گلی بنکلامید Glibenclamide


گلی بن کلامید ازعوامل کنترل زیادی قند خون می باشد که در بیماری دیابت ملیتوس غیر وابسته به انسولین استفاده می شود. گلی بنکلامید متعلق به سولفونیل اوره ها می باشد که با تحریک مستقیم ترشح انسولین از سلول های بتا پانکراس عمل می کند.

مکانیسم اثر

سولفونیل اوره ها از جمله گلی بنکلامید به کانال های پتاسیمی حساس به ATP سطح سلول پانکراس متصل شده و هدایت پتاسیم را کاهش می دهدو سبب دپلاریزه شدن غشا می شود.
دپلاریزاسیون هجوم یون کلسیم از کانالهای کلسیمی وابسته به ولتاژ را تحریک می کند، افزایش درون سلولی یون های کلسیم، که ترشح انسولین را القاء می کند و یا سبب برون ریزی انسولین می شود.

فارماکودینامیک

گلی بن کلامید ازعوامل ضد دیابت نسل دوم سولفونیل اوره می باشد. گلی بن کلامید سبب کاهش گلوکز خون با تحریک آزادسازی انسولین از پانکراس می شود(یک اثر وابسته به عملکرد سلول های بتا در جزایر پانکراس).

فارماکوکینتیک

جذب گلی بنکلامید سریع ولی بسیار متغیر است. جذب قابل توجه پس از یک ساعت و حداکثر غلظت پلاسما پس از 2 تا 4 ساعت بدست می آید. شروع اثر پس از یک ساعت اتفاق می افتد. داروی تغییرنیافته حدود 99% به پروتئین های پلاسما متصل می شود.
متابولیسم دارو عمدتا کبدی (بطور عمده توسط سیتوکروم P450 3A4) می باشد. گلی بنکلامید بصورت متابولیت و از طریق صفرا و ادرار(تقریبا هر کدام 50%) دفع می گردد.
نیمه عمر برای داروی تغییرنیافته بتنهایی 1.4 تا 1.8 ساعت و برای دارو شامل متابولیت 10 ساعت می باشد. طول اثر دارو 12-24 ساعت می باشد.

مقدار مصرف گلی بنکلامید

بزرگسالان :
مقدار اولیه : 5 mg در روزکه میتواند توسط پزشک متناسب با پاسخ بیمار تا حداکثر 15 mg در روز افزایش یابد.
افراد مسن و بیماران ضعیف :
مقدار اولیه باید به 2.5 mg در روز کاهش داده شود.

هشدارها

1- گلی بنکلامید مانند دیگر داروهای این گروه برای مصرف کودکان توصیه نمی شود.
2-در صورت وجود بیماری هایی نظیر انفارکتوس میوکارد، اغما، عفونت، تروما، جراحی و طی دوران بارداری باید انسولین استفاده شود.
3-در صورت وجود شرایط ایجاد کننده افزایش قند خون مانند تغییرات هورمون های جنسی در زنان، تب بالا، عفونت، پرکاری غده فوق کلیه ،پرکاری تیروئید و استرس های روانی ممکن است به افزایش مقدار گلی بنکلامید یا مصرف انسولین ضروری باشد.
4-مصرف گلی بنکلامید در افراد مسن بعلت نیمه عمر طولانی با احتیاط انجام پذیرد.

نکات قابل توصیه

1-حین درمان با گلی بن کلامید از مصرف الکل خودداری نمایید.
2-گلی بنکلامید را همراه صبحانه مصرف کنید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • منیژه | 1399/02/19

   سلام ناشتا قند 147 هست بعداز دوتا خوردن قرص گلی بنکلامید وخوردن صبحانه دوساعت بعد قندم 266 شده اثر دارو بی تاثیر هست وبایدانسولین بزنم یا نه .البته دوتا صبح ودوتا شب میخورم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   باید ب پزشک مراجعه بشه حتما 


  • زهرا | 1399/02/04

   سلام سن 65 سال. میتوان این قرص یا دیابزاید ( گلی کلازید) را بجای متفورمین مصرف کرد. با وجود مصرف قرص، قند ناشتا از سال گذشته که حدود 130 بوده تاکنون به حدود 145 تا 150 رسیده

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر مکانیسم اثر این دو دارو متفاوت میباشد


  • زهره | 1399/01/28

   ببخشیدقرص زیپمت۵۰/۵۰۰میخورم فایده ایی نداره.آیاگلی بن گلامیدبهتره؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام در صورت عدم تاثیر زیپمت باید پزشک مشورت کرد


  • حامد | 1399/01/16

   با سلام آیا میشود داروی گلی بن کلامید را به جای گلی مپراید استفاده کرد؟؟؟؟؟ گلی مپراید یافت نمیشه و با توجه بهه اتمام دارو میشه از گلی بن کلامید استفاده کرد یا نه؟؟؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   از نظر من مشکلی نداره ولی باز هم با پزشکتون مشورت کنین