تستوسترون Testosterone


تستوسترون یک هورمون استروئیدی آندروژنیک با خاصیت آنابولیک می باشد که اصلی ترین هورمون درون زاد مردانه است. این ماده یک هورمون جنسی طبیعی است که در بیضه مردان ساخته می شود. مقدار اندکی از تستوسترون در تخمدان و غدد آدرنال زنان نیز تولید می شود.

مکانیسم اثر

جایگزین هورمون تستوسترون در افرادی که دچار کمبود یا فقدان آن هستند می شود.

فارماکودینامیک

تستوسترون در بدن باعث افزایش ساخت پروتئین و کاهش کاتابولیسم آمینواسیدها می شود و باعث بهبود تعادل نیتروژن ( در شرایط دریافت مقدار کافی کالری و پروتئین) می شود. آندروژن ها باعث تحریک ساخت گلبولهای قرمز ( توسط افزایش ساخت فاکتور محرک اریتروپویتیک) می شود.
تستوسترون و سایر هورمون های آندروژنیک باعث افزایش رشد قدی پسران تا قبل از بسته شدن اپی فیز استخوانی هستند .
دوزهای بالای تستوسترون باعث اختلال در اسپرماتوژنز (ساخت اسپرم) می شود.

فارماکوکینتیک

• تستوسترون بعد از مصرف موضعی از راه پوست ( به صورت ژل یا سیستم ترنس درمال) و مخاط ( به صورت قرص پیوسته رهش داخل دهانی )جذب می شود.
• از راه خوراکی میزان فراهمی زیستی کاهش می یابد چرا که علاوه بر گذر اول کبدی, در مخاط سیستم گوارشی نیز متابولیزه می شود.
• در مصرف موضعی، (ژل 1 درصد) داروی موجود روی سطح پوست به عنوان یک مخزن ذخیره برای رهش آهسته دارو عمل می کند و بعد از قطع مصرف دارو, به مدت 24 تا 48 ساعت غلظت خونی دارو در سطوح درمانی باقی مانده و بعد شروع به کاهش می کند و 5 روز بعد از قطع دارو تقریبا به مقدار قبل از درمان باز می گردد.
• در فرم ترنس درمال پس از قطع دارو 24 ساعت طول می کشد تا غلظت دارو به مقدار قبل از درمان برسد. بعد از قطع فرم دهانی دارو, غلظت سرمی دارو طی 2 تا4 ساعت به زیر سطح نرمال کاهش می یابد.
تستوسترون سیپیوناتو انانتات نیز بعد از تزریق عضلانی اثرات طولانی مدت (حدود 2 تا 4 هفته) دارند. حدود 30 تا 40 درصد دارو در پلاسما به گلوبولین های متصل شونده به هورمون های جنسی متصل شده و 2 درصد آزاد می ماند و بقیه دارو به آلبومین یا سایر پروتئین های خونی متصل می شود.
تستوسترون عمدتا در کبد متابولیزه شده و 90 درصد آن در ادرار و 6 درصد در مدفوع دفع می شود.
نیمه عمر پلاسمایی دارو حدود 10 تا 100 دقیقه است و در تزریق عضلانی فرم سیپیونات حدود 8 روز می باشد.

