زونیساماید Zonisamide


زونیساماید یک داروی سولفا با اثر ضد تشنج می باشد. زونیساماید در ترکیب با سایر داروهای ضد صرع در درمان صرع پارشیال در بزرگسالان استفاده می شود.

مکانیسم اثر

مکانیسم اثر زونیساماید بخوبی شناخته شده نیست. ولی احتمال می رود که از طریق افزایش تثبیت غشاهای نورونی و جلوگیری از هایپرسینکرونیزاسیون و دپلاریزاسیون نورون ها از طریق اتصال به کانال های سدیمی و کلسیمی حساس به ولتاژ اثر خود را اعمال می کند .
زونیساماید همچنین کربنیک انهیدراز را هم بمقدار کمتر مهار می کند که گمان نمیرود این اثرنقش قابل ملاحظه ای در فعالیت ضد تشنج داشته باشد.

فارماکودینامیک

زونیسامایدیک داروی ضدصرع می باشد که از لحاظ شیمیایی در دسته سولفونامیدها قرار می گیرد و با دیگر عوامل ضدصرع ارتباطی ندارد.

فارماکوکینتیک

زونیساماید از طریق دستگاه گوارش جذب می شود. پس از مصرف خوراکی 200 تا 400 mg زونیساماید، حداکثر غلظت پلاسمایی در عرض 2 تا 6 ساعت بدست می آید.
در حضور غذا زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی به تاخیر می افتد( 4 تا 6 ساعت) ولی غذا اثری بر روی فراهمی زیستی زونیساماید ندارد.
در عرض 14 روز غلظت پایدار پلاسمایی بدست می آید.
نیمه عمر حذفی زونیساماید در پلاسما تقریبا 63 ساعت و در گلبلول قرمز حدود 105 ساعت می باشد.
زونیساماید تقریبا 40% به پروتئین های پلاسما متصل می شود.
زونیساماید عمدتا در کبد متابولیزه شده و عمدتا از طریق ادرار بصورت دست نخورده و متابولیت گلوکورونید دفع می گردد.

مقدار مصرف زونیساماید

--مقدار معمول برای صرع پارشیال ( در ترکیب با دیگر داروهای ضد صرع):
بزرگسالان و کودکان 16 سال و بالاتر:
مقدار اولیه: 100 mg ، یک بار در روز.بعد از 2 هفته ، می تواند تا 200 mg در روز ، تک مقدار یا در مقادیر منقسم ( 100 mg دو بار در روز) ، حداقل بمدت دو هفته . این مقدار می تواند به 300 mg در روز و سپس 400 mg در روز افزایش یابد. باید حداقل فاصله دو هفته ای در تنظیم مقدار مصرف رعایت گردد.

هشدارها

1-با مصرف زونیساماید احتمال بروز واکنش های شدید پوستی،وقایع خونی جدی،اولیگوهیدروزیزو هایپرترمیا در کودکان ، افکار و رفتار خودکشی، اسیدوز متابولیک وجود دارد.
2-قطع مصرف یا تغییر مقدار مصرف زونیساماید باید بتدریج صورت پذیرد.قطع ناگهانی مصرف زونیساماید می تواند سبب وخیم تر شدن وضعیت صرع و افزایش تعداد تشنج در بیماران دارای صرع شود.
3-زونیساماید در کبد متابولیزه شده و از طریق کلیه ها دفع می گردد لذا در بیماران دارای اختلال عملکرد کلیه و کبد با احتیاط فراوان مصرف شود.
4-در مصرف زونیساماید بخصوص در مقادیر بالاتر اغلب حالت خواب آلودگی اتفاق می افتد .

نکات قابل توصیه

1-زونیساماید بخصوص در مقادیر بالاترممکن است سبب خواب آلودگی شودلذا در حین مصرف زونیساماید از انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری کامل دارند مانند رانندگی و کار با ماشین آلات بپرهیزید.
2-بعلت احتمال بروز مشکلات خونی با مصرف زونیساماید ، در صورت بروز عوارض زیر فورا پزشک خود را مطلع کنید: تب، زخم گلو، زخم های دهانی،کبود شدگی و خونمردگی های مداوم پوستی .
3-حین مصرف زونیساماید در صورت بروز بثورات پوستی و یا وخیم تر شدن تشنج ها با پزشک معالج تماس بگیرید.
4-در صورت بروز علائمی نظیر درد ناگهانی پشت، درد شکمی ، وجود خون در ادرار که به وجود سنگ کلیه اشاره می کنند ، فورا با پزشک معالج تماس بگیرید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • دکتر سعید چارسویی درتبریز | 1402/11/19

   درچشم دارم الان چقدر روزانه مصرف کنم

   پاسخ دکتر شیعه زاده:

   با درود فراوان
   سوال شما ناقص است
   بااحترام