دیو تترابنازین Deutetrabenazine


دیو تترابنازین مقدار برخی مواد شیمیایی مشخصی را که در بدن افراد مبتلا به بیماری هانتینگتون بیش از حد فعال هستند، کاهش می دهد.

این دارو برای درمان حرکات عضلانی غیر ارادی (chorea) که ناشی از بیماری هانتینگتون است، استفاده می شود. این دارو درمانی برای بیماری هانتینگتون نیست و علائم دیگر این بیماری را درمان نمی کند.

دیو تترابنازین برای درمان علائم tardive dyskinesia ، که یک اختلال سیستم عصبی است, استفاده می شود. Tardive dyskinesia باعث حرکات عضلانی كنترل نشده تکرارشونده می شود كه معمولاً در صورت انجام می شود (جویدن،lip smacking، اخم، حرکت زبان، چشمك زدن یا حرکات چشم).دووترابنازین یک درمان دائمی برای اختلالات حرکتی غیر ارادی نیست.

مکانیسم اثر

مکانیسم دقیقی که دیو تترابنازین با استفاده از آن اثراتش را می گذارد، ناشناخته است. متابولیتهای اصلی آن (آلفا دی هیدروتترابنازین [HTBZ] و بتا-HTBZ) به عنوان مهارکننده های برگشت پذیر در انتقال دهنده مونوآمین وزیکولار انسانی نوع 2 (VMAT-2) عمل می کنند و بدین ترتیب میزان جذب مونوآمین ها (از جمله دوپامین، سروتونین، نوراپی نفرین و هیستامین) را به وزیکول سیناپسی کاهش می دهند و ذخایر مونوآمین را تخلیه می کند.

فارماکوکینتیک

جذب

80 درصد

متابولیسم

متابولیسم گسترده کبدی از طریق کربونیل ردوکتاز به آلفا دی هیدروتترابنازین (HTBZ) و بتا-HTBZ (متابولیت های اصلی فعال)، که متعاقبا از طریق CYP2D6 (سهم جزئی از CYP1A2 و CYP3A4 / 5) متابولیزه می شوند تا چندین متابولیت جزئی تشکیل شود.

زمان رسیدن به پیک اثر

پلاسما: 3 تا 4 ساعت

توزیع

alpha-HTBZ: ~500 L

beta-HTBZ: 730 L

نیمه عمر حذف

9 تا 10 ساعت

دفع

ادرار (75٪ تا 86٪؛ <10٪ به عنوان متابوليسم هاي فعال اصلی)؛ مدفوع (8٪ تا 11٪)

موارد مصرف دیو تترابنازین

1-chorea مرتبط با بیماری هانتینگتون

2- دیسکنزی تاخیری

مقدار مصرف دیو تترابنازین

دوز معمول بزرگسالان برای بیماری هانتینگتون:

دوز اولیه: 6 میلی گرم خوراکی یک بار در روز

دوز نگهداری: ممکن است در فواصل هفتگی دوز را به میزان 6 میلی گرم در روز افزایش داد.

- حداکثر دوز: 48 میلی گرم در روز در دوزهای تقسیم شده

دوز معمول بزرگسالان برای Tardive Dyskinesia:

دوز اولیه: 6 میلی گرم خوراکی 2 بار در روز

دوز نگهداری: ممکن است در فواصل هفتگی دوز را به میزان 6 میلی گرم در روز افزایش داد.

- حداکثر دوز: 48 میلی گرم در روز در دوزهای تقسیم شده

موارد منع مصرف

1-نقص کبدی

2-مبتلایان به بیماری هانتینگتون که خودکشی کرده اند یا افسردگی درمان نشده یا با درمان نامناسب افسردگی داشته اند.

3-مصرف همزمان با تترابنازین یا والبنازین

4-مصرف همزمان با یا در مدت 14 روز از قطع مهار کننده های منوآمین اکسیداز (MAOIs)

5-مصرف همزمان با یا در طی 20 روز از قطع مصرف رزرپین

عوارض جانبی دیو تترابنازین

سیستم عصبی مرکزی: خواب آلودگی، خستگی، بی خوابی، اضطراب، افسردگی، بیقراری، آکاتیزیا، ایده خودکشی