مقدار مصرف تستوسترون

بزرگسالان
o هایپوگنادیسم در مردان
o عضلانی :
- تستوسترون آن دکانوات به مقدار 750 میلی گرم عضلانی در ابتدا و در ادامه 750 میلی گرم بعد از 4 هفته و سپس 750 میلی گرم عضلانی بعد از 10 هفته .
- تستوسترون انانتات یا سیپیونات : 50 تا 400 میلی گرم عضلانی هر 2 تا 4 هفته.
o ایمپلنت : 2 تا 6 پلت ( هرکدام 75 میلی گرم ) زیر جلدی به مدت 3 تا 6 ماه ( 2 پلت75 میلی گرم به ازای هر 25 میلی گرم تستوسترون پروپیونات هر هفته)
o پچ دهانی مخاط چسب : یک پچ 30 میلی گرمی بر روی لثه دو بار در روز (با فاصله 12 ساعته)
o موضعی :
- فیلم ترانس درمال : 2 تا 6 میلی گرم به پشت, شکم, بالای بازو یا قسمت بالای ران روزی یک مرتبه ترجیحا شب ها چسبانده شود.
- ژل : 5 گرم یک بار در روز ترجیحا صبح ها.
- محلول ترانس درمال : در ابتدا 60 میلی گرم تستوسترون ( یکدوز 30 میلی گرمی که به زیر هر بغل مالیده می شود) هر روز صبح در یک زمان مشخص.
o درمان تسکینی در سرطان پستان
o تزریقی: تستوسترون انانتات به مقدار 200 تا 400 میلی گرم عضلانی هر 2 تا 4 هفته
کودکان
o تاخیر بلوغ
o عضلانی : تستوسترون انانتات به مقدار 50 تا 200 میلی گرم هر 2 تا 4 هفته برای مدت 4 تا 6 ماه .
o ایمپلنت : 2 پلت ( هرکدام 75 میلی گرم تستوسترون ) به صورت زیرجلدی هر 3 تا 6 ماه.

هشدارها

اختلال نوزادی یا جنینی : مصرف تستوسترون خصوصا در سه ماهه اول بارداری ممکن است باعث بروز صفات ثانویه مردانه در دستگاه تناسلی خارجی نوزادان دختر ( هایپرتروفی کلیتوریس ، رشد غیر طبیعی واژن ، چسبیدن لایه های تناسلی به هم برای تشکیل ساختاری شبیه کیسه بیضه ) شود.
• صفات ثانویه مردانه در زنان و کودکان دریافت کننده تستوسترون نیز ممکن است ایجاد شود ( بزرگی آلت مذکر یا کلیتوریس, رشد موهای عانه, افزایش نعوظ و میل جنسی و رفتارهای تهاجمی و افزایش سن استخوانی در کودکان 9 ماه تا 5 سال).
کبدی : عوارض بالقوه خطرناک مانند آدنومای کبدی, کارسینوما سلولهای کبدی, هپاتیت کلستاتیک, یرقان در دوزهای بالا یا مصرف طولانی مدت آندروژن ها (مانند تستوسترون انانتات) مشاهده شده است.
• ادراری تناسلی: احتمال تحریک شدید جنسی یا پریاپیسم خصوصا در افراد مسن وجود دارد.
• اولیگواسپرمی و کاهش حجم انزال ممکن است در مردانی که دوزهای بالا یا مدت زمان طولانی دارو مصرف کرده اند ایجاد شود. در صورت وقوع هرکدام از این موارد بایستی دارو قطع شده و در صورت نیاز به شروع مجدد, با دوز کمتر شروع شود.
احتباس مایعات : ادم با یا بدون نارسایی احتقانی قلب, ممکن است به علت احتباس آب و نمک ایجاد شود که در بیماران کلیوی یا کبدی ممکن است مشکل آفرین باشد.
افزایش سطح کلسیم : ممکن است به علت ایجاد استئولیز هایپرکلسمی ایجاد شود خصوصا در افراد بی تحرک یا در زنان مبتلا به سرطان پستان متاستاتیک. در بیماران مبتلا به سرطان، هایپرکلسمی ممکن است نشان دهنده پیشرفت متاستاز به استخوان باشد. در این افراد بررسی دقیق سطح کلسیم خون و ادرار ضروری است.
آپنه خواب : ممکن است در برخی بیماران باعث اختلال تنفس حین خواب شود خصوصا در افرادی که مبتلا به چاقی یا اختلالات مزمن ریوی هستند.
سوء مصرف : احتمال ایجاد عوارض جانبی ( اپیزودهای مانی و افسردگی, رفتارهای ضداجتماعی, تغییر در میل جنسی, افزایش خطر بیماریهای قلبی عروقی و سمیت کبدی) وجود دارد.
واکنش های افزایش حساسیت : ممکن است در محل استعمال سیستم های ترنس درمال ایجاد شود.
ژل تستوسترون حاوی الکل است و قابل اشتعال می باشد. در حین استفاده از ژل سیگار نکشید و از آتش به دور باشید.

