فلوتامید Flutamide


فلوتامید یک ترکیب آنتی آندروژن غیر استروئیدی است که با مهار کردن اثرات تستوسترون در درمان سرطان پروستات استفاده می شود .

مکانیسم اثر

ترکیب فلوتامید یک ضد آندروژن غیر استروئیدی است که فعالیت تستسترون که داخل بدن تولید می شود و یا از خارج وارد بدن می شود را با اتصال به گیرنده آندروژن مهار می کند . علاوه بر این فلوتامید یک مهار کننده قوی تستسترون – محرک ساخت DNA در غده پروستات – می باشد . بعلاوه این دارو قابلیت مهار برداشت نا معلوم آندروژن در غده پروستات را نیز دارد .

فارماکودینامیک

فلوتامید یک ضد آندروژن غیر استروئیدی است . در مطالعات حیوانی ، فلوتامید اثرات ضد آندروژنی قوی را نشان می دهد . این دارو فعالیت ضد آندروژنی خود را با مهار برداشت یا مهار اتصال آندروژن به بافت های هدف و یا هر دو نشان می دهد .
در سرطان پروستات مشخص شده است که حساسیت به آندروژن وجود دارد و به درمانی که در تقابل با اثرات آندروژن باشد و یا موجب حذف یا تضعیف منابع آندروژن شود ، پاسخ می دهد . افزایش میزان استرادیول و تستسترون پلاسما به دنبال تجویز فلوتامید گزارش شده است .

فارماکوکینتیک

فلوتامید دارای نیمه عمر 6 ساعته است ، حداکثر غلظت پلاسمایی آن پس از 6 ساعت ایجاد می شود و 94 تا 96 درصد دارو به پروتئین های پلاسما متصل می شوند .
متابولیسم دارو کبدی و متابولیت آن 4 – نیترو – 3 – فلورو – متیل آلانین ، 2 – آمینو – 5 – نیترو – 4 – ( تری فلورو متیل )فنل می باشند .
دفع دارو عمدتا از طریق ادرار است و کمتر از 5 درصد دارو از طریق مدفوع ،دفع می شود و دارو قابل دیالیز شدن نیز نمی باشد .

مقدار مصرف فلوتامید

سرطان پروستات : 250 میلی گرم خوراکی هر 8 ساعت
هیرسوتیسم یا پر مویی در زنان :
اطلاعات نشان می دهد که 250 میلی گرم از فلوتامید 2 تا 3 بار در روز در ترکیب با ضد بارداری های خوراکی در درمان بیماران خانم با مشکل پر مویی استفاده می شود ، با این حال FDA مصرف این دارو در زنان را به خصوص در شرایط غیر تهدید کننده و غیر خطرناک تأیید نمیکنند .

هشدارها

1) مرگ نادر ناشی از نارسایی کبدی وابسته به مصرف فلوتامید گزارش شده است ، نارسایی کبدی ممکن است در طی 3 ماه پس از شروع مصرف دارو رخ دهد .آسیب کبدی ممکن است در برخی بیماران به دنبال قطع مصرف دارو برگشت پذیر باشد .
2) آزمایشات عملکرد کبد در صورت وجود نشانه های اختلالات کبدی ( مانند درد شکمی ، خستگی ، بی اشتهایی ، علایم شبه آنفولانزا ، تهوع ، استفراغ ، یرقان ، افزایش بیلی روبین خون ، احساس درد در هنگام لمس در یک چهارم فوقانی و راست شکم ) باید انجام شود .
3) در صورت بروز یرقان یا افزایش آنزیم ALT کبدی به میزان بیش از دو برابر حد نرمال، باید دارو قطع شود .

نکات قابل توصیه

1- مصرف دارو با یا بدون غذا تفاوتی ندارد . در صورتی که ناراحتی معده دارید دارو را با غذا مصرف کنید .
2- برای بدست آوردن حداکثراثرات دارو ، هیچ دوزی را فراموش نکنید .
3- دوره درمان دارو را طبق نظر پزشک ادامه دهید و آن را قطع نکنید حتی اگر احساس بهبودی داشتید .
4- در صورت بروز اسهال با فلوتامید ، مقدار زیادی مایعات غیر کافئینی مصرف کنید مگر پزشکتان دستور دیگری بدهد . میزان مصرفی لبنیات روزانه را کاهش دهید ، میوه ، حبوبات و سبزیجات بیشتری بخورید و مصرف هر گونه مسهل را قطع کنید .

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • سحر | 1399/06/19

   آیا مصرف روزانه یک چهارم دوز قرص هم سبب آسیب کبدی می شود.

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام

   این دارو عوارض کبدی دارد و باید پس از شروع مصرف بدون در نظر گرفتن دوز مصرفی تست های کبدی را انجام داد..