فلودروکورتیزون Fludrocortisone

گروه دارو: استروئیدها

فلودروکورتیزون یک میزالوکورتیکوئید سنتزی با فعالیت ضد التهابی است . داروی فلودروکورتیزون یک ترکیب قوی از مینرالوکورتیکوئیدی با فعالیت زیاد گلوکوکورتیکوئیدی می باشد و باعث تحریک افزایش باز جذب سدیم و ترشح پتاسیم از لوله های دیستالکلیوی می شود .

مکانیسم اثر

فلودروکورتیزون به گیرنده میزالوکورتیکوئید متصل می شود ( گیرنده آلدوسترون ) این دارو یک ترکیب قوی مینرالوکورتیکوئیدی با فعالیت بالای گلوکوکورتیکوئیدی می باشد و موجب تحریک افزایش باز جذب سدیم و ترشح پتاسیم از لوله های دیستالکلیوی می شود .

فارماکودینامیک

فلودروکورتیزون یک استروئید آدرنوکورتیکال ( تولید شده در قسمت قشری غده فوق کلیه ) سنتزی است که دارای خواص مینرالوکورتیکوئیدی قوی و فعالیت گلوکوکورتیکوئیدی بالا می باشد .
این ترکیب به عنوان درمان جایگزین نسبی برای نارسایی اولیه و ثانویه غده فوق کلیه در بیماران آدیسون و درمان سندروم آدرنوژنیتال از دست دادن نمک استفاده می شود. ( در این سندروم به دلیل مشکلاتی در تولید هورمون های طبیعی استروئیدی بوسیله غدد فوق کلیوی ، کاهش تولید آلدوسترون وجود دارد که در نتیجه آن تنظیم تعادل آب و نمک در بدن از بین می رود و کاهش شدید آلدوسترون موجب افزایش دفع نمک ( سدیم ) در ادرار و کاهش آن در بدن می شود ).
فعالیت فیزیولوژیک فلودروکورتیزون در بدن شبیه به هیدروکورتیزون است . علاوه بر اثرات فلودروکورتیزون به خصوص روی تعادل الکترولیتی ، بر روی متابولیسم کربوهیدرات نیز به طور قابل توجه ای اثرات افزایش یافته و طولانی دارد.
فعالیت مینرالوکورتیکوئید روی لوله های دور کلیه سبب افزایش باز جذب یون های سدیم از مایع داخل لوله های کلیوی به داخل پلاسما می شود . این ترکیبات همچنین موجب افزایش ترشح ادراری یون های هیدروژن و پتاسیم به داخل ادرار می شوند.

فارماکوکینتیک

• فراهمی زیستی دارو صد در صد است .زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی کمتر از 7/1 ساعت است.
• میزان اتصال دارو به پروتئین های پلاسمایی42 درصد می باشد .
• دارو در کبد متابولیزه می شود . نیمه عمر پلاسمایی دارو 5/3 ساعت و نیمه عمر بیولوژیکی دارو 18 تا 36 ساعت است .

مقدار مصرف فلودروکورتیزون

بزرگسالان
بیماری آدیسون 0.05 تا 0.1 میلی گرم خوراکی طی 24 ساعت ( محدود 1/0 میلی گرم 3 بار در هفته تا 2/0 میلی گرم در روز )
سندروم آدرنوژنیتال : ( وجود اختلالاتی ناشی از هیپرپلازی یا تومورهایی در غدد فوق کلیه که منجر به ترشح غیر طبیعی هورمون های غده فوق کلیه شده و موجب بروز مشکلاتی در زنانگی و مردانگی زنان و مردان و بلوغ جنسی زودرس در کودکان می شود )
1/0 تا 2/0 میلی گرم خوراکی طی 24 ساعت
کودکان
- استفاده از این دارو در کودکان توسط FDA توصیه نشده است .
بیماری آدیسون :
نوزادان : 0.1 تا 0.2 میلی گرم در روز خوراکی
کودکان : 0.05 تا 0.1 میلی گرم در روز خوراکی
سندروم آدرنوژنیتال :
نوزادان : 0.1 تا 0.2 میلی گرم در روز خوراکی
کودکان : 0.05 تا 0.1 میلی گرم در روز خوراکی