نکات قابل توصیه

در صورت وجود هرکدام از موارد زیر یا حساسیت به تستوسترون , نباید مصرف شود:
• سرطان پروستات, سرطان پستان در مردان, مشکلات شدید قلبی, بیماریهای شدید کلیوی, کبدی و در صورت باردار بودن.
• برای اطمینان از بی ضرری دارو در خصوص موارد زیر با پزشک مشورت شود:
• دیابت, بزرگی پروستات, مشکلات قلبی, سابقه حمله قلبی, سکته یا لخته خون, بالا بودن سطح کلسترول یا تری گلیسرید, سرطان سینه ( در مردان یا زنان مبتلا به هایپرکلسمی) بیماریهای کبدی و کلیوی, بیماران بستری یا ناتوان, در صورت مصرف داروهای رقیق کننده خون ( مانند وارفارین و ...)
• این دارو ممکن است برای جنین مضر باشد بنابراین در دوران بارداری نباید مصرف شود.
• در خصوص ترشح تستوسترون به داخل شیر اطلاعات زیادی در دسترس نیست بنابراین بهتر است طی درمان با این دارو شیردهی متوقف شود.

مصرف در بارداری

X ( مصرف در بارداری ممنوع است)

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • Kia | 1403/04/24

   سلام وقت‌بخیر بعد از تزریق انانتات 100 کمی سرفه میکنم آیا طبیعی هست یا نه؟

   پاسخ دکتر طهورا رضائی:

   با سلام. بله ممکن است این عارضه با تزریق این دارو رخ دهد درصورت سرفه ی شدید و مداوم به پزشک مراجعه کنید. 


  • عسکری | 1403/02/09

   بعد از چه مدت روی بدن خودشو نشون میده

   پاسخ دکتر طهورا رضائی:

   با سلام. اثر بخشی دارو در افراد مختلف متفاوت است و نمی توان در مورد آن نظر داد. 


  • Raha | 1403/02/05

   سلام آمپول تستوسترون دیشب باز کردم تو سرنگ ولی مصرف نکردم . میشه همون آمپول باز شده که از دیشب تو سرنگ بود رو تزریق کنم یا فاسد ویا خراب شده؟؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام خیر بهتر است استفاده نشود


  • علی مولوی | 1403/02/03

   با سلام خدمت کارشناسان.بنده ده عدد آمپول تستوسترون هرماه یک بار برای کمبود توستسترون و بزرگی سینه به تجویز دکتر غدد مصرف کردم که چون فایده ای نداشت با مراجعه به دکتر غدد جدید که مشهور هست گفت باید قطع کنی و تا ۲ماه نیم هیچ دارویی مصرف نکنی و آزمایش بدی ببینم چه خبره و کلا روش دکتر قبل رو باطل دانست.حالا من دوماه میشه نزدم و دچار ضعف بدن و گاهی معده،ریزش مو سر و شکم و سردرد خفیف وسط سر شده ام.می خواستم ببینم اینها طبیعی است؟خطرناک نیست؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام این علائم مربوط به عوارض آمپول های تزریق شده است حتما در این خصوص به متخصص معالجتان اطلاع دهید


  • مهدیار | 1403/01/31

   سلام خدمت شما ببخشید بنده ترنس هستم و آمپول تستوسترون مصرف کردم حدود دو ماه صدام دو رگه شده ودچارریزش موشدم حتی ناحیه صورتم برای بم شدن صدا وپر شدن موی بدن داروی خاصی باید مصرف کنم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام شما حتما باید تحت نظر متخصص غدد باشید


  • Niam | 1402/12/02

   ببینین خانم دکتر بنده ترنس هستم در حال حاضر فقط قرص تریبولوس که پیش‌هورمون هست مصرف میکنم از عوارض آمپول میترسم ولی پزشک به من گفته برای تغییر صدام باید حتما آمپول تزریق کنم به نظرتون تزریق کنم یا نه؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام مصرف این دارو تحت نظر متخصص معالجتان مشکلی ندارد


