لامیوودین Lamivudine


لامیوودین یک آنالوگ نوکلئوزاید صناعی با فعالیت علیه HIV و هپاتیت B می باشد.

مکانیسم اثر

لامیوودین در درون سلول به فرم فعال تری فسفات تبدیل شده و با مهار نسخه برداری معکوس زنجیره انتهایی HIV از تکثیر ویروس جلوگیری می کند.

فارماکودینامیک

مهار تکثیر ویروس با مهار رونوشت برداری معکوس ازDNA ویروس

فارماکوکینتیک

جذب و فراهمی زیستی دارو در مصرف خوراکی خوب است و لامیوودین به سرعت جذب شده و به صورت گسترده توزیع می شود. مصرف دارو با غذا تاثیر اندکی در جذب آن دارد. پروتئین بایندینگ کمتر از 36% و متابولیزاسیون اندک دارد و عمدتا در ادرار دفع می شود.

مقدار مصرف لامیوودین

بزرگسالان :
* کنترل عفونت HIV : 150 میلی گرم خوراکی 2 بار در روز یا 300 میلی گرم روزانه ( بصورت ترکیبی با سایر داروهای ضد رترویروس )
*هپاتیت B مزمن : 100 میلی گرم روزانه خوراکی
*پروفیلاکسی HIV در تماس های پر خطر : 150 میلی گرم خوراکی 2 بار در روز یا 300 میلی گرم روزانه تا 28 روز

کودکان :
*کنترل عفونت HIV در کودکان 3ماهه و بزرگتر : 4 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن روزانه 2 مرتبه و یا 8 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن روزانه 1 مرتبه ( حداکثر دوز مجاز 3000 میلی گرم روزانه)
*هپاتیت B مزمن در کودکان 2 ساله و بزرگتر : 3 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن روزانه 1 مرتبه (حداکثر دوز مجاز100 میلی گرم روزانه)
در بیماران مبتلا به مشکلات کلیوی دوز بایستی کاهش یابد.

هشدارها

لامیوودین و سایر داروهای ضد رتروویروس ممکن است باعث لاکتیک اسیدوزیس و هپاتومگالی شدید شود که در مواردی مرگ و میر گزارش شده است. جنس مونث، مصرف طولانی مدت و چاقی ریسک فاکتور به حساب می آیند.
در صورت ایجاد علائمی از درگیری کبد و نیز اسیدوزلاکتیک بایستی دارو قطع شود.

نکات قابل توصیه

لامیوودین تنها کنترل کننده عفونت HIV است و در حین مصرف امکان انتقال بیماری همچنان وجود دارد. بعلت امکان بروز مشکلات کبدی و لاکتیک اسیدوزیس در صورت بروز هر یک از علائم زیر با پزشک مشورت شود :
زردی پوست یا چشم ها، تیره شدن ادرار، مدفوع رنگ پریده، درد معده ، اسهال، استفراغ، تهوع، کاهش اشتهای ماندگار، تنفس کوتاه یا مشکل، ضربان قلب کند یا نامنظم، ضعف یا خستگی غیر معمول، درد ماهیچه ای، احساس سرما، سرگیجه و سردرد خفیف.
قطع یکباره لامیوودین در افراد مبتلا به هپاتیت B وHIV همزمان، ممکن است باعث آسیب شدید کبد شود و بیمار بایستی کاملا تحت نظر پزشک باشد.

مصرف در بارداری

گروه C (در 3 ماهه اول بارداری استفاده نشود)

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.