بیزاکودیل Bisacodyl

گروه دارو: ملین محرک

بیزاکودیل یک ملین محرک است که مستقیما روی روده اثر کرده و با افزایش حرکات آن, در درمان یبوست به کار می رود.

مکانیسم اثر

بیزاکودیل بعد از ورود به بدن به متابولیت فعال بیس هیدروکسی فنیل پیریدیل متان متابولیزه شده و با اثر گذاری مستقیم روی کولون باعث افزایش حرکات پریستالیتیک روده و افزایش دفع می شود.

فارماکودینامیک

بیزاکودیل بعد از مصرف، توسط سلول های روده و یا باکتری ها هیدرولیز شده و متابولیت فعال آن مستقیما روی موکوز و عضلات روده تاثیر می گذارد تا حرکات پریستالیتیک روده ایجاد شده و دفع مدفوع صورت گیرد.

فارماکوکینتیک

داروی بیزاکودیل بعد از مصرف خوراکی یا مقعدی جذب اندکی دارد و شروع اثر آن حدودا 6 تا 8 ساعت بعد از مصرف دارو می باشد. داروی جذب شده بیش از 99 درصد اتصال پروتئینی دارد و در شیر ترشح می شود. بخش جذب شده بیزاکودیل کاملا در کبد متابولیزه شده و نهایتا در ادرار دفع می شود.

مقدار مصرف بیزاکودیل

یبوست و آماده سازی روده برای اعمال تشخیصی در بزرگسالان :

 5 تا 15 میلی گرم روزانه ( 1 تا3 قرص) به صورت خوراکی . بسته به شرایط بیمار و نیاز به دارو

یا 10 میلی گرم روزانه (یک شیاف) مقعدی

تداخلات دارویی

تیموگلوبولین , ایبوتیلاید

مصرف همزمان این دارو با آنتی اسید ها باعث استفراغ و کرامپ شکمی می شود. مصرف همزمان سایر داروها با بیزاکودیل سبب کاهش جذب خوراکی آن ها می شود.

هشدارها

گزارشاتی از ایجاد تشنج در اثر عدم تعادل الکترولیتی بعد از مصرف دوزهای بالای ملین ها وجود دارد. بنابراین مصرف بیزاکودیل در افرادی که داروهای موثر بر الکترولیت ها مانند داروهای دیورتیک مصرف می کنند بایستی بادقت صورت گیرد چرا که احتمال عدم تعادل الکترولیتی و هایپوناترمی افزایش می یابد.

در صورت مصرف بیزاکودیل در این افراد میزان سدیم, پتاسیم, کلسیم, کراتینین و BUN بایستی تحت نظر باشد. در صورتی که بیمار هر کدام از شرایط زیر را دارد بیزاکودیل نبایستی مصرف شود: درد شدید معده, آپاندیسیت, یبوست شدید, خون ریزی گوارشی, انسداد روده, مشکل شدید در بلع, جراحی اخیر گوارشی و آلرژی شدید به دارو

نکات قابل توصیه

در صورت وجود هرکدام از موارد زیر قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت شود:

بارداری یا قصد بارداری, شیردهی, الرژی به دارو, سابقه نارسایی قلبی, اختلالات الکترولیتی, تهوع, استفراغ و درد با منشا نامشخص در معده.

بیزاکودیل باید با یک لیوان بزرگ آب مصرف شود. در طول دوره درمان نیز آب زیاد مصرف شود. دارو باید با فاصله حداقل یک ساعته از شیر و آنتی اسیدها مصرف شود. (مصرف بیزاکودیل با شیر یا آنتی اسیدها به دلیل باز شدن پوشش معده ای دارو می تواند سبب دل پیچه و استفراغ شود)
در صورت فراموشی یک دوز از دارو, باید به محض یادآوری میل شود و در صورتی که تا دوز بعدی فاصله زیادی نمانده است نیازی به مصرف دوز فراموش شده نیست و بایستی طبق برنامه مصرف شود.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.