  • Niam | 1402/12/01

   دکتر جان یعنی من الان اصلا آمپول مصرف نکنم؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام لطفا سوال خود را با توضیحات بیشتر مطرح کنید


  • علی | 1402/11/30

   سلام.بنده با سن ۳۲ سال برای بزرگی سینه به دکتر فوق تخصص غدد رفتم.که طی ازمایش توستسترون زیر نرمال و بسیار کم بود. این آمپول را تجویز کرد که تا الان ده تا زدم.اما وضعیت ژنیکوماستی من بدتر شده و بزرگتر شده که میگه روندش همینه فعلا.لطفا پزشکان و کارشناسان سایت کمک کنند آیا این روند هورمون درمانی درسته و طبیعیه؟یا باید متوقف و نزد پزشک دیگری بروم؟به سمت پزشک جراح عمومی برم بهتر نیست؟لطفا و خواهشا به بنده کمک کنید.آبرو برام نمونده

   پاسخ دکتر شیعه زاده:

   با درود فراوان
   با توجه به تخصصی بودن روند درمان هر گونه تغییری باید توسط متخصص مربوطه انجام شود. روند درمان هر فرد ممکن است با فرد دیگر متفاوت باشد. در مواردی که دارو درمانی (درمان هورمونی یا استفاده از قرص های مهار کننده استروژن مانند تاموکسیفن) پاسخ مناسبی ایجاد نکند ممکن است بسته به صلاحدید پزشک اقدامات جراحی انتخاب شوند.
   بااحترام


  • Niam | 1402/11/28

   من مرد ترنس هستم در حال تغییرجنسیت و تغییر مدارک به جنس مذکر می‌باشم به نظر شما آمپول تستوسترون برای تغییر صدا موثرتر از قرص هست؟ دو ماه هست قرص انرژکس و تریبولوس مصرف میکنم اثری روی صدام نزاشته

   پاسخ دکتر شیعه زاده:

   با درود فراوان
   بله داروهای هورمونی به مرور برای شما تجویز خواهد شد . پروتوکل درمان بر اساس نظر پزشک شما خواهد بود اما احتمالا با توجه به نیاز به مصرف در زمان طولانی قرص بر تزریق ارجح است. 
   بااحترام


  • نیکفرد | 1402/11/25

   سلام چرا دیگه این آمپول تستوسترون ۲۵۰ در هیچ داروخانه ای پیدا نمیشه ؟ جایی رو سراغ دارید داشته باشه ؟ مگه ساخت ایران نیست چرا پس دیگه هیچ جا نداره ؟

   پاسخ دکتر شیعه زاده:

   با درود فراوان.لطفا با شماره 190 تماس حاصل فرمایید. باحترام


  • محمد | 1402/11/05

   سلام دکتر غدد برام این آمپول تستسترون رو تجویز کرده میخوام بدونم کی این دارو اثراتش بروز میکنه برای در آمدن ریش و تاخیر در بلوغ نوشته

   پاسخ دکتر شیعه زاده:

   با درود فراوان
   برحسب فرد ممکن است تا چند ماه این مساله زمان بر باشد
   بااحترام


  • Yazdani | 1402/05/07

   سلام جناب من ۱۵ سالمه و ۲ ساله به صورت حرفه ای بدنسازی کار میکنم اوایل یک دوره ۲ ماهه سوما زدم که با یبوست شدیدی مواجه شدم الان بدنم رو فرم تر شده و میخوام تسترون بزنم مقدار تسترون بدنام خیلی بالاست خروجی ندارم نظر شما چیه

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام مصرف این داروها و به کل آنابولیک ها به دلیل خطرات جدی به هیچ وجه توصیه نمی شود


  • ‌ | 1402/02/08

   سلام ایا قرص تستوسترون برای افراد 20سال ک از کوچکی الت تنا...سلی رنج می‌برند ایا برای بزرگ شدنش این قرص تاثیری داره یا ن نداره و عوارض بدی داره؟؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام خیر بدون تجویز اورولوژیست یا متخصص غدد نمی توان این دارو را مصرف کرد


