دالفیرا Dalfampridine


دالفامپریدین (دالفیرا) یک مسدد کانالهای پتاسیمی می باشد. دالفامپریدین جهت بهبود سرعت راه رفتن در بیماران مولتیپل اسکلروزیس (ام اس) استفاده می شود.

مکانیسم اثر

مکانیسم عمل داروی دالفامپریدین تاکنون بخوبی شناخته نشده است .دالفامپریدین یک مسدد کانالهای پتاسیمی وسیع الطیف می باشد که سبب افزایش انتقال پتانسیل های عمل در آکسون های دمیلینه (دارای میلین ملتهب ویا تخریب شده) می شود.

فارماکودینامیک

داروی دالفامپریدین یک مسدد کانالهای پتاسیمی وسیع الطیف لیوفیلیک می باشد که ترجیحا به موقعیت باز نسبت به موقعیت بسته کانالهای پتاسیمی در سیستم اعصاب مرکزی متصل می شود. دالفامپریدین در بیماران مولتیپل اسکلروزیس(ام اس) استفاده می شود. دالفامپریدین فاصله QTc را افزایش نمی دهد.

فارماکوکینتیک

دالفامپریدین سریع و کامل از طریق دستگاه گوارش جذب می شود.فراهمی زیستی نسبی دالفامپریدین 96% می باشد.
اتصال به پروتئینهای پلاسما بسیار پایین 2-3% می باشد. 97 تا 98% به پروتئینهای پلاسما متصل نمی شود.
دالفامپریدین و متابولیت هایش پس از 24 ساعت تقریبا بصورت کامل دفع می شوند. 95.9% مقدار مصرفی از طریق ادرار و 0.5% از طریق مدفوع دفع می گردد.
نیمه عمر حذفی دالفامپریدین 5.2 تا 6.5 ساعت و نیمه عمر پلاسمایی آن حدود 7.6 ساعت می باشد.

مقدار مصرف دالفیرا

مقدار مصرف معمول برای مولتیپل اسکلروزیس : بزرگسالان:
حداکثر مقدار پیشنهاد شده : 10 mg هر 12 ساعت ( بدون توجه به غذا)

هشدارها

1- دالفامپریدین در بیماران با سابقه تشنج منع مصرف دارد.در بیمارانی که حین درمان با دالفامپریدین دچار تشنج می شوند مصرف دالفامپریدین را قطع کرده و هرگز دوباره درمان با دالفامپریدین را شروع نکنید.
2- دالفامپریدین را همزمان با دیگر فرم های 4-آمینوپیریدین( 4–-AP، فامپریدین ) مصرف نکنید زیرا ماده موثره آنها یکسان می باشد.
3- ایمنی مصرف و اثربخشی دالفامپریدین در کودکان ( زیر 18 سال) هنوز به اثبات نرسیده است.

نکات قابل توصیه

1- داروی دالفامپریدین را می توانید همراه غذا ویا با فاصله از غذا مصرف کنید.
2- دالفامپریدین را در دو نوبت جداگانه و با فاصله زمانی 12 ساعت مصرف کنید.
3-قرص های دالفامپریدین باید بصورت کامل بلعیده شود. از شکستن ، خرد کردن ، جویدن و یا حل کردن آنها بپرهیزید.
4-دالفامپریدین را در دمای 25 درجه سانتیگراد نگهداری کنید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • ناهید | 1403/02/26

   سلام وقت بخیر . بیمار ام اس هستم سمت راست بدنم بیحسی داره ،داروی زیتاکس چندین سال استفاده میکردم مشکلی نداشتم .اخرین بار که برای تزریق زیتاکس بستری شدم قرص دالفیرا برام تجویز کردن بعد ترخیص استفاده نکردم قبلا کمر درد نداشتم الان با کمر درد شدید و خشکی عضله هام بستری شدم ممکنه بخاطر دالفیرا باشه?

