فلکاینید | فلکایینید Flecainide


فلکاینید یک داروی ضد آریتمی متعلق به دسته IC می باشد. فلکاینید روی ریتم ضربان قلب تاثیر می گذارد. فلکاینید در موقعیت های بخصوص برای پیشگیری از اختلالات شدید ریتم ضربان بکار میرود.

مکانیسم اثر

داروی فلکاینید بر روی کانالهای سدیمی غشای سلولهای عصبی عمل کرده و گسترش فعالیت تشنجی را محدود کرده و سبب کاهش انتشار تشنج می شود.
عمل ضد آریتمی فلکاینید با واسطه اثر بر کانالهای سدیمی رشته های پورکنژ می باشد. فلکاینید یک مسدود کننده کانالهای سدیمی می باشد و به کانال های سدیمی وابسته به ولتاژ متصل می شود.
فلکاینید یک دارو با اثر اینوتروپیک منفی و فعالیت بیحس کنندگی موضعی می باشد.
فلکاینید هدایت،تحریک پذیری و خودکاری قلب را از طریق آهسته کردن هدایت دهلیزی ، داخل بطنی ، گره دهلیزی-بطنی و رشته های هیس-پورکنژ کاهش می دهد.

فارماکودینامیک

فلکاینید یک دارو با اثر اینوتروپیک منفی و فعالیت بیحس کنندگی موضعی می باشد. فلکاینید یک داروی ضد آریتمی متعلق به دسته IC می باشد.

فارماکوکینتیک

پس از مصرف خوراکی ، جذب داروی فلکاینید از راه مجرای گوارش تقریبا کامل می باشد.در بیشتر افراد حداکثر غلظت پلاسمایی پس از 3 ساعت (در محدوده 1-6 ساعت) بدست می آید.
غذا و آنتی اسید بر روی جذب تاثیرندارند البته شیر در نوزادان می تواند مانع جذب شود.نیمه عمر ظاهری پلاسما بطور میانگین حدود 20 ساعت می باشد. فلکاینید حدود 40% با پروتئین های پلاسما پیوند می یابد.
متابولیسم فلکاینید کبدی می باشد.دفع فلکاینید از بدن بستگی به عملکرد کلیه دارد( 10 تا 50% در ادرار بصوت دست نخورده یافت می شود).

مقدار مصرف فلکاینید | فلکایینید

- مقدار مصرف معمول برای تاکی کاردی بطنی :بزرگسالان:

مقدار اولیه: 100 mg هر 12 ساعت.
مقدار نگهدارنده: مقدار مصرف می تواند هر 4 روز 50 mg دو بار در روز تا دست یافتن به پاسخ مطلوب افزایش یابد.اغلب بیماران با تاکی کاردی بطنی مداوم به مقدار مصرف بیش از 150 mg هر 12 ساعت( 300 mg/day) نیاز ندارند.
حداکثر مقدار مصرف:400 mg/day .

- مقدار مصرف معمول برای تاکی کاردی فوق بطنی: کودکان:

--زیر یک ماه:
مقدار اولیه:2 mg/kg/day ، خوراکی،در دو مقدار منقسم هر 12 ساعت ، تا رسیدن به پاسخ مطلوب تیتر شود همراه با اندازه گیری غلظت سرمی.مقدار مصرف موردنیاز بصورت میانگین برای مهار تاکی کاردی فوق بطنی در 17 نوزاد 3.35 ± 1.35 mg/kg/day گزارش شده است.
-یک ماه و بالاتر:
مقدار اولیه:1-3 mg/kg/day ، خوراکی یا 50 تا 100 mg/m2/day خوراکی در 3 مقدار منقسم .
بطور معمول: 3 تا 6 mg/kg/day یا 100 تا 150 mg/m2/day در 3 مقدار منقسم .
حداکثر مقدار مصرف در کودکان 8 mg/kg/day یا 200 mg/m2/day می باشد.

هشدارها

1- داروی فلکاینید در بیماران دارای سابقه نارسایی احتقانی قلب یا اختلالات عملکرد میوکارد با احتیاط فراوان مصرف گردد.
2- اختلالات الکترولیتی (شامل پتاسیم،سدیم ) قبل از شروع درمان با فلکاینید باید اصلاح گردد.
3- مقدار مصرف فلکاینید در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه باید کاهش داده شود.در بیماران با اختلال عملکرد کلیه شدید مقدار اولیه مصرف 100 mg هر 12 ساعت می باشد.
4- شروع درمان با فلکاینید باید در بیمارستان باشد.