  • اریا | 1401/12/01

   سلام وقت بخیر پسرم ۱۰ سالش و متاسفانه به دلیل تو بودن آلت تناسلی یک عدد آمپول ۲۵۰ دکتر اورولوژ برای آن تجویز کرد که تزریق شد ولی این باعث رشد موی صورت و اندام های آن شده با نظر دکتر غدد عکس دست و آزمایشات کلی داد که مشکلی در بلوغ زودرس نداشت ولی من خیلی نگران موهای صورت و آکنه ها هستم میخوام بدونم تا کی و جند ماه این آمپول تاثیر دارد

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام در این خصوص نمی توان با قطعیت نظر داد 


  • مهدی | 1400/12/07

   باسلام وقتتون بخیر، بنده 25سالمه و دکتر برام ژل موضعی تجویز کرده آیا برای افزایش طول آلت موثره؟

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام در صورتی که تحت شرایطی هستید که بدن شما به میزان کافی تستوسترون تولید نمیکند پزشک این دارو را تجویز میکند.


  • پریسا | 1400/12/03

   با سلام. همسر من ورزشکار حرفه ای هستن و مدت سه تا چهار ماه هفته ای یکبار تستسترون تزریق میکردن برای قدرت و رشد عضله. الان بدلیل مشکلاتی که بوجود اومده مصرفش رو قطع کردن ولی متاسفانه میل جنسی کاهش پیدا کرده و نعوذ ندارن. میخواستم بپرسم این امر طبیعی هستش و با گذشت زمان برمیگرده یا نیاز به درمان هست؟

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام متاسفانه تزریق تستوسترون بدون نظارت و تجویز پزشک و در شرایطی که فرد سالم است عوارض بسیاری دارد یکی از این عوارض کاهش سطح طبیعی تستوسترون بدن است که باعث میشود بعد از قطع دارو فرد دچار کاهش تستوسترون و مشکلات جنسی شود. میتوانید از داروهای تقویت قوای جنسی مثل ماکاویت یا آفرودیت استفاده کنید اگر برطرف نشد به پزشک متخصص اورولوژی مراجعه کنید.


  • مهدی | 1400/11/27

   درود بر شما ۲۲ سالمه و هنوز صدای بم کلفت ندارم میخواستم بدونم تستوسترون تاثیر دارد و چند هفته طول می کشد کم خونی هم دارم و یک بیماری هم دارم وقتی مریض میشم کلسیم بدنم تحلیل میره و مثل زامبی ها دست و پام کج میشه و علاقه مند هستم صدام کلفت تر بشه آی‌بی ام بدنم خوب‌هست ولی مشکل صدا دارم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام شما ابتدا باید به متخصص غدد مراجعه کنید


  • محمد | 1400/10/22

   سلام، تزریق زیر جلدی تستوسترون انانتات به صورت (مناطقی که ریش نیست و موهای کرکی هست) تاثیر دارد،، یا استفاده از مایع داخل آمپول تستوسترون به صورت موضعی؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام خیر استفاده موضعی تستوسترون برای افزایش رشد مو تایید شده نیست


  • مهران | 1399/09/10

   با سلام و ارادت مدتیه من نعوذم ناقص شده و شاید ۲ دقیقه باشه و میل جنسی ام هم کم شده .. از طرفی افسرده و بیحال و خسته ام اصلا میلی ندارم گاهی ویاگرا استفاده میکنم ولی لذتی نمیبرم در ضمن دیابت ن‌وع ۲ دارم و متفورمین ۲ عدد مصرف میکنم و قندم ۱۳۰ است و ۴۸ سال دارم ایا به نظرتون نیاز به تستوسترون دارم خواهمندم راهنمایی بفرمایید با تشکر

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیر به هیچ وجه خودسرانه دارو مصرف نکنید.
   به یک متخصص ارولوژی مراجعه نماید و مساله را به طور ریشه ای حل نمایید.


  • حیدریان | 1399/09/06

   ایا مصرف تزریقی یا ژل تستسترون در دوران بعد از بلوغ میتواند مشکلات کوچکی آلت و عدم افتادگی بیضه ها را جبران نماید؟؟؟؟؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   برای مشکل شما درمان های دیگری نیاز می باشد..