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام در این خصوص نمی توان با قطعیت نظر داد ولی به طورکلی با توجه به شرایط شما هروقت متخصص معالجتان دارو تجویز کردند طبق دستور مصرف کنید


  • نجمه مشایخی | 1403/02/17

   از بین ۴ ساعت ۲ عدد قرص دالفیرا بخوریم .چکار باید کنیم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام لطفا سوال خود را دقیق مطرح کنید


  • حسن عظیمی | 1402/10/11

   سلام مدت ۵ماه است که دچار بیماری گیلن باره شدم ودکتر به دلیل احساس گرفتگی عظلانی پاها،گز گز، وعدم تعادل قرص فامپریدین۱۰ تجویز کرده ودرحال حاضر راه رفتنم بهتر شده ولی احساس درد شدید کمر وعظله باسن دارم ،میتونم مسکن بخورم ویادارو قطع کنم یا به مصرف ادامه بدم؟

   پاسخ دکتر شیعه زاده:

   با درود فراوان
   در پروفایل عوارض جانبی فامپریدین به درد پشت اشاره شده است. هر چند ممکن است دردهای شما مرتبط با دارو نباشد. در حال حاضر میتوانید از کرم ها و ژل های موضعی مسکن و ماساژ استفاده کنید.هرچند تداخلی بین مسکن های خوراکی ساده مانند استامینوفن و دارو شما گزارش نشده است اما بهتر است در خصوص بررسی بیشتر با پزشک خود مشورت نمایید. 
   با آرزوی سلامتی 


  • سامان رضایی | 1402/10/11

   سلام ام اس دارم چهار ساله دالفیرا مصرف میکنم و اصلا وضعیت راه رفتنم بهتر نشده. دکتر گفت یک ماه دارو رو قطع کن ولی توضیح نداد چجوری؟ دوز رو کم کنم ؟ یا یدفه قطع کنم؟

   پاسخ دکتر شیعه زاده:

   با درود فراوان
   بهتر است در این خصوص از متخصص خود مشورت بگیرید.  اما با توجه به عدم پاسخ دهی دارو احتمالا قطع دارو مشکلی ایجاد نخواهد کرد
   با آرزوی سلامتی


  • گیتا موشیدی | 1399/06/15

   من ۲۶ سال است به msمبتلا هستم ۵ سال پیش بخاطر کندی درراه رفتن برایم روزی یکعد د دالفیرا تجویز شد بعد پزشک دیگری امپول(تایسابری)تجویز کرد که با مخالفت ۳ پزشک دیگر روبرو شد وگفتند بیماری تو درحال حاظر خاموش استولییک پزشک دیگر بدون معاینه برای من مجددا دالفیرا تجویز کرد الان بمدت ۲سال است دوباره از دالفیرا استفده میکنمایا ادامه بدهم یا خیر؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بله حتما از این دارو استفاده کنید و بدون اجازه پزشک به هیچ عنوان قطع نکنید.


  • بهزاد | 1399/05/16

   سلام: جوانی۳۴ساله هستم،در۹سالگی به علت آپاندیس به عمل رفتم،موقع به هوش آمدن،اکسیژن حدود۳۰ثانیه قطع شده ومراباضربه های متعدد از سرم،به هوش آوردند.حالامن تعادل ندارم.موقع نگاه کردن به گوشی یاکامپیوتر دست وپاهایم خشک میشن،در مورد راه رفتن بایدازجایی بگیرم وبلندشوم وباتکیه از دیوار راه بروم؛ حالا میخوام ازقرصهای دالفیرا استفاده کنم،تأثیری بر بیماریم دارد؟مرا لطفن راهنمایی کنید؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   دالفیرا داروی تخصصی می باشد و مصرف آن را تنها از طریق MRI و پزشک نورولوژیست تعیین می کند..


  • عباس ملازاده | 1399/04/06

   با تشکر.قویترین داروی ضداسپاسم و ضددرد در کشورما کدامند.

