سالبوتامول Salbutamol


سالبوتامول (آلبوترول) یک داروی گشادکننده برونش می باشد که منجر به شل شدن عضلات و گشاد شدن مجاری هوایی و بهبود تنفس می شود. سالبوتامول برای درمان آسم و سایر حالات همراه با انسداد برگشت پذیر راههای تنفسی و همچنین برای جلوگیری از اسپاسم برونش ناشی از فعالیت بدنی و زایمان زودرس استفاده می شود.

مکانیسم اثر

سالبوتامول از ترکیبات مقلد سمپاتیک است که با اثر بر گیرندههای بتا – 2 آدرنرژیک در ریه ها موجب شل شدن عضله صاف مجاری هوایی می شود.

فارماکودینامیک

سالبوتامول (آلبوترول) یک آگونیست انتخابی بر گیرندههای بتا – 2 آدرنرژیک با ساختاری مشابه تربوتالین می باشد که سالبوتامول برای درمان آسم و سایر حالات همراه با انسداد برگشت پذیر راههای تنفسی استفاده می شود.

فارماکوکینتیک

سالبوتامول به دنبال مصرف استنشاقی به سرعت جذب سیستمیک می گردد.غلظت سیستمیک دارو پس از استنشاق کم می باشد.اثر داروپس از 5-15 دقیقه شروع شده و 1-1.5 ساعت پس از 2 استنشاق به حداکثر مقدار خود می رسد.متابولیسم سالبوتامول کبدی است.حدود 72% از دوز استنشاق شده (28% بصورت تغییر نیافته و 44% بصورت متابولیت) از طریق ادرار طی 24 ساعت دفع می گردد.نیمه عمر آن 1.6 ساعت است.مدت اثر دارو از راه استنشاقی 3 تا 6 ساعت می باشد.از راه خوراکی اثر دارو پس از 15-30 دقیقه شروع می شود و طی 2-3 ساعت به حداکثر می رسدومدت اثر آن 8 ساعت و یا بیشتر می باشد.

مقدار مصرف سالبوتامول

مقدار مصرف معمول برای اسپاسم برونش:درمان اپیزودهای حاد یا جلوگیری از بروز علائم ناشی از اسپاسم برونش:
کودکان و بزرگسالان: هر 4-6 ساعت 2 پاف( در بعضی بیماران هر 4 ساعت 1 پاف کفایت می کند.)
مقدار مصرف معمول برای جلوگیری از اسپاسم برونش ناشی از فعالیت بدنی : کودکان با سن 4 سال و بالاتر و بزرگسالان: 2 پاف 15 تا 30 دقیقه قبل از فعالیت بدنی

هشدارها

1-در صورت بروز برونکواسپاسم پارادوکسیال درحین درمان با سالبوتامول ، مصرف دارو بلافاصله قطع گردد و درمان جایگزین آغاز گردد.
2-سالبوتامول ممکن است سبب بروز عوارض قلبی عروقی نظیر تغییر در سرعت ضربان قلب یا فشار خون شود.در صورت وجود بیماریهای قلبی عرقی شامل آریتمی قلبی، عدم کفایت میوکارد و عروق کرونر،افزایش فشار خون، بیماری ایسکمی قلبی،طولانی شدن فاصله QT با احتیاط فراوان مصرف شود.
3-تجویز سالبوتامول در بیماران مبتلا به اختلالات تشنجی،پرکاری تیروئید،دیابت ملیتوس و در بیمارانی که بصورت غیرمعمول به آمینهای سمپاتومیمتیک پاسخ می دهند با احتیاط فراوان صورت پذیرد.
4-داروهای آگونیست گیرندههای بتا آدرنرژیک ممکن است منجر به کاهش قابل توجه پتاسیم سرم شوند این اثر در صورت مصرف همزمان تئوفیلین و مشتقات آن، کورتیکواستروئیدها،داروهای مدر و بوسیله هیپوکسی تشدید می گردد.

نکات قابل توصیه

1-مدت اثر سالبوتامول استنشاقی 4 تا 6 ساعت می باشد .دارو را بیش از مقدار تجویز شده مصرف نکنید.بین دو استنشاق متوالی 1-2 دقیقه فاصله بگذارید.
2-در صورت بارداری یا شیردهی حتما پزشک معالج خود را مطلع نمایید.
3-در صورت ضرورت مصرف همزمان سالبوتامول با یک آئروسل استنشاقیز کورتیکواستروئید بهتر است آئروسل سالبوتامول 5 دقیقه زودتر مصرف گردد.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • پناه بر خدا | 1402/11/09

   دخترم من میاستنی مادرزادی دارد.قرص مستینون می خورد. دکتر مصرف قرص سالبوتامول رو هر ۸ ساعت تجویز کرده.دلیل علمیش چیه؟وآیا در دراز مدت عارضه ایجاد نمی کند؟

   پاسخ دکتر شیعه زاده:

   با درود فراوان
   بله این دارو به منظور افزایش توان عضلات در کودکان با میاستنی مادرزادی می تواند تجویز شود. در صورتیکه مرتبا تحت نظر پزشک معالج قرار دارد جای نگرانی نیست.
   با احترام


  • زهرا | 1400/08/14

   چند روز سالبوتامول بخورم روزی سه قاشق با تجویز پزشک

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام مصرف این دارو حتما باید با تجویز پزشک باشد


  • فواد | 1400/05/04

   باسلام گلوی من تقریبا متورم است بااندکی درد ودور تادورگردنم انگار پر آب است شبها وقت خوابیدن نفسم بشماره میافتد وخواستم بدانم راه گلوراهم سالبوتامول باز میکند سپاسگذارم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   باید حتما توسط پزشک معاینه شوید.


  • سعیدی | 1399/07/26

   سلام آیا سالبوتامول برای درمان بیماری پارکینسون مفید است

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   این دارو برای درمان حملات آسم و بیماریهای ریوی استفاده میشه . در بعضی موارد هم به صورت آف لیبل برای درمان هایپرکالمی استفاده میشه


  • Ss | 1399/03/18

   سلام اسپری سالبوتامول برای کسایی که آلرژی دارن و دچار تنگی نفس شدن خوبه ؟؟ باید چه دوزی از این اسپری رو استفاده کنن ؟؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   فقط ب صورت موردی


  • Ss | 1399/03/18

   سلام اسپری سالبوتامول برای کسایی که آلرژی دارن و دچار تنگی نفس شدن خوبه ؟؟ باید چه دوزی از این اسپری رو استفاده کنن ؟؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   فقط ب صورت موردی استفاده میشه 
   نباید مداوم فقط از همین اسپری استفاده بشه چونکه باعث افزایش التهابات در طولانی مدت میشه