دستگاه گوارش: اسهال، xerostomia، یبوست

دستگاه تناسلی: عفونت ادراری

هماتولوژیک و انکولوژیک: کبودی

تنفسی: نازوفارنژیت

تداخلات دارویی

اسپارفلوکساسین , وندتانیب , سافینامید , دولاسترون , دوفتیلید , فلبامات , بپریدیل , پرومازین , جمتوزومب , بوپروپیون + نالترکسون , گرپافلوکساسین , هالوفانترین , مولیندون , تریمپرازین , تاسیملتئون , کاریپرازین , داکومیتینیب , انترکتینیب , بروموپراید , لاسمیدیتان , بریواراستام

Abiraterone Acetate, Ajmaline, Alcohol (Ethyl), Alizapride, Antipsychotic Agents, Asunaprevir, Azelastine (Nasal), Blonanserin, Brexanolone, Brimonidine (Topical), Bromopride, Bromperidol, Buprenorphine, Cannabidiol, Cannabis, Chlormethiazole, Chlorphenesin Carbamate, CloBAZam, CNS Depressants, Cobicistat, CYP2D6 Inhibitors (Moderate), CYP2D6 Inhibitors (Strong), Dacomitinib, Darunavir, Dimethindene (Topical), Doxylamine, Dronabinol, Droperidol, Esketamine, Flunitrazepam, Haloperidol, HYDROcodone

هشدارها

1-در صورت حساسیت به دارو، یا داشتن موارد زیر نباید از دووترابنازین استفاده شود:

-افسردگی درمان نشده یا کنترل نشده

-افکاری در مورد خودکشی یا صدمه زدن به خود

-بیماری کبد

-مصرف اخیر تترابنازین (Xenazine) یا والبنازین (Ingrezza)

2- دیو تترابنازین برای استفاده توسط افراد جوانتر از 18 سال مورد تأیید نیست.

3-استفاده از دارو با آكاتزی همراه بوده باشد؛ بر علائم و نشانه های بی قراری و اضطراب نظارت شود. کاهش دوز یا قطع مصرف ممکن است ضروری باشد.

4-استفاده این دارو می تواند خطر ابتلا به افسردگی، افکار و رفتارهای خودکشی را در بیماران مبتلا به بیماری هانتینگتون افزایش دهد. باید از نزدیک بر ایجاد یا بدتر شدن افسردگی، خودکشی یا تغییر رفتارهای غیرمعمول نظارت داشت. در بیمارانی که سابقه افسردگی یا اقدام به خودکشی یا ایده های قبلی را داشته اند، احتیاط شود. استفاده در بیمارانی که به بیماری هانتینگتون مبتلا هستند که سابقه خودکشی دارند یا دارای افسردگی درمان نشده هستند، منع مصرف دارد. اگر افسردگی یا ایده خودکشی برطرف نشد، استفاده از دارو قطع شود.

5-ممکن است سطح پرولاکتین را افزایش دهد. اهمیت بالینی هیپرپرولاکتینمی در بیماران مبتلا به سرطان پستان یا سایر تومورهای وابسته به پرولاکتین ناشناخته است.

6-استفاده دارو ممکن است با سندرم نرولپتیک بدخیم (NMS) همراه باشد. تغییرات وضعیت ذهنی، تب، سفتی عضلات و یا بی ثباتی اتونومیک مانیتور شود. مصرف دارو با NMS تأیید شده، قطع شود. ممکن است با تجدید درمان دوباره عود کند. با دقت نظارت شود.

7-به بافتهای حاوی ملانین در مطالعات حیوانی اتصال می یابد. ممکن است نتیجه آن تجمع وسمیت با استفاده طولانی مدت شود و اثرات چشمی طولانی مدت ایجاد شود. ارتباط بالینی و توصیه های نظارتی ناشناخته است.

8-پارکینسونیسم، از جمله برادی کینزیا و اختلالات راه رفتن (منجر به افتادن یا ظهور و یا بدتر شدن لرزش در برخی موارد) در بیماران مبتلا به بیماری هانتینگتون گزارش شده است. بیشتر موارد طی 2 هفته از شروع یا افزایش دوز رخ داده و پس از قطع مصرف برطرف می شوند. تشخیص این علائم ممکن است از پیشرفت بیماری زمینه ای دشوار باشد. کاهش دوز یا قطع درمان ممکن است ضروری باشد.