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام ملاک تجویز جهت اثر گذاری بهتر وضعیت بیمار میباشد


  • حشمت احمدی | 1399/02/01

   سلام ایاخوردن یک وعده دالفیرامشکلی ایجاد می کنه.من بیمارام اس هستم دوساله دالفیرامصرف میکنم امانمیتونم خوب راه برم و تعادل ندارم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   بنده سوال شما رابه درستی متوجه نشدم
   میزان مصرف از روزی یک عدد تا دو عدد بسته به نظر پزشک متغیرمیباشد.


  • مجتبی | 1398/11/29

   با سلام....من بیمار پارکینکسون خفیف دارم که بعد از مصرف مواد مخدر به کما رفتم....و بعد از کما عوارض داد و باعث اختلال در راه رفتنم شد....زیر نظر دکتر الان ۵ماه قرص دالفیرا ۱۰ مصرف میکنم روزی ۲عدد...اوایل روند رو به رشد عالی داشتم ولی تو ۳ماه بعد روند روبه رشدم متوقف شده الان چیکار کنم؟؟؟؟میترسم قطع کنم نتونم راه برم....راهنماییم کنید با تشکر

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با توجه به شرح حال داده شده بهتر است با پززشک حخود مشورت نمایید.
   و از طرفی با توجه به شرایط خاص و نوع بیماری بهتر است تحت نظر پزشک دارو را قطع یا مصرف کنید.


  • مریم | 1398/09/06

   سلام وقتتون بخیر. من بیماری دیستروفی عضلانی دارم. اما دکترم بهم برای یک هفته دالفیرا دادوگفت اگه خوب نشدی نخوردیگه.. منم فقط 14 عدد خوردم و دیگه نخوردم اما هفته بعددیدم اصلا نمیتونم راه برم انگار پاهام به زمین چسبیده.. بعد فهمیدم بخاطر قطع دالفیراهست و الان معتادش شدم و میخوام قطعش کنم چون تاثیری نداره برای من و قیمتش بالاست. لطفا راهنماییم کنید. واقعا شرایط جسمی من سخته. معلولیت شدید دارم. ممنون

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   با توجه به شرایط خاص و نوع بیماری بهتر است تحت نظر پزشک دارو را قطع یا مصرف کنید.


  • مریم | 1398/07/12

   من بیماری ام اس دارم و پاهایم خشک شده و قادر له ایستادن و راه رفتن نیستم دکترم این دارو رو تجویز کرده یا خوردنش تاثیری بر اسپاسم پاهایم و خشکی و سفتی زانوهایم دارد؟

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   دالفیرا با مکانیسم مسدد کانال پتاسیم تاحدودی  باعث بهبود عملکرد حرکتی بیمار می گردد.


  • صفائی | 1398/06/19

   سلام.من ام اس دارم به سختی راه می رم . پزشکم برام دالفیرا 10 نوشتن.عوارضشو که دیدم می ترسم استفاده کنم. من معمولا اسپاسم گونه دارم.ممکنه با مصرف دالفیرا اسپاسم صورتم تشدید بشه

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر عوارض این دارو شامل تهوع , سردرد , بی خوابی , یبوست , گیجی , ضعف , گز گزاندامها , سوءهاضمه , عفونت دستگاه ادراری , پشت درد و التهاب بینی و گلو میباشد.


  • malazade158060@gmail.com | 1397/09/15

   آیا از این دارو برای درمان میلیت عرضی هم میتوانیم استفاده بکنیم .

   پاسخ آقای دکتر جلیلی:

   با سلام استفاده از دالفیرا در این بیماری در مراحل تحقیقاتی و کارآزمایی بالینی قرار دارد و هنوز به مرحله تایید توسط FDA نرسیده است. هرچند شواهد به نفع تاثیر مثبت این دارو در میلیت عرضی است.