اپلرنون eplerenone


اپلرنون در درمان افزایش فشار خون به تنهایی یا همراه با سایر دارو ها به کار می رود. این دارو برای افزایش بهبود زندگی بیمارانی که مشکلات قلبی خاص (اختلال عملکرد بطن چپ و نارسایی احتقانی قلب) به دنبال حمله قلبی دارند. این اپلرنون همچنین ممکن است برای سایر حالت هایی که توسط پزشک تعیین می گردد به کار رود.

مکانیسم اثر

اپلرنون یک مهارکننده آلدوسترون است و با مهار آلدوسترون موجب کاهش میزان احتباس آب و سدیم در بدن شده و این موضوع با کاهش فشارخون موجب پیشگیری از سکته های مغزی، حمله های قلبی و مشکلات کلیوی می شود.
فشار خون بالا چیست؟

فارماکودینامیک

اپلرنون آنتاگونیست اختصاصی رسپتورآلدوسترون می باشد و موجب مهار اتصال آلدوسترون به رسپتور مینرالوکورتیکوئید می شود.

فارماکوکینتیک

فراهمی زیستی اپلرنون نسبتا بالا و حدود 70 درصد می باشد. میزان اتصال آن به پروتئین های پلاسمایی 50 درصد است. اپلرنون بوسیله آنزیم کبدی CYP3A4 متابولیزه می شود و متابولیت فعالی ندارد.
نیمه عمر آن 3.5 تا 6 ساعت و زمان اوج غلظت پلاسمایی آن 1 تا 2 ساعت می باشد. زمان پاکسازی آن از بدن 10 لیتر در هر ساعت می باشد.
دفع داروی اپلرنون عمدتا ادراری ( 67%) و مقداری نیز از طریق مدفوع (32%) می باشد.

مقدار مصرف اپلرنون

افزایش فشار خون: دوز اولیه 50 میلی گرم خوراکی یکبار در روز که می تواند به 50 میلی گرم هر 12 ساعت افزایش یابد و ممکن است تا رسیدن به پاسخ درمانی کامل 4 هفته زمان طول بکشد.
نارسایی احتقانی قلب پس از سکته قلبی:
دوز اولیه 25 میلی گرم خوراکی یکبار در روز می باشدکه تا حداکثر 50 میلی گرم روزانه و به تدریج طی 4 هفته افزایش می یابد.

هشدارها

1- ممکن است اپلرنون موجب گیجی شود که همزمان با مصرف الکل و یا برخی داروهای خاص بدتر می شود، بنابراین آن را با احتیاط مصرف کنید و در زمان مصرف از رانندگی و اعمالی که نیاز به دقت دارد تا زمان هوشیاری کامل بپرهیزید.
2- در زمان مصرف اپلرنون، تستهای آزمایشگاهی شامل اندازه گیری فشار خون ، سطوح پتاسیم خون و عملکرد کلیوی ممکن است به دلیل کنترل حالت های بیمار و یا اثرات جانبی دارو درخواست گردد.
3- اپلرنون در افراد سالمند باید با احتیاط مصرف شود به دلیل اینکه می تواند به اثرات آن بخصوص سطوح بالای پتاسیم خون حساس تر باشد.
4- اپلرنون در کودکان زیر 4 سال با احتیاط بیشتری باید مصرف شود. ایمنی و اثربخشی دارو در این کودکان تایید نشده است.
5- به دلیل عدم یافته های کافی نسبت به ترشح دارو در شیر، در زمان مصرف اپلرنون نباید شیردهی صورت گیرد.

نکات قابل توصیه

1- اثرات اپلرنون بر روی فشارخون ممکن است پس از 4 هفته به طور کامل دیده شود بنابراین بدون مشورت با پزشک دارو را قطع نکنید.
2- دوز تجویز شده را به هیچ عنوان اضافه نکنید به دلیل اینکه بهبود وضعیت شما را تسریع نمی کند و تنها موجب بروز عوارض جانبی می شود.
3- از مصرف مکمل های حاوی ملح سدیم و پتاسیم بدون مشورت پزشک خودداری نمایید.
4- قبل از مصرف هر داروی دیگر و در صورت نیاز به دندانپزشکی و یا جراحی اورژانسی پزشک خود را از مصرف این دارو آگاه نمایید.
5- بیمارانی که برای درمان افزایش فشارخون دارو مصرف می کنند اغلب در چند هفته ابتدایی شروع درمان احساس خستگی دارند و به مرور رفع می شود بنابراین داروی خود را به طور صحیح مصرف کنید هرچند احساس خوبی نداشتید. اگر علایم شما بهبود نیافت و یا علایم جدیدی داشتید با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)

