بتاکسولول Betaxolol

گروه دارو: بتا بلاکرها

بتاکسولول به دسته ای از داروها به نام بتا بلاکرها یا مسدود کننده های گیرنده بتا آدرنرژیک تعلق دارد. مسدود کننده های بتا بر قلب و گردش خون تاثیر می گذارند. بتاکسولول برای درمان فشار خون بالا ، آریتمی ها، بیماری های کرونر قلبی، کاهش فشار چشم و گلوکوم زاویه باز مزمن استفاده می شود و همچنین برای کاهش وقایع غیرکشنده قلبی در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی استفاده می شود .

مکانیسم اثر

بتاکسولول یک آنتاگونیست رقابتی گیرنده های بتا آدرنرژیک بدون فعالیت آگونیستی نسبی است که در دوزهای کم به طور انتخابی گیرنده بتا 1 قلبی را مسدود می کند. این دارو بسیار لیپوفیل است که این خاصیت سبب نفوذ بهتر دارو به قرنیه چشم و تاثیر بهتر دارو در مسدود کردن گیرنده های بتا می شود .
بتاکسولول به طور انتخابی تحریک کاتکول آمینی گیرنده های بتا 1 آدرنرژیک در قلب و عضلات صاف عروق را مهار می کند. این امر موجب کاهش ضربان قلب، برون ده قلب، فشار خون سیستولیک و دیاستولیک و احتمالا سبب ایجاد رفلکس کاهش فشارخون وضعیتی می شود.
بتاکسولول همچنین می تواند در دوزهای بالاتر به طور رقابتی پاسخ بتا 2 آدرنرژیک را در برونش و عضلات صاف عروق بلاک کند که در نتیجه باعث برونکواسپاسم می شود.

فارماکودینامیک

فعال شدن بتا 1 (که عمدتا در قلب قرار دارد) توسط اپی نفرین، ضربان قلب و فشار خون را افزایش می دهد و قلب اکسیژن بیشتری مصرف می کند. داروهایی مانند بتاکسولول که این گیرنده ها را مسدود می کند اثرات معکوس دارند .
آنها ضربان قلب و فشار خون را پایین می آورند و از این رو در شرایطی که خود قلب از اکسیژن محروم می شود به کار می رود. علاوه بر این، مسدود کننده های بتا 1 از آزاد شدن رنین، که یک هورمون تولید شده توسط کلیه ها است و منجر به انقباض عروق خونی می شود، جلوگیری می کند .
اثر این دارو در چشم به صورت کاهش فشار خون چشم و کاهش تولید مایع داخل چشم بروز می کند. این دارو هیچ فعالیت سمپاتومیتیک ذاتی (ISA) یا فعالیت تثبیت کننده غشا را نشان نمی دهد.

فارماکوکینتیک

• جذب: جذب سیستمیک این دارو در استفاده چشمی ناچیز است .
• فراهمی زیستی : 89٪
• شروع فعالیت : 1-1.5 ساعت
• زمان رسیدن حداکثر غلظت پلاسمایی : 3 ساعت
• حداکثر غلظت پلاسمایی دارو : 21.6 نانوگرم در میلی لیتر
• اتصال به پروتئین: 50 درصد
• دفع: ادرار
• نیمه عمر: 16-22 ساعت

مقدار مصرف بتاکسولول

بزرگسالان :
1 قطره 2 بار در روز در چشم مبتلا
کودکان :
ایمنی و اثربخشی این دارو در کودکان به اثبات نرسیده است و استفاده از آن در این گروه سنی توصیه نمی شود.

هشدارها

جراحی / بیهوشی: به طور معمول نباید در کسانی که داروهای بتا بلاکر را به صورت مزمن استفاده می کنند بلافاصله قبل از عمل جراحی دارو را قطع کرد. هرچند اختلال در توانایی قلب برای پاسخ دادن به رفلکس محرک های آدرنرژیک ممکن است خطرات بیهوشی عمومی و پروسه های جراحی را افزایش دهد.

نکات قابل توصیه

- طبق دستور پزشک از بتاکسولول استفاده کنید. تمام اطلاعاتی را که به شما داده شده است بخوانید. تمام دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید. برای رسیدن به بهترین اثر گذاری دارو ، زمان دوزها را فراموش نکنید .
- بتاکسولول را در یک زمان مشخص در روز استفاده کنید.
- بستن چشم ها پس از مصرف قطره یا فشار دادن گوشه چشم با انگشت به مدت 2 دقیقه سبب کاهش نفوذ دارو به جریان خون و در نتیجه افزایش اثربخش دارو و کاهش عوارض جانبی آن می شود .
- فشار داخل چشم باید مجددا پس از 4 هفته از شروع درمان ارزیابی شود چرا که شروع پاسخ به دارو ممکن است چند هفته به طول بینجامد.

مصرف در بارداری

به دلیل کمبود اطلاعات توصیه نمی شود

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.