نکات قابل توصیه

1-حداکثر مقدار مصرف داروی فلکاینید توصیه شده در بیماران دارای( PSVT ) تاکی کاردی حمله ای بازچرخشی فوق بطنی ، 300 mg/day می باشد.
2- حداکثر مقدار مصرف فلکاینید توصیه شده در بیماران دارای تاکی کاردی بطنی مداوم 400 mg/day می باشد.
3-اندازه گیری سطح الکترولیت های خون ( شامل پتاسیم و سدیم ) و سطح سرمی داروی فلکاینید در فواصل منظم در حین درمان با فلکاینید برای جلوگیری از سمیت قلبی فلکاینید ضروری است.
4-مصرف سدیم و مایعات در طول درمان با فلکاینید باید محدود گردد و وزن بیمار کنترل شود.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • فاطمه | 1402/11/13

   وقت بخیر،حدود دوسال است که دچار pvc وpac شدم،انواع داروها را به من دادند ،یکبار هم epانجام دادم ولی ابلیشن نکردند،گفتند جای بدیست و نمیتوان سوزاند،حالا حدود ۳ ماه است که فلکایینید ۱۰۰ میخورم،میخواستم بدانم آیا این قرص را میتوان مدام خورد یا بازه خاصی دارد؟در ضمن این ق ص با دوز ۱۰۰ روزی دوبار برایم خوب است وقتی کمتر تجویز میشود دوباره مشکلم برمیگردد،ممنون میشوم راهنمایی کنید، تشکر

   پاسخ دکتر شیعه زاده:

   با درود فراوان
   بله مشکلی از این نظر وجود ندارد. بهتر است به طور مرتب تحت نظر پزشک معالج خود باشید و در صورت لزوم ایشان بررسی های لازم را در صورت نیاز به تغییر دارو انجام خواهند داد
   بااحترام


  • هاشمی | 1402/03/23

   من 48 ساله هستم . اخیرا و حدود یک و نیم سال هست مبتلا به pvc با حدود 12000 ضربان قلب اضافه شده ام . آیا مصرف فیلکائینید به در مان آریتمی و بهبود عارضه کمک میکنه یا فقط به عنوان کنترل کننده و بازدارنده عمل میکنه ؟ در حال حاضر روزانه فلکائینید 100 ، کنکور 10 و والزامیکس 160/10 استفاده میکنم ممنون از راهنمایی شما

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام این دارو باعث کاهش فرکانس متوسط PVC می شود. و با ادامه درمان آن را پایین نگه می دارد.


  • محمد‌رضا ثقفی | 1401/01/04

   سلام بنده ۵۸ ساله هستم حدود دوسال است که جهت ضربان زیاد وشدید هنگام استراحت قرص کنکور ۵ مصرف می کردم مدتی است دچار بی نظمی ضربان شدم پس از مراجعه و انجام آزمایشات مختلف دکتر قرص تامونید ۱۰۰ تجویز نمود که پس از مصرف هنگام استراحت حالت خاصی مانند کم رسیدن خون به دست وپا ایجاد شده که با حرکت وراه رفتن بهتر می شوم خیلی اذیت هستم نمی توانم بخوابم آیا مصرف این قرص را قطع کنم ؟‌ ضمنا صبحها هنوز کنکوردوونیم مصرف می کنم. خواهشمندم راهنمایی فرمائید تشکر

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام در یک مطالعه بالینی سندرم پای بی قرار جزء عوارض این دارو ثبت شده است که البته در خانم های بالای ۶۰ سال بیشتر بوده

   دردهای عضلانی هم جزء عوارض اثبات شده این دارو هستند
   درخصوص ادامه یا قطع مصرف این دارو متخصص معالجتان باید نظر بدهند


  • خسرجی | 1400/05/19

   سلام قرص تامبکور ۱۰۰ (فلکاینید استات ) موجوده

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   جهت مشاوره رایگان دارویی بصورت تلفنی و اطلاع از موجودی داروها ، می توانید در ساعات (7 الی 22)  با شماره ی 31908 -051  داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید 


  • حمیدرضا بنی کریم | 1400/03/28

   سلام من آریتمی شدید داشتم با مصرف فلوکاینید۱۰۰ زندگی عادی پیدا کردم اما متاسفانه خارجی آن خیلی کمیاب شده شما میتونید کمکم کنید؟ایرانیش همون اثر داره؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام ماده موثره هر دو یکیست ولی بهتره بصورت تدریجی جایگزین بشه


  • لاله | 1400/01/26

   با سلام من قرص فیلکاینید مصرف میکنم اضطراب شدید دارم باهمه داروی ضداضطراب تداخل داره فیلکائنید میشه لطف کنین بگین من میتونم آسنترا بخورم؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام 
   فلکائینید تداخل قابل توجهی با آسنترا ندارد


  • محمد | 1400/01/21

   طول دوره درمان فلکایینید رو میشه بفرمایید؟ من ۳۸ سالم هست و دارای اریتمی قلبی از نوع pvcهستم .

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   طول دوره درمان بستگی به علایم بالینی بیمار و ریتم قلبی دارد...


  • قبادی | 1399/09/07

   سلام فلکاینید خارجی پیدا نکردم نوع ایرانیشو گرفتم میترسم ضربان های اضافی شروع بشن

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام میتوان با کنترل علائم شروع به مصرف بفرمایید


  • الهه | 1399/06/20

   سلام آیا میشه به بجای فلکاینید مایلن 100 که جلد سبز رنگ داره از فلکاینید نرمون 100,استفاده کرد؟چون اون سبز رو مامانم چند سالیه استفاده میکنه دیگه پیدا نمیشه .هر دوساخت اسپانیا .

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   بله مصرف کنید مشکلی ندارد..


  • دکتر احمد شکرچی زاده | 1399/05/12

   سلام آیا قرص Flecainide 100 mg قابل تهیه میباشد یا خیر؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام بله