مصرف در شیردهی

به دلیل عدم یافته های کافی نسبت به ترشح دارو در شیر، در زمان مصرف اپلرنون نباید شیردهی صورت گیرد.
"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • سوده | 1403/03/30

   سلام خانم دکتر چهارماهی هست که به csr درچشم چپم مبتلاشدم و داروی پلرنون ۲۵ رو هرروز یک عدد مصرف کردم وخداروشکردیدم خیلی بهترشده و عکس oct اولیه بااخرین خیلی تفاوت کرده و ورم تقریبا ازبین رفته ولی خیلی کمی علائم را درچشم چپم دارم تاچه موقع بایدهنوزقرص رامصرف کنم؟دکتربهم گفته آنژیوگرافی چشم بگیرم که لیزرانجام بده ولی من موافق لیزرنیستم ‌میخوام قرص مصرف کنم آیادرمصرف قرص مشکلی هست که دکترمیخوان لیزر کنن ؟؟!تاچه موقع مصرف قرص مانعی نداره ؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام سوالات شما در حیطه ی تخصص چشم پزشکی است و حتما باید متخصص معالجتان مشورت کنید


  • عادل امیری | 1403/02/23

   دکتر برام هم قرص کنکور5 وهم قرص پلرون 25تجویز کرده مصرف هر دوتا باهم مشکلی برام پیش نمیاد؟دوم اینکه گفته نصف قرص پلرون ۲۵ بخورم با توجه به اینکه پلرون قرص روکش داریه میشه نصف کرد یا نه

   پاسخ دکتر طهورا رضائی:

   با سلام . خیر تداخل ندارند . مشکلی برای نصف کردن دارو وجود ندارد ولی بهتر است با قرص نصف کن این کار انجام شود که دوز مورد نظر را به درستی دریافت کنید .


  • سپیده کریمی | 1403/01/21

   سلام من پارگی شبکیه دارم عمل اسکلراباکل انجام دادم دکتر به مدت دوسال بهم اپلرنون تجویز کرده الان یک سال شده همراه با پروپرانولول میخورم برام قلبم مشکلی نداره؟

   پاسخ دکتر طهورا رضائی:

   با سلام. در طولانی مدت ممکن است بر ضربان منظم قلب اثر منفی داشته باشد. بهتر است هر چند وقت جهت چکاپ به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید با بررسی آزمایشات ریسک عوارض مشخص می شود.  و یا در صورت افزایش یا کاهش ضربان قلب ،سرگیجه، درد قفسه سینه، به پزشک مراجعه کنید.


  • ساسان | 1401/11/24

   سلام.من دو ماهه که بخاطر csr چشم قرص پلرون مصرف میکنم و همچنان در هنگام فعالیت بدنی ضعف و سرگیجه دارم آیا بعد از دو ماه طبیعی است؟آیا داروی جایگزین دیگری هست که این عوارض را نداشته باشد که بتوان به راحتی فعالیت و ورزش کرد؟

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام بهتر است به پزشک اطلاع دهید تا در صورت لزوم آزمایش عناصر و الکترولیت‌های خون برای شما انجام شود و علت سرگیجه شما مشخص شود.


  • مهران | 1399/08/19

   سلام دکترجان قرص پلرنون درحال حاضرموجودنیست توهیچ داروخانه ای بجای این داروشماچه تجویزی میکنید

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   اسپیرونولاکتون از داروهای هم دسته این دارو میباشد اما فقط و فقط با دستور پزشک اجازه تعویض دارو را دارید.


