گلیسیرین فنیکه Glycerin pheniqe


گلیسیرین فنیکه برای تسکین درد ، احتقان و تورم ناشی از التهاب گوش میانی ( اوتیت مدیای حاد) استفاده می شود. از این دارو برای کمک به برداشتن موم گوش نیز استفاده می شود.

مکانیسم اثر

واکس یا جرم داخل گوش، قطره روغنی گلیسرین فنیکه را به خود جذب می نماید و نرم تر می‌شود. فنل یک ضدعفونی‌کننده بسیار قوی است که بر روی انواع باکتری‌های گرم مثبت و گرم منفی و قارچ‌ها و ویروس‌ها اثر کشنده دارد. همچنین موجب شکسته شدن پیوندهای پروتئینی داخل سبوم گوش می‌شود. گلیسیرین در این ترکیب به عنوان حلّال به کار رفته و باعث نرم شدن جرم داخل مجرای گوش می‌شود.

موارد مصرف گلیسیرین فنیکه

این دارو برای تسکین درد ، احتقان و تورم ناشی از التهاب گوش میانی ( اوتیت مدیای حاد) استفاده می شود. از این دارو برای کمک به برداشتن موم گوش نیز استفاده می شود.

مقدار مصرف گلیسیرین فنیکه

از این دارو دقیقاً مطابق دستور پزشک استفاده کنید.
روزی3 بار هر بار 3-5 قطره در گوش بچکانید.
این دارو باید 2-3 روز قبل از تمیز کردن و شستشوی گوش استفاده شود.

عوارض جانبی گلیسیرین فنیکه

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر زیر فوراً به پزشک خود اطلاع دهید
احساس سوزش یا گزش در گوش , قرمزی ,درد جدید در گوش یا اطراف آن.

این دارو به ندرت باعث اختلال خونی بسیار جدی (احتمالاً کشنده) (متاموگلوبینمی) شده است. در صورت وجود مشکلات تنفسی ، برخی از بیماری های خون ، یا در صورت سیگار کشیدن ، احتمال بروز این عارضه بیشتر است . علائم این اختلال خونی ممکن است طی چند دقیقه تا چند ساعت پس از استفاده از این دارو بروز کند. در صورت بروز هرگونه علائم مربوط به این بیماری ، استفاده از این دارو را قطع کرده و فوراً از کمک پزشکی استفاده کنید. از جمله: پوست رنگ پریده مایل به آبی یا خاکستری ، خستگی غیرعادی ، کوتاهی نفس ، ضربان سریع قلب ، سرگیجه ، سردرد .
یک واکنش آلرژیک نادر اما بسیار جدی به این دارو ممکن است رخ دهد. در صورت مشاهده هر یک از علائم واکنش آلرژیک جدی زیر ، فورا از کمک های پزشکی استفاده کنید: بثورات ، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو) ، سرگیجه شدید ، مشکل در تنفس.

هشدارها

- در صورت حساسیت به آنتی پیرین, بنزوکائین یا سایر مواد موجود در این محصول (به عنوان مثال ، گلیسیرین یا روی). یا به سایر بی حس کننده های استری (به عنوان مثال ، پروکائین ، تتراکائین) ؛ یا هر گونه حساسیت دیگر به پزشکتان اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعالی باشد ، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

- این دارو در صورت داشتن شرایط پزشکی خاص مانند سرراخ بودن پرده گوش نباید استفاده شود.

- قبل از استفاده از این دارو ، سابقه مشکلات پزشکی به ویژه در مورد صدمات به گوش / جراحی ، برخی از اختلالات خونی (نقص G6PD ، نقص پیروات کیناز ، بیماری هموگلوبینمی، بیماری NADH-methemoglobin reductase) ، مشکلات تنفسی (مانند آسم ، برونشیت ، آمفیزم ، تاریخ سیگار کشیدن) با پزشک خود مشورت کنید.

- بلعیدن یا استفاده بیش از حد دارو ممکن است مضر بوده و باعث بروزعلائم جدی مانند بیهوشی یا مشکل در تنفس شود.

نکات قابل توصیه

- از این قطره در گوش مرطوب استفاده نکنید (به دلیل تعامل فنل و آب)
- در صورت ابتلا به عفونت ، گاهی اوقات ممکن است یک داروی آنتی بیوتیکی به همراه این دارو تجویز شود.
- برای اطمینان از مقدار مناسب دارو ، و برای جلوگیری از تماس گوش با قطره چکان ، در صورت امکان فرد دیگری، قطره ها را در گوش بچکاند.
- برای کاهش خطر سرگیجه ، ظرف را برای چند دقیقه در دست خود نگه دارید تا گرم شود.
- برای چکاندن قطره گوش ابتدا دستان خود را بشویید.
- برای جلوگیری از آلودگی ، نوک قطره را لمس نکنید و اجازه ندهید که گوش شما یا هر سطح دیگری را لمس کند. به پهلو دراز بکشید گوش آسیب دیده را به سمت بالا خم کنید. قطره چکان را مستقیماً روی گوش نگه دارید و دارو را قطره قطره داخل کانال گوش بریزید.در افراد بالغ برای کمک به اینکه قطرات داخل گوش قرار بگیرند ، گوش را بالا و عقب نگه دارید. در کودکان ، گوش را به سمت پایین و عقب نگه دارید. سر را به مدت حدود 2 دقیقه کج نگه دارید . در صورت لزوم این کار برای گوش دیگر تکرار کنید. قطره چکان را بشویید. درپوش را بعد از استفاده تعویض کنید.
- از این دارو در چشم استفاده نکنید.
- در صورت قهوه ای بودن یا داشتن ذرات از این دارو استفاده نکنید.

شرایط نگهداری

دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و گرما نگهداری کنید. دارو را فزیز نکنید. پس از هر بار مصرف درِ بطری را محکم ببندید. پس از باز شدن درِ بطری دارو فقط تا ۲۰ روز شرایط مناسب مصرف دارد، بنابراین پس از ۲۰ روز توصیه می‌شود باقی مانده قطره استفاده نشود.

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.