عوارض جانبی فلودروکورتیزون

سردرد2 , بی خوابی , سرگیجه , افسردگی , ضعف , افزایش فشارخون , افزایش قند خون , خارش , دیابت ملیتوس , پوکی استخوان , نارسایی قلبی , تورم , پانکراتیت , هذیان , بثورات پوستی , قرمزی یا پوسته پوسته شدن پوست , اختلالات قاعدگی , عصبی شدن , ضعف عضلات , زخم گوارشی , صرع , نکروز استخوانی , زخم های مری , بزرگ شدن قلب , اختلالات احساسی , نا امیدی , افزایش فشار داخل جمجمه , تغییرات شخصیت , تومور کاذب مغزی ناشی از احساس فشار مغزی , اختلالات روانپزشکی , شیزوفرنی , آکنه وولگاریس , وجود خطوط قرمز رنگ روی پوست , افزایش لک پوستی , دانه های پوستی , مهار کردن واکنش تست های پوستی , سندروم کوشینگ , وجود قند در ادرار , مهار رشد , پرمویی , سرکوب محور هیپوفیز –هیپوتالاموس - آدرنال , آلکالوز ناشی از پتاسیم خون , اختلال تحمل گلوکز , تعادل منفی نیتروژن , انسداد شکمی , کبودی , نقاط قرمز رنگ روی پوست , لکه های خونریزی زیر پوست , از بین رفتن چربی محل تزریق , تحلیل عضلانی , تغییرات استخوانی , میوپاتی , شکاف در فشردگی استخوان های مهره , افزایش فشار داخل چشم , اختلال در بهبود زخم

هشدارها

1) این دارو در دیابت ملیتوس ، افزایش فشار خون ، کم کاری تیروئید ، اختلالات الکترولیتی ، احتباس آب و سدیم ، عفونت ها ، واکسیناسیون ، هرپس سیمپلکس چشمی ، میاستنی گراو ، بیماری پپتیک اولسر ، شیزوفرنی ، نارسایی کلیه ، باید با احتیاط مصرف شود .
2) اختلالات ترمبوآمبولی و میوپاتی (ضعف عضلانی) با این دارو ممکن است رخ دهد .
3) در هنگام مصرف این دارو تأخیر در بهبود زخم ها محتمل است .
4) بیماران دریافت کننده کورتیکواستروئید، در صورت عدم دریافت واکسن، از عفونت سرخک و یا آبله مرغان باید دوری نمایند .
5) سل نهفته با مصرف این دارو ممکن است مجدداً فعال شود. ( بیماران با تست سل مثبت باید تحت نظارت قرار گیرند )
6) برخی از مطالعات ( که به طور کامل اثبات نشده است ) کمی خطر افزایش شکاف کام را در صورتی که کورتیکو استروئید ها در زمان بارداری مصرف شوند بیان می کنند .
7) مصرف طولانی مدت کورتیکو استروئید ، ممکن است موجب افزایش فشار داخل چشم ، گلوکوم یا آب مروارید شود و همچنین با بروزسارکوم کاپوسی در ارتباط است .
8) در صورت وجود هر یک از مشکلات زیر دارو را با احتیاط مصرف کنید :
عفونت قارچی یا مالاریا ، عفونت مغزی ، عفونت هرسپی چشم یا مشکلات عصبی در چشم
9) این دارو ممکن است مقدار استروئید های طبیعی را کاهش دهد . در صورتی که تب ،عفونت، جراحی یا آسیبی دارید ، با پزشک خود صحبت کنید . ممکن است نیاز به دوز های اضافی از استروئید خوراکی داشته باشید . این استروئید های اضافی به بدن شما در مقابله با استرس ها کمک می کند .
10) در افراد بالای 65 سال مصرف داروی فلودروکورتیزون باید با مراقبت و تحت نظارت صورت گیرد چون ممکن است عوارض جانبی بیشتری را در این گروه داشته باشد .
11) این دارو ممکن است بر روی رشد کودکان و دندان های آنها در برخی موارد تأثیر بگذارد . آنها نیاز به کنترل رشد دوره ای دارند .