  • عاطفه | 1399/08/12

   چرا بعد از تزیق تستسترون سرفه های شدید میکنه همسرم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   امری طبیعی نیست.به پزشک مراجعه نمایید.


  • امیرحسین | 1399/07/30

   سلام خسته نباشید خواستم بگم به نظرتون مصرف تستوسترون روی عضله های بدن مثل سینه زیر بغل یا بازو مشکلی به وجود میاره

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام هورمونهای آنابولیک حتما باید تحت نظر متخصص غدد مصرف شوند و استفاده خودسرانه آنها خطرناک است


  • Msp | 1399/07/09

   سلام آندرو ژل موضعی تستسترون رو موجود دارید؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام موجود نیست


  • آذین | 1399/07/01

   با عرض سلام و خسته نباشید میل جنسی مرد را افزایش می دهد؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   در صورتی که میزان تستوتسترون در بدن به اندازه کافی ترشح نشود اختلالات جنسی ایجاد می شود و سلول های اسپرم بخوبی رشد نمی کنند و برای درمان، پزشک این دارو را تجویز می کند ولی در صورتی که در افراد سالم که مقدار این هورمون به اندازه کافی وجود دارد تستوسترون مصرف شود (برای تقویت عضلات در بدنسازی) پس از مدتی به دلیل ورود این ماده از بیرون، بدن تولید و ترشح این هورمون را متوقف می کند و ممکن است باعث ناباروری در آقایان شود. بنابر این مطابق دستور پزشک دارو را مصرف کنید.


  • Reza Moradi | 1399/05/15

   سلام 22 سالمه من بدنسازی کار میکردم و تستوسترون تزریق میکردم بعد قطع مصرف اون بدنم شروع به جوش زدن کرد و عارضه دیگری رو شاهد نبودم لطفاً راهنماییم کنید.

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله می تواند با توجه به دوز و مدت مصرف دارو این مشکل ایجاد شود. به متخصص غدد مراجعه کنید


  • amirhosein | 1399/04/07

   سلام مگ ۱۵ سالمه و کلاس نهم من صدام بسیار زنانه است و هنوز رشد مو در زیر بغل و در پا ها را ندارم و حتی سبیل کافی برای فرد ۱۵ ساله ولی همسن هایم من همه به بلوغ رسیدن و حتی حداکثر تو ۱۴ ساله گی به شروع و رشد در تغیر صدا هست باید ژل مصرف کنم اونم با مجوز یا نه مرسی باتشکر

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   با متخصص مشورت کنید


  • حسین | 1399/03/28

   سلام من 30 سالمه و مبتلا به هیپوگنادیسم ثانویه از 15 سالگی تستوسترون میزنم زیر نظر پزشک باعث اضافه وزن و ژنیکو ماستی شده بعضی دکترا میگن نباید تستوسترون میزدی و با هاش سی جی درمان و ادامه میدادی میخوام ببینم درسته یا نه؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله بهتر است تستوسترون به عنوان درمان اول استفاده نمی ششود. برای درمان مشکل خود به متخصص غدد مراجعه کنید


  • احمد | 1399/02/12

   سلام من سن ام 20 سال است بخاطر کوچک بودن آلت تناسلی یعنی 13 سانت است پیش دکتر رفتم و اونا به من 3 تا آمپول تستسرون دادند به نظر شما برای رشد آلتم مفید است یا خیر

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   رنج نرمال آلت بین 12 تا 18 سانت هست
   بین افراد مختلف متفاوت هست
   ولی خب زدن 3 عدد زیر نظر پزشک مشکلی نداره 


  • مهدی ناطقی | 1399/01/15

   پزشک گرامی سلام، بنده 46 ساله هستم و عضله سینه سمت چپم عادیه ولی سمت راستی باصطلاح پزشکی آتروفی هست و رشد کافی نداشته، تا بحال هم بابتش به همکارانتون مراجعه نکردم، عرضم این هست که آیا مصرف تستوسترون یا ژل موضعی برای مورد بنده کارساز هست؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   باید حتما تمرینات بدنسازی رو هم انجام بدید