولهای خونی تام انجام شود.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.