نکات قابل توصیه

1- در صورتی که داروی شما یکبار در روز است آن را ، صبح میل کنید .
2- دارو با یا بدون غذا مصرف می شود .
3- آزمایش تراکم استخوانی را در صورت درخواست توسط پزشک انجام دهید .چون این دارو ممکن است در مصرف طولانی مدت باعث ضعف استخوانی ( استئوپروز ) شود .
4- در صورتی که فلودروکورتیزون را برای مدت زمان طولانی مصرف می کنید فشار چشم خود را کنترل نمایید .
5- اگر دارو را برای هفته های طولانی مصرف می کنید قبل از قطع آن با پزشک خود صحبت کنید ، ممکن است نیاز به قطع آهسته دارو باشد .
6- این دارو ممکن است روی تستهای آزمایشگاهی خاص تأثیر بگذارد .
7- ممکن است شما شانس بیشتری برای ابتلا به عفونت داشته باشید ، دستان خود را بشوئید و از افرادی که مبتلا به عفونت ، سرماخوردگی ، آنفولانزا ، آبله مرغان یا سرخک هستند دوری کنید.
8- قبل از دریافت هر نوع واکسنی با پزشک خود صحبت کنید . مصرف واکسن (واکسن زنده) همراه با این دارو ممکن است شانس ابتلا به عفونت را افزایش دهد یا موجب شود واکسن به خوبی عمل نکند .
9- در صورتی که دیابت شیرین دارید لازم است قند خون خود را دقیق تر کنترل نمائید . 10- قبل از مصرف نوشیدنی الکلی با پزشک خود مشورت کنید .
11- شما باید مصرف نمک خود را کاهش دهید و پتاسیم بیشتری در رژیم خود وارد کنید ، در این رابطه با پزشک خود صحبت کنید .

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • مسعود | 1402/12/20

   این دارو تولید نمیشه چرا کمیابه

   پاسخ دکتر طهورا رضائی:

   سلام. لطفا با شماره ی 190 تماس بگیرید.


  • رستمی | 1402/12/04

   سلام خسته نباشید فوق تخصص قلب و عروق برای من قرص فلودروکورتیزون 0.1 میلی گرم تجویز کرده نمیتونم پیدا کنم در داروخانه های تهران لطف میکنید راهنمایی می‌فرمایید چطوری میتونم پیدا کنم یا جایگزینی براش وجود داره یا خیر . تشکر

   پاسخ دکتر طهورا رضائی:

   جهت اطلاع از موجودی داروهای کمیاب با شماره ی 190 ، مربوط به معاونت غذا دارو ، تماس بگیرید . جهت جایگزینی دارو صرفا با پزشک متخصص خود مشورت کنید.


  • نادرخانی | 1400/08/20

   سلام ۴۸سالم ۸ماهی امپول دگزا می زدم برای ترک امپول دگزا دکترقرص پردنیزولون ۵ روزی ۴ تاداد به تدریج کم کرد تاروزی ۱قرص امروز قرص هیدروکورتیزون نوشت نبودقرص فلودروکورتیزون گرفتم بفرماییدقرص هیدروکورتیزون راجایگزین پردنیزولون کنم یافلودروکورتیزون بهتراست ممنون ازلطف شمادکترعزیز

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام اگر پزشک در ادامه قطع تدریجی کورتون ها برای شما هیدروکورتیزون تجویز کرده اند به هیچ وجه نمی توانید فلودروکورتیزون را جایگزین آن کنید