سوتالول Sotalol


سوتالول داروی مسدد گیرنده بتا آدرنرژیک غیر اختصاصی است که بر روی قلب و گردش خون اثر می گذارد. سوتالول در درمان آریتمی بطنی استفاده می شود. سوتالول همچنین در بیماران دارای تاکی کاردی بطنی و فیبریلاسیون بطنی نیز استفاده می شود.

مکانیسم اثر

داروی سوتالول با بلوک گیرنده سمپاتیک نوع بتا در سلولهای قلبی موجب کاهش تعداد ضربان قلب، کاهش سرعت هدایت امواج در گره AV و افزایش زمان تحریک‌ناپذیری سلولهای قلبی میشود.
سوتالول بلوک کننده غیراختصاصی گیرنده های سمپاتیک نوع بتا یک و بتا دو است. سوتالول یک مخلوط راسمیک از d و l سوتالول می باشد. هر دو ایزومر اثر ضد آریتمی مشابه دارند.

فارماکودینامیک

داروی سوتالول داروی ضد آریتمی می باشد. سوتالول در گروه مسددهای گیرنده بتا آدرنرژیک قرار می گیرد زیرا اصلی ترین عمل سوتالول انسداد گیرنده های بتاآدرنرژیک در قلب می باشد.
همچنین سوتالول کانالهای داخلی یون پتاسیم قلب را مهار میکند . رپلاریزاسیون را طولانی کرده و در نتیجه فاصله QT را طولانی می کند و ضربان سینوسی قلب، و هدایت گره AV را کاهش می دهد و تحریک‌ناپذیری گره AV را افزایش می‌دهد و برون‌ده قلبی و فشارخون سیستولیک و دیاستولیک را کاهش می‌دهد.
با توجه به این پتانسیل عمل قلبی سوتالول در گروه ضد آریتمی هم قرار می گیرد.

فارماکوکینتیک

در موارد سالم فراهمی زیستی خوراکی داروی سوتالول 90 تا 100% می باشد. پس از مصرف خوراکی ، سوتالول به پروتئین های پلاسما متصل نشده و متابولیزه هم نمی شود.
غلظت پلاسمایی ثابت داروی سوتالول در عرض 2 تا 3 روز بدست می آید.
دفع سوتالول عمدتا بشکل تغییر نیافته از طریق کلیه صورت می پذیرد.

مقدار مصرف سوتالول

برای درمان آریتمی بطنی : بزرگسالان :

خوراکی: مقدار اولیه:
80 mg ، دو بار در روز،ممکن است به 120 تا 160 mg دوبار در روز افزایش یابد. مقدار مصرف تا رسیدن به غلظت پلاسمایی ثابت با کنترل فاصله QT هر سه روز ممکن است افزایش یابد.
اکثر بیماران به مقدار مصرف روزانه 160 تا 320 mg داروی سوتالول در دو یا سه مقدار منقسم پاسخ داده اند.

تداخلات دارویی

هشدارها

1-عوامل ضد آریتمی از جمله داروی سوتالول ممکن است آریتمی قلبی جدید را تشدید کنند یا سبب وخیم تر شدن آریتمی بطنی شوند که شامل تاکی کاردی بطنی یا فیبریلاسیون بطنی که میتواند کشنده باشد.
2-تحریک سمپاتیک برای عمل گردش خون در نارسایی احتقانی قلب امری ضروری می باشد. مسدد های گیرنده بتا از جمله داروی سوتالول دارای خطر بالقوه برای کاهش انقباض میوکارد و تشدید نارسایی دارند.
3-سوتالول نباید در بیماران هایپوکالمی و هایپومگنزمی استفاده شود.
4-طولانی شدن بیش از حد فاصله (QT > (550 msec می تواند موجب آریتمی های خطرناک وجدی شوند ودر صورت بروز این عارضه از مصرف سوتالول خودداری شود.
5-تجویز سوتالول تا 2 هفته پس از انفارکتوس میوکارد بخصوص در بیمارانی که بطور قابل توجهی دارای اختلال عملکرد بطنی می باشند با احتیاط فراوان صورت گیرد و تنظیم مقدار مصرف اهمیت بسزایی دارد.
6-در مصرف مسددهای گیرنده بتا از جمله سوتالول ، بیمارانی که سابقه واکنش های آنافیلاکسی به آلرژن های متفاوت را دارند ممکن است واکنشهای آلرژیک شدیدی را بروز دهند.
7-مصرف مزمن داروی سوتالول نباید طبق روال عادی قبل از اعمال جراحی اصلی قطع گردد.
8-در بیماران دیابتی و بیمارانی که سابقه هیپوگلیسمی خودبخودی دارند تجویز سوتالول با احتیاط فراوان صورت پذیرد.زیرا سوتالول می تواند علائم هیپوگلیسمی حاد از جمله تاکی کاردی را بپوشاند.
9-استفاده سوتالول در بیماران دارای سندروم سینوس بیمار بدلیل احتمال بروز برادی کاردی سینوسی و وقفه سینوسی با احتیاط فراوان انجام شود.
10-سوتالول ممکن است علائم پرکاری تیروئید از جمله تاکی کاردی را بپوشاند. پس تجویز سوتالول در بیماران دارای پرکاری تیروئید با احتیاط فراوان صورت پذیرد.

نکات قابل توصیه

1- مصرف سوتالول با آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم یا منیزیم با فاصله زمانی حداقل 2 ساعت صورت گیرد.
2-هیچ یک از نوبت های داروی سوتالول نباید فراموش شود.حتی اگر احساس بهتری دارید مصرفداروی سوتالولرا ادامه دهید.
3-داروی سوتالولممکن است سبب بروز سبکی سر یا گیجی شود .ممکن است این اثر با مصرف الکل و برخی داروها تشدید شود.
تا مشخص شدن واکنش به دارو از انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری کامل دارند از جمله رانندگی خودداری شود.

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.