9-طولانی شدن QTc ممکن است در بیمارانی که متابولیزه کننده ضعیف CYP2D6 را دارند، یا از یک مهار کننده قوی CYP2D6 استفاده کرده اند، رخ دهد. از مصرف در بیماران مبتلا به طولانی شدن QT مادرزادی یا سابقه آریتمی قلبی خودداری شود. برای بیمارانی که نیاز به دوز بالای 24 میلی گرم در روز از دوترابنازین را دارند و  داروهایی همزمان استفاده می کنند که به طولانی کردن QT شناخته شده اند، فاصله QT را قبل و بعد از افزایش دوز دوترابنازین یا قبل و بعد از افزایش دوز دارو شناخته شده برای طولانی کردن QT ارزیابی شود.

نکات قابل توصیه

1-در صورت ابتلا به بیماری کبدی، افسردگی درمان نشده یا کنترل نشده، داشتن افکار خودکشی، نباید از این دارو استفاده شود.

2-در صورت مصرف  رزرپین (Serpalan، Renese-R) در 20 روز قبل از مصرف این دارو، یا مصرف مهار کنندگان MAO (isocarboxazid, linezolid, rasagiline, selegiline, and others) در 14 روز گذشته، از این دارو استفاده نشود.

3-فرد باید نسبت به تغییر در خلق و خو، احساسات، افکار یا رفتارهای خود هوشیار باشد. ایجاد هرگونه علائم جدید یا بدترشدن علائم موجود به پزشک گزارش داده شود.

4-در صورت وجود موارد زیر به پزشک اطلاع داده شود:

- افسردگی، اضطراب، بیقراری یا آژیتاسیون

-بیماری ذهنی یا سایکوز

-افکار یا اقدامات خودکشی

-سرطان پستان

-اختلالات ریتم قلبی

-سندرم QT طولانی مدت (در خود فرد یا یکی از اعضای خانواده)

-عدم تعادل الکترولیت (مانند سطح پایین پتاسیم یا منیزیم)

5-مصرف این دارو ممکن است باعث علائمی شبیه به بیماری پارکینسون (لرزش در حالت استراحت، سفتی عضلات، کندی حرکات، مشکل در حفظ تعادل و راه رفتن) شود. از پزشک در مورد خطرات سوال شود.

6-در صورت تغییر داروی مشابه به نام تترابنازین (Xenazine) به این دارو، اولین دوز این دارو یک روز پس از دریافت آخرین دوز تترابنازین مصرف شود.

7-دیو تترابنازین معمولاً 1 یا 2 بار در روز با غذا و یک لیوان آب کامل مصرف می شود.

8-قرص کاملاً بلعیده شود و از خردکردن، جویدن یا شکستن آن، خودداری شود. در صورت مشکل در بلع قرص کامل، به پزشک اطلاع داده شود.

9-ممکن است عملکرد قلب با استفاده از الکتروکاردیوگرافی یا نوار قلب (که گاهی اوقات EKG خوانده می شود) بررسی شود.

10-بدون مشورت با پزشک، از قطع مصرف دارو خودداری شود. اگر مصرف دارو بیشتر از 1 هفته متوقف شود، بدون توصیه پزشک مصرف دارو مجدد شروع نشود.

11-علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل لرزش یا سختی شدید عضله، حرکات سریع چشم، استفراغ، تعریق، خواب آلودگی شدید، گیجی، توهم، اسهال یا احساس سبک سری شود.

12-نوشیدن الکل با این دارو می تواند عوارض جانبی ایجاد کند.

13-دوز دارو برای هر بیمار بر اساس کاهش chorea و تحمل فرد تعیین شود.

14-کل دوز روزانه 12 میلی گرم یا بیشتر در 2 دوز منقسم تجویز شود.

15-ممکن است این دارو بدون tapering کردن قطع شود.

16-برای بیماران در معرض خطر طولانی شدن QT، فاصله QT قبل و بعد از افزایش دوز کل روزانه به بیشتر از 24 میلی گرم، ارزیابی شود.

شرایط نگه داری
در دمای 25 درجه سانتیگراد نگه داری شود و  گشت و گذار مجاز بین 15 درجه سانتیگراد و 30 درجه سانتیگراد می باشد. دور از نور و رطوبت نگهداری شود

مصرف در بارداری

در مطالعات تولید مثلی حیوانات موجود، عوارض جانبی مشاهده نشد. اگرچه در مطالعات بالینی مورد ارزیابی قرار نگرفته، ممکن است دوترابنازین غلظت پرولاکتین سرم را افزایش دهد که ممکن است منجر به آمنوره یا ناتوانی جنسی شود.

مصرف در شیردهی

توزیع در شیر مادر، ناشناخته است.

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.