  • بهنام | 1399/03/17

   سلام وقت بخیر. من بخاطر بیماری چشمی csr به دستور پزشک یک ماه قرص اپلرنون رو مصرف کردم. دقیقا بعد از پایان مصرف مشکل اختلال نعوظ پیدا کردم. آیا ممکنه از عوارض این دارو باشه؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . نه این مورد از عوارض این دارو نیست 


  • محمد نجف پور | 1399/02/27

   سلام پدر من بخاطر بزرگ شدن قلبش دکتر قرص اپلرنون را براش تجویز کرده چند وقت روی شکم و پشتش جوش قرمز زده میشه از عوارض قرص اپلرنون باشه

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   خیر اپلرنون این عارضه رو نداره 


  • مجتبی امامی | 1399/02/20

   با سلام آیا قرض ازدرون ۲۵ مشابه پلرون ۲۵ است ایاقرص سوکاردیل مشابه کاردیول است با همان خواص با تشکر

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   ازدرون که فرمودید رو من تا حالا نشنیدم ولی سوکاردیل همون کارودیلول هستش


  • محمداشرفی | 1399/01/16

   سلام هرروزنصف قرص اپلرون 25مصرف میکنم .بعلت ریزبودن قرصها نصف کردن آن سخته ،آیامیتوانم یکروزدرمیان یک عددکامل بخورم ?

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   نه باید قرص رو نصف کنید و طبق دستور پزشک مصرف کنید. میتونید برای نصف کردن قرص از دستگاههای قرص شکن استفاده کنید.


  • علیرضا | 1398/11/04

   سلام مادر من سیروز کبد ودیابت داره وانسولین استفاده میکنه وضمنا مشکل آسیت هم دارند که هربار بعداز تخلیه آلبومین دریافت میکنه قرص لازیکس 40واسپیرونلاکتون هرروز یکعدد صبح از هرکدام مصرف می‌کرد بخاطر عوارض اسپیرونلاکتون ومایعی که تو پاهاش انباشته شده بود دکترش این دارو رو براش تجویز کرده الان میخواستم بدونم که بخاطر آلبومین ودیابت مشکلی براش پیش نمیاد واین دو تداخلی باداروی پلرون ندارند

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   نه مشکلی نداره


  • محمدرضامهبود | 1398/10/12

   سلام من مشکلم ورم قرنیه چشمه و دکتر این دارو رو برام تجویز کرده مشکل خاصی نیست؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر عوارض این دارو شامل تهوع , درد قفسه سینه , گیجی , سرگیجه , کهیر , ازدیاد حساسیت , خارش , راش پوستی , خستگی , تورم صورت , تورم زبان , تنگی قفسه سینه , سختی تنفس , تورم دهان , تورم لب ها , خونریزی غیر طبیعی واژینال , بزرگ شدن یا زخم سینه در مردان , ضربان قلب سریع یا نامنظم , اسهال شدید یا مزمن , تورم مچ پا یا کل پا میباشد.


  • محمد تیربازاری | 1398/07/25

   با سلام همانطوریکه قبلا عرض کردم حدود سه سال است اسپیرلاکتون ۲۵ بهمراه لازیکس ۲۰ میلی در روز و سوتالول میخورم که بعلت عوارض اسپیرلاکتون با مشورت دکترم اپلرنون را جای گزینی اسپیرلاکتون کردم روز اول ۲۵ میلی اپلرنون خوردم دچار ضربان نامنظم شدم و حالن تنگی نفس خفیفی داشتم که دوز دارو را به نصف کردم دیگر عوارض روزهای گدشته را ندارم و حجم ادرارم بیشتر شده ایا نیاز هست اپلرنون را از نصف ۲۵ میلی دو برابر کنم

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   توصیه می شود در خصوص تغییر مقدار دارو حتما با پزشک مشورت نمایید .


  • محمد تیربازاری | 1398/07/18

   با سلام من چند ستله اسپیرلاکتون مصرف کردم امروز ۲۵ میلی اپلرنون مصرف کردم دچار اریتمی و ضربان نا منظم شدم علتش میشه عدم عادت بدن بدارو باشه

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام اپلرنون ممکن است به علت هایپرکالمی باعث ضربان آرام و ضعیف قلب شود لذا نیاز به معاینه و بررسی دیگر شرایط فرد میباشد.


  • مهدی | 1398/07/15

   با سلام ایا این دارو برای کسانی که اسید اوریک بالا دارند مناسب است

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با توجه به عوارض متنوع این دارو بهتر است با متخصص قلب مشورت نمایید.