تترابنازین Tetrabenazine


تترابنازین یک عامل موثر بر سیستم عصبی مرکزی می‌باشد که برای درمان بیماری کره آ هانتینگتون (حرکات کنترل نشده و غیر ارادی) استفاده می شود. تترابنازین یک تخلیه کننده مونوآمین (monoamine depleter) می‌باشد که با کاهش مواد شیمیایی خاصی در مغز (به عنوان مثال، دوپامین، نوراپی نفرین، سروتونین) عمل می کند. اینکه چگونه برای کاهش حرکات غیر ارادی عمل می‌کند به طور کامل شناخته نشده است.

مکانیسم اثر

تترابنازین متعلق به دسته داروهای نورولوژیک می باشد و در واقع یک تخلیه کننده ی مونوآمین مرکزی است. این دارو با مهار برگشت پذیر گیرنده های versicular mono amine transportorter type2 )VMAT2) می تواند باعث کاهش دریافت مونوآمین توسط وزیکول های سیناپسی شده و در نتیجه منجر به کاهش ذخیره ی مونوآمین گردد.

فارماکودینامیک

تترابنازین یک مهارکننده سیستم عصبی مرکزی با اثر بر گیرنده VMAT2 می باشد . از این دارو در کنترل بیماری کره هانتینگتون و دیستونی ها و دیسکنزی استفاده می شود.

فارماکوکینتیک

جذب : دارو پس از مصرف خوراکی 75 درصد است. اتصال پروتئینی آن 82 تا 85 درصد می باشد و سریعا در مغز منتشر می شود.
متابولیسم : دارو به سرعت و به میزان گسترده ای در کبد از طریق آنزیم کربونیل ردوکتاز به متابولیت های فعال متابولیزه می شود. متابولیت های فعال عمدتا از طریق CYP2D6 متابولیزه می شوند.
دفع : نیمه عمر تترابنازین ۵-۷ ساعت می باشد. 75 درصد دفع دارو از طریق ادرار و درصد کمی از راه مدفوع می باشد و عمدتا نیز به صورت متابولیت است.
‎‎** نکته: در افراد با نارسایی کبدی نیمه عمر تترابنازین افزایش می یابد .

مقدار مصرف تترابنازین

ابتدا مقدار 12/5 میلی‌گرم دو بار در روز (در سالمندان mg/day 12/5 ) مصرف و سپس با افزایش تدریجی مقدار مصرف به 25-12/5 میلی‌گرم سه بار در روز می‌رسد. حداکثر مقدار مصرف mg/day 200 است.

هشدارها

- در مدت مصرف این دارو احتمال بروز افسردگی و افکار خطرناک مانند فکر خودکشی در بیمار وجود دارد . لذا در صورت مشاهده ی تغییرات خلق و خو و یا چنین افکاری در بیمار باید فواید و مضرات ادامه ی مصرف دارو توسط پزشک ارزیابی گردد. ‎همچنین به بیمار یا همراه وی توصیه های لازم در مورد احتمال بروز افسردگی و راهکار های مناسب جهت کاهش خطرات ناشی از آن ارائه گردد.
- وضعیت بیمار به صورت منظم از نظر روحی ( افکار و رفتار )، فشار خون و ضربان قلب کنترل گردد تا در صورت احتمال افت فشار خون ، اقدامات لازم انجام شود .
- با توجه به تداخلات دارویی گسترده تترابنازین لازم است لیست داروهای بیمار به طور کامل بررسی گردد. خصوصا سابقه مصرف MAOIs حداقل۱۴ روز پیش از شروع درمان با تترابنازین و سابقه مصرف رزرپین ۲۰ روز پیش از شروع مصرف تترابنازین از بیمار یا همراه پرسیده شود.

نکات قابل توصیه

• در دوران بارداری با احتیاط زیاد و تحت نظر پزشک مصرف شود.
• در دوران شیردهی مصرف نشود.
• تا مشخص شدن اثر دارو بر هوشیاری فرد ، از انجام فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری و تمرکز دارند خودداری شود.
• در فواصل منظم فشار خون خود را کنترل نمایید.
• جهت پیشگیری از احتمال سرگیجه و افتادن ، در هنگام برخاستن از موقعیت های خوابیده یا نشسته ، به آرامی این کار را انجام دهید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.