تیمولول Timolol

گروه دارو: بتا بلاکرها

تیمولول یک مهارکننده غیرانتخابی گیرنده بتا آدرنرژیک است که در درمان بالا بودن فشارچشم استفاده می شود.

مکانیسم اثر

مهار گیرنده های بتا 1 و 2 آدرنرژیک به صورت غیر انتخابی و کاهش تولید مایع داخل چشم. اندکی اثرات افزایش دهنده جریان خروجی مایع از چشم نیز دارد.

فارماکودینامیک

مهارکننده گیرنده بتا 1 و 2 ( غیر انتخابی) آدرنرژیک که به دارای فعالیت قابل توجه سمپاتومیمتیک ذاتی نمی باشد . همچنین ویژگی تضعیف کنندگی مستقیم عضله قلب و بی حس کنندگی موضعی نیز ندارد.
تیمولول در قلب با بلاک کردن گیرنده بتا باعث کاهش خروجی قلب می شود و در برونش ها با افزایش مقاومت راههای هوایی باعث بدتر شدن شرایط تنفسی در بیماران آسمی می شود.

فارماکوکینتیک

- بعد از مصرف قطره چشمی تیمولول ، ممکن است مقداری از دارو جذب شود و به گردش خون سیستمیک وارد شود .
- بعد از مصرف دارو , معمولا 15 تا 30 دقیقه بعد میزان فشار داخل چشم کاهش می یابد و حداکثر اثربخشی طی 1 تا 5 ساعت ظاهر می شود.
- اثرات دارو تا حدود 24 ساعت باقی می ماند.
- شواهدی مبنی بر متابولیسم دارو در کبد موجود است.

مقدار مصرف تیمولول

بزرگسالان
** درمان افزایش فشار داخل چشم : 1 قطره در چشم مبتلا 2 مرتبه در روز.
نکته : در صورت پاسخ دهی مطلوب دوز دارو به یک قطره در روز کاهش می یابد. در صورت عدم اثربخشی و پاسخ ناکافی به دوز معمول, سایر داروهای کنترل کننده فشار داخل چشم ( پیلوکارپین , مهار کننده های موضعی کربنیک انهیدراز ( دورزولامید و برینزولامید ) یا خوراکی ( استازولامید ) ) به رژیم درمانی بیمار افزوده می شود.
** گلوکوم با زاویه باز : 1 قطره در چشم مبتلا 2 مرتبه در روز.
نکته : در صورت پاسخ دهی مطلوب دوز دارو به یک قطره در روز کاهش می یابد. در صورت عدم اثربخشی و پاسخ ناکافی به دوز معمول, سایر داروهای کنترل کننده فشار داخل چشم ( پیلوکارپین, مهار کننده های موضعی کربنیک انهیدراز ( دورزولامید و برینزولامید) یا خوراکی ( استازولامید) ) به رژیم درمانی بیمار افزوده می شود.
کودکان زیر 18 سال
** درمان افزایش فشار داخل چشم : 1 قطره در چشم مبتلا 2 مرتبه در روز.
نکته : در صورت اثربخشی کافی مصرف دارو به یک مرتبه در روز تقلیل یابد.
** گلوکوم با زاویه باز: 1 قطره در چشم مبتلا 2 مرتبه در روز.
نکته : در صورت اثربخشی کافی مصرف دارو به یک مرتبه در روز تقلیل یابد.

هشدارها

• در بیمارانی که سابقه نارسایی قلبی ندارند, تضعیف طولانی مدت عضله میوکارد توسط یک داروی مهارکننده گیرنده بتا آدرنرژیک , ممکن است باعث نارسایی قلبی شود. در صورت بروز هر علامتی از نارسایی قلبی, دارو باید قطع شود.
• بیماران مبتلا به بیماریهای مزمن انسدادی ریوی ( برونشیت مزمن و امفیزم) خفیف تا متوسط, اختلالات برونکواسپاستیک یا سابقه آن, آسم یا سابقه آن نباید از تیمولول استفاده کنند.
• به هنگام هرگونه جراحی از جمله جراحی های دندانپزشکی باید با احتیاط مصرف شود.
• در بیماران مبتلا به دیابت که انسولین یا داروهای خوراکی کاهنده قندخون مصرف می کنند باید با احتیاط مصرف شود چراکه ممکن است علائم هایپوگلایسمی حاد ناشی از دارو را مخفی کند.
• علائم هایپرتیروییدیسم نیز توسط تیمولول پوشانده می شود بنابراین بیمار باید کاملا تحت نظر باشد تا از وقوع شرایط اورژانسی و توفان تیروئیدی پیشگیری شود.
• بعلت تاثیرات تیمولول در فشار خون و نبض , در مواردی که بی کفایتی عروق مغزی وجود دارد باید با احتیاط مصرف شود و در صورت وجود علائم نشان دهنده کاهش جریان خون مغزی, دارو باید سریعا قطع شده و علائم کنترل شوند.
• مواردی از ابتلا به کراتیت باکتریایی در مصرف فراورده هایی که به صورت قطره های چند دوزی هستند مشاهده شده است که باید برای اجتناب از این مشکل, از تماس نوک قطره چکان با چشم یا سایر سطوح ممانعت کرد.

نکات قابل توصیه

در صورت وجود هرکدام از موارد زیر قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت شود:
سابقه آلرژی به دارو یا ترکیبات آن و آلرژی به سایر داروها و مواد غذایی وعلائمی که ایجاد شده است ( راش پوستی, کهیر, خارش, اشکال در تنفس, سرفه, ادم صورت و زبان)
دارو به صورت قطره چشمی است و مستقیما در چشم چکانده می شود.
برای اجتناب از آلودگی نوک قطره چکان و جلوگیری از عفونت باید از تماس قطره چکان با دست, چشم یا سایر سطوح جلوگیری کرد.
در صورتی که بیشتر از یک داروی چشمی استفاده می شود باید بین داروها حداقل 10 دقیقه فاصله در نظر گرفته شود.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • اصغر ایرانپور مبارکه | 1399/07/18

   با سلام من لیمار فشارچشمی هستم وقطره تیمولول مصرف میکنم پزشکم گفته ۸صبح و۸شب مصرف کن اما یک چشم پزشک در تلویزیون میگوید تیمولول در شب اثر نمیکند وباید قبل از غروب افتاب مصرف کنید از پزشکم سوال کردم میگه اشتباه گفته شما بفرمایید کدام درست است واگر در زمستان که روزها کوتاهتر است فاصله مصرف مثلا ۱۰ ساعت یا ۹ونیم ساعت بشود که هردوبار درروز باشد اشکاای دارد؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام مصرف آن 1 الی 2 بار در روز بوده و قبل از غروب بودن آن در اثر بخشی دارو تاثیر ندارد


  • معین بخشی | 1399/07/11

   با سلام و احترام، ممکن هست راهنمایی بفرمایید که امکان تهیه این قطره (به توصیه پزشک معالج فقط نسخه خارجی) در ایران هست یا خیر؟ با تشکر بخشید

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   بله


  • محمد | 1399/06/14

   با سلام در چهار روز گذشته اشتباهی بجای اشک مصنوعی از تیمولول استفاده کرده ام یعنی بجای دو بار شش بار استفاده کرده ام راهنمایی بفرمایید چکار کنم

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام با توجه به مدت کوتاه مصرف ، مشکلی پیش نمی آید


  • Nasiri | 1398/06/08

   سلام،من پر کاری تیرویید دارم و روی چشمم اثر گذاشته ،حدود یکسال پیش فشار چشمم 14و 16بود و حدود 7ماه میشه که از تیمولول استفاده میکنم به دستور فوق تخصص حدقه،چند وقتیه که شب ها نور لامپهای خیابون یا ماشینها را پراکنده میبینم ،احساس میکنم از زمانی که نیمولول استفاده میکنم اینطور شدم،ایا از عوارض تیمولول است یا مشکل دیگریه،به چشم پزشک مراجعه کردم الان فشار چشمم 20شده که فوق تخصص حدقه گفتن برای کسی که تیرویید داره عادیه،اگر براتون امکان داره جواب را به ایمیلم ارسال کنید،با تشکر از شما

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   از عوارض قطره تیمولول تاری دید ، قرمزی و التهاب چشم و پلک می باشد.
   علائم پرکاری تیروئید نیز توسط تیمولول مشاهده نمی شود که ممکن است منجر به طوفان تیروئیدی شود. لذا توصیه می شود حتما معاینه و بررسی دوره ای تیروئید